Zrozumienie procesu zatrudniania kelnerów
Podczas gdy inne branże korzystają z systemów śledzenia kandydatów, znanych jako ATS, większość restauracji nadal zatrudnia kelnerów w tradycyjny sposób: menedżer ds. zatrudnienia przeglądając CV, próbuje określić, który z kandydatów najlepiej nada się do pracy. Aby odnieść sukces, ważne jest, aby CV kelnera zwięźle pokazało, że dysponujesz wiedzą i doświadczeniem branżowym, którego brakuje innym. CV doskonałego pracownika obsługi lokalu gastronomicznego zwiększy Twoje szanse na pracę w renomowanej restauracji, co przekłada się na liczniejszą klientelę oraz wyższe napiwki.
Przykład podsumowania zawodowego: zabłyśnij swoją osobowością
Podsumowanie zawodowe jest pisemną wersją tego, co widzi gość restauracji: to uśmiechnięta twarz, która sprawi, że poczuje się jak w domu. Jest to również miejsce w CV, w którym udowodnisz menedżerowi, który potrzebuje zdyscyplinowanego, zmotywowanego i cierpliwego kelnera, że to właśnie Ty jesteś takim pracownikiem! Podsumowanie powinno podkreślać Twoje najlepsze strony, a jednocześnie zawierać konkretne informacje i odpowiedzi na pytania, takie jak: Ile lat pracy masz na swoim koncie? Czy w poprzednim miejscu pracy byłeś jednym z najlepiej opłacanych pracowników restauracji? Jakie umiejętności opanowałeś? Być może najlepiej się sprawdzasz, stojąc za barem, a może masz smykałkę do ulepszenia menu? Niezależnie od tego, co jest Twoją najmocniejszą stroną, to właśnie tutaj, w podsumowaniu CV, powinieneś o niej napisać.
Profesjonalna i entuzjastyczna kelnerka z ponad trzyletnim stażem. Posiadająca doświadczenie w serwowaniu potraw w licznie uczęszczanych restauracjach i na bankietach. Biegła w dostarczaniu najwyższej klasy usług gościom różnego rodzaju lokali gastronomicznych, co umacnia ich dobrą reputację. Osoba o niespożytej energii, wielozadaniowa i zdolna do pracy pod presją. Skupiona na kliencie i dbająca o utrzymanie najwyższych standardów w branży gastronomicznej.
Przykład historii zatrudnienia: Mam to, czego poszukujecie!
Wcześniejsze stanowiska i funkcje wymienione w CV udowodnią menadżerowi, że potrafisz przejąć inicjatywę i zadbać o zadowolenie klientów. Ułóż swoją historię zatrudnienia w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnego stanowiska. Opisz swoje obowiązki w konkretny sposób, podając w miarę możliwości fakty i liczby.
Kelner, Cukrowa 13, Kielce
luty 2017 - Obecnie
- Zbieranie zamówień oraz obsługa klientów według najwyższych standardów;
- Doskonała znajomość menu i potraw;
- Podsuwanie gościom sugestii dotyczących potraw na podstawie ich upodobań;
- Profesjonalna współpraca z pozostałymi członkami zespołu w celu zapewnienia zadowolenia gości.
- Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa żywności.
Kelner, Zielony słoń, Kielce
marzec 2016 - luty 2017
- Sprawna i skuteczna obsługa gości zachęcająca ich do powtórnego odwiedzenia restauracji;
- Klarowne i szybkie przekazywanie zamówień personelowi kuchennemu;
- Przygotowywanie stołów dla kolejnych gości;
- Pomoc menedżerom w szkoleniu pracowników.
Barista i kasjer, Cappuccino, Kielce
lipiec 2012 - czerwiec 2014
- Przygotowywanie specjalnych kaw i herbat w licznie odwiedzanym barze;
- Doskonała obsługa klienta;
- Dobra współpraca z całym zespołem, zapewniająca szybką realizacją zamówień i utrzymaniem kawiarni na odpowiednim poziomie.
Przykład sekcji Wykształcenie: chęć dalszego rozwoju
Niezależnie od tego, czy posiadasz formalne wykształcenie, czy dopiero zaczynasz edukację, ta sekcja w CV kelnera ma pokazać, że chcesz się uczyć i doskonalić. Osoby z obsługi restauracji często nie potrzebują formalnego wykształcenia, ponieważ wielu obowiązków mogą nauczyć się w praktyce. Jeśli jednak masz wiedzę z dziedziny turystyki, zarządzania hotelarstwem lub usług gastronomicznych, może to być Twoim wielkim atutem, zwłaszcza jeśli szukasz pracy kelnera w wyższym segmencie. Jeśli nie posiadasz dyplomu w pokrewnej dziedzinie, nie zaszkodzi pokazać w CV, w jakim kierunku się kształciłeś. Jeśli dopiero rozpoczynasz edukację zawodową, możesz dołączyć swój dyplom ukończenia szkoły średniej lub, w przypadku studentów i licealistów, aktualne świadectwa ze szkoły, czy średnią ocen z odpowiednich przedmiotów.
wrzesień 2019 – obecnie
Studia I stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego, Kielce
wrzesień 2016 – czerwiec 2019
IV Liceum Ogólnokształcące, Kielce
Przykład sekcji Umiejętności: zaimponuj tym, co umiesz
Niezależnie od zakresu i ilości Twojego doświadczenia zawodowego, zaprezentowanie w CV zdolności dobrej komunikacji i obsługi klienta jest niezbędne do zdobycia pracy jako kelner.
Umiejętności miękkie
Ich przykłady to: godny zaufania, uczciwy, pracowity, uważny, skuteczny. Pokaż pracodawcom, że masz wrodzone cechy kelnera (nie ma takich osoba niegrzeczna i powolna). Skupić się na tej sekcji warto szczególnie wtedy, gdy dopiero zaczynasz pracę jako kelner i nie posiadasz umiejętności, które wiążą się bezpośrednio z praktyką tego zawodu.
Umiejętności twarde
Jeśli już od jakiegoś czasu pracujesz jako kelner, menedżer zakłada, że umiesz traktować gości z szacunkiem. Użyj zatem swojego CV, aby pokazać mu, że dysponujesz wiedzą branżową oparta na doświadczeniu.
- Doskonała obsługa klienta
- Znajomość praktyk dotyczących higieny i bezpieczeństwa żywności
- Umiejętność skutecznego komunikowania się
- Przyjazne i towarzyskie nastawienie
- Wielozadaniowość
Wybór odpowiedniego formatu i wzoru CV
CV kelnera powinno mieć przejrzysty i prosty format. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kelnerem, klarowny i atrakcyjny format przykładowe CV dowodzi, że jesteś profesjonalistą. Nie ma potrzeby używania wielu kolorów, dodawania zdjęć lub innych kreatywnych elementów, ponieważ