Świat gastronomii jest rozległy i ekscytujący – możesz eksplorować liczne kuchnie narodowe i nieskończenie wiele restauracji, które potrzebują pomocy. Niezależnie od tego, czy szukasz pierwszej pracy w branży, czy jesteś kucharzem z wieloletnim doświadczeniem, zaprezentowanie odpowiednich kwalifikacji w liście motywacyjnym może znacząco zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady.
Nagłówek listu motywacyjnego
Nagłówek listu motywacyjnego kucharza ma do spełnienia dwa ważne zadania. Pierwszym jest zaprezentowanie Twoich danych. W restauracjach wszyscy są zajęci, a przecież chcesz, żeby Twoje nazwisko i dane były dobrze widoczne – dzięki temu właściciel czy rekruter łatwo sprawdzi, kto napisał list motywacyjny i w jaki sposób skontaktować się z autorem.
Drugim celem nagłówka jest sprawienie, by Twoja aplikacja zapadła w pamięć. Pomoże w tym dopracowane formatowanie, które nada jej wyrafinowany wygląd. Restauracje mogą otrzymywać wiele aplikacji na jedno stanowisko, zatem dzięki nagłówkowi Twoja kandydatura może zostać zauważona, a Twój profesjonalizm doceniony.
Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym
Powitanie to najkrótszy akapit listu, a mimo ma do spełnienia ważną rolę: nadaje reszcie listu grzeczny i pełen szacunku ton. Wybierz powitanie, które będzie odpowiednie dla Twojej relacji z restauracją.
Wstęp w liście motywacyjnym
Wstęp listu motywacyjnego ma kluczowe znaczenie dla zajętych menedżerów czy właścicieli restauracji. Prawdopodobnie już po przeczytaniu dwóch pierwszych zdań zdecydują, czy warto czytać do końca. Dlatego też Twój wstęp powinien odsłonić to, co najlepsze.
Celem wstępu listu motywacyjnego jest pozyskanie uwagi adresata, pokazanie, że masz cechy potrzebne na wymarzonym stanowisku oraz zachęcenie menedżera do przeczytania reszty listu.
kucharze liniowi w Novus nie odpowiadają wyłącznie za przyrządzanie posiłków. Są twarzą Pani marki i powodem, dla którego jest ona jedną z najpopularniejszych restauracji typu fusion w całym mieście.
Przykład treści listu motywacyjnego
Treść listu motywacyjnego to miejsce, gdzie przedstawisz pełnię swoich doświadczeń i kwalifikacji, dzięki którym idealnie sprawdzisz się na stanowisku kucharza. Ponieważ jest to najobszerniejszy fragment listu, możesz uprościć proces pisania, rozbijając treść na dwa krótsze akapity.
W pierwszym opisz swoje najistotniejsze doświadczenia i osiągnięcia w pracy kucharza. Świetną metodą jest użycie metody STAR (gwiazda). Rozpocznij od opisania Sytuacji i oczekiwanych Trudności oznaczającego zadanie w wykonaniu zadania (T w tym skrócie pochodzi od ang. task), następnie przejdź do wykonanych Akcji i pozytywnego Rezultatu.
Aby osiągnąć maksymalną efektywność, pisz krótko i treściwie, koncentrując się na sytuacjach adekwatnych do stanowiska, na które aplikujesz.
W drugim akapicie przedstaw swoje umiejętności twarde i miękkie oraz cele, jakie chcesz osiągnąć u potencjalnego pracodawcy. Możesz tu również wspomnieć o tym, co wniesiesz do nowego miejsca pracy, oraz o tych aspektach restauracji, które doceniasz i o których chcesz się więcej dowiedzieć.
Klienci przybywają, by poznać styl „mistrzów menu”, a stworzenie z nimi więzi emocjonalnej w wyjątkowy sposób poprawia smak dań. Oprócz standardowego doświadczenia w kuchni, opisanego w CV, wyróżnia mnie smykałka do łączenia smaków (efekt półtorarocznego podróżowania po Dalekim Wschodzie) oraz innowacyjność. Z chęcią opowiem, jak przyrządzam moje inspirowane kuchnią koreańską i meksykańską galbi.
Ukończone studia zarządzania gastronomią na WSTH oraz trzyletnie doświadczenie na stanowisku kucharza liniowego w czterogwiazdkowej restauracji Pentagon zapewniły mi wszystko, co potrzebne, by stać się wartościową członkinią zespołu Nova:
- Brałam udział w inicjatywach operacyjnych, kulinarnych i skierowanych do klientów, dzięki czemu restauracja otrzymała dodatkową, czwartą gwiazdkę;
- Wymyśliłam cztery nowe dania popisowe – dwa razy popularniejsze od pozostałych;
- Byłam odpowiedzialna za higienę i pilnowałam, aby pracownicy kuchni posiadali odpowiednie badania;
- Utworzyłam dokument opisujący sprawne działanie kuchni w oparciu o proces.
Praca z zespołem w kuchni to mój żywioł. Świetne jedzenie nie powstaje w próżni, a ja uwielbiam współpracę z pasjonatami, których celem jest wywołanie uśmiechu na twarzach klientów. W ciągu ostatnich trzech lat byłam kucharzem miesiąca siedem razy – więcej niż ktokolwiek inny. Odchodzę jedynie z powodu przeprowadzki do Warszawy.
Celem tej części listu motywacyjnego jest podkreślenie swoich osiągnięć i doświadczeń oraz pokazanie, co możesz wnieść do nowego miejsca pracy.
Zakończenie listu motywacyjnego i podpis
Po zaprezentowaniu swoich atutów jako kucharza czas zakończyć list w sposób pełen szacunku i optymizmu. Świetnie sprawdzi się tu wezwanie do akcji, w którym wyrazisz swój entuzjazm wobec wolnego stanowiska i zaprosisz właściciela czy menedżera do kontaktu.
Jeśli potrzebuje Pani młodego kucharza liniowego, który chętnie podsuwa nowe rozwiązania, dostarcza wrażeń smakowych i jest pełen energii, z chęcią przyrządziłabym dla Pani posiłek podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Z poważaniem
Gabriela Sztotgryn