Jak wygląda wzór listu motywacyjnego świeżo upieczonego absolwenta, który zwróci na siebie uwagę?
Nagłówek listu motywacyjnego
Możesz w to wierzyć lub nie, ale nagłówek może być jedną z najtrudniejszych sekcji dla świeżo upieczonych absolwentów, ponieważ czasem trudno jest zdecydować, jakie informacje należy w nim zawrzeć. W przypadku wysyłania fizycznego listu motywacyjnego, nazwa i adres firmy oraz data napisania listu będą podstawowymi danymi. Im więcej zapiszesz w nagłówku, tym mniej miejsca pozostanie Ci na inne sekcje listu, w których chcesz przekonać pracodawcę o swoich wyjątkowych kompetencjach. Pamiętaj, że głównym celem nagłówka w aplikacji online będzie identyfikacja dokumentu i dostarczenie danych kontaktowych menedżerowi ds. zatrudniania. W przeszłości nagłówki zawierały fizyczny adres nadawcy oraz adresata. Teraz informacje takie jak adres e-mail, numer telefonu, a nawet konto na LinkedIn są znacznie bardziej przydatne.
Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym
Jako świeżo upieczony absolwent najprawdopodobniej zaczniesz swoją karierę od stanowisk niższych w hierarchii. Oznacza to, że musisz użyć zwrotu, który wyraża szacunek i uwzględnia hierarchię organizacji. Jest jednak kilka wyjątków. Coraz więcej młodych marek i start-upów wybiera bardziej luźny ton, zarówno w komunikacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. W takich rzadkich przypadkach może być właściwe użycie powitania, takiego jak „Drogi/Droga” lub „Cześć” wraz z imieniem, zamiast bardziej tradycyjnego „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”. Mniej formalny zwrot lepiej sprawdza się podczas przesyłania listu motywacyjnego pocztą elektroniczną.
Wstęp do listu motywacyjnego
Odwołując się do osobistej anegdoty, emocjonalnego zdania lub przekonywującego stwierdzenia, z pewnością wyprzedzisz kandydatów, którzy zdecydowali się na sformułowanie „Piszę z pytaniem dotyczącym ogłoszenie o pracę…”. Rozumiesz, o co nam chodzi? Jedną z największych korzyści, jakie firma zyskuje, zatrudniając absolwentów, jest kreatywność i innowacyjność młodych umysłów. Mówiąc najprościej, nudny wstęp do listu nie wzbudzi zainteresowania. Zaprezentuj swoją osobowość, odwagę i wyjątkowe cechy, upewnij się przy tym, że ton, w którym piszesz jest profesjonalny i odpowiedni dla Twojej dziedziny i dopasowany do potencjalnego pracodawcy.
jako świeżo upieczona absolwentka studiów biotechnologicznych na Uniwersytecie Warszawskim jestem podekscytowana możliwością współpracy z Państwem w PreGen. Moje studia na kierunku Biotechnologia dotyczyły przemysłu spożywczego i głęboko wierzę, że to właśnie technologia pomoże w przyszłości wyżywić świat.
Pisanie zasadniczej części listu motywacyjnego absolwenta
Zasadnicza cześć treści listu motywacyjnego przypomina główne danie posiłku. Powinna ona zawierać informacje, które są na tyle szczegółowe, aby menadżer ds. rekrutacji czuł się usatysfakcjonowany po ich przeczytaniu, ale powinna również sprawić, że będzie chciał się z Tobą skontaktować, aby kontynuować rozmowę. To, co zdecydujesz się zaakcentować w treści listu motywacyjnego, będzie w pewnym stopniu zależało od najbardziej pożądanych umiejętności i doświadczenia w Twojej branży. Dobrą strategią jest wykorzystanie metody STAR / CAR (sytuacja, zadanie, działanie, rezultat), aby zaprezentować swoje osiągnięcia zawodowe. Skoncentruj się na najbardziej istotnych czynnościach i obowiązkach, aby pokazać, jak uniwersalne są Twoje umiejętności.
Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły średniej, zafascynowała mnie strona badawcza studiów uniwersyteckich. Utrzymywałam bliski kontakt z lokalną społecznością agrotechniczną i przebyłam pięć praktyk zawodowych. W szczególności zainteresowała mnie diagnostyka molekularna. Podczas studiów pracowałam też w niepełnym wymiarze godzin nad projektem mającym na celu zwiększenie plonów w Kenii. Państwa uwaga skierowana na działania na arenie międzynarodowej jest tym, co w obecnych czasach liczy się najbardziej.
Stanowisko młodszego pracownika naukowego w Państwa firmie to dla mnie idealny początek dalszej kariery. Państwa osiągnięcia w kształceniu najbystrzejszych młodych talentów nie mają sobie równych w branży, a ja pragnę podążać śladami Państwa nagradzanych pracowników naukowych.
Moje studia i praktyki zawodowe pozwoliły mi dogłębnie zrozumieć procedury laboratoryjne i poznać najlepsze praktyki branżowe, w tym w uprawach szklarniowych, oraz zasady konserwacji sprzętu badawczego i chemicznego. Dzięki stworzeniu ujednoliconej instrukcji operacyjnej dla pracowników udało mi się zmniejszyć koszty pracodawcy, u którego odbywałam praktykę, o ponad 240 tys. PLN.
Wiele czasu spędziłam na zgłębianiu genomiki roślin i chętnie wykorzystam zdobytą przeze mnie wiedzę. Załączam portfolio mojej pracy naukowej wraz z listami polecającymi naukowców, którym pomagałam w badaniach.
Jak zakończyć list motywacyjny świeżo upieczonego absolwenta
Ostatni akapit listu motywacyjnego może być trudniejszy, niż Ci się wydaje. Zajmując się główną częścią listu, zastanów się, jak na końcu podsumujesz jego treść tak, by rekruter optymistycznie nastawił się do Twoich możliwości i był przekonany o Twoich umiejętnościach. Teraz nadszedł czas na akcję. Taka technika pisania zachęca menedżera ds. rekrutacji do kontaktu i kontynuacji rozmowy. Twój ton powinien być uprzejmy, ale także przystępny i przyjazny. Wezwanie do działania powinno być naturalnym przedłużeniem treści listu. „Z poważaniem” lub „Pozdrawiam” najpopularniejsze zwroty końcowe, które sprawdzają się w różnych sytuacjach i firmach.
Niezwykle interesują mnie planowane przez Państwa projekty. Chętnie stawię się na rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której omówimy mój potencjalny wkład i możliwości zatrudnienia w Państwa firmie.
Z poważaniem
Samanta Frankowska