1. Blog
 2. Kariera
 3. Czy nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
Napisany przez Rolf BaxRolf Bax

Czy nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?

30 czas czytania
Czy nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
Zmęczenie pracą, znudzenie i brak satysfakcji zawodowej mogą wskazywać na to, że nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery. Ten post pomoże Ci zadecydować, czy powinieneś zmienić pracę. Znajdziesz też wskazówki dotyczące zawodowych zmian na lepsze.

Wstęp

W czasie dorastania nie musimy podejmować decyzji dotyczących wielu ważnych życiowych spraw. Jaką szkołę wybrać, z kim wziąć ślub, czy mieć dzieci, gdzie zamieszkać – to wszystko może poczekać... przynajmniej przez jakiś czas. Ale co z wyborem kariery? Tę decyzję musisz podjąć dość szybko.

Hej, nastolatku, co masz zamiar zrobić Z RESZTĄ SWOJEGO ŻYCIA?

Nic dziwnego, że większość z nas – pod presją, by już w szkole wytyczyć własną ścieżkę kariery – wybiera niewłaściwie. Prawdę mówiąc, z badań Uniwersytetu w Phoenix wynika, że 58% dorosłych jest zainteresowanych zmianą ścieżki kariery, a 86% z nich nie ukończyło jeszcze 30 lat. Rozterki dotyczące tego, co zrobić ze swoim życiem, są więc normalne. Nie jest powodem do wstydu, jeśli chcesz zrezygnować z kariery, która do Ciebie nie pasuje.

W tym poradniku zastanowimy się, co znaczy „zmiana ścieżki kariery”, jak zdecydować, czy to dobry moment, jakie płyną z tego korzyści i czy istnieje chwila, w której jest już za późno na eksperymenty z karierą zawodową.

Rozpocznijmy naszą eksplorację od krótkiego quizu.

Quiz: czy powinienem zmienić pracę?

W każdej pracy zdarzają się lepsze i gorsze momenty. Czasem będziesz odczuwać głównie stres i znudzenie. Będziesz marzyć, żeby zostać w domu i cały dzień oglądać seriale na Netfliksie (znamy to!). Jeśli jednak złe chwile zaczną przeważać nad dobrymi, pamiętaj o jednym: na pracę przeznaczasz więcej czasu niż na cokolwiek innego, w tym sen. Dla własnego dobra i zdrowia psychicznego powinieneś zadać sobie pytanie: czy nadszedł czas, by zacząć na nowo?

Ten krótki quiz pomoże Ci poznać proporcję Twoich lepszych i gorszych momentów na obecnej ścieżce kariery.

Jak zdecydować, czy jesteś gotowy na nową karierę

Jeśli czujesz, że na obecnym stanowisku dochodzisz do ściany, to kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji: czas na szukanie nowej pracy w tej samej branży czy też wybór innej kariery?

Zmiana ścieżki kariery może być dobrym pomysłem, jeśli na widok któregoś z poniższych punktów zapala Ci się czerwona lampka. Jeżeli natomiast możesz podpisać się pod wszystkimi, to prawie na pewno minąłeś się z powołaniem.

Jesteś znudzony

Przez całe życie spędzamy w pracy średnio 90 000 godzin. To sporo czasu na nudę. Praca nie musi być monotonna – może być zajmująca, ciekawa i satysfakcjonująca. Jeśli brakuje Ci wyzwań i przez długie lata każdego tygodnia robisz to samo za te same pieniądze, to na emeryturze możesz pożałować, że postanowiłeś spędzić czas w taki sposób.

Nie robisz postępów

Kiedy ostatnio otrzymałeś awans? A co ze zdobywaniem umiejętności – czy regularnie uczysz się nowych rzeczy? Technologie rozwijają się obecnie szybciej niż kiedykolwiek. Jeśli więc nie dodajesz do swojego CV umiejętności praktycznych ani kwalifikacji, prawdopodobnie robisz mniejsze postępy, niż byś mógł.

Nie dostajesz podwyżek

Pieniądze to nie wszystko, ale należy Ci się uczciwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Oczywistością jest podwyżka zapewniająca Ci co najmniej ustawowe wynagrodzenie minimalne, ale powinieneś oczekiwać wzrostu wynagrodzenia zgodnego z Twoją rolą i stażem pracy w firmie. Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio dostałeś podwyżkę, to jest prawdopodobne, że zarabiasz mniej, niż powinieneś.

