1. Blog
  2. CV
  3. Optymalizacja CV pod kątem ATS: Jak napisać idealne CV
Napisany przez Karl KahlerKarl Kahler

Optymalizacja CV pod kątem ATS: Jak napisać idealne CV

12 czas czytania
Optymalizacja CV pod kątem ATS: Jak napisać idealne CV
Najlepsze narzędzie do kontroli ATS – Przeczytaj nasz poradnik i wygraj z systemami śledzenia aplikacji dzięki naszemu narzędziu do tworzenia CV przyjaznemu ATS

Choć skrót ATS (Application Tracking System) w rzeczywistości nie oznacza „Always Target Specifically, czyli „Zawsze celuj konkretnie”, właśnie to należy zrobić w CV, żeby przeszło testy systemów śledzenia aplikacji (ATS), których większość pracodawców używa do przesiewania życiorysów. ATS to program, dzięki któremu pracodawcy oszczędzają czas i wysiłek, bo wyszukuje on dla nich CV pod kątem słów kluczowych opisujących kwalifikacje poszukiwane u kandydata do pracy.

ATS skanuje treść CV w poszukiwaniu pożądanych słów kluczowych, a następnie klasyfikuje CV według zawartej w nich liczby takich słów. Życiorysy, które uzyskują najgorsze wyniki, są zwykle odrzucane, zanim oceni je człowiek, podczas gdy te, które otrzymały najwyższe oceny, znajdą się na górze listy, żeby rekruter zaczął czytać właśnie od nich.

Na przykład czasopismo może szukać „dyrektora artystycznego z pięcioletnim doświadczeniem, sprawdzonymi umiejętnościami w zakresie ilustracji i dizajnu oraz doskonałym opanowaniem programów Photoshop, Adobe Illustrator i InDesign”. Wszystkie wytłuszczone tutaj słowa prawdopodobnie zostaną wprowadzone przez pracodawcę do systemu śledzenia aplikacji, aby mógł wyszukiwać je w CV.

Możesz spełnić wszystkie te kwalifikacje i faktycznie być idealnym kandydatem na stanowisko. Przypuśćmy jednak, że opisujesz siebie jako „grafika z udokumentowanym doświadczeniem w tworzeniu wspaniałej grafiki wektorowej oraz layoutów przy użyciu najnowszego oprogramowania branżowego”. Applicant Tracking Systems może niekorzystnie ocenić Twoje CV, ponieważ nie jest w stanie „dostrzec”, że spełniasz wymagania!

Opisałeś swoje doświadczenie zawodowe używając słów, których system może nie rozpoznać, ponieważ żadnego z nich nie było ich w opisie funkcji, począwszy od samej nazwy stanowiska („dyrektor artystyczny” versus „grafik”). Może to spowodować, że Twoje CV znajdzie się na samym dole listy kandydatów lub zostanie wręcz odrzucone, szczególnie w przypadku, gdy wymagania dotyczące tego konkretnego stanowiska są mocno zawężone.

Szacuje się, że systemy ATS odrzucają automatycznie z wyżej wspomnianego powodu około 75 procent wszystkich życiorysów. Oznacza to, że te CV nie zostały nigdy sprawdzone przez człowieka. Dlatego konieczne jest, aby jako osoba poszukująca pracy zrozumieć, na czym polega działanie ATS, oraz w jaki sposób zoptymalizować CV, aby przeszło do następnego etapu selekcji. Oto 5 wskazówek dotyczących optymalizacji ATS, które pomogą Ci „pokonać bota”.

Przestudiuj uważnie oferty pracy i, jeśli tylko możliwe, używaj ich języka do opisu swoich kwalifikacji zawodowych

Rybacy stosujący nieodpowiednią przynętę nigdy nie złapią ryby. A kandydaci do pracy, którzy ignorują to, czym zainteresowany jest pracodawca, nigdy nie znajdą pracy. Konieczne jest dokładne przestudiowanie każdej oferty pracy, aby dokładnie zrozumieć, czego szuka zatrudniający. Oczywiście nigdy nie powinieneś kłamać w CV, twierdząc, że masz kwalifikacje, którymi w rzeczywistości nie dysponujesz. Jeśli jednak posiadasz umiejętności wymienione w opisie stanowiska, koniecznie wymień je w swoim CV. Właśnie to niezbędne jest do napisania CV, żeby jak najlepiej odpowiadało wymaganiom ATS.

