15+ darmowych przykładów listów motywacyjnych

Nasze bezpłatne próbki listów motywacyjnych zawierają przydatne wskazówki i najlepsze sposoby znalezienia zatrudnienia w dziesiątkach branż. Połącz je z naszymi szablonami i narzędziem do tworzenia listów motywacyjnych, a Twoja aplikacja bedzie gotowa w kilka minut.
Stwórz mój list motywacyjny
4 z 5
na podstawie 405 opinii na Trustpilot
15+ darmowych przykładów listów motywacyjnych

Przykład listu motywacyjnego do skopiowania

Przykładowy ogólny list motywacyjny może stanowić doskonały punkt wyjścia każdej aplikacji. Jeśli czujesz się zablokowany, zapoznaj się z przykładowym list motywacyjny do skopiowania, który możesz dostosować do swojego doświadczenia. Możesz też w każdej chwili dowolnie zmieniać szablon listu motywacyjnego.

Przykład

Szanowny Panie,

moje doświadczenie w zarządzaniu zespołami podczas restrukturyzacji firm nauczyło mnie, że jeśli na pierwszym miejscu postawi się ludzi, wszystko inne samo się ułoży. Kierowałam zespołem przez 18 burzliwych miesięcy procesu redukcji zatrudnienia w firmie Lambada, podczas gdy w Sortex Sp. z o.o. okres intensywnego wzrostu dostarczył mi zupełnie odmiennych doświadczeń. Bez względu na rodzaj zmian zachodzących w przedsiębiorstwach, zawsze można wyciągnąć z nich cenne nauki.

Po ukończeniu studiów w zeszłym roku uświadomiłam sobie, że moją ambicją jest rola kierownicza o międzynarodowym zasięgu. Nigdy wcześniej nie używałam mojego drugiego języka – hiszpańskiego – w kontekście biznesowym i uważam, że ekspansja Pańskiej firmy na kraje Ameryki Południowej pozwoli mi wykorzystać moje umiejętności zarządzania zmianami w otoczeniu, które jest mi dobrze znane kulturowo.

W startupie ważne jest zatrudnianie osób posiadających zarówno umiejętności operacyjne, jak i komercyjne. Negocjowałam umowy o wartości 9,5 miliona PLN, poprawiłam efektywność dostaw o 12%, usprawniłam procesy pakowania w magazynie, rozwiązywałam spory między pracownikami, a dzięki mojemu zaangażowaniu firmy osiągały doskonałe poziomy rentowności. W moim ostatnim roku pracy w Sortex Sp. z o.o. byłam inicjatorką trzech działań mających na celu wzrostu zysku netto z poziomu 5,2% do 6,1%. Zyski rosną, gdy uwzględnia się wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstwa.

Uważam, że kierowane przeze mnie zespoły same powinny określić kierunek swojego rozwoju. Mam doświadczenie w pracy z działem HR przy projektowaniu modułów szkoleniowych, co jest szczególnie przydatne w startupie. Uwielbiam kreatywne myślenie i wyzwania związane z wydobyciem największego potencjału z profesjonalistów. 60% osób z mojego poprzedniego zespołu awansowało w ciągu ostatnich pięciu lat.

Chętnie dowiem się więcej o Państwa planach dotyczących ekspansji na rynki zagraniczne i ufam, że dzięki mojemu doświadczeniu i wiedzy pomogę Państwu w osiągnieciu celów firmy.

Z poważaniem

Laura Fabiańska

Skopiowane!

Nasze najlepsze przykłady listów motywacyjnych

Zapoznaj się z poniższymi przykładami naszych najpopularniejszych listów motywacyjnych:

1. List motywacyjny na stanowisko Fryzjerka

2. List motywacyjny na stanowisko Sprzedawca

3. List motywacyjny na stanowisko Informatyk

4. List motywacyjny na stanowisko Policjant

5. List motywacyjny na staż

6. List motywacyjny na stanowisko Wolontariusz

7. List motywacyjny studenta

Idealna struktura listu motywacyjnego

Idealny list motywacyjny powinien mieć klarowną strukturę, która podkreśli, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem do pracy, o którą się ubiegasz. Oto, co powinieneś uwzględnić w liście, aby zaimponować pracodawcom i zwiększyć szanse na to, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną:

1. Nagłówek: Nagłówek listu motywacyjnego to element u góry lub z boku listu motywacyjnego, który zawiera imię i nazwisko, informacje kontaktowe kandydata i ewentualne istotne linki do profili w mediach społecznościowych. Nagłówek pełni kluczową rolę w identyfikacji listu motywacyjnego i pomaga w stworzeniu atrakcyjnej prezentacji.

2. Zwrot grzecznościowy: Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym to sposób, w jaki zwracasz się do osoby, która go będzie czytać. Zalecamy użycie przyjaznego a jednocześnie profesjonalnego zwrotu „Szanowny Panie” / „Szanowna Pani”.

3. Wstęp: Wstęp to początkowe zdania Twojego listu motywacyjnego, które mają na celu przyciągnąć uwagę rekrutera i zachęcić go do przeczytania całego listu. Wprowadzenie powinno zawierać nazwę firmy i stanowisko, o które się ubiegasz.

4. Zasadnicza treść listu: W środkowej – zasadniczej – części listu motywacyjnego masz możliwość omówienia swoich osiągnięć i kluczowych kwalifikacji na dane stanowisko.

5. Podsumowanie i podpis: Zakończenie listu motywacyjnego zazwyczaj zawiera wezwanie do działania. To ostatnie zdanie wyraża Twoje entuzjazm wobec pracy i zachęca menadżera do spraw zatrudnienia do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Co składa się na dobry list motywacyjny

Dobry przykład listu motywacyjnego łączy elementy, które razem dowodzą, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Pamiętaj, że przykład listu motywacyjnego to punkt wyjścia i zawsze powinien być dostosowany do swojego konkretnego doświadczenia zawodowego oraz stanowiska, na które aplikujesz. Oto na co warto zwrócić uwagę, aby Twój list motywacyjny wyróżniał się spośród innych:

 • Odpowiednio dobrany szablon: Atrakcyjny list motywacyjny zwiększa prawdopodobieństwo tego, że zostaniesz zauważony przez pracodawców. Najlepszy szablon listu motywacyjnego łączy Twoją profesjonalną osobowość z marką i wizerunkiem firmy, w które ubiegasz się o pracę. Nasz przykład listu motywacyjnego może posłużyć jako punkt wyjścia przy tworzeniu własnego nagłówka.
 • Właściwe formatowanie: Odpowiednie formatowanie sprawia, że Twój list motywacyjny łatwiej przeczytać, co podtrzymuje zainteresowanie menadżera ds. zatrudnienia. Oto kilka zaleceń dotyczących formatowania, których warto przestrzegać, aby list motywacyjny wyglądał atrakcyjnie.
Tak

Zadbaj o równowagę między ilością białej przestrzeni i tekstu.

Stosuj odstępy między akapitami oraz poprawną interpunkcję.

Stwórz atrakcyjny nagłówek u góry strony.

Nie

Zmniejszaj marginesów, aby zmieścić więcej tekstu.

Używaj jaskrawych kolorów nieodpowiednich w Twojej branży.

Zapomnij o korekcie tekstu pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych.

 • Odpowiedni zwrot grzecznościowy: Odpowiedni zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym to „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani”. Pamiętaj, aby list zaadresować do osoby, która zajmuje się rekrutacją.
 • Profesjonalny adres e-mailowy: Twój adres e-mailowy powinien zawierać imię i nazwisko (ewentualnie z dodatkowymi cyframi, jeśli Twoje nazwisko jest często spotykane). Nieprofesjonalne adresy e-mail to duży błąd.
 • Klarowna struktura: Choć list motywacyjny jest jednym z bardziej swobodnych elementów aplikacji, powinien mieć klarowną strukturę. Wykorzystaj sekcje przedstawione w naszym przykładzie listu motywacyjnego powyżej jako wzór do zastosowania we własnym liście motywacyjnym.
 • Szczegółowe przykłady: List motywacyjny powinien zawierać konkretne przykłady Twoich umiejętności, kwalifikacji i osiągnięć. O ile to możliwe, podaj w nim odpowiednie liczby i statystyki.

Najczęstsze pytania dotyczące przykładów listów motywacyjnych

Co napisać w liście motywacyjnym?

Twój list motywacyjny to okazja do szerszego opisania umiejętności i doświadczeń zawartych w CV. Zamiast powtarzać to, co jest tam napisane, dodaj nowe szczegóły i przykłady, które są istotne dla danego stanowiska i zachęcą menadżera ds. zatrudnienia do skontaktowania się z Tobą i zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną 

Jak rozpocząć list motywacyjny?

Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie listu motywacyjnego, w tym anegdotą, stwierdzeniem dotyczącym Twoich umiejętności lub pasji, albo odniesieniem się do Twojego związku z firmą. Zapoznaj się z naszymi przykładami listów motywacyjnych, które dostarczą inspiracji i pomysłów do rozpoczęcia własnego listu motywacyjnego.

Jakie trzy elementy powinien zawierać list motywacyjny?

Trzy elementy, które powinien zawierać list motywacyjny, to:

 1. Twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe;
 2. Imię i nazwisko menadżera ds. zatrudnienia;
 3. Nazwa firmy i stanowisko, na które aplikujesz.

Jak długi powinien być list motywacyjny?

Idealna długość listu motywacyjnego to od 250 do 400 słów. Zbyt krótki list motywacyjny może nie być w stanie oddać Twoich umiejętności, podczas gdy zbyt długi może zmęczyć odbiorcę. List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie. Zapoznaj się z naszymi przykładami listów motywacyjnych, aby zaznajomić się ze szczegółami.

Jak brzmią powszechne sformułowania w liście motywacyjnym?

Każdy list motywacyjny powinien być unikatowy, lecz istnieje kilka fraz, które można wykorzystać, na przykład:

 1. Z przyjemnością aplikuję na stanowisko (nazwa stanowiska) w firmie (nazwa firmy).
 2. Chętnie spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej.
 3. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego pod numerem telefonu (Twój numer telefonu) lub adresem e-mail (adres e-mail).
 4. Z poważaniem (Twoje imię i nazwisko)

Jakich słów nie powinno się używać w liście motywacyjnym?

Zalecamy unikanie zwrotów bezosobowych. Należy też unikać chłodnych lub aroganckich sformułowań, które demonstrują poczucie wyższości. Nasze przykłady listów motywacyjnych mogą posłużyć jako właściwy wzór, którego warto się trzymać, wybierając odpowiedni ton listu.

Na co pracodawca zwraca uwagę w liście motywacyjnym?

Na podstawie listów motywacyjnych pracodawcy oceniają, czy naprawdę interesuje się stanowisko, o które się ubiegasz, i czy zrozumiałeś jego wymagania. Zapoznaj się dokładnie z opisem pracy przed napisaniem listu motywacyjnego.

Jak wygląda prosty przykład listu motywacyjnego?

Jeśli szukasz prostego przykładu listu motywacyjnego, dobrze trafiłeś! Oto kilka naszych ulubionych prostych przykładów listów motywacyjnych:

Przykład listu motywacyjnego studenta

Przykład listu motywacyjnego na stanowisko Kierowca

Przykład listu motywacyjnego na stanowisko Pracownika obsługi klienta

Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Wyróżnisz się i szybciej zostaniesz zatrudniony dzięki naszej kolekcji darmowych szablonów listów motywacyjnych, które opracowali eksperci, by ułatwić Ci zdobycie wymarzonego stanowiska.
Stwórz list motywacyjny
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Wyróżnisz się i szybciej zostaniesz zatrudniony dzięki naszej kolekcji darmowych szablonów listów motywacyjnych, które opracowali eksperci, by ułatwić Ci zdobycie wymarzonego stanowiska.
Stwórz list motywacyjny

Darmowe szablony zaprojektowane przez profesjonalistów

Dzięki ponad 10 milionom utworzonych życiorysów i listów motywacyjnych CVeasy.pl jest wiodącym narzędziem do tworzenia karier online, dzięki któremy dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną
4 z 5
na podstawie 405 opinii na Trustpilot
Skorzystaj z tego szablonuSztokholm cover_letter template
Sztokholm
1 400 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuNowy Jork cover_letter template
Nowy Jork
440 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuWiedeń cover_letter template
Wiedeń
120 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSydney cover_letter template
Sydney
160 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLondyn cover_letter template
Londyn
280 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuDublin cover_letter template
Dublin
240 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMoskwa cover_letter template
Moskwa
61 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuAmsterdam cover_letter template
Amsterdam
150 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMadryd cover_letter template
Madryd
150 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSantiago cover_letter template
Santiago
140 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSingapur cover_letter template
Singapur
51 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuOslo cover_letter template
Oslo
56 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKapsztad cover_letter template
Kapsztad
7 700 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuParyż cover_letter template
Paryż
35 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBerlin cover_letter template
Berlin
92 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuGenewa cover_letter template
Genewa
3 300 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuVancouver cover_letter template
Vancouver
45 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuTokio cover_letter template
Tokio
61 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMediolan cover_letter template
Mediolan
50 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLizabona cover_letter template
Lizabona
29 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBarcelona cover_letter template
Barcelona
29 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKopenhaga cover_letter template
Kopenhaga
22 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuChicago cover_letter template
Chicago
19 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRio cover_letter template
Rio
28 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRzym cover_letter template
Rzym
5 500 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBoston cover_letter template
Boston
17 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuToronto cover_letter template
Toronto
100 000 użytkowników wybrało ten szablon
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka