1. Przykłady
 2. Student
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Student Przykłady listów motywacyjnych

Skorzystaj z tego przykładu listu motywacyjnego Student, aby zakończyć aplikację i szybko znaleźć zatrudnienie - bez frustracji, bez niepewności. Ten przykład listu motywacyjnego jest specjalnie zaprojektowany na potrzeby stanowisk Student w 2024 roku. Wykorzystaj nasze przykładowe zdania i profesjonalne formatowanie. Swój idealny list motywacyjny będziesz mógł pobrać w ciągu zaledwie kilku minut.
5.0
Średnia ocena
78 osób również oceniło przykład
Student Przykłady listów motywacyjnych
Edytuj ten list motywacyjny

Czas więc zająć się tym, co jest być może Twoim pierwszym listem motywacyjnym, prawda? Mogłeś odnieść wrażenie, że życiorysy i listy motywacyjne służą do zdobycia pracy w świecie dorosłych. Jak się okazuje, uczniom i studentom też często z różnych powodów potrzebne są listy motywacyjne. Niezależnie od tego, czy chodzi o program edukacyjny, stanowisko kierownicze, staż, stypendium czy pierwszą pracę, świetny list motywacyjny może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji i opowiedzieć Twoją historię w pasjonujący i przekonujący sposób. Zarówno w szkole średniej, jak i na studiach konkurencja wśród utalentowanych uczniów i studentów może być duża, a wyniki testów i świadectwa nie mówią wszystkiego. Świetny list motywacyjny może być Twoją tajną bronią: dzięki niemu wyróżnisz się spośród innych uczniów czy studentów, którzy być może mają doskonałe oceny, ale którym brakuje odpowiedniej charyzmy i charakteru.

Struktura listu motywacyjnego student i przykłady

Jako student prawdopodobnie będziesz używać listu motywacyjnego do różnych celów – oczywiście po odpowiednim dostosowaniu go do każdego z nich! Na szczęście struktura profesjonalnego listu motywacyjnego jest zawsze bardzo podobna, niezależnie od branży czy stanowiska. Można się nią posłużyć także w przypadku ubiegania się o stypendia, udział w programach edukacyjnych i wszelkich innych rodzajów wniosków czy podań, które będziesz musiał wypełnić. Oto jego podstawowe elementy:

 • Nagłówek
 • Zwrot grzecznościowy
 • Wstęp
 • Rozwinięcie
 • Podsumowanie
 • Podpis.

Nagłówek

Dawno, dawno temu ludzie wysyłali aplikacje (włącznie z listami motywacyjnymi) pocztą. Na szczęście Ty większość aplikacji będziesz składał online. Nagłówek listu motywacyjnego był kiedyś formalnym nagłówkiem listu, z którego powinieneś skorzystać wówczas, gdy będziesz musiał wysłać coś w staroświecki sposób. W innych przypadkach nagłówek listu motywacyjnego posłuży jednemu z głównych celów: przypisaniu dokumentu Twojemu nazwisku. Powinien zawierać Twój numer telefonu, adres e-mail, odnośnik do LinkedIn i inne informacje umożliwiające kontakt z Tobą – umieszcza się je tam dla rekrutera, na wypadek, gdyby list był przesyłany wielu osobom w dużym biurze. Nagłówek powinien być zwięzły, aby w liście pozostało wystarczająco dużo miejsca na przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem. Cel tej sekcji listu: zapewnienie, że każdy, kto czyta Twój list, wie, od kogo go dostał, i dysponuje danymi pozwalającymi na skontaktowanie się z Tobą.

Nagłówek listu motywacyjnego również odgrywa rolę w wyglądzie listu. To miejsce, w którym możesz dodać odrobinę koloru lub mocniejszy element graficzny, w zależności od branży i organizacji, do której aplikujesz .Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby list sprawiał wrażenie idealnie dopracowanego – ujednolicić stylu wszystkich dokumentów. Oznacza to użycie tego samego nagłówka w CV, liście motywacyjnym i innych materiałach aplikacyjnych. Szablon może znacznie ułatwić sprawę i pomóc w znalezieniu równowagi między profesjonalizmem a kreatywnością.

Porównaj CV i list motywacyjny pod względem języka, emocji, użycia zaimków i czasowników.
Porównaj CV i list motywacyjny pod względem języka, emocji, użycia zaimków i czasowników.

