Jak napisać CV psychologa?
Głównym celem CV psychologa jest przedstawienie umiejętności kandydata w zakresie zapewnienia pacjentom skutecznych opieki psychologicznej. Życiorys powinien zawierać podsumowanie informacji o wykształceniu i umiejętnościach, które umożliwiają wykonywanie zawodu psychologa. Pamiętaj, aby pokazać to, co czyni Cię wyjątkowym, i w jaki sposób wywierasz pozytywny wpływ na życie swoich pacjentów. Historia zatrudnienia powinna obejmować ważne stanowiska ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pracy w zawodzie psychologa. Należy je opisać szczegółowo, podkreślając przy tym odpowiednie umiejętności i cenne doświadczenia. Nie zaleca się uwzględniania stanowisk, które mają niewiele lub nic wspólnego z rolą psychologa. CV powinno również zawierać wpadającą w oko sekcję pokazującą zestaw umiejętności miękkich i twardych niezbędnych do wykonywania pracy psychologa.
Przykład podsumowania profilu
Podkreśl tutaj swoje największe osiągnięcia i atrybuty. Skoncentruj się na stanowiskach i osiągnięciach, z których jesteś dumny, i zaakcentuj najważniejsze predyspozycje i umiejętności. Zapoznaj się z poniższym przykładem.
Psycholog z ogromnym doświadczeniem, zapewniający pacjentom innowacyjne terapie w walce z ich problemami. Udzielający całościowego wsparcia: od postawienia diagnozy do całkowitej poprawy stanu zdrowia pacjenta. Współpracujący z innymi specjalistami w celu zapewnienia holistycznego podejścia do problemów pacjenta.
Przykład historii zatrudnienia
Wymień wszystkie stanowiska związane z zawodem psychologa. Pamiętaj, aby używać czasowników świadczących o działaniu i pisać o konkretnych osiągnięciach, które dowodzą, że jesteś odpowiednim kandydatem. Zapoznaj się z poniższym przykładem.
- Stawianie diagnozy neurologicznej przed podjęciem leczenia.
- Współpraca z zespołami multidyscyplinarnymi w celu skutecznego koordynowania opieki nad pacjentem.
- Wdrażanie metod leczenia zmniejszających problemy ze zdrowiem psychicznym i bariery rehabilitacyjne.
- Badanie zachowań oraz wdrażanie na jego podstawie krótko- i długoterminowych planów leczenia.
- Empatia i duża dbałość o szczegóły.
Przykład historii wykształcenia
W tej sekcji należy wymienić wszystkie zdobyte tytuły naukowe oraz certyfikaty zawodowe. Warto także wspomnieć tutaj o wszelkich nagrodach i wyróżnieniach. Jeśli posiadasz stopień wyższy niż licencjat, możesz pominąć szkołę średnią. Zapoznaj się z poniższym przykładem.
- 2008-2014 Instytut Psychologii, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych (magister), Uniwersytet Wrocławski
- 2004-2008 Kierunek Filozofia na Uniwersytecie Wrocławskim (licencjat)

Przykład opisu umiejętności
Doskonałe CV psychologa powinno zawierać szereg umiejętności, których pracodawca lub rekruter szuka u kandydata. Warto wpisać do życiorysu zestaw umiejętności miękkich i twardych, które są niezbędne do wykonywania pracy psychologa. Zapoznaj się z poniższym przykładem.
- Diagnoza neurologiczna
- Terapia poznawczo-behawioralna
- Prowadzenie badań
- Znajomość koncepcji psychologicznych
Na czym polega praca psychologa?
Psychologowie specjalizują się w pomaganiu pacjentom w procesach poznawczych i emocjonalnych, które wpływają na ich uczucia i zachowanie. Psychologowie mogą specjalizować się w różnych dziedzinach, takich jak psychologia szkolna, psychologia kliniczna czy psychologia sądowa. Wielu psychologów jest zatrudnionych w placówkach (lub samozatrudnionych) i prowadzi sesje terapeutyczne (często polegające na rozmowie) dla osób, grup lub małżeństw. Badają i identyfikują wzorce zachowań i emocji u pacjentów oraz pomagają im rozpoznać powód pewnych zachowań oraz zapobiec cofnięciom się w procesie terapii. Stosują różne podejścia psychologiczne, aby pomóc pacjentom w prowadzeniu jak najzdrowszego trybu życia.