Pamiętaj o corocznej inflacji: jeśli nie otrzymujesz corocznej podwyżki, to właściwie Twoje wynagrodzenie spada!

Sprawdź, ile zarabiają osoby na Twoim stanowisku, w Twojej miejscowości i z Twoim stażem pracy na portalu pracuj.pl

Jesteś przepracowany

Pracodawca, który daje Ci dodatkowe zadania lub prosi o zostanie po godzinach, ale nie docenia Twoich zasług, najprawdopodobniej uważa to za oczywistość. Nie ma nic złego w okazjonalnej pracy w nadgodzinach czy w czasie weekendu, zwłaszcza jeśli otrzymujesz za to wynagrodzenie, a praca jest Twoją pasją. Jeśli jednak pracujesz ponad 40 godzin tygodniowo, a wolałbyś pracować mniej, to przepracowanie lub wypalenie bez wątpienia może spowodować, że przestaniesz ją lubić.

Nie wykorzystujesz swoich umiejętności

Jeśli jesteś przeszkolonym programistą, a utrzymujesz się z pakowania przesyłek, to marnujesz swój talent.

Oczywiście nie każdy będzie chciał przez całe życie pracować w wyuczonym zawodzie. Jeśli jednak masz pewien zestaw umiejętności, których używanie sprawia Ci przyjemność, a na obecnym stanowisku tego nie robisz, znajdź pracę, w której będą Ci one potrzebne.

Twoja firma ma problemy

Jeśli zatrudniająca Cię firma ma problemy, to będzie to odczuwalne. Zwolnienia pracowników lub usprawnianie procedur będzie dla jednych szansą do wykorzystania, a dla innych znakiem, że trzeba szukać nowej pracy. Niektóre firmy odnoszą sukces, zaś inne czeka porażka. To nie Twoja wina. A raczej: najprawdopodobniej to nie Twoja wina.

Twoja branża ma problemy

Jeśli zatrudniająca Cię firma ma problemy z powodu spadków w Twojej branży, może to być świetny moment na zmianę ścieżki kariery. Takie wydarzenia są i zawsze będą częścią naszego świata. Nie wszystkie branże, które prosperowały w przeszłości, przetrwają w przyszłości. Ci, którzy dostrzegą zmiany w swoim sektorze, nim będzie za późno, mogą się uważać za szczęściarzy.

Nie znosisz swojego szefa

Wiele osób odchodzi nie z pracy, tylko od swoich okropnych szefów. Jeśli nie lubisz szefa z wzajemnością, to w końcu znienawidzisz swoją pracę, a Twoje wyniki nie będą optymalne.

Życie jest za krótkie, żeby denerwować się i frustrować w pracy. Na świecie jest wielu wspaniałych szefów. Czekają, aż ich polubisz, aby polubić Ciebie.

Czy cierpisz na wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe naprawdę istnieje. To coś więcej niż „Błee, ależ mi się dzisiaj nie chce pracować”. Wypalenie może poważnie wpłynąć na Twój stan emocjonalny, fizyczny i psychiczny.

David Ballard, doktor psychologii i członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego, definiuje wypalenie zawodowe jako „dłuższy okres wyczerpania i utraty zainteresowania różnymi sprawami, skutkujący gorszymi wynikami w pracy”.

W artykule dla magazynu Forbes doktor Ballard wymienił 10 oznak wypalenia zawodowego. Są to:

 1. Wyczerpanie
 2. Brak motywacji
 3. Frustracja, cynizm i inne negatywne emocje
 4. Problemy poznawcze
 5. Gorsze wyniki w pracy
 6. Problemy w relacjach międzyludzkich w domu i pracy
 7. Brak dbałości o siebie
 8. Zajmowanie się pracą poza pracą
 9. Ogólny spadek poziomu zadowolenia
 10. Problemy zdrowotne

Jeśli rozpoznajesz u siebie te oznaki, rozwiązaniem może okazać się zmiana ścieżki kariery.

Jakie są przyczyny wypalenia?

Wypalenie zawodowe może być spowodowane przez różne czynniki takie jak:

 • Niejasne wymagania – brak jasności co do oczekiwań szefów względem Ciebie lub próba realizacji zmieniających się celów
 • Rozbieżne wartości – firma prowadzi interesy w sposób sprzeczny z Twoimi wartościami
 • Brak zainteresowania pracą – znudzenie, brak zainteresowania lub poczucie, że nie wykorzystujesz swoich umiejętności
 • Izolacja – praca bez wsparcia społecznego, informacji zwrotnych czy pochwał
 • Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – jak mówi przysłowie, nie samą pracą żyje człowiek. Innymi słowy: nie należy pracować tak dużo, żeby odbijało się to na czasie spędzanym z rodziną i przyjaciółmi
 • Toksyczni współpracownicy – mobbing, podważanie osiągnięć albo mikrozarządzanie ze strony szefów lub innych osób w Twoim zespole.

Jeśli po przeczytaniu powyższego uważasz, że cierpisz na wypalenie zawodowe, mogą Ci pomóc następujące wskazówki:

 • Weź dzień albo dwa wolnego i zrelaksuj się. Nie komplikuj niepotrzebnie spraw, wmawiając sobie, że musisz zaplanować długi urlop. Już dzień czy dwa w domowym zaciszu potrafi zdziałać cuda.
 • Zrób listę wszystkich przyczyn swojego wypalenia i przygotuj plan rozwiązania problemów.
 • Skorzystaj ze wsparcia profesjonalisty. Być może oznacza to wizytę u terapeuty, a może spotkanie z coachem kariery. Tak czy inaczej przeszkoleni specjaliści mogą pomóc Ci poradzić sobie z wypaleniem i wesprzeć Cię w poszukiwaniu równowagi.
 • Naprawdę zdaj sobie sprawę z faktu, że znalezienie nowej pracy lub drastyczna zmiana ścieżki kariery może okazać się jedynym sposobem na uniknięcie poważnych szkód psychicznych i fizycznych.

Możliwe jest wyjście z wypalenia zawodowego poprzez uzyskanie wsparcia, ćwiczenia, prawidłową higienę snu i więcej elastyczności w szukaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jeśli jednak zauważysz, że wypalenia doświadczają wszyscy pracownicy w firmie albo w Twoim zespole, to prawdopodobnie problem nie leży po Twojej stronie. Zapewne przyczyną jest kultura panująca w firmie lub brak dopasowania między realiami branży a Twoim wymarzonym środowiskiem pracy.

Korzyści płynące ze zmiany ścieżki kariery

Dotąd skupialiśmy się wyłącznie na tym, dlaczego mógłbyś chcieć uciec od swojej obecnej kariery gdzie pieprz rośnie... albo w niej pozostać.

Co możesz jednak na tym zyskać?

Zmiana ścieżki kariery to coś zupełnie innego niż założenie innego stroju. To poważna i niełatwa sprawa. Coś jak zmiana statusu związku na Facebooku, ale jeszcze straszniejsza.

Ta decyzja zmieni Twoje życie. Na szczęście po uwzględnieniu korzyści bilans wyjdzie na plus. Warto podejść świadomie do kwestii swojej kariery. W przeciwnym wypadku możesz umniejszać sam siebie, nie zarobić setek tysięcy złotych i stracić całe lata pozytywnych doświadczeń zawodowych – a czasu nie da się odzyskać.

Wykorzystasz swój potencjał

W przeciwieństwie do tego, co niektórzy chcieliby Ci wmówić, można lubić swoją pracę. Uczucie to w dużej mierze wynika z wykorzystywania swojego potencjału. Może masz naturalne zdolności przywódcze, ale nie miałeś jeszcze szansy się wykazać. Może Twój talent dizajnerski tylko czeka, aby rozkwitnąć.

Zmiana ścieżki kariery da Ci szansę na spełnienie ambicji, które odłożyłeś na bok ze względu na okoliczności lub brak okazji.

Skorzystasz z już posiadanych umiejętności

Pierwsza ścieżka kariery nie musi najlepiej odpowiadać Twoim predyspozycjom. Jak pisze dziennik „The Guardian”, jedna trzecia absolwentów nie odnajduje się w pracy znalezionej po ukończeniu studiów.

Osoby takie muszą zmierzyć się z gorszymi perspektywami zawodowymi i niższymi zarobkami niż ci, którzy otrzymali trafne porady zawodowe, a następnie stworzyli CV będące kluczem do kariery zgodnej z ich umiejętnościami. Jednak wiele osób dopiero po rozpoczęciu pracy orientuje się, że wybrana ścieżka kariery do nich nie pasuje.

