1. Przykłady
  2. Pierwsza praca
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Pierwsza praca Przykłady listów motywacyjnych

Skorzystaj z tego przykładu listu motywacyjnego Pierwsza praca, aby zakończyć aplikację i szybko znaleźć zatrudnienie - bez frustracji, bez niepewności. Ten przykład listu motywacyjnego jest specjalnie zaprojektowany na potrzeby stanowisk Pierwsza praca w 2024 roku. Wykorzystaj nasze przykładowe zdania i profesjonalne formatowanie. Swój idealny list motywacyjny będziesz mógł pobrać w ciągu zaledwie kilku minut.
4.0
Średnia ocena
33 osób również oceniło przykład
Pierwsza praca Przykłady listów motywacyjnych
Edytuj ten list motywacyjny

Najlepszy format listu motywacyjnego do pierwszej pracy

Choć mogłoby się wydawać, że list motywacyjny ma luźniejszą strukturę niż życiorys, nie znaczy to jeszcze, że nie ma jej wcale. Co więcej, przeanalizujemy tutaj poszczególne części skutecznego listu motywacyjnego. Dobra wiadomość jest taka, że opisana struktura sprawdza się niezależnie od branży czy stanowiska. Wystarczy zatem, że raz nauczysz się pisać świetne listy motywacyjne, a będziesz korzystać z tej umiejętności do końca swojej kariery.

Oto kluczowe elementy:

  • Nagłówek listu motywacyjnego
  • Zwrot grzecznościowy
  • Wstęp do listu motywacyjnego
  • Środkowe akapity (zasadnicza treść listu)
  • Akapit kończący list motywacyjny (podsumowanie i wezwanie do działania)

W ogólnym przewodniku dotyczącym listów motywacyjnych, który właśnie czytasz, znajdziesz jeszcze więcej wskazówek, jak napisać każdą z tych części – a nawet bezpłatne przykłady zdań. Poniższy przykład listu motywacyjnego pomoże Ci zrozumieć ogólne zasady i pokaże kilka pomysłów.

Nagłówek listu motywacyjnego

Nagłówek Twojego listu motywacyjnego ma dwa ważne zadania. Po pierwsze, pozwala rekruterowi szybko przypisać dokument do Ciebie. Ponieważ nagłówek zawiera Twoje imię i nazwisko, numer telefonu, media społecznościowe takie jak LinkedIn i inne dane kontaktowe, kierownik ds. rekrutacji będzie mógł łatwo skontaktować się z Tobą, by ustalić termin rozmowy kwalifikacyjnej. 

Drugim zadaniem nagłówka jest nadanie listowi atrakcyjnej i rzucającej się w oczy formy. Rekruterzy często czytają po setki aplikacji na każde stanowisko. Odpowiednie formatowanie pomoże Ci zrobić świetne i profesjonalne pierwsze wrażenie.

"Różne przykłady, dlaczego nie musisz ponownie pisać swojego CV"
"Różne przykłady, dlaczego nie musisz ponownie pisać swojego CV"

Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym

Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym nie jest zbyt długi, ale mimo to powinien brzmieć przekonująco. W tej części należy zwrócić się bezpośrednio do kierownika ds. rekrutacji, zwiększając swoje szanse na nawiązanie osobistej relacji i zwrócenie jego uwagi. Zanim wybierzesz odpowiedni zwrot, zastanów się przez moment nad tym, jak oficjalne jest Twoje miejsce pracy i nad swoją relacją z pracodawcą. Najczęściej warto jednak pozostać przy oficjalnym zwrocie „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani”. 

Cel tej części: zwrócić się osobiście do adresata listu, aby nawiązać z nim kontakt i okazać szczere zainteresowanie oferowanym stanowiskiem.

Przykład zwrotu grzecznościowego w liście motywacyjnym, który można dostosować odpowiednio do potrzeb

Szanowna Pani,

Skopiowane!

Wstęp do listu motywacyjnego

Pierwszy akapit listu jest tym miejscem, gdzie wreszcie możesz pochwalić się swoimi wyjątkowymi cechami i przykuć do siebie uwagę osoby rekrutującej. Istotny fakt, ciekawa anegdota czy zaskakujące dane statystyczne – wszystko to stanowi świetny sposób na rozpoczęcie listu tak, by rekruter doczytał go do końca. Pamiętaj jedynie, aby ta część listu pozostała zwięzła i utrzymana w profesjonalnym tonie. Jeśli firma ma wiele ogłoszeń o pracę albo liczny personel, dobrym pomysłem będzie także podanie we wstępie nazwy stanowiska.

Cel tej części: zwrócenie na siebie uwagi kierownika ds. rekrutacji za pomocą ekscytującego fragmentu prowadzącego do właściwej treści listu, przybranie pełnego szacunku tonu.

Przykład wstępu do listu motywacyjnego, który można dostosować do potrzeb

jako świeżo upieczona absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna ze specjalnością public relations uważam, że staż w agencji Kowalewska i Burek PR stanowiłby idealny początek mojej kariery.

Skopiowane!

Rozwinięcie listu motywacyjnego (treść)

Teraz, gdy jesteś już przy zasadniczej treści listu, możesz podkreślić swoje istotne dla rekrutacji doświadczenie i najbardziej imponujące umiejętności. Aby ułatwić sobie organizację tekstu, możesz podzielić tę część na akapit numer dwa i trzy.

W drugim akapicie posłuż się metodą STAR, aby wymienić ciekawe anegdoty. Zacznij od opisania Sytuacji (S) i Twojego zadania (T), następnie opisz wykonaną Akcję (A) i jej pozytywny Rezultat (R). Pilnuj, aby anegdoty były zwięzłe i dotyczyły doświadczeń istotnych z punktu widzenia potencjalnej pracy.

