1. Strona główna
  2. Blog
  3. List motywacyjny
  4. Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)

Utwórz list motywacyjny
8 czas czytania
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Wybór odpowiedniego sposobu rozpoczęcia listu motywacyjnego może być jednym z najtrudniejszych elementów całego procesu aplikacyjnego, a należy z pewnością do najważniejszych. Według Yahoo Finance 77 procent menedżerów ds. rekrutacji twierdzi, że preferuje kandydata, który przesłał list motywacyjny – nawet jeśli był opcjonalny!

Jak rozpocząć list motywacyjny (+ przykłady)

Nie wiesz, jak rozpocząć list motywacyjny? Oto 5 wypróbowanych i skutecznych pomysłów na rozpoczęcie listu motywacyjnego, które można dostosować do dowolnej branży lub poziomu doświadczenia:

  1. Rozpocznij swój list motywacyjny od opisania ważnego osiągnięcia;
  2. Rozpocznij swój list motywacyjny osobistą historią;
  3. Rozpocznij swój list motywacyjny, odnosząc się do konkretnych liczb i faktów;
  4. Zadbaj o to, żeby wstęp do Twojego listu motywacyjnego podkreślał silne powiązanie z pracą lub firmą;
  5. Zacznij od twierdzenia lub wartości reprezentowanych również przez firmę.

Dalej w blogu zajmiemy się obszerniej każdym z powyższych punktów.

1. Rozpocznij swój list motywacyjny od osiągnięcia

Jeśli już na samym początku chcesz zrobić dobre wrażenie, opisanie ważnego osiągnięcia będzie na to najlepszym sposobem. Takie podejście sprawdzi się w wielu dziedzinach zorientowanych na cele, takich jak sprzedaż czy nieruchomości. Aby nie być gołosłownym, zawsze należy podeprzeć swoje osiągnięcie liczbami.

Zawsze należy się też zastanowić, w jaki sposób opisywane na początku listu osiągnięcie odnosi do potencjalnego pracodawcy. Twój rekordowy miesiąc może być godny uwagi, ale jeśli ma niewiele wspólnego z obowiązkami w pracy, o którą się ubiegasz, lepiej wybrać inne osiągnięcie lub rozpocząć list w inny sposób.

2. Opowiedz swoją historię

Coraz popularniejszym sposobem na rozpoczęcie listu motywacyjnego jest nadanie mu bardziej osobistego tonu – zawsze jednak w profesjonalnych granicach! Dzięki temu, że opiszesz swoją ścieżkę kariery lub wieloletnie zainteresowanie daną dziedziną, między menedżerem ds. zatrudnienia a Tobą może powstać silniejsza nić porozumienia, niż na podstawie suchych faktów i liczb.

Warunkiem tego rodzaju rozpoczęcia listu motywacyjnego jest poznanie kultury firmy. Czy jej strona internetowa i branding sugerują, że zależy jej na ludziach jako aspekcie swojego biznesu? List motywacyjny, który zawiera informacje o ścieżce zawodowej, jaką przebyłeś, sprawdzi się z reguły w dziedzinach kreatywnych lub innowacyjnych, a także w przypadku studentów ubiegających się o staż albo stypendium.

3. Podaj odpowiednie liczby albo fakty

Jeśli chcesz zademonstrować menedżerowi ds. zatrudnienia, że poważnie traktujesz branżę i pozycję, jaką zajmuje w niej jego firma, właściwe będzie rozpoczęcie listu motywacyjnego od odpowiednich liczb lub faktów. Taki początek listu sprawi bardzo profesjonalne wrażenie, dlatego jest doskonałą opcją w branżach formalnych i bazujących na liczbach, takich jak finanse, marketing czy zarządzanie.

Przedstaw zwięźle liczby albo fakty z podaniem źródła, aby nadać wiarygodności cytowanym danym. Następnie wyjaśnij, w jaki sposób te informacje kształtują Twój sposób podejścia do stanowiska lub branży. Taki początek listu motywacyjnego najlepiej sprawdza się w przypadku kandydatów ubiegających się o stanowiska wyższego szczebla i kierownicze, ponieważ pozwala im zaprezentować ich wizję firmy w szerszym kontekście.

4. Wytłumacz, co Cię łączy z firmą

Kontakty są niezbędne we współczesnym miejscu pracy, więc jeśli jesteś silnie związany z firmą, najlepiej jest podkreślić to na początku listu motywacyjnego. Co do zasady należy unikać wymieniania nazwisk, a zamiast tego, skupić się na tym, co osiągnąłeś, omówiłeś lub nauczyłeś się dzięki swoim wcześniejszym kontaktom z firmą.

Twoje związki z firmą nie muszą koniecznie dotyczyć konkretnej osoby. Możesz również połączyć elementy wprowadzenia za pomocą anegdoty związanej z branżą lub firmą. Uprzejmy ton i szczerość są kluczowe dla tego rodzaju wprowadzenia, w przeciwnym razie możesz wzbudzić podejrzenie, że próbujesz wśliznąć się do firmy dzięki gładkiej gadce.