Powoli i dokładnie przeanalizuj swoje umiejętności. Do czego zostałeś przeszkolony? Jaką pracę chcesz wykonywać? Co przychodzi Ci łatwiej niż większości ludzi?

Określ swoją wymarzoną ścieżkę kariery w oparciu o posiadane umiejętności i skorzystaj z tej wiedzy przy poszukiwaniu pracy. Następnie zaprezentuj swoje umiejętności w taki sposób, żeby pracodawcy dostrzegli w Tobie kandydata idealnego.

Zdobędziesz nowe umiejętności

Zdobywanie nowych umiejętności to jedna z największych korzyści płynących ze zmiany ścieżki kariery. Bardzo częste zmiany pracy nie wyglądają korzystnie w szablonu CV – w przeciwieństwie do nowych kompetencji pozyskanych na zróżnicowanych stanowiskach.

Niezależnie od wykonywanego zawodu zgromadzisz wiele umiejętności miękkich, które mogą okazać się przydatne w nowej karierze. Są to: dobra komunikacja, punktualność, etos pracy, zdolność rozwiązywania problemów, praca w zespole i elastyczność.

Zdobędziesz także niejedną umiejętność twardą, czyli niezbędną na danym stanowisku, taką jak np. programowanie, obsługa danej maszyny, znajomość języka obcego, analizowanie danych czy marketing cyfrowy.

Uczenie się nowych rzeczy pozytywnie wpływa na pewność siebie i stymuluje innowacje.

Rozwiniesz siatkę kontaktów

Nowa praca oznacza nowe znajomości – poznasz osoby, które będą Cię inspirować, wspierać, instruować i uczyć. Ponadto praca w nowym zespole ułatwi Ci rozwój osobisty i zawodowy, ponieważ nie będziesz musiał doświadczać zastoju wywołanego pracą z ludźmi, którzy nie podzielają Twoich ambicji.

Będziesz lepiej zarabiać

Zmiana ścieżki kariery tylko ze względu na pieniądze to prawdopodobnie kiepski przepis na sukces, ale lepsze wynagrodzenie to zawsze plus.

Dane amerykańskiego Biura ds. statystyk pracy wskazują, że zmiana pracy może dla przeciętnego pracownika łączyć się z podwyżką o nawet 20%. Warto porównać tę liczbę z podwyżką otrzymywaną bez zmiany miejsca pracy, wynoszącą zaledwie 3%.

W jakim wieku jest za późno na zmianę ścieżki kariery?

Biorąc pod uwagę korzyści płynące ze zmiany ścieżki kariery i Twoją sytuację, można dojść do wniosku, że to oczywista decyzja, prawda?

Nie tak prędko. Teraz pojawia się odwieczna kwestia wieku: Czy jestem za stary, aby zmienić ścieżkę kariery? Nie. Z całą pewnością, kategorycznie: nie. Nie jesteś za stary, aby zmienić ścieżkę kariery, bo na to nigdy nie jest za późno.

Przekonanie, że Twoja kariera jest połączona z tykającym zegarkiem, a po osiągnięciu pewnego wieku traci się możliwość zmiany zdania, jest niemądre. Wypływa ono z założenia, że w chwili ukończenia szkoły MUSISZ wiedzieć, co chcesz robić przez resztę życia, a jeśli za młodu wybrałeś źle, to masz pecha.

To nonsens. Jeśli chcesz zmienić ścieżkę kariery, zrób to.

Wyznawcy teorii „niestety, musisz pozostać na wybranej ścieżce kariery” najczęściej wymieniają dwie kategorie wiekowe: 30 i 40 lat. Uważają oni, że jako trzydziesto- lub czterdziestolatek zainwestowałeś wiele lat i włożyłeś sporo energii w osiągnięcie obecnej pozycji zawodowej, a zmiana kariery oznaczałaby zmarnowanie całego tego czasu.

To świetny przykład tzw. pułapki utopionych kosztów. Wpadnięcie w nią może łączyć się z ogromnymi stratami.

Miałbyś spędzać jeszcze więcej czasu w znienawidzonej pracy tylko dlatego, że robiłeś tak przez wiele lat?

To czyste szaleństwo. Obalmy więc kilka mitów dotyczących zmiany ścieżki kariery.

Zmiana ścieżki kariery w wieku 30 lat

66% osób po trzydziestce chciałoby zmienić ścieżkę kariery.

Załóżmy, że masz w tej chwili 30 lat i przejdziesz na emeryturę w wieku 65 lat. To oznacza, że w nowej profesji przepracujesz 35 lat. Więcej niż dotąd przeżyłeś.

Zmiana ścieżki kariery nie spowoduje, że pracodawcy będą Cię unikać, a raczej da Ci sporą przewagę. Dysponujesz idealną kombinacją młodości i doświadczenia.

Amerykańskie stowarzyszenie NACE przeprowadziło badanie perspektyw zatrudnienia. Okazuje się, że 91% ankietowanych pracodawców preferuje kandydatów z doświadczeniem zawodowym. W wieku trzydziestu lat z pewnością możesz pochwalić się zatrudnieniem w co najmniej jednym miejscu. Z tej samej ankiety wynika, że 26% pracodawców woli jakiekolwiek doświadczenie zawodowe, a 44% nie ma żadnych preferencji co do sposobu zdobycia takiego doświadczenia.

Potrzebujesz dowodu na to, że zmiana ścieżki kariery w wieku 30 lat jest możliwa? Jako trzydziestolatek Jeff Bezos miał świetnie płatną posadę informatyka na Wall Street. W wieku 31 lat zajął się handlem internetowym i założył firmę Amazon. Chyba było warto, prawda?

Przed trzydziestką Sara Blakely przez siedem lat zajmowała się handlem obwoźnym artykułami biurowymi. W 2000 roku odeszła z pracy, by zająć się sprzedażą rajstop bez stóp. Dzisiaj jej firma, Spanx, generuje ponad 250 milionów dolarów rocznego dochodu.

W 1997 roku 29-letni wówczas i spłukany Terry Crews odszedł z NFL i zatrudnił się do zamiatania ulic. Dwa lata później dostał pracę w programie telewizyjnym. Po upływie kolejnych trzech lat, w 2002 roku, Crews wybił się dzięki filmowi „Kolejny piątek”, a obecnie należy do najbardziej rozpoznawalnych aktorów świata. Jest także twarzą marki Old Spice, więc występuje w jednych z najlepszych reklam wszech czasów!

Zmiana ścieżki kariery w wieku 40 lat

60% osób po czterdziestce chciałoby zmienić ścieżkę kariery.

Ale czy to na pewno możliwe? Jaki wpływ ma te 10 lat? Nie ma żadnego.

Jedno z najpopularniejszych przekonań dotyczących zmiany profesji na tym etapie życia głosi, że pracodawcy uznają Cię za mniej produktywnego od młodszych pracowników. To nieprawda!

Badanie przeprowadzone przez amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz HRM nie wykazało związku między starszym wiekiem a poziomem produktywności.

Kolejny mit dotyczący zmiany ścieżki kariery mówi, że jesteś zbyt stary, by ktoś Cię zatrudnił.

Po pierwsze, czterdziestka nie oznacza starości. Po drugie, istnieją przepisy chroniące przed dyskryminacją ze względu na wiek. Przy wybieraniu pracowników pracodawca musi kierować się osobowością kandydatów, ich umiejętnościami i zdolnością wykonywania danej pracy. Świetna wiadomość jest taka, że w wieku 40 lat dysponujesz obszernym doświadczeniem.

Wszystko sprowadza się do tego, że pracodawcy potrzebują dobrych pracowników o odpowiednim doświadczeniu. Jeśli odpowiadasz temu opisowi, to ukończenie 40 lat nie wpłynie znacząco na przebieg rekrutacji. Zmiana ścieżki kariery nie jest prostym zadaniem. Dlatego pokazuje ona rekruterom, że jesteś proaktywną osobą skupioną na rozwiązywaniu problemów i interesuje Cię coś więcej niż tylko wypłata.

Bettina Seidman, doradczyni zawodowa prowadząca SEIDBET, napisała dla portalu Career Intelligence artykuł z listą cech pracowników po czterdziestce. Pracownicy tacy:

 • Są świetnie wykształceni
 • Są zdrowsi niż kiedykolwiek wcześniej
 • Przykładają wagę do wysokiej jakości wykonywanej pracy
 • Wnoszą swoją cierpliwość, wiedzę specjalistyczną, dojrzałość i stabilność
 • Mają świetne doświadczenie
 • Wnoszą do firmy pracodawcy rozwiniętą sieć kontaktów
 • Są doskonałymi mentorami
 • Odsetek rotacji pracowniczej jest niższy wśród osób po 40
 • Nie chodzi im tylko o zdobycie doświadczenia i poszukanie innej pracy

Z naszego punktu widzenia wydajesz się więc świetnym kandydatem. Przyjrzyjmy się paru z życia wziętym przykładom:

Vera Wang była łyżwiarką figurową i dziennikarką, zanim zdecydowała się na zmianę profesji. W wieku 40 lat została projektantką sukien ślubnych. Obecnie należy do najpopularniejszych projektantek świata.

Przed rozpoczęciem kariery prezenterki telewizyjnej i aktorki komicznej Joy Behar do czterdziestego roku życia uczyła angielskiego w liceum. Dlaczego zrezygnowała z tego, choć ukończyła studia magisterskie w tym kierunku? Jak sama mówi: „Po prostu już nie chciałam się tym zajmować”.

Z kolei Harland Sanders miał 62 lata, gdy w 1952 roku założył pierwszą franczyzę restauracji KFC. Przedtem pracował jako prawnik, kolejarz i pracownik stacji benzynowej.

W przypadku pracy wiek to tylko liczba!

3 porady dotyczące zmiany ścieżki kariery w wieku 30 lub 40 lat

1. Przeprowadź samoocenę

Na tym etapie poznanie siebie jest kluczem do odnalezienia właściwej ścieżki kariery. Sięgnij po notes i opisz swoje zainteresowania, typ osobowości, ambicje oraz wartości, jakimi kierujesz się w pracy. To pomoże Ci zawęzić listę zawodów odpowiadającym tym cechom.

Następnie dokładnie przeanalizuj każdy z nich. Uwzględnij zakres obowiązków, szkolenie i wynagrodzenie. Rozważ wszystkie za i przeciw, a następnie zdecyduj, czy taka ścieżka kariery będzie dla Ciebie właściwa.

Jeszcze lepiej będzie skontaktować się z lokalnym doradcą zawodowym i odświeżyć swoje CV.

2. Przygotuj odpowiednio CV i list motywacyjny

Pracodawcy szukają kandydatów, którzy natychmiast wniosą coś do firmy. W oparciu o Twoje CV będą więc oceniać, czy należysz do takich osób.

Znajdź podobieństwa między posiadanym doświadczeniem a umiejętnościami potrzebnymi w nowej pracy i wyeksponuj je w swoim CV.

Na przykład: jeśli szukasz pracy związanej z rozwojem biznesowym lub międzynarodowym, to ogromnie ważne mogą okazać się między innymi zdolności komunikacji i negocjacji oraz znajomość języków obcych. Jeżeli poprzednio zajmowałeś się sprzedażą, zdobyłeś kompetencje takie jak komunikacja i umiejętność negocjacji. Będziesz mógł je wykorzystać w nowej profesji.

Możesz też się nimi pochwalić, pokazując konkretne dane:

 • Wzrost przychodów firmy o 44% w przeciągu trzech lat.
 • Kierowany przez nią dział sprzedaży osiągnął rekordową w firmie wartość sprzedaży, podpisując w ciągu czterech lat kontrakty o wartości ponad 4 milionów dolarów.

Analizuj każde zajmowane stanowisko, koncentrując się na umiejętnościach oczekiwanych przez pracodawców z Twojej nowej branży.

To samo dotyczy listu motywacyjnego: dopracuj go, by jeszcze dobitniej wykazać umiejętności zaznaczone w CV. List powinien być zwięzły. Skup się na tym, jak Twoje dotychczasowe osiągnięcia łączą się z nowym stanowiskiem, i dlaczego Twoje umiejętności czynią Cię doskonałym kandydatem.

Poniższe posty pomogą Ci dopracować CV i list motywacyjny w najdrobniejszych szczegółach:

4 wskazówki, jak korzystnie zaprezentować w CV swoje doświadczenie zawodowe

Jak napisać świetny list motywacyjny

3. Podszlifuj umiejętności prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej

Zapewne upłynęło trochę czasu od Twojej ostatniej rozmowy kwalifikacyjnej, a to, co działało w rekrutacji do jednej branży, może nie zadziałać w innej. Podszlifuj więc umiejętności prowadzenia rozmowy telefonicznej i twarzą w twarz.

