Niezależnie od tego, czy chodzi o żywność, modę, meble czy cokolwiek innego, miejsca pracy w handlu detalicznym mogą stanowić świetne źródło stałego dochodu. Często są preferowane przez studentów poszukujących pracy na wakacje lub w niepełnym wymiarze godzin.
Wskaźniki obrotu w branży detalicznej są wysokie. Oznacza to, że każdego dnia otwierają się nowe możliwości. By zwiększyć szansę na zatrudnienie, potrzebny Ci będzie doskonały list motywacyjny.
Jeśli jest to Twoja pierwsza praca w handlu detalicznym, możesz nie mieć jeszcze doświadczenia w obsłudze klienta. Właśnie w takiej sytuacji świetny list motywacyjny może odegrać istotną rolę. Pozwoli Ci podzielić się Twoją historią, osiągnięciami i umiejętnościami, zwiększając Twoje szanse na zatrudnienie nawet w przypadku, gdy na to samo stanowisko oprócz Ciebie aplikują też znacznie bardziej doświadczeni kandydaci.
Zanim przejdziesz do pisania listu motywacyjnego, potrzebne Ci będzie świetne CV. CVeasy.pl daje Ci do dyspozycji całą gamę narzędzi i poradników zaprojektowanych właśnie do tego celu. Zacznij od zapoznania się z przykładami CV sprzedawców detalicznych, a następnie obejrzyj nasze szablony i przeczytaj ogólny poradnik pisania CV.
Teraz jesteś gotowy, aby uzupełnić swoją aplikację przebojowym listem motywacyjnym.
Pisanie listu motywacyjnego na stanowisko sprzedawcy
Niektórzy kandydaci tak bardzo obawiają się procesu pisania listu motywacyjnego, że aplikują na stanowisko w branży sprzedaży detalicznej w ogóle go nie wysyłając. Na szczęście Ty nie popełnisz tego błędu. W poniższym fragmencie podzielimy list na proste do uzupełnienia sekcje, które obowiązują w każdym liście motywacyjnym niezależnie od branży i stanowiska. Z umiejętność pisania profesjonalnego listu motywacyjnego będziesz czerpał korzyści w całej karierze zawodowej.
Oto najważniejsze elementy listu:
- Nagłówek
- Zwrot grzecznościowy
- Wstęp
- Rozwinięcie
- Podsumowanie
- Podpis.
Więcej informacji o każdej z tych sekcji oraz bezpłatne przykładowe zdania znajdziesz w naszym poręcznym poradniku na temat pisania listów motywacyjnych. Ponadto udostępnianie przez nas łatwe w użyciu szablony listów motywacyjnych sprawią, że ukończenie procesu aplikacji stanie się dziecinnie proste.
Nagłówek
Zanim przejdziesz do szczegółów dotyczących umiejętności i doświadczenia, musisz opatrzyć list stosownym nagłówkiem. Powinien on umożliwić zidentyfikowanie dokumentu i zawierać łatwe do odnalezienia dane kontaktowe. W dużych sieciach sklepów detalicznych nowi pracownicy zostają zatrudnieni przez duży zespół HR, dlatego ważne jest, aby każda osoba czytająca Twój list motywacyjny wiedziała, kto go napisał i jak się z skontaktować z jego nadawcą.
Cel tej sekcji: przypisanie listu Tobie jako nadawcy, umożliwienie skontaktowania się z Tobą każdej osobie czytającej Twój list.
Zwrot grzecznościowy
Chociaż zwrot grzecznościowy zawiera zaledwie kilka słów, ważne jest, aby wybrać odpowiedni ton. Powinien być profesjonalny i uprzejmy. Z zasady używamy zwrotu „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” lub piszemy w liczbie mnogiej „Szanowni Państwo”. „Dzień dobry” i „Cześć” nie są odpowiednimi zwrotami w liście motywacyjnym, chyba że chodzi o firmę, która znana jest z tego, że stawia na młodych klientów i pracowników oraz ceni luźny sposób komunikacji, a Ty swoją aplikację wysyłasz mejlem.
Cel tej sekcji: odpowiednie, profesjonalne zwrócenie się do adresata zgodne z wizerunkiem firmy.
Wstęp
Twoje wprowadzenie powinno przyciągnąć i zatrzymać uwagę menedżera ds. zatrudnienia. Nudny i zbyt ogólnie sformułowany wstęp zniechęci go do przeczytania reszty listu. Zamiast oklepanego „Piszę, aby wyrazić zainteresowanie wakatem na stanowisku sprzedawca…”, spróbuj napisać zdanie, z którego można odczytać pasję, energię i emocje.
Rozwinięcie
W części zasadniczej listu możesz szczegółowo opisać swoje umiejętności i osiągnięcia. Sposobem dalszego uproszczenia tej sekcji jest podzielenie jej na dwie podsekcje.
W pierwszej z nich omówisz swoje osiągnięcia i kamienie milowe w karierze. Metoda STAR może pomóc ci w sformułowaniu zwięzłych anegdot, które zademonstrują Twoje umiejętności. Krótko wyjaśnisz sytuację i zadanie, które miałeś wykonać, a następnie omówisz akcję, którą podjąłeś, i wynikający z niej pozytywny wynik. W drugiej części możesz opisać swój potencjalny wkład w działanie firmy, zaznacz, co wniesiesz do niej dzięki umiejętnościom i cechom, które posiadasz.
Cel tej sekcji: Opisanie umiejętności za pomocą krótkich anegdot, które pokazują, w jaki sposób możesz się przyczynić się do rozwoju firmy na tym konkretnym stanowisku.
Podsumowanie i podpis
Teraz nadszedł czas, aby zakończyć list mocnym akcentem wzywającym do działania. Ostatnie jedno – dwa zdania powinny wyraża
entuzjazm i zachęcić menedżera ds. zatrudnienia do nawiązania kontaktu. Na końcu umieszczamy zwrot „Z poważaniem”, “Z wyrazami szacunku” lub „Pozdrawiam” (nie należy stawiać po nich przecinka ani kropki) i podpisujemy się pod spodem.
Cel tej sekcji: Zakończenie pozytywną nutą i zachęcenie menedżera ds. rekrutacji do kontaktu.
Warto zapamiętać
- List motywacyjny jest ważną częścią doskonałej aplikacji. Zwiększ maksymalnie swoją szansę na sukces, dostosowując każde słowo do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz.
- W niektórych ogłoszeniach o pracę na stanowisku sprzedawcy detalicznego nie wymaga się listów motywacyjnych. Jeśli jednak w ogłoszeniu nie jest wyraźnie zaznaczone, że nie należy ich przesyłać, warto to zrobić, by pomóc szczęściu.
- Ułatw sobie pisanie listu motywacyjnego, dzieląc dokument na łatwe do wypełnienia sekcje, które będziesz mógł wykorzystać w różnych dziedzinach i branżach.
- Pamiętaj, aby podać fakty i liczby konkretnie ilustrujące Twoje umiejętności i osiągnięcia.
- Unikaj typowych błędów, takich jak literówki i zbyt ogólnie sformułowany tekst. Zwróć uwagę na profesjonalny, dopracowany wygląd listu w odpowiednim formacie. Pomogą Ci w tym narzędzia online.
Za pomocą szablonów CVeasy.pl oraz kreatora listów motywacyjnych możesz w kilka minut stworzyć idealny list. Bez niepewności, bez kłopotów. Skorzystaj z tych narzędzi i odnieś sukces!