5. Zaakcentuj wyznawane przez siebie wartości

Wprowadzenie, w którym opowiadasz o wyznawanych przez siebie wartościach, to doskonały sposób na pokazanie, co Cię motywuje do pracy i wiąże z misją firmy. Ten typ wprowadzenia jest najlepszy w przypadku stanowisk, na których ważną rolę odgrywają emocje, takich jak praca pielęgniarki, opiekuna, nauczyciela i pracownika socjalnego. Jeśli Twoja praca wymaga pewnego poziomu poświęcenia, zaakcentowanie wyznawanych przez siebie wartości jest doskonałym sposobem na wyjaśnienie źródła Twojej pasji i energii w tej dziedzinie.

Zanim zdecydujesz się na tego rodzaju wprowadzenie, zbadaj, jakie cechy i wartości są najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy. Taki początek listy motywacyjnego najlepiej sprawdzi się w miejscach pracy, gdzie liczy się człowiek, ale może być mniej odpowiednie w firmach nastawionych głównie na zysk.

Częste pytania przy rozpoczynaniu listu motywacyjnego

Rozpoczęcie listu motywacyjnego opiera się na dwóch kluczowych sekcjach dokumentu: zwrocie grzecznościowym i wprowadzeniu. W tej części omówimy najlepsze opcje. Zacznijmy od zwrotu grzecznościowego do osoby, która będzie czytała list motywacyjny.

Jakiego zwrotu najlepiej użyć w przypadku listu motywacyjnego?

Choć nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, w większości sytuacji najlepiej sprawdzi się klasyczny zwrot grzecznościowy „Szanowny Panie/ Szanowna Pani”.

Rada eksperta

Często zadawane pytanie: „Czy w liście motywacyjnym należy zamieścić zwrot grzecznościowy?”

Krótka odpowiedź brzmi: „Tak!”. Czy kiedy spotykasz kogoś znajomego, nie powiesz mu przynajmniej  „Cześć”? Oczywiście, że tak. Gdybyś tego nie zrobił, uznałby Cię za gbura. To samo dotyczy Twojego listu motywacyjnego, a może nawet bardziej, ponieważ jest to bardziej formalna sytuacja, w której osoba, do której się zwracasz, nie jest Ci znana.

Jak zatem powinien brzmieć zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym?

Odpowiedni zwrot grzecznościowy to taki, który najlepiej pasuje do tonu komunikacji używanego w firmie i branży. Istnieją pewne sytuacje, w których klasyczne podejście może wydawać się nieco zbyt formalne. Na przykład, jeśli pracujesz w kreatywnej dziedzinie, w której z reguły mówi się do kolegów po imieniu, zastosowanie klasycznego zwrotu grzecznościowego może sprawić, że wydasz się staroświecki i zbyt sztywny. Możesz również wybrać bardziej nieformalne powitanie, takie jak „Cześć” lub „Drogi Panie + imię”/ „Droga Panie + imię”, jeśli znasz już adresata lub przesyłasz list motywacyjny w treści e-maila.

Rady dotyczące zwrotu grzecznościowego w liście motywacyjnym – co robić a czego unikać:

Tak
  • Adresuj list do konkretnej osoby;
  • Jeśli masz wątpliwości, wybierz formalną formę powitania;
  • Użyj rzeczownika w liczbie mnogiej, jeśli adresatami listu będzie więcej niż jedna osoba.
  • Dowiedz się, jakiej płci jest odbiorca Twojego listu;
  • Unikaj bezosobowych zwrotów grzecznościowych;
  • Zwracaj się do adresata po imieniu tylko wtedy, gdy już go znasz lub uchodzi to za odpowiednie w danej dziedzinie;
Nie
  • Nie korzystaj z nieformalnych wariantów imienia, jeśli nie znasz osobiście adresata listu;
  • Unikaj używania samych inicjałów, jeśli nie znasz pełnego imienia osoby, do której się zwracasz;
  • Nie używaj zwrotów, które są zbyt osobiste lub nieodpowiednie w sytuacji, w której ubiegasz się o pracę;
  • Nie używaj zbyt skomplikowanych tytułów lub długich formułek przy adresowaniu listu;
  • Nie zakładaj z góry płci odbiorcy listu i nie popełniaj błędów w nazwisku lub tytule.
Czytaj dalej
CV5 czas czytania
Kiedy dodać zdjęcie do CV
Kiedy dodać zdjęcie do CV
CV13 czas czytania
Jak się przedstawić? (z przykładami)
Jak się przedstawić? (z przykładami)
CV13 czas czytania
Jak wpisać umiejętności twarde do CV
Jak wpisać umiejętności twarde do CV
CV13 czas czytania
Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
Przeglądaj wszystkie