 • Zapamiętaj treść swojego CV. Będziesz o nią pytany, a udzielane odpowiedzi nie mogą od niej odbiegać
 • Nie mów źle o obecnej posadzie. Wyjaśnij, że wiele się nauczyłeś, ale jesteś już gotowy na nowe wyzwania
 • Przed rozmową poszukaj w internecie informacji na temat firmy i oferowanego stanowiska. Upewnij się, że wiesz o nich wszystko
 • Przygotuj pytania, które zadasz rekruterowi
 • Utrzymuj kontakt wzrokowy, postaraj się nie wiercić i uśmiechaj się (nawet podczas rozmowy telefonicznej!)
 • Po rozmowie wyślij e-mail z podziękowaniami za możliwość jej odbycia

Przeczytaj naszą listę porad, co robić na rozmowie rekrutacyjnej, a czego nie, tak byś niechcący nie utrudnił sobie zadania.

Jak zmienić ścieżkę kariery bez doświadczenia lub z małym doświadczeniem

Słowa „mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku” stanowią najczęstszą barierę oddzielającą od znalezienia pracy w wymarzonej branży.

Co zrobić, gdy w wymogach wymarzonego stanowiska znajdzie się doświadczenie, którego nie masz?

Po pierwsze, nie trać nadziei.

Christine Chun, projektantka produktów i treści na YouTube, dostała pracę swoich marzeń – projektowanie doświadczeń użytkownika – bez jakiegokolwiek doświadczenia czy wykształcenia w kierunku designu. Skończyła bowiem studia chemiczne i pracowała w firmie kosmetycznej jako opiekunka społeczności.

W ciekawym poście zamieszczonym na Medium. Chun opisała, co sprawdziło się w jej przypadku. Warto przeczytać ten tekst. Najważniejsze przesłanie brzmi jednak następująco: doświadczenie to nie wszystko. Masz różne sposoby na korzystne zaprezentowanie się pracodawcom, nawet jeśli na pierwszy rzut oka szukają kogoś innego.

1. Zmień sposób, w jaki przedstawiasz posiadane doświadczenie

Wracamy tu do poprzednio omawianego tematu: sprzedawaj umiejętności, które posiadasz.

Wykorzystajmy raz jeszcze poprzedni przykład. Jeśli rzucasz posadę sprzedażowca na rzecz rozwoju międzynarodowego, zastanów się, w jaki sposób doświadczenie ze sprzedaży nauczyło Cię negocjacji i komunikacji. Prawdopodobnie dobrze sobie radzisz także z danymi liczbowymi.

Twoim zadaniem jest teraz opisanie tych umiejętności liczbowo w taki sposób, by rzucały się w oczy. Podaj konkretne dane i wymień swoje osiągnięcia. Jeśli wynegocjowałeś niejedną umowę sprzedaży na ogromne kwoty, pochwal się tym. Jeśli szkoliłeś innych w sztuce komunikacji w sprzedaży, wyeksponuj to doświadczenie, by podkreślić swój talent i kompetencje w zakresie przywództwa.

Jeżeli natomiast brakuje Ci jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego, skup się na wykształceniu. Podkreśl uzyskane stopnie naukowe i inne istotne szkolenia, jakie ukończyłeś.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, w którym radzimy, jak napisać CV, które nie będzie porażka.

2. Podrasuj CV za pomocą kursów internetowych

Kursy online to świetny sposób na to, by uatrakcyjnić swój życiorys, dodając interesujące dla pracodawcy umiejętności. Istnieją setki kursów, które możesz ukończyć we własnym tempie i uzyskać przy tym oficjalny certyfikat. W ten sposób nie tylko zdobędziesz nowe umiejętności, ale pokażesz pracodawcom, że chętnie uczysz się nowych rzeczy.

Zapoznaj się z listą 50 najlepszych bezpłatnych kursów online stworzoną przez FreeCodeCamp.

3. Zgłoś się na wolontariat

Wolontariat to szybki sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego w branży, do której chcesz się przenieść. Może także przekonać Cię i zmotywować do dokonania tej wielkiej zmiany. Jeśli rozważasz zmianę ścieżki kariery, lęk przed nieznanym może dodatkowo utrudnić podjęcie decyzji. Wolontariat umożliwi Ci sprawdzenie, jak wyglądałaby praca w innej branży.

Powiedzmy, że obecnie zajmujesz się marketingiem, ale Twoim marzeniem jest praca w klinice weterynaryjnej. Wolontariat w schronisku pozwoli Ci przekonać się o tym, jak pracuje się ze zwierzętami. Ponadto komunikujesz w ten sposób pracodawcom: „jestem gotowy poświęcić swój czas wolny z troski o zwierzęta i społeczność lokalną”.

4. Wykorzystaj sieć kontaktów

Czy znasz kogoś, kto mógłby odpowiedzieć na Twoje pytanie dotyczące nowej ścieżki kariery albo nawet pomóc Ci w znalezieniu pracy? Skontaktuj się z rodziną, znajomymi, dawnymi współpracownikami, napisz do tego gościa, który wysłał Ci zaproszenie do znajomych po krótkiej rozmowie na imprezie – istnieje spora szansa, że ktoś z nich będzie znał kogoś, kto przedstawi Cię właściwej osobie.

Nie zapominaj, że osoba, która może za Ciebie poręczyć, ma spore znaczenie: 73% pracodawców twierdzi, że referencje mają znaczący wpływ na decyzję o zatrudnieniu.

5. Bądź gotów zacząć na nowo

Zmiana ścieżki kariery bez doświadczenia będzie prawdopodobnie oznaczała cofnięcie się o krok. Być może Twoje nowe stanowisko będzie niższe od obecnego, zapewne będziesz też musiał pogodzić się z obniżką wynagrodzenia.

Ale... wiesz co? Jakkolwiek by to nie brzmiało, czasami krok do tyłu jest najlepszym sposobem na pójście do przodu. Tak, będziesz musiał się wykazać, początkowo może nawet w kwestiach, które będą się wydawać bardzo proste czy trywialne. Pamiętaj jednak, że być może na świadomie wybranej ścieżce kariery awansujesz szybciej i łatwiej.

Zmiana ścieżki kariery: podsumowanie

Jeśli w obecnej profesji jesteś przybity, znudzony lub niespełniony, odpowiedzią może być zmiana ścieżki kariery. Nie obejdzie się jednak bez starannego planowania, ciężkiej pracy i ryzyka.

Być może masz dość swojej obecnej pracy i jesteś zdania, że musisz wreszcie zacząć bardziej strategicznie planować karierę. Sygnały ostrzegawcze to: nuda, brak postępów, przepracowanie, brak zainteresowania swoją branżą oraz przejawy wypalenia zawodowego. Wszystko to wskazuje, że powinieneś przynajmniej na spokojnie przeanalizować swoją sytuację.

Weź kilka dni urlopu, poszukaj informacji w internecie, zrób powyższy quiz, odśwież swoje CV i poważnie zastanów się nad swoimi życiowymi celami i ambicjami. Czy łączą się z Twoją obecną ścieżką kariery lub pracą? Być może nie potrzebujesz zmiany profesji, a jedynie nowej pracy w swojej branży.

Jeśli chcesz zmienić ścieżkę kariery, dopracuj CV i list motywacyjny w taki sposób, by podkreślić umiejętności przydatne w nowej branży. Zastanów się nad odbyciem odpowiednich kursów lub wolontariatem. Pozwoli Ci to zdobyć doświadczenie związane z branżą, w której chcesz pracować.

A co najważniejsze: nie bój się zrobić kroku w tył – może się okazać, że to najlepsze, co zrobisz. Podejmujesz bowiem decyzję, która zmieni Twoje życie.

Chcesz bez wysiłku stworzyć CV, dzięki któremu znajdziesz pracę? Zacznij za darmo – wypróbuj teraz naszego przykłady CV!

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV7 czas czytania
Czy powinienem umieścić swój adres w CV?
Czy powinienem umieścić swój adres w CV?
CV11 czas czytania
Korzystanie z chronologicznego CV w celu znalezienia pracy
Korzystanie z chronologicznego CV w celu znalezienia pracy
CV16 czas czytania
Umiejętności miękkie na CV
Umiejętności miękkie na CV
Kariera23 czas czytania
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka