Praca w magazynie nie przypomina może pracy urzędnika, do której codziennie przychodzi się w garniturze i pod krawatem albo w kostiumie i butach na obcasie – nie popełnij jednak błędu, myśląc, że nie potrzebujesz profesjonalnego podania o pracę, aby Cię zatrudniono w tej branży. Do tego potrzebne będzie zarówno CV, jak i przekonujący list motywacyjny pracownika magazynu.
W tym poradniku nie tylko pokażemy przykład listu motywacyjnego, ale zajmiemy się też tym, jak bezbłędnie napisać i to w taki sposób, żeby przekonać pracodawcę, że jesteś odpowiednią osobą na stanowisko.
Najlepszy format listu motywacyjnego pracownika magazynu
Oto pięć podstawowych elementów listu motywacyjnego pracownika magazynu:
- Nagłówek listu motywacyjnego;
- Zwrot grzecznościowy;
- Wstęp do listu motywacyjnego;
- Środkowe akapity (zasadnicza treść listu);
- Akapit kończący list motywacyjny (podsumowanie i podpis).
Jako pracownik magazynu jesteś prawdopodobnie przyzwyczajony do przenoszenia setek pudeł dziennie i upewniania się, że wszystkie trafiają we właściwe miejsce. W liście motywacyjnym pracownika magazynu wystarczy umieścić powyższe pięć sekcji na jednej stronie A4, więc powinieneś być w stanie zrobić to bez wielkiego wysiłku.
Nagłówek listu motywacyjnego
Pisząc list, zwykle umieszczasz swoje imię i nazwisko na końcu, ale w tym przypadku musisz umieścić je jako pierwsze. List motywacyjny powinien zaczynać się od nagłówka – atrakcyjnie zaprojektowanej sekcji na górze strony, która zawiera Twoje imię i nazwisko, zawód, adres, numer telefonu i adres e-mail.
Najbardziej oczywistym powodem umieszczenia nagłówka listu motywacyjnego jest poinformowanie pracodawców, w jaki sposób mogą się z Tobą skontaktować w przypadku zainteresowania. Stanowi on jednak również ważny element stylistyczny, który sprawia, że dokument już na pierwszy rzut oka robi się bardziej atrakcyjny, dzięki odpowiedniemu stylowi, jaki wybrałeś podczas projektowania nagłówka.
Zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym
Zwrot grzecznościowy to ta jedna linijka listu, w której piszesz „Szanowny Panie” albo „Szanowna Pani”. To bardzo proste, więc nie zastanawiaj się nad tym zbyt długo.
Jeśli nie znasz nazwiska osoby, do której należy się zwrócić, postaraj się je poznać. W razie potrzeby zadzwoń do firmy, aby dowiedzieć się, kto zajmuje się zatrudnianiem pracowników magazynu. Zaadresowanie listu do odpowiedniej osoby świadczy o szacunku dla firmy i dbałości o szczegóły.
Wstęp w liście motywacyjnym
Rozpocznij od przekonującego akapitu, w którym zarówno określisz stanowisko, o które się starasz, jak i przedstawisz swoje kwalifikacje, dzięki którym pokażesz, że jesteś idealnym kandydatem do objęcia tego stanowiska.
Przedstaw swoje mocne strony, którymi w przypadku pracowników magazynu mogą być: doświadczenie, siła fizyczna, zdolności organizacyjne, umiejętność obsługi wózka widłowego i inne. Postaraj się, aby Twój wstęp był tak atrakcyjny, żeby zachęcił menedżera ds. rekrutacji do przeczytania reszty listu.
Szanowny Panie,
po przepracowaniu ostatnich dwóch lat w magazynie świeżych produktów jako osoba kompletująca zamówienia, zwracam się do Pana z zapytaniem, czy w Państwa magazynie w okresie letnim jest zapotrzebowanie na pracownika zmian weekendowych i wieczornych.
Treść listu motywacyjnego
Środkowe akapity listu motywacyjnego mają za zadanie przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko.
Może to wynikać z doświadczenia w pracy w magazynie, które – jeśli nim dysponujesz – powinieneś odpowiednio wyeksponować. Może to wynikać z posiadanych przez Ciebie umiejętności – siły fizycznej, wytrzymałości, szybkości, uważności, odpowiedzialności. Może też wynikać z pasji i osobowości, które znajdą odbicie Twoim liście.
Wysłanie listu motywacyjnego ma jedną wielką zaletę w porównaniu z wysłaniem jedynie CV: Dzięki niemu możesz przemówić bezpośrednio do menedżera ds. zatrudnienia, przedstawiając swoje mocne strony i wyrażając chęć podjęcia pracy w wybranej firmie.
Szukam pracy, która będzie pasowała do mojego planu zajęć na studiach oraz zajęć sportowych. Podczas gdy moi rówieśnicy pracują najczęściej w niepełnym wymiarze w biurach i centrach obsługi telefonicznej, ja lubię fizyczny charakter pracy przy kompletowaniu zamówień. Konieczność kompletowania zamówień w określonym czasie wyzwala we mnie wewnętrznego konkurenta. Ponadto podoba mi się i to, że wynagrodzenie jest uzależnione od włożonego w pracę wysiłku. Jestem piłkarzem, więc wysiłek fizyczny to moja mocna strona.
Zdaję sobie sprawę, że kompletowanie zamówień i praca w magazynie wymagają ścisłej współpracy z całym zespołem. Osoby, które samolubnie wybierają tylko najłatwiejsze do skompletowania produkty, negatywnie wpływają na pracę całego zespołu, dlatego staram się zachowywać fair wobec moich kolegów. W rzeczywistości zawsze chętnie biorę na siebie cięższe produkty, ponieważ zapewnia mi to porządny trening fizyczny.
W poprzednim miejscu pracy byłem rekordzistą pod względem dziennej ilości kompletowanych zamówień, a moje miesięczne wynagrodzenie za przepracowaną godzinę było jednym z najwyższych w historii firmy. Moja precyzja w kompletowaniu zamówień wynosząca 99,8% znacznie przewyższała wymagania firmy i nigdy nie poświęcałem jakości pracy na rzecz szybkości jej wykonywania. Jestem dumny z mojej stuprocentowej frekwencji, dzięki której zrealizowałem ponad 200 zmian wieczornych i nocnych.
Zakończenie listu motywacyjnego (podsumowanie I podpis)
Zakończ list motywacyjny akapitem zawierającym wezwanie do działania. Napisz coś, co zasugeruje osobie rekrutującej, że powinna zrobić coś więcej z Twoim listem, a nie tylko odłożyć go na bok.
Zaznacz, że zawsze można się z Tobą skontaktować pod podanym adresem i numerem telefonu i że z niecierpliwością czekasz na odpowiedź. Możesz powiedzieć, że chętnie zajrzysz do magazynu, aby porozmawiać. Możesz zapytać, czy mógłbyś zadzwonić do kierownika za tydzień lub dwa, aby zapytać o możliwość umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną, dając tej osobie do zrozumienia, że naprawdę poważnie myślisz o tej pracy, a nie wysyłasz swojej aplikacji do przypadkowych firm.
Chętnie umówię się na rozmowę kwalifikacyjną. Jestem też gotów na przepracowanie kilku godzin próbnych, aby zademonstrować moje podejście do pracy i umiejętności.
Z poważaniem
Jacek Farelski