Zwróć dokładnie uwagę na sformułowania w ofercie pracy i użyj tych samych określeń w swoim CV. Niektóre programy ATS rozpoznają synonimy, skróty lub akronimy, ale lepiej nie ryzykować. Przykładowo jeśli pracodawca szuka eksperta od optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek, lepiej nie liczyć na to, że ATS będzie znać skrót „SEO”. W takim przypadku najlepiej posłużyć się zarówno pełną nazwą, jak i skrótem: „optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)”.

W niektórych przypadkach poszukiwanie pracy mogło Cię zawieść do pożądanego pracodawcy bez konkretnego opisu stanowiska, na którym mógłbyś się oprzeć. Poszukaj wówczas informacji na stronie internetowej firmy lub w innych źródłach. Aby rozpoznać często używane słowa na stronie internetowej, skopiuj je wszystkie i wklej do generatora „chmury słów”, takiego jak WordClouds lub Wordle. Starannie odrób swoją pracę domową. Nie pisz CV na oślep, bez przygotowania.

Wydróżnij się za pomocą jasnej tożsamości marki.
Wydróżnij się za pomocą jasnej tożsamości marki.

Optymalizacja CV pod kątem ATS

Optymalizacja CV przypomina SEO, ponieważ obie koncentrują się na użyciu słów kluczowych i fraz, których szukają wyszukiwarki. Jeśli jednak przesadzisz, Twoje wysiłki przyniosą odwrotny skutek. W świecie SEO „upychanie słów kluczowych” to praktyka polegająca na nadużywaniu pożądanych słów kluczowych, aby wpłynąć na wyszukiwarki i sprawić, że będą generowały większy ruch na Twojej witrynie. Zabieg ten uważa się jednak za formę spamu, co ostatecznie przynosi więcej szkody niż pożytku, bo wyszukiwarki obniżają wówczas pozycję Twoich treści, a to diametralnie różny rezultat od pożądanego.

Upychanie słów kluczowych skutkuje zdaniami sformułowanymi w nienaturalny sposób. Pamiętaj, że po „pokonaniu bota”, jako następny przeczyta Twoje CV człowiek, a to właśnie on w rzeczywistości zatrudnia pracowników. Po zidentyfikowaniu potrzebnych słów kluczowych zamieść je starannie w swoim CV, najlepiej w różnych sekcjach. Niektóre słowa kluczowe mogą pasować do Twojej historii pracy, inne nadadzą się lepiej do sekcji umiejętności, a jeszcze inne najlepiej podsumują Twój profil.

Używaj słów kluczowych tak, by brzmiały naturalnie dla ludzkiego ucha. Jeśli trzeba, możesz je powtórzyć, ale zachowaj w tym umiar.

Dostosuj swoje CV do każdej aplikacji o pracę

Zadbaj o to, żeby plik CV był elastyczny i można go było łatwo edytować. Twoje CV musi być dynamicznym dokumentem umożliwiającym dostosowanie go do potrzeb każdego potencjalnego pracodawcy. Dawniej życiorys zapisywano na papierze, powielano i wysyłano pocztą do różnych firm. Obecnie tak się już nie robi. CV powinien być zatem dokumentem, który da się z łatwością opracowywać i który należy przygotować indywidualnie dla każdego potencjalnego pracodawcy. To właśnie rozumiemy przez hasło „Zawsze celuj konkretnie” (ATS).

Użyj profesjonalnego wzoru CV łatwego do odczytania przez ATS

Istnieje wiele potencjalnych pułapek związanych z layoutem i formatowaniem, w tym rodzaje plików, typy czcionki, style punktorów oraz elementów graficznych, których programy ATS nie mogą odczytać. Niektóre programy ATS mają problemy z odczytywaniem czcionek szeryfowych, czyli takich, które używają drobnych znaków dekoracyjnych. Są nimi na przykład dwie małe poziome kreseczki u dołu dużej litery A. Czcionki bezszeryfowe nie stosują tych znaków i są z zasady łatwiejsze do odczytania dla programów ATS. Do CV lepiej zatem wybrać czcionkę bezszeryfową, taką jak Calibri lub Arial.

Nietypowe punktory, czyli niewielkie symbole stosowane do wyróżnienia elementów lub pozycji na liście, także mogą wprowadzić ATS w błąd. Najlepiej pozostać przy kropce – wypełnionej lub pustej – albo przy kwadracie, a strzec się bardziej wyszukanych znaków. Elementy graficzne również nie są czytelne dla programów ATS. Być może zmieniłeś swoje imię w fantazyjne logo, które chcesz umieścić u góry swojego CV, ale jeśli jest to plik .jpeg, .png lub .tif, nie można go odczytać na komputerze. Tekstu w CV nigdy nie należy konwertować na plik graficzny.

Profesjonalne wzory CV zawierają przewodnik po tym, jak ułożyć CV. CV powinno zawierać A) nagłówek z danymi kontaktowymi, B) podsumowanie profilu, C) historię pracy, D) wykształcenie i E) umiejętności. Nawiasem mówiąc: jeśli nęci Cię zmiana nazwy sekcji „Umiejętności” na „Supermoce”, oprzyj się tej pokusie. ATS musi wiedzieć, którą sekcję Twojego CV analizuje, i opiera się przy tym na prostych nazwach sekcji, takich jak te wymienione powyżej.

Przyczyną niepowodzenie może też być typ pliku, który wybierzesz do zapisania swojego CV. Zwykle preferowany jest plik PDF, chociaż niektóre programy ATS nie są w stanie odczytywać plików PDF i wolą dokumenty Word. Sprawdź to przed wysłaniem. Jeśli pracodawca prosi o dokument Word, to koniecznie wyślij plik .doc lub .docx. W przeciwnym razie wybierz PDF. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych wszystkich pułapek jest skorzystanie z profesjonalnego, przetestowanego w praktyce wzoru CV z CVeasy.pl. Wszystkie te problemy rozwiązaliśmy za Ciebie – wystarczy, że Ty wstawisz swoje dane.

Sprawdzanie CV pod kątem ATS – kluczowe porady

  • Nie używaj nietypowych czcionek, atrakcyjnych elementów graficznych ani innych sztuczek.
  • Nie wymyślaj na nowo, co powinno zawierać CV. Trzymaj się sprawdzonego formatu i logicznej kolejności sekcji.
  • Nie upychaj zbyt dużo do CV. Nikt nie ma ochoty czytać CV wypełnionego od początku do końca drobnym maczkiem. Zostaw odrobinę wolnej przestrzeni dla oka.
  • Nie myl słów kluczowych z modnymi frazami. Unikaj w CV stereotypów, takich jak „gracz zespołowy” czy „osoba przedsiębiorcza”.
  • Nie zapomnij dołączyć do CV jednostronicowego listu motywacyjnego. Brak listu motywacyjnego jest jednym z głównych powodów odrzucenia CV.
  • Nie popełniaj błędów językowych. Ankiety przeprowadzone wśród rekruterów wykazały, że najczęstszym powodem odrzucenia CV są literówki, błędy ortograficzne i niepoprawna gramatyka.
  • Nie zapominaj, że ostatecznym arbitrem oceniającym Twoje CV będzie człowiek. Stwórz CV, które będzie przyjemne dla oka, dobrze napisane i zapadające w pamięć.

CVeasy.pl jest wiodącym dostawcą profesjonalnych, sprawdzonych w praktyce wzorów CV dla wszystkich zawodów. Publikujemy szczegółowe, bezpłatne poradniki pisania CV dla każdej profesji. Nasz kreator CV umożliwia każdemu stworzenie profesjonalnego CV od początku do końca w zaskakująco krótkim czasie.

Aby rozpocząć pisanie CV, przejrzyj nasze profesjonalne szablony, wybierz wzór CV, który Ci się podoba i zacznij wprowadzać swoje dane. Nadal musisz wykonać najtrudniejszą robotę – czyli napisać życiorys – ale my podsuniemy Ci sprawdzoną strukturę oraz pomocne wyrażenia. Nie błądź po omacku, wybierz zaprojektowany przez nas i sprawdzony przez ekspertów format, który udowodnił już swoją skuteczność.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
Rozmowa kwalifikacyjna19 czas czytania
25+ prac dla nastolatków (i porady, jak szukać pracy)
25+ prac dla nastolatków (i porady, jak szukać pracy)
List motywacyjny16 czas czytania
Jak zakończyć list motywacyjny (przykłady najlepszych końcowych akapitów)
Jak zakończyć list motywacyjny (przykłady najlepszych końcowych akapitów)
9 czas czytania
Korekta i ostateczna redakcja CV: poradnik
Korekta i ostateczna redakcja CV: poradnik
CV5 czas czytania
Co oznacza CV?
Co oznacza CV?
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka