Najlepszy format listu motywacyjnego menedżera powinien zawierać następujące elementy:
- Nagłówek;
- Zwrot grzecznościowy;
- Wprowadzenie do listu motywacyjnego;
- Środkowe akapity (zasadnicza treść listu);
- Zakończenie listu motywacyjnego (podsumowanie i wezwanie do działania).
Nasz ogólny poradnik oferuje ogólne zasady dotyczące tworzenia listów motywacyjnych. Poniżej znajdziesz konkretne porady dotyczące maksymalizacji efektywności każdego konkretnego akapitu i każdej sekcji listu.
Poniższy przykład listu motywacyjnego menedżera może stanowić dobrą podstawę do napisania własnego profesjonalnego listu:
Nagłówek listu motywacyjnego
W średnich i dużych firmach proces rekrutacji często prowadzi zespół specjalistów ds. zasobów ludzkich. Oznacza to, że Twoja aplikacja prawdopodobnie będzie przemieszczać się z biurka na biurko i oceni ją kilka osób. Głównym celem nagłówka listu motywacyjnego jest przypisanie go do Ciebie, żeby niezależnie od tego, kto natknie się na dokument, będzie on wiedział, od kogo jest list i jak się z Tobą skontaktować, by zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, żeby nagłówek zawierał jedynie niezbędne dane osobowe, takie jak numer telefonu, adres e-mail i LinkedIn.
Drugim zadaniem nagłówka listu motywacyjnego jest zapewnienie atrakcyjnego wyglądu dokumentu i zaakcentowaniu Twojego nazwiska.
Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym
Zwrot grzecznościowy to jedno z najważniejszych narzędzi do nawiązania kontaktu z odbiorcą i ustanowienia pełnego szacunku tonu już na starcie. Wybierz zwrot, który jest najbardziej odpowiedni, w zależności od miejsca pracy, o które się ubiegasz. „Szanowny Pani”/”Szanowna Pani” sprawdzi się w każdej sytuacji.
Cel tej sekcji: Nawiązanie kontaktu z odbiorcą listu za pomocą odpowiedniego zwrotu.
Wstęp do listu motywacyjnego
Menadżerowie ds. zatrudnienia to osoby bardzo zajęte. Wprowadzenie w liście motywacyjnym to szansa, aby przyciągnąć ich uwagę i sprawić, że przeczytają list do końca. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie nazwy stanowiska, o które się ubiegasz, ale za wszelką cenę staraj się unikać nudy. Ciekawa anegdota, ważny fakt lub zapadające w pamięć oświadczenie to wszystko dobre opcje, aby stworzyć fascynujący i zapadający w pamięć list motywacyjny.
Cel tej sekcji: Wzbudź zainteresowanie menadżera ds. zatrudnienia już na samym początku za pomocą anegdoty, faktów itd., aby Twoje wprowadzenie do listu motywacyjnego zachęciło go do dalszego czytania.
Szanowna Pani,
zarówno przyszli rodzice, jak i ci bardziej doświadczeni, mają tendencję do dłuższego zatrzymywania się w dziale dziecięcym w sklepie Twoje dziecko. Według badań: dłużej o 34%. Analizując wzorce przepływu klientów i dane dotyczące sprzedaży produktów, szacuję, że przez ostatnie trzynaście lat pomogłam ponad pół milionowi osób dokonać najlepszego wyboru produktów dla swoich maluchów. Oznaczało to naprawdę dużo rozmów o dzieciach. Przy średnim wzroście sprzedaży rok do roku wynoszącym 16%.
Środkowa, zasadnicza treść listu
Środkowa sekcja listu motywacyjnego to miejsce, w którym możesz obszerniej opisać wszystkie osiągnięcia, umiejętności i kamienie milowe, które uczyniły z Ciebie doskonałego kandydata na stanowisko na które aplikujesz. Chociaż należy unikać zarozumiałego lub aroganckiego tonu, zbytnia ostrożność w podkreślaniu swoich mocnych stron nie jest zalecana, ponieważ celem tej sekcji jest przedstawienie najważniejszych argumentów przemawiających na Twoją korzyść.
Aby ułatwić proces pisania, możesz podzielić tę część listu na dwie podsekcje. W pierwszej z nich możesz użyć metody STAR (S – Situation – Sytuacja/T – Task – Zadanie/A – Action – Akcja/R – Result – Rozwiązanie) do opisania sytuacji, zadania, przed którym stanąłeś, działań, jakie podjąłeś oraz ich pozytywnego rezultatu.
W drugiej sekcji możesz napisać o swoich umiejętnościach zarządzania i potencjalnym zysku dla pracodawcy, sprawiając, że wyobrazi sobie korzyści, jakie przyniósłbyś jego firmie.
Cel tej sekcji: Odwołaj się do konkretnych, skrupulatnie wybranych przykładów, aby zaprezentować różnorodność swoich umiejętności i potencjalne korzyści dla pracodawcy, wynikające z zatrudnienia Ciebie na wymarzonym stanowisku.
W miarę jak klienci coraz bardziej zwracają się ku zakupom online, właśnie ta bliska relacja z personelem sklepu sprawia, że klienci do nas wracają. Badam ich potrzeby, pomagam wybrać odpowiednie produkty, a moje dodatkowe sprzedaże regularnie zajmują czołowe miejsce w rankingu sklepu. Z entuzjazmem przekonuję klientów do zakupu lepszych produktów dla swoich dzieci.
Wiem, z jakimi trudności może zmagać się handel detaliczny w dużych sklepach, i chętnie podzielę się z Panią historią moich nagród za doskonałość operacyjną. Moje rozwiązania merchandisingowe były prezentowane w prasie branżowej, zawsze też realizowałam cele związane z zarządzaniem stanem magazynu i redukcją strat. Nie można przecież polecać rodzicom produktu, jeśli go nie ma na półce.
Moje osiągnięcia w dziedzinie handlu i operacyjności chętnie wykorzystam w pracy w firmie Walmart:
- Konsekwentnie przekraczałam cele sprzedaży i marż. Najlepszym rokiem był ten, w którym wyniki przewyższyły budżet o 85%.
- Dostępność towarów na półkach utrzymywała się na poziomie średnio 99,2%, a poziom strat wynosił poniżej 0,5% (przy targecie wynoszącym 1%).
- Udział w promocjach wynosił 16%, co wynikało z bliskich relacji z klientami i sprzedaży krzyżowej.
Zarządzanie zróżnicowanymi zespołami sprzedawców nauczyło mnie, jak cenne jest środowisko pracy, w którym wszyscy dążą do tego samego celu i w którym każda sprzedaż jest celebrowana jako sposób na poprawę życia. Nie toleruję pracy z osobami, które nie dbają o to, co robią, i staram się, aby moje własne zaangażowanie było zaraźliwe.
Jak zakończyć list motywacyjny menedżera (podsumowanie i wezwanie do działania)
Gdy już skończyłeś omawianie wszystkich swoich atutów, nadszedł czas na zakończenie listu odpowiednim podsumowaniem i podpisem. Aby zachęcić menadżera ds. rekrutacji do kontaktu, postaraj się zawrzeć na końcu listu wezwanie do działania, czyli zdanie wyrażające Twój entuzjazm związany ze stanowiskiem i zachęcające menadżera do kontaktu. Możesz także ponownie podać swój numer telefonu i adres e-mail, jeśli masz na to miejsce.
Następnie zakończ list odpowiednim zwrotem: „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”, albo – w mniej formalnych sytuacjach – „Serdecznie pozdrawiam”.
Cel tej sekcji: skuteczne wezwanie do działania, które zachęci kierownika ds. zatrudnienia do nawiązania z Tobą kontaktu. Zakończ odpowiednim zwrotem i podpisz się pod listem motywacyjnym.
O stanowisku dowiedziałam się od menedżera działu, pani Joanny Gajek, która jest moją przyjaciółką. Dzięki temu mam wgląd w kulturę Pani firmy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej chętnie porozmawiam o tym, w jaki sposób się w nią wpasuję.
Z poważaniem
Grażyna Markowska