Zwrot grzecznościowy

Zwrot grzecznościowy jest jedną z najkrótszych części Twojego listu motywacyjnego, ale niezwykle pomaga w wywarciu dobrego pierwszego wrażenia. Nadaje on ton całemu listowi, powinien zatem wyrażać szacunek i świadczyć o profesjonalizmie. Jednak w większości przypadków nie trzeba przesadzać z formalnościami. Zwrot „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani” jest z reguły najbardziej odpowiedni. Cel tej sekcji: uprzejme i profesjonalne nawiązanie kontaktu z odbiorcą.

Udowodniono naukowo, że ludzie lubią słyszeć swoje imiona i nazwiska. Możesz wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść, kierując list motywacyjny bezpośrednio do osoby, która będzie go czytać. W wielu przypadkach pracodawcy i organizacje pracujące ze studentami zamieszczają nazwisko osoby, z którą należy się skontaktować w zaproszeniu do składania aplikacji. Czasami sprawdzają w ten sposób, którzy uczniowie czy studenci poświęcają wystarczająco dużo uwagi, aby zamieścić je w swoim liście.

W przypadku, gdy Twój list będzie czytany przez nieznaną liczbę pracowników dużej organizacji, nie ma potrzeby szukania konkretnego nazwiska. W takim przypadku najlepiej rozpocząć list od zwrotu „Szanowni Państwo”.

Wstęp

Wprowadzenie do listu służy jako przynęta na czytelnika. Daje Ci szansę na przyciągnięcie jego uwagi ciekawą anegdotą, odważnym stwierdzeniem lub energicznym pierwszym zdaniem. Firmy i organizacje często lubią pracować ze studentami właśnie ze względu na ich kreatywne podejście i świeże pomysły. Nie nudź więc odbiorcy banalnym początkiem, takim jak: „Piszę do Państwa, aby odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę…” Zamiast tego zachęć go do przeczytania Twojego listu, oferując przedsmak Twoich najlepszych cech już na wstępie.

Rozwinięcie 

Rozwinięcie stanowi główną część listu. To w niej zamieszczasz swoje dokonania, najważniejsze etapy w karierze i perspektywy zawodowe. Jeśli uważasz, że taka struktura listu jest zbyt swobodna, podziel tę sekcję na dwa akapity. W pierwszym z nich za pomocą metody STAR opiszesz konkretną Sytuację (Situation), Zadanie (Task), jakiego się podjąłeś, przeprowadzoną przez Ciebie Akcję (Action) i jej pozytywny Rezultat (Result). Pamiętaj, aby ograniczyć każdą anegdotę do kilku linijek i utrzymać uwagę czytelnika w całym dokumencie. W drugiej sekcji możesz opisać bardziej szczegółowo swoje umiejętności, zajęcia pozalekcyjne oraz doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, aby każdą z informacji odnieść do aktualnego stanowiska i pokazać, dlaczego sprawdzisz się doskonale w organizacji, w której ubiegasz się o pracę.

Podsumowanie i podpis

Gratulujemy dotarcia do końca listu motywacyjnego! Teraz należy jeszcze napisać kilka uprzejmych słów, które zachęcą odbiorcę do skontaktowania się z Tobą w celu upewnienia się, że jesteś doskonałym kandydatem. Najlepszym sposobem na to jest Call to Action, czyli wezwanie do działania. Ten akapit ma pokazać, że chcesz kontynuować rozmowę, i zaprasza odbiorcę do skontaktowania się z Tobą. Końcówka listu powinna brzmieć pewnie i zdecydowanie, ale nie arogancko. Na końcu umieszczamy zwrot „Z poważaniem”, “Z wyrazami szacunku” lub „Pozdrawiam”. Cel tej sekcji: Zakończenie listu pozytywną nutą, wezwanie do działania, które w sposób grzeczny i profesjonalny zachęci odbiorcę do kontaktu.

