1. Blog
 2. List motywacyjny
 3. Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia

17 czas czytania
Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia
Jeśli szukasz pierwszej pracy, może ci się wydawać, że nie masz co napisać w liście motywacyjnym. A może nawet kusi cię, by ograniczyć się do wysłania samego CV? No, bo jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Nawet tak nie myśl – to byłby spory błąd.

Dobrze przemyślany list motywacyjny to jedno z najpotężniejszych narzędzi, za pomocą których możesz przekonać rekrutera, że twój brak doświadczenia nie będzie problemem. W liście motywacyjnym możesz pokazać swoje powody działania, mocne strony i cele – nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia. Niech ta pusta strona stanie się początkiem historii o tym, dlaczego warto dać ci szansę.

W tym wpisie omówimy różne aspekty pisania listu motywacyjnego bez doświadczenia. Między innymi:

 • Co ma zawierać list motywacyjny osoby bez doświadczenia?
 • Jak wykorzystać na swoją korzyść cechy charakteru i umiejętności transferowalne?
 • Wzór listu motywacyjnego do pierwszej pracy
 • Nasze najlepsze wzory listu motywacyjnego do pierwszej pracy

W tym wpisie znajdziesz kilka przykładowych fragmentów listów motywacyjnych dla osób bez doświadczenia. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, zawsze możesz też zajrzeć do naszej obszernej biblioteki przykładowych listów motywacyjnych. Polecamy zerknięcie na listy motywacyjne z twojej branży – czy dostrzegasz, jakie cechy charakteru przejawiają kandydaci? Czy potrafisz znaleźć je u siebie i pokazać w swoim liście? Być może nie masz doświadczenia zawodowego, ale prawie na pewno masz doświadczenia z innych obszarów życia. Dlatego nie ma czegoś takiego jak list motywacyjny bez doświadczenia.

Rada eksperta

Na pewno można dostać pracę bez pisania listu motywacyjnego, zwłaszcza w przypadku pierwszej pracy. Jest jednak ważniejsze pytanie: czy dobry list motywacyjny ułatwi ci przejście rekrutacji albo zdobycie lepszej pracy? Bez wątpienia. Dlaczego więc pozbawiać się takiej szansy?

Pisanie listu motywacyjnego do pierwszej pracy

Jeśli aplikujesz do pierwszej pracy w życiu, pamiętaj o jednym: każdy kiedyś zaczynał. Może wydaje ci się, że nie masz nic do przekazania w liście motywacyjnym, ale to bardzo dalekie od prawdy!

List motywacyjny osoby bez doświadczenia powinien pokazywać, że chcesz się uczyć, a twój charakter doskonale pasuje do branży. Jeśli na przykład pragniesz zostać kelnerem, chcesz zaprezentować się jako osoba pogodna, cierpliwa, pracowita i lubiąca pomagać innym. Możesz opowiedzieć o wolontariacie czy aktywnościach studenckich, podczas których miałeś szansę zademonstrować te cechy. Wspomnij o nich w liście motywacyjnym w taki sposób, by odpowiadać na wymagania pracodawcy (znajdziesz je w ogłoszeniu o pracę).

Zachowaj w liście motywacyjnym odrobinę skromności – gdy jeszcze brakuje ci doświadczenia, nie zachowuj się, jakbyś właśnie miał podbić świat. Prawdziwa pewność siebie opiera się na przeżyciach. Możesz zatem odwoływać się do sytuacji z prawdziwego życia, które w jakiś sposób przypominają wymogi pracodawcy.

Sprawdź poniżej, jak to zrobić:

Przykład

Jestem przekonany, że świetnie sprawdziłbym się jako kelner w restauracji Zielony Kogutek. Przez ostatnie dwa lata pracowałem jako wolontariusz w fundacji Noski Noski, gdzie moim zadaniem było zapewnianie rozrywki dzieciom, których rodzice potrzebowali wytchnienia. To doświadczenie nauczyło mnie komunikacji i empatii, jak również znajdowania najlepszych rozwiązań w każdej sytuacji. Nie boję się ciężkiej pracy, a moją silną stroną jest cierpliwość.

Pragnę podkreślić także, że przeszedłem kurs pierwszej pomocy.

Skopiowane!
Tak

Szukają Państwo osoby otwartej na nowe doświadczenia i niebojącej się zmian – to właśnie ja! Regularnie biorę udział w kursach improwizacji teatralnej, dzięki czemu z entuzjazmem stawiam czoła nieprzewidzianym sytuacjom.

Nie

Na pewno będę najlepszym kandydatem, jakiego można sobie wymarzyć. Pomogę zoptymalizować firmę i bez problemu zastąpię dowolnego pracownika.

Kiedy piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, koniecznie wspomnij o tym, dlaczego interesujesz się daną branżą – skąd wynika twoja pasja? Kierownik kawiarni zapewne nie spodziewa się, że będziesz baristą przez resztę swojego życia. Ale jeśli będziesz w stanie pokazać zainteresowanie sztuką parzenia wspaniałej kawy – albo przynajmniej jej piciem – zrobisz lepsze wrażenie niż kandydaci, którzy szukają po prostu byle jakiej pierwszej pracy. Pracodawca wie, że jeśli ci zależy, nie odejdziesz z pracy zbyt szybko. A utrzymywanie i rozwój pracowników niższego szczebla to coś, na czym im bardzo zależy. Uzasadnij przekonująco swoją motywację na samym początku listu motywacyjnego, a nadasz ton całej reszcie tekstu. 

Oto, jak możesz opowiedzieć o swoich zainteresowaniach:

Przykład

Jako studentka weterynarii w czasie sesji nieraz musiałam się ratować sporymi dawkami kofeiny. Konieczność szybko stała się moją pasją i teraz nie wyobrażam sobie życia bez porannego espresso – a latem parzonej całą noc cold brew. Z chęcią wykorzystam swoją wiedzę (w tym dwa kursy latte art!) i otwartość na ludzi, by wspomóc zespół kawiarni Studenckiej w weekendy.

Skopiowane!

List motywacyjny bez doświadczenia w danej branży

Na pewnym etapie kariery możesz stanąć przed innym wyzwaniem: próbą napisania listu motywacyjnego bez doświadczenia w konkretnej branży. Może się tak zdarzyć, gdy będziesz zmieniać zawód, zwłaszcza jeśli nie miałeś czasu na przygotowania.

I w tym przypadku napisanie listu motywacyjnego może się wydawać niemożliwe. A jednak to klucz do pokazania rekruterowi, że świetnie się sprawdzisz – nawet bez lat doświadczenia w CV. W tym przypadku zacznij od podkreślenia swoich umiejętności z poprzedniej branży. Ludzie ciągle zmieniają ścieżkę kariery i na pewno nie będziesz jedyną osobą, której CV będzie odbiegać od standardowych oczekiwań. 

Zastanów się, w jakich sytuacjach w poprzedniej pracy wykazałeś się podstawowymi kompetencjami czy cechami potrzebnymi w nowej branży. Jeśli na przykład pracowałeś jako kelner w restauracji, ale chcesz przejść do obsługi klienta, przydadzą ci się takie umiejętności: odpowiadanie na pytania, zapamiętywanie informacji o produkcie i zdolność organizacji czasu. Wszystkie są świetnymi transferowalnymi umiejętnościami i pokazują, że szybko znajdziesz swoje miejsce w dziale obsługi klienta. 

Oto przykład oparty na tym scenariuszu. Możesz dostosować go do swoich potrzeb:

Przykład

Oficjalnie nie pracowałem na stanowisku archiwisty, jednak przez ostatnich sześć lat w pracy w bibliotece zajmowałem się bardzo podobnymi zadaniami: digitalizacją zbiorów, ewidencjonowaniem dokumentów i organizowaniem katalogów. To doświadczenie i kompetencje, np. znajomość JRWA, sprawią, że szybko odnajdę się na stanowisku specjalisty ds. zarządzania dokumentacją. 

Skopiowane!

List motywacyjny na staż bez doświadczenia

Od stażystów nie oczekuje się bezpośrednich doświadczeń z branży. Muszą jednak się nią interesować i mieć umiejętności, które będą wykorzystywać na stażu czy praktykach. Gdy piszesz list motywacyjny na staż, a nie masz wiele doświadczenia, skup się na wykształceniu i tym, co staż będzie oznaczał dla ciebie i twojej kariery. Pracodawcy uwielbiają młodych pracowników, którzy intensywnie się rozwijają – bo kiedy się rozwijasz, firma rozwija się wraz z tobą.

Wiele firm powierza stażystom zwykłe, powtarzalne zadania. Wystarczy jednak obracać się wśród profesjonalistów, by nauczyć się wiele przez sam kontakt z branżą. Pisząc list motywacyjny na staż bez doświadczenia, nie porywaj się z motyką na słońce – raczej nie będziesz kierować wielomilionowymi projektami. Okaż umiarkowanie i gotowość do ciężkiej pracy.

Niech z twojego listu przebija zarówno pasja, jak i logiczne myślenie. Uzasadnij, dlaczego staż powinien przypaść właśnie tobie, a nie niezliczonym innym kandydatom – zatrudnienie cię jest bowiem decyzją biznesową. Pokaż też, że masz zdolność nauki i szybkiego przyswajania nowych informacji.

Przykład

Jako studentka dziennikarstwa i pasjonatka żużla z przyjemnością dołączę do redakcji Radia Na Co Dzień jako stażystka zajmująca się sportem. Możliwość uczestniczenia w tworzeniu takich treści byłaby spełnieniem moich marzeń, a także pozwoliłaby mi się rozwijać w tym kierunku poprzez naukę od starszych kolegów i koleżanek. Wniosę do radia świeżą perspektywę, a dzięki dyspozycyjności z przyjemnością podejmę się relacji na żywo.

Skopiowane!

List motywacyjny do pracy w przedszkolu bez doświadczenia

Jest wiele stanowisk, na które można aplikować bez doświadczenia – kelnerka, asystent biurowy czy ochroniarz – i mieć sporą szansę zdobycia pracy. Można się jednak zdziwić, ile innych profesji umożliwia start bez doświadczenia. I tak na przykład: aby zostać nauczycielem w przedszkolu, musisz ukończyć studia pedagogiczne. Ale jeśli nie masz wykształcenia kierunkowego, możesz zostać pomocą nauczyciela.

W ten sposób możesz studiować i jednocześnie zdobywać cenne doświadczenie z prawdziwego życia. Pierwszego dnia w pracy może będziesz zielony, ale po miesiącu staniesz się ekspertem!

Przykład

Chciałabym podjąć pracę w Kolorowym Przedszkolu jako pomoc nauczyciela w przedszkolu, ponieważ od najmłodszych lat uwielbiałam zabawy z maluchami. Już jako piętnastolatka w weekendy zajmowałam się trojgiem dzieci sąsiadów. Duże różnice wieku (od 3 do 12 lat) między moimi podopiecznymi sprawiały, że musiałam kreatywnie wymyślać im zajęcia oraz pomagać w nauce.

Moja pasja przełożyła się na wybory życiowe: obecnie studiuję pedagogikę, zatem poza entuzjazmem mam także sporą wiedzę teoretyczną na temat m.in. rozwoju dziecka czy wychowania pozytywnego. Mam nadzieję, że będę mogła wesprzeć nauczycieli przedszkolnych, nabierając dodatkowego doświadczenia z większymi grupami dzieci.

Skopiowane!
10 krótkich przykładów listów motywacyjnych do wykorzystania w 2023 roku
Artykuł o pokrewnym temacie
10 krótkich przykładów listów motywacyjnych do wykorzystania w 2023 roku

Tylko dlatego, że ogólna rad brzmi, że list motywacyjny nie powinien przekraczać jednej strony A4, nie musi on wypełniać jej całkowicie. Przedstawiamy 10 przykładów krótkich listów motywacyjnych, nad którymi warto się zastanowić.

List motywacyjny: nie mam doświadczenia, ale szybko się uczę

Piszesz list motywacyjny bez doświadczenia i chcesz wspomnieć o swojej chęci do nauki? Wspaniały pomysł. Co do zasady zadziała lepiej w przypadku stanowisk niższego szczebla, gdzie kierownicy są przyzwyczajeni do uczenia zmotywowanych „świeżaków”. Jeśli starasz się jednak o bardziej poważną pracę, możesz podać przykłady sytuacji, które wymagały od ciebie szybkiej nauki po zatrudnieniu. Musisz wykazać swoją przewagę nad kandydatami, którzy mają już trochę doświadczenia. Podkreśl zatem cechy osobowości, które cię wyróżniają.

Oto wzór listu motywacyjnego bez doświadczenia, który umożliwia wspomnienie o chęci nauki:

Przykład

Twoje imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres mailowy
Profil na LinkedIn

Data i miejscowość
Nazwa firmy
Imię i nazwisko rekrutera

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Z wielkim entuzjazmem zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko X w firmie Y. Gdy ujrzałem ogłoszenie o pracę w ..., od razu poczułem, że z uwagi na swoje (zainteresowania, kompetencje, wiedzę, inne powody – uzupełnij i rozwiń) jestem właściwym kandydatem.

Praca jako X wymaga (umiejętności/cechy charakteru wymienione w ogłoszeniu). Posiadam takie kompetencje, ponieważ (opisz, w jakich sytuacjach je zdobyłeś).

Z kolei w okresie (podaj lata) zajmowałem się (opisz ciekawy wolontariat, aktywność studencką lub inne doświadczenie, które może być istotne dla pracodawcy). Udało mi się wówczas (opisz swoje osiągnięcia) – wymagało to ode mnie szybkiej nauki nowych umiejętności. Nie osiągnąłbym tyle bez pomocy bardziej doświadczonych osób, a w czasie (zajęcia) nauczyłem się o nią prosić. W pracy w firmie Y pragnę wykorzystać posiadane umiejętności, jak również zdobyć nowe, takie jak (podaj). Pomoże mi to w dalszym rozwoju w zakresie (opisz swoje ambicje i plany), a firma Y będzie mogła liczyć na moją motywację i pasję.

Mam nadzieję, że będę mógł przedyskutować ten temat z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Z góry serdecznie dziękuję za rozpatrzenie mojej kandydatury.

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

Skopiowane!
Rada eksperta

Co to znaczy „szybko się uczę”? Pomóż rekruterowi

Są takie zwroty, które w zamierzeniu mają brzmieć atrakcyjnie, ale… nie mówią nic o kandydacie. Bo co to znaczy „szybko się uczę”? Albo na czym polegają „wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne”? Rekruterzy spotykają takie zdania bardzo często i nauczyli się je ignorować.

Pomóż zatem rekruterowi i podaj przykład sytuacji, w której szybko się uczysz, albo dokładnie wytłumacz, co masz na myśli. W ten sposób zapadniesz w pamięć osobie czytającej twój list.
 

Najważniejsze błędy, których należy unikać w liście motywacyjnym bez doświadczenia

Kiedy nie masz doświadczenia do opisania w liście motywacyjnym, musisz dołożyć nieco więcej starań i pokazać rekruterowi, dlaczego powinien dać ci szansę. Nie pozwól, by na przeszkodzie stanęły trzy częste błędy: 

 1. Słabe formatowanie: Profesjonalny układ dokumentów pomoże ci nadrobić brak doświadczenia. Dlatego upewnij się, że twój list motywacyjny zawiera odpowiedni nagłówek z twoim imieniem, nazwiskiem i danymi kontaktowymi. Aby wyglądał atrakcyjnie, możesz dodać także odrobinę koloru.
 2. Błędy ortograficzne i gramatyczne: Niewielkie przeoczenia mogą okazać się bardzo kosztowne, jeśli rekruter uzna, że twoje skupienie i troska o detale są niewystarczające. Na szczęście możesz użyć narzędzi sprawdzania pisowni albo poprosić kogoś o przejrzenie twojego listu motywacyjnego.
 3. Niczym niewyróżniający się list motywacyjny: Nawet jeśli nie jesteś ekspertem w branży, powinieneś mieć wyobrażenie o swoich celach i zainteresowaniach. Identyczny list motywacyjny wysłany do wielu firm świadczy o czymś przeciwnym. Jeśli nie chcesz wydawać się desperatem rzucającym się na każde ogłoszenie o pracę, dopasuj list motywacyjny do konkretnej firmy i stanowiska (użyj informacji z ogłoszenia).
Rada eksperta

Co do zasady list motywacyjny powinien mieścić się na jednej stronie i liczyć 200–400 słów. Tyle miejsca powinno ci wystarczyć do przedstawienia swoich najmocniejszych stron i wyrażenia zainteresowania ofertą pracy. Jeśli zbytnio się rozpiszesz, rekruter może stracić zainteresowanie. Z kolei zbyt krótkie listy mogą sprawiać wrażenie, że nie masz nic do powiedzenia. Nie wydasz się wówczas atrakcyjnym kandydatem.

Najważniejsze wnioski

Jeśli starasz się o pracę na odpowiednim poziomie (osoba bez doświadczenia nie będzie się raczej ubiegała o stanowisko prezesa), inni kandydaci zapewne też nie będą ekspertami. Nie daj się zniechęcić – mimo braku doświadczenia napisz wspaniały list motywacyjny. Wykorzystaj rady z naszego wpisu, a będziesz mieć okazję opowiedzieć o swoich pasjach i motywacjach na rozmowie kwalifikacyjnej.

 • Wymyśl, jak pokazać swój potencjał w oparciu o doświadczenia z przeszłości.
 • Pokaż chęć do nauki i zdolność szybkiego uczenia się.
 • Mów otwarcie o tym, jak widzisz swoje stanowisko – nie kryj entuzjazmu.
 • Nie przechwalaj się, ale nie bądź uniżony – fałszywa skromność nie da efektów.
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV16 czas czytania
Tworzenie CV po angielsku: jak to zrobić
Tworzenie CV po angielsku: jak to zrobić
CV12 czas czytania
25 Niezbędne umiejętności analityczne w CV
25 Niezbędne umiejętności analityczne w CV
CV13 czas czytania
Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
List motywacyjny8 czas czytania
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka