Jako księgowy jesteś geniuszem liczb – potrafisz podzielić w pamięci 43 przez 3, wiesz, że 100 to 125% z 80, a może czasem nawet śnisz w formacie Microsoft Excel. Do znalezienia odpowiedniej pracy dla księgowego potrzebna Ci będzie oferta w postaci listu motywacyjnego i CV, której przyszły pracodawca nie będzie mógł odrzucić. Ale aby je napisać, musisz opanować inny zestaw umiejętności.
Po co księgowemu list motywacyjny
Za pomocą listu motywacyjnego nawiązujesz kontakt z menedżerem ds. rekrutacji – to próba rozpoczęcia rozmowy, która może prowadzić do zdobycia wymarzonego stanowiska. Celem listu jest przedstawienie doświadczenia zawodowego, umiejętności i kwalifikacji i maksymalne zwiększenie szans na zatrudnienie.
To samo odnosi się do Twojego CV, jednak życiorys to Twoja formalna historia zatrudnienia i wykształcenia. List motywacyjny daje możliwość bezpośredniej rozmowy z potencjalnym pracodawcą w wymiarze bardziej osobistym. Czasami spotkasz się pracodawcą, który wyraźnie prosi, aby nie wysyłać listu motywacyjnego. Być może jego system aplikacji pozwala tylko na przesłanie CV. W takich przypadkach należy dostosować się do wymagań firmy.
Jeśli jednak nie zostaniesz wyraźnie poproszony o nieprzysyłanie listu motywacyjnego, zawsze powinieneś go dołączyć do podania o pracę. Pamiętaj jednak, że źle napisany lub nieprawidłowo sformatowany list motywacyjny może działać na Twoją szkodę. Ale jeśli napiszesz go dobrze, to list motywacyjny tylko zwiększy Twoje szanse na sukces.
Błędy, których należy unika
Oto niektóre z często popełnianych błędów w listach motywacyjnych:
1. Zbyt ogólnie sformułowane listy, które można by wysłać do każdego. Powinieneś pokazać, że zapoznałeś się z organizacją i że Twój list jest adresowany właśnie do niej.
2. Literówki lub inne błędy w pisowni, gramatyce lub interpunkcji. Jedną z najważniejszych cech księgowego jest skrupulatność, zatem wszelkie błędy w liście to ostrzeżenie dla potencjalnego pracodawcy. Absolutnie nie możesz sobie pozwolić na niechlujstwo. Jeśli pisanie sprawia Ci trudność, znajdź osobę, która zredaguje i poprawi Twój list.
3. Nadęte listy pełne żargonu PR i klisz. Unikaj popularnych i nieustannie powtarzanych wyrażeń i zwrotów. Używaj odważnych i oryginalnych sformułowań, strzeż się ogólników.
4. Błędy w formatowaniu, nieodpowiedni layout, czcionka lub typ pliku. Najgorszym z możliwych błędów, jaki możesz popełnić, jest wysłanie listu motywacyjnego w formacie lub pliku, którego odbiorca nie będzie w stanie otworzyć. Twój list może też być czytelny, ale otwierać się w aplikacji, która spowoduje, że tekst się „rozjedzie” i powstanie chaos na kartce. Aby uniknąć tego błędu, czytaj dalej.
Warto zapamiętać
- Perspektywy pracy dla księgowych są dobre, a średnia wynagrodzenia wynosi 4570 PLN brutto miesięcznie, ale w celu wyróżnienia się spośród rosnącej liczby kandydatów do pracy, niezbędne Ci będzie wyjątkowe CV i list motywacyjny.
- Zawsze dołączaj list motywacyjny do podania o pracę, chyba że pracodawca wyraźnie sobie tego nie życzy.
- Zapoznaj się ze strukturą i elementami listu motywacyjnego i postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby poprawnie rozwinąć każdą jego część.
- Zastosuj rady z zakresu psychologii i odpowiedni ton, aby stworzyć przekonujący list motywacyjny, który przyniesie rezultaty.
Unikaj błędów w pisowni i formatowaniu, a dla uzyskania najlepszych rezultatów skorzystaj z profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, które znajdziesz na CVeasy.pl.