Format listu motywacyjnego ucznia/student oraz często popełniane błędy

Poniżej znajdziesz rady, jak uniknąć często popełnianych błędów:

 • Nieistotne informacje: W przypadku uczniów/studentów informacje o hobby i zainteresowaniach mogą być przydatne w liście motywacyjnym (dotyczy to szczególnie uczniów szkół średnich). Jeśli jednak aplikacja ma charakter profesjonalny, najlepiej pominąć w niej informacje o życiu rodzinnym, członkostwie w klubach czy o przyjaciołach i skupić się wyłącznie na informacjach mających związek z konkretnym stanowiskiem.
 • Formatowanie i strona wizualna listu: Zasadniczo wygląd Twojego listu powinien być odpowiedni do branży i stanowiska, o które się ubiegasz. Jasne kolory i grube czcionki nie sprawdzają się w przypadku bardziej formalnych pracodawców, więc zadbaj o odpowiedni styl. Pomocny będzie tutaj profesjonalny szablon.
 • Literówki i błędy gramatyczne: Została Ci tylko godzina na złożenie aplikacji i chcesz mieć to już za sobą! Następnym razem upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na dokładne przeczytanie listu i sprawdzenie pisowni. Jeszcze lepiej jest poprosić znajomego, żeby przeczytał list i go skomentował.
 • Zbyt ogólny czy zbyt oficjalny styl: Twój list motywacyjny powinien brzmieć profesjonalnie a jednocześnie naturalnie – jesteś przecież prawdziwą osobą. Czytelnik zauważy, kiedy skopiujesz i wkleisz czyjś tekst. Dostrzeże też, że używasz skomplikowanych sformułowań, aby się popisać. Pisanie listu we własnym stylu jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Warto zapamiętać

List motywacyjny ma ostatecznie przekonać osobę podejmującą decyzje o zatrudnieniu. Jest niezwykle ważny i przydatny NAWET wówczas, gdy w przypadku stażu się go nie wymaga.

 • Poznaj strukturę listu motywacyjnego i pamiętaj, do czego służy każda z jego sekcji.
 • Wykorzystaj emocje i elementy psychologii, by Twoje argumenty dotarły do adresata.
 • Wybierz odpowiedni ton listu i pamiętaj, jakich cech i umiejętności pracodawcy szukają w stażyście / praktykancie.
 • By zwrócić na siebie uwagę unikaj ogólników, pułapek w formatowaniu typowych dla powszechnie stosowanych edytorów tekstu i zastanów się nad odpowiednią stroną wizualną listu (w tym elementami designu).

Dzięki CVeasy.pl możesz stworzyć idealny list motywacyjny zaledwie w kilka minut. Bez niepewności, bez kłopotów. Skorzystaj z tego i odnieś sukces!

Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Stwórz list motywacyjny w zaledwie kilka minut
Wyróżnisz się i szybciej zostaniesz zatrudniony dzięki naszej kolekcji darmowych szablonów listów motywacyjnych, które opracowali eksperci, by ułatwić Ci zdobycie wymarzonego stanowiska.
Stwórz list motywacyjny

Darmowe szablony zaprojektowane przez profesjonalistów

Dzięki ponad 10 milionom utworzonych życiorysów i listów motywacyjnych CVeasy.pl jest wiodącym narzędziem do tworzenia karier online, dzięki któremy dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną
4 z 5
na podstawie 405 opinii na Trustpilot
Skorzystaj z tego szablonuSztokholm cover_letter template
Sztokholm
1 400 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuNowy Jork cover_letter template
Nowy Jork
450 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuWiedeń cover_letter template
Wiedeń
120 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSydney cover_letter template
Sydney
160 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLondyn cover_letter template
Londyn
290 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuDublin cover_letter template
Dublin
250 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMoskwa cover_letter template
Moskwa
63 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuAmsterdam cover_letter template
Amsterdam
160 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMadryd cover_letter template
Madryd
150 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSantiago cover_letter template
Santiago
140 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuSingapur cover_letter template
Singapur
53 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuOslo cover_letter template
Oslo
57 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKapsztad cover_letter template
Kapsztad
7 900 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuParyż cover_letter template
Paryż
36 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBerlin cover_letter template
Berlin
94 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuGenewa cover_letter template
Genewa
3 400 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuVancouver cover_letter template
Vancouver
46 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuTokio cover_letter template
Tokio
62 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuMediolan cover_letter template
Mediolan
52 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuLizabona cover_letter template
Lizabona
30 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBarcelona cover_letter template
Barcelona
29 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuKopenhaga cover_letter template
Kopenhaga
23 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuChicago cover_letter template
Chicago
20 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRio cover_letter template
Rio
29 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuRzym cover_letter template
Rzym
5 700 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuBoston cover_letter template
Boston
18 000 użytkowników wybrało ten szablon
Skorzystaj z tego szablonuToronto cover_letter template
Toronto
110 000 użytkowników wybrało ten szablon
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka