Najlepszy format listu motywacyjnego lekarza
Wybór najlepszego formatu listu motywacyjnego lekarza wiąże się z kwestią struktury, dezajnu i układu tekstu. Najpierw przyjrzyjmy się szkieletowi listu – podstawowej „strukturze kostnej” – zanim uzupełnimy go inną tkanką.
Oto niezbędne elementy każdego listu motywacyjnego:
- Nagłówek listu motywacyjnego;
- Zwrot grzecznościowy;
- Wstęp;
- Zasadnicza treść listu;
- Podsumowanie;
- Zwrot końcowy i podpis.
To jest właśnie szkielet, podstawowa struktura. Inne kwestie związane z formatem obejmują dezajn i układ tekstu –Twój list powinien wyglądać równie dobrze, jak dobrze się go czyta. Wymaga to wielu decyzji, które wpłyną na wygląd listu motywacyjnego: co do czcionki, jej rozmiaru, sposobu wyrównania tekstu, stylu akapitów, marginesów, odstępów oraz odpowiedniego wyważenia ilości tekstu i białej przestrzeni.
W zaprojektowanych przez nas szablonach i wzorach listów motywacyjnych uwzględniliśmy wszystkie wymienione powyżej kwestie. Tobie pozostało tylko jedno zadanie: napisanie listu!
Nagłówek listu motywacyjnego
Nagłówek listu motywacyjnego (wcześniej stosowany na papierze firmowym) to atrakcyjnie zaprojektowany element na górze strony, zawierający Twoje imię i nazwisko, zawód, adres, numer telefonu, e-mail, ewentualnie zdjęcie i być może link do profilu na LinkedIn lub innej stronie internetowej, która prezentuje Twoje kwalifikacje zawodowe.
Byłoby wielkim niedopatrzeniem, gdybyś napisał idealny list motywacyjny, ale zapomniał zawrzeć w nim informacji o tym, jak można się z Tobą skontaktować. Do tego właśnie potrzebny Ci nagłówek.
Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym
List zaczynamy zwykle zwrotem grzecznościowym „Szanowny Panie” albo „Szanowna Pani”, po którym stawiamy przecinek. Pierwsze zdania zaczynamy z tego względu małą literą.
Absolutnie zalecamy, abyś dowiedział się, jak nazywa się osoba, która rozpatruje podania o pracę, o którą się ubiegasz. Jeśli nie ma go w ogłoszeniu o pracę i nie możesz znaleźć go w internecie, odwołaj się do staromodnej taktyki, czyli po prostu zadzwoń do firmy i zapytaj.
Wstęp do listu motywacyjnego
Wstęp do listu motywacyjnego powinien zaintrygować i zachęcić adresata do przeczytania całości. Ale nie ma powodu do stresu!
Wstęp do listu motywacyjnego ma do spełnienia dwa zadania: powinieneś wyjaśnić w nim, o jaką pracę się starasz, oraz przedstawić wstępne argumenty na to, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko. Nie musisz jeszcze podawać wszystkich szczegółów, wystarczy, że dasz odbiorcy do zrozumienia, jak wiele masz jeszcze w zanadrzu.
Ten fragment naszego przykładowego listu motywacyjnego lekarza może posłużyć jako wzór wstępu w Twoim liście motywacyjnym:
Szanowny Panie,
Pracując przez ostatnie trzydzieści lat jako lekarz pierwszego kontaktu w dwóch przychodniach, opiekowałam się wieloma pokoleniami pacjentów, którzy – i w wielu przypadkach – uznawali mnie niemal za dodatkowego członkiem rodziny. W ogłoszeniu o pracę w Pana przychodni podkreśla się bliski kontakt lekarza z pacjentami. Kiedy pracuje się w małej przychodni, takiej jak Pańska, niezwykle ważne jest zaufania pacjenta, które zdobywa się w trakcie pracy.
Zasadnicza treść listu (środkowe akapity)
W rozwinięciu listu motywacyjnego, czyli w jego części zasadniczej – środkowej – należy dołożyć starań, żeby potencjalny pracodawca, do którego adresujesz swój list, doszedł do wniosku, że jesteś niezbędny jego zespole.
Jeśli Twoim największym atutem są lata doświadczenia w medycynie, podkreśl to! Jeśli jesteś młody i właśnie ukończyłeś studia medyczne na uniwersytecie w Katowicach z doskonałym wynikiem, napisz o tym! Nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam, więc znajdź sposób, aby zaakcentować swoje najważniejsze kwalifikacje do pracy, o którą się ubiegasz.
Opisując swoje doświadczenie, bądź konkretny i w miarę możliwości podeprzyj się faktami i liczbami. Postaraj się zamieścić przynajmniej jedną anegdotę, krótką historyjkę, w której opowiesz, jak kiedyś stanąłeś w obliczu trudnego wyzwania związanego z pracą i jak sobie z nim – ku zadowoleniu wszystkich – poradziłeś.
Oto rozwinięcie treści listu z naszej próbki listu motywacyjnego dla lekarzy:
Przyjmując średnio dwudziestu pacjentów dziennie przez tak długi okres czasu, spotkałam się z wieloma rzadkimi przypadkami, musiałam też stosować wiele innowacyjnych kuracji w przypadku najbardziej powszechnych chorób. Wiem, że największym problemem Pańskich pacjentów są choroby serca, otyłość i udary mózgu – w moim poprzednim miejscu pracy udało mi się zmniejszyć pacjentów z problemami sercowymi 45%, a wskaźniki otyłości o 20% dzięki połączeniu edukacji z niezbędnymi zabiegami medycznymi.
Pacjenci powinni wiedzieć, jak działa ich organizm i co zrobić, by zdrowo i sprawnie funkcjonował. Dwukrotnie odbyłam roczny staż w miejscowym szpitalu, aby zapoznać się z realiami opieki medycznej na całej linii i dzięki temu móc doradzać pacjentom w najbardziej efektywny sposób.
Wiek moich dotychczasowych pacjentów odzwierciedla wiek Pańskich pacjentów. Do tej pory zajmowałam się młodymi rodzinami i liczną grupą mieszkańców domów opieki w podeszłym wieku. Dlatego też skupiłam się głównie na opiece pediatrycznej i geriatrycznej.
Jak zakończyć listy motywacyjny lekarza (podsumowanie i podpis)
W ostatnim akapicie, czyli w podsumowaniu listu motywacyjnego, zawrzyj sympatyczny akcent, a także pewnego rodzaju „wezwanie do działania”. Możesz napisać, że z ciekawością czekasz na odpowiedź. Możesz też wspomnieć, że z przyjemnością stawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej, osobiście lub zdalnie. Podsuń myśl odbiorcy listu, żeby się z Tobą skontaktował.
Zakończ list motywacyjny prostym „Z poważaniem”. Zrób odstęp, a następnie podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem.
Zapoznaj się z zakończeniem w naszym przykładowym liście motywacyjnym dla lekarzy:
Jako świadectwo mojej wiedzy medycznej załączam referencje zarówno od kolegów, jak i byłych pacjentów. Z przyjemnością omówię je osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Z poważaniem Alicja Wachlewska