W trzecim akapicie możesz wymienić to, co potencjalnie wniesiesz do firmy pracodawcy, oraz swoje najsilniejsze umiejętności.

Cel tej części: użycie metody STAR do opisania wybranych życiowych doświadczeń, omówienie swojego potencjalnego wkładu i posiadanych umiejętności.

Przykład akapitu rozwinięcia listu motywacyjnego, który można dostosować do potrzeb 

W czasie studiów wykorzystywałam wszelkie możliwe okazje do zdobycia doświadczenia w zakresie PR i pisania tekstów, między innymi takie jak dwa lata pracy wakacyjnej w agencji Your Image PR oraz trzy lata pracy nad stroną internetową uczelni – w ostatnim roku pełniłam funkcję redaktora prowadzącego.

W czasie praktyk zawodowych w agencji Your Image zajmowałam się konsumenckimi kampaniami PR-owymi dla rozmaitych popularnych marek, sortując wycinki z prasy, zarządzając kampaniami w mediach społecznościowych i koordynując zainteresowanie mediów. Zarządzałam sesjami zdjęciowymi dla mniejszych klientów i napisałam ponad 35 notatek prasowych. Moja aktywność w mediach społecznościowych przyniosła łączny wzrost zaangażowania o 58% i 147% wzrostu liczby fanów.

Doskonaliłam swoje umiejętności copywriterskie podczas pracy nad stroną internetową uczelni (i towarzyszącą jej gazetką studencką). Rozpoczęłam współpracę od pisania tekstów o interesujących studentów kwestiach społeczno-politycznych, zaś w ostatnim roku pełniłam rolę redaktorki odpowiedzialnej za zespół złożony z 28 dziennikarzy i projektantów. To doświadczenie wiele mnie nauczyło o współpracy i działaniu pod presją deadline'ów – ta umiejętność jest kluczowa w branży public relations.

Rozumiem, że często pracują Państwo dla hiszpańskich klientów i mam nadzieję, że moja biegła znajomość hiszpańskiego może okazać się przydatna. Co roku jeżdżę do Hiszpanii w odwiedziny do krewnych, zatem bardzo ceniłabym sobie stanowisko, na którym mogłabym wykorzystywać umiejętności pisania w języku polskim i hiszpańskim. Zwykłe tłumaczenie nie wystarczy, jeśli PR ma być efektywny: tu trzeba kogoś, kto zna się na transkreacji.

Skopiowane!

Jak zakończyć list motywacyjny do pierwszej pracy (podsumowanie i podpis)

To już prawie wszystko! Potrzebujesz tylko świetnego zakończenia, a uzyskasz świetny list motywacyjny. Możesz podsumować cały dokument przy pomocy wezwania do działania. To zdanie, które ukazuje Twoje zainteresowanie i entuzjazm dla oferty pracy oraz zachęca kierownika ds. rekrutacji do kontaktu. Możesz również podać w tym miejscu swoje dane kontaktowe.

Na sam koniec użyj odpowiedniej formuły pożegnalnej. Sprawdzą się tu wyrażenia takie jak „Z poważaniem”, „Z pozdrowieniami” czy nawet „Z podziękowaniami”.

Cel tej części: Zakończ list motywacyjny w pozytywny sposób za pomocą wyraźnego wezwania do działania, wybierz odpowiedni podpis.

Przykład zakończenia listu motywacyjnego i podpisu, które można dostosować do potrzeb

Z radością powitam możliwość przedyskutowania mojego portfolio na rozmowie rekrutacyjnej.

Z poważaniem,

Sandra Jarosińska

Skopiowane!
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Wyróżnisz się i szybciej zostaniesz zatrudniony dzięki naszej kolekcji darmowych szablonów listów motywacyjnych, które opracowali eksperci, by ułatwić Ci zdobycie wymarzonego stanowiska.
Stwórz list motywacyjny

Darmowe szablony zaprojektowane przez profesjonalistów

Dzięki ponad 10 milionom utworzonych życiorysów i listów motywacyjnych CVeasy.pl jest wiodącym narzędziem do tworzenia karier online, dzięki któremy dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną
4 z 5
na podstawie 405 opinii na Trustpilot
Skorzystaj z tego szablonuSztokholm cover_letter template
Sztokholm
1 300 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuNowy Jork cover_letter template
Nowy Jork
410 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuWiedeń cover_letter template
Wiedeń
110 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSydney cover_letter template
Sydney
150 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLondyn cover_letter template
Londyn
250 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuDublin cover_letter template
Dublin
220 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMoskwa cover_letter template
Moskwa
58 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuAmsterdam cover_letter template
Amsterdam
140 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMadryd cover_letter template
Madryd
140 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSantiago cover_letter template
Santiago
130 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSingapur cover_letter template
Singapur
48 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuOslo cover_letter template
Oslo
52 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKapsztad cover_letter template
Kapsztad
7 200 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuParyż cover_letter template
Paryż
33 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBerlin cover_letter template
Berlin
87 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuGenewa cover_letter template
Genewa
3 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuVancouver cover_letter template
Vancouver
42 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuTokio cover_letter template
Tokio
58 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMediolan cover_letter template
Mediolan
48 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLizabona cover_letter template
Lizabona
27 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBarcelona cover_letter template
Barcelona
27 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKopenhaga cover_letter template
Kopenhaga
21 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuChicago cover_letter template
Chicago
18 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRio cover_letter template
Rio
27 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRzym cover_letter template
Rzym
5 100 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBoston cover_letter template
Boston
16 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuToronto cover_letter template
Toronto
96 000 użytkowników wybrało ten szablon
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka