1. Przykłady
  2. Dziennikarz
Napisany przez Karl KahlerKarl Kahler

Dziennikarz Przykłady listów motywacyjnych

Skorzystaj z tego przykładu listu motywacyjnego Dziennikarz, aby zakończyć aplikację i szybko znaleźć zatrudnienie - bez frustracji, bez niepewności. Ten przykład listu motywacyjnego jest specjalnie zaprojektowany na potrzeby stanowisk Dziennikarz w 2024 roku. Wykorzystaj nasze przykładowe zdania i profesjonalne formatowanie. Swój idealny list motywacyjny będziesz mógł pobrać w ciągu zaledwie kilku minut.
4.9
Średnia ocena
59 osób również oceniło przykład
Dziennikarz Przykłady listów motywacyjnych
Edytuj ten list motywacyjny

Najlepszy format listu motywacyjnego dla dziennikarza

Jeśli jesteś reporterem prasowym, wiesz zatem, jak ważna jest struktura – tytuł, zajawka, rozwinięcie, zakończenie. Mówi się, że artykuły prasowe składają się z notatek, cytatów i anegdot, ale w rzeczywistości mają one bardzo spójną strukturę.

Dobre listy motywacyjne dziennikarzy nie powstają przypadkowo, ale są pisane w świadomy sposób: tak, by przyniosły pożądane rezultaty. Zastosuj w liście motywacyjnym poniższą strukturę, a sukces będziesz miał w kieszeni:

  • Nagłówek listu motywacyjnego;
  • Zwrot grzecznościowy;
  • Wstęp do listu motywacyjnego;
  • Środkowe akapity (zasadnicza treść listu);
  • Akapit kończący list motywacyjny (podsumowanie/ wezwanie do akcji);
  • Zwrot końcowy.

Nagłówek listu motywacyjnego

U góry strony powinien znaleźć się nagłówek z Twoim imieniem i nazwiskiem, zawodem, adresem, telefonem i adresem e-mail. Pominięcie tej informacji byłoby jak wydrukowcxqanie pustej wizytówki – nikt nie dowiedziałby się kim jesteś, co robisz i jak się z Tobą skontaktować.

Dziennikarze zdają sobie sprawę ze znaczenia dobrego dezajnu – to druga funkcja nagłówka. Jeśli jest dobrze wykonany, stanowi atrakcyjny element, a list wygląda dobrze już na pierwszy rzut oka, zanim ktokolwiek przeczyta jedno słowo. Może to oznaczać barwny akcent i/lub kreatywne wykorzystanie typografii, układu tekstu i białej przestrzeni. Nagłówek powinien on nadawać stronie przyjemny dla oka wygląd, zachęcając odbiorcę do przeczytania całości.

Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym

Zwrot „Drogi Janie” – być może najsłynniejsze zwrot grzecznościowy w liście – może oznaczać rychłe rozstanie, a Ty chyba wolałbyś, aby pierwszy kontakt był kontynuowany, prawda? Z tego względu lepiej napisać „Szanowny Panie” albo „Szanowna Pani”. To tradycyjny i poprawny sposób rozpoczynania każdej korespondencji biznesowej, w tym listu motywacyjnego dziennikarza. Generalnie powinieneś stosować się do tej reguły, chyba że masz dobry powód, by tego nie robić.

Postaraj się dowiedzieć się, kto podejmuje decyzje o zatrudnieniu na stanowisku, o które się ubiegasz, i zaadresuj list do tej konkretnej osoby. Jeśli w ogłoszeniu o pracę, na które odpowiadasz, nie ma żadnych nazwisk, użyj swoich supermocy dziennikarskich, aby się tego dowiedzieć. Jeśli poszukiwania w sieci zawiodą, spróbuj staromodnego telefonu – po prostu zadzwoń i zapytaj.

Znajdź równowagę między swobodnym a sztywnym.
Znajdź równowagę między swobodnym a sztywnym.

Wstęp do listu motywacyjnego

Nadszedł czas, aby napisać zajawkę, która jest najważniejszą częścią każdej historii, ponieważ pojawia się jako pierwsza i zapowiada resztę. Każdego dnia miliony ludzi przeglądają wiadomości w prasie i internecie i decydują, czy je przeczytają, rzuciwszy tylko okiem na pierwszy akapit. Jeśli ich zainteresuje, jesteś w grze; jeśli nie – odpadasz.

Być może będziesz musiał poświęcić więcej wysiłku pierwszemu akapitowi niż reszcie listu. Każda dobra historia potrzebuje mocnego początku, środka i końca. Jeśli jesteś dobry tylko w środku i na końcu, może okazać się to problemem z tego względu, że nikt nie przebrnie przez początek.

Nie rozpoczynaj listu słowami „Piszę ten list...”  – odbiorca to już wie. Nie pisz także: „Proszę uznać ten list za moje podanie o pracę na stanowisku...” – po prostu zacznij pisać list. Używaj aktywnych, interesujących zwrotów, które sprawią, że odbiorca listu zechce czytać dalej.

Przykład wstępu do listu motywacyjnego, który można dostosować do własnych potrzeb

Szanowny Panie,

odbierając nagrodę „Przeglądu sportowego” za Historię roku uświadomiłem sobie, jak wielki wpływ mają nasze słowa na piłkę nożną i jej kibiców. Ludzie uwielbiają dyskutować o sporcie, ale równie chętnie czytają też opinie innych osób, by skonfrontować je z własnymi przemyśleniami.

Skopiowane!

Środkowe akapity (zasadnicza treść listu)

Nawet najlepszy anegdotyczny wstęp przejdzie bez echa, jeśli nie dojdziesz do sedna sprawy. Niektórzy redaktorzy wymagają krótkich streszczeń artykułu w postaci jednego akapitu opisującego historię w skrócie, który można umieścić na pierwszej stronie gazety, a resztę historii dopiero na dalszych jej stronach.

Podobnie jest z listem motywacyjnym dziennikarza – kiedy już zdobędziesz uwagę czytelnika, musisz szybko przejść do rzeczy. Pomyśl o gazetach i czasopismach, w których większość historii, które zaczynają się na pierwszej stronie, muszą się na niej również kończyć.

W głównej części listu, w środkowych dwóch lub trzech akapitach, powinieneś przedstawić samą esencję – napisz, dlaczego Twoje doświadczenie, umiejętności i pasje czynią Cię idealnym kandydatem na stanowisko.

Doświadczenie jest zawsze kluczowe, musisz zatem opisać osiągnięcia w swojej dziedzinie, aby udowodnić, że posiadasz niezbędne na stanowisku dziennikarza w konkretnym medium umiejętności. Nie wystarczy jedynie napisać, gdzie pracowałeś i jak długo, należy także opowiedzieć o wyzwaniach, przed którymi stanąłeś, i o tym, jak sobie z nimi poradziłeś. Bądź konkretny i w miarę możliwości odwołuj się do faktów i liczb.

Przykład zasadniczej części listu motywacyjnego, który można dostosować do swoich potrzeb

Dziennikarze sportowi pomagają fanom przeżywać magiczne chwile za pośrednictwem słów. Przy średniej 47,5 mln odsłon moich artykułów rocznie mam nadzieję, że moje sześcioletnia praca w „Wałbrzyskim przeglądzie piłkarskim” przyniosła pożytek i usatysfakcjonowała wielu fanów. Stanowisko reportera w krajowym medium pozwoli mi na przekazanie moich spostrzeżeń na temat zawodników i trenerów jeszcze szerszej publiczności.

 

Dzięki temu, że studiowałem nie tylko dziennikarstwo, ale jednocześnie byłem studentem akademii sportowej, wielu czołowych piłkarzy jest moimi kolegami. Nasze przyjacielskie relacje dają mi nie tylko dostęp do informacji o tym, co dzieje się na boisku, ale także poza nim. Każdy widzi, że był gol, ja dodatkowo badam emocje, które kryją się za zdobytymi punktami. Napisałem kilka najbardziej intrygujących piłkarskich historii z ostatnich lat:

  • Pięć ekskluzywnych artykułów dotyczących zmian w znanych klubach i transferów zawodników;
  • W latach 2017-2019 liczne wywiady z przyszłymi gwiazdami futbolu.
  • Mój artykuł o skandalu łapówkowym w klubach Pierwszej Ligii zdobył tytuł Historii roku.

Przed rozpoczęciem kariery dziennikarskiej przez dwa lata pracowałem w czołowym klubie piłkarskim jako asystent PR. Prowadziłem blog i koordynowałem kontakty prasowe. Jako jeden z pierwszych klubów piłkarskich byliśmy, dzięki mojej pracy, obecni w mediach społecznościowych.

Skopiowane!

Podsumowanie listu motywacyjnego

List warto zakończyć z przytupem. Możesz krótko podsumować to, co już powiedziałeś, i podziękować odbiorcy z czas, jaki poświęcił na przeczytanie listu. Z pewnością powinieneś zaproponować konkretne działanie. Wystarczy, jeśli napiszesz, że czekasz na odpowiedź, albo że z przyjemnością omówisz korzyści, jakie zatrudnienie Ciebie przyniesie potencjalnemu pracodawcy, w osobistej wymianie zdań.

Zakończ w pozytywnym, pełnym wiary w siebie (ale pozbawionym arogancji) tonie i zapewnij odbiorcę, że cieszysz się na kontynuację rozpoczętej rozmowy.

Zakończenie listu motywacyjnego, które można dostosować do swoich potrzeb

Dla dalszej informacji załączam portfolio moich najbardziej popularnych artykułów. Chętnie skorzystam z możliwości osobistego podzielenia się moją pasją do sportu jakim jest piłka nożna.

Z poważaniem

Tomasz Rogalski

Skopiowane!

Zwrot końcowy

Zakończ list zwrotem „Z poważaniem” albo „Z wyrazami szacunku” i podpisz się pod nim.

Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Wyróżnisz się i szybciej zostaniesz zatrudniony dzięki naszej kolekcji darmowych szablonów listów motywacyjnych, które opracowali eksperci, by ułatwić Ci zdobycie wymarzonego stanowiska.
Stwórz list motywacyjny

Darmowe szablony zaprojektowane przez profesjonalistów

Dzięki ponad 10 milionom utworzonych życiorysów i listów motywacyjnych CVeasy.pl jest wiodącym narzędziem do tworzenia karier online, dzięki któremy dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną
4 z 5
na podstawie 405 opinii na Trustpilot
Skorzystaj z tego szablonuSztokholm cover_letter template
Sztokholm
1 400 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuNowy Jork cover_letter template
Nowy Jork
440 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuWiedeń cover_letter template
Wiedeń
120 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSydney cover_letter template
Sydney
160 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLondyn cover_letter template
Londyn
280 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuDublin cover_letter template
Dublin
240 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMoskwa cover_letter template
Moskwa
61 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuAmsterdam cover_letter template
Amsterdam
150 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMadryd cover_letter template
Madryd
150 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSantiago cover_letter template
Santiago
140 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSingapur cover_letter template
Singapur
51 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuOslo cover_letter template
Oslo
56 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKapsztad cover_letter template
Kapsztad
7 700 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuParyż cover_letter template
Paryż
35 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBerlin cover_letter template
Berlin
92 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuGenewa cover_letter template
Genewa
3 300 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuVancouver cover_letter template
Vancouver
45 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuTokio cover_letter template
Tokio
61 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMediolan cover_letter template
Mediolan
50 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLizabona cover_letter template
Lizabona
29 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBarcelona cover_letter template
Barcelona
29 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKopenhaga cover_letter template
Kopenhaga
22 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuChicago cover_letter template
Chicago
19 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRio cover_letter template
Rio
28 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRzym cover_letter template
Rzym
5 500 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBoston cover_letter template
Boston
17 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuToronto cover_letter template
Toronto
100 000 użytkowników wybrało ten szablon
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka