Stylista fryzur jest częściowo artystą, a częściowo biznesmenem – a często także dobrym kolegą, który doradzi wybór odpowiedniej farby czy metody pielęgnacji. Każdy, kto próbował sam obciąć sobie włosy, docenia profesjonalne fryzjerki i fryzjerów w salonach.
Jak zdobyć upragnione miejsce pracy w salonie fryzjerskim? Wszystko zaczyna się od świetnego CV, którym wyróżnisz się spośród innych wykwalifikowanych kandydatów. CVeasy.pl ma dla ciebie kilkadziesiąt poradników pisania CV i przykładów, które pomogą ci rozwinąć skrzydła.
Jak napisać CV fryzjera
Pierwszym krokiem do stworzenia CV fryzjera jest poznanie prawidłowego układu CV. Powinno ono zawierać:
- Nagłówek
- Podsumowanie zawodowe
- Doświadczenie zawodowe
- Wykształcenie
- Umiejętności
Twoje CV będzie pierwszą wizytówką w oczach nowego pracodawcy – to ono ma cię „sprzedać”. Dlatego podejdź do pisania życiorysu strategicznie:
- Oprócz wymieniania zakresu obowiązków pokaż swoje osiągnięcia i sukcesy. Niech kierownik salonu widzi, że się rozwijasz. Możesz powiedzieć, ile osób przeciętnie obsługujesz albo wspomnieć o zdobytych nagrodach.
- Przyjrzyj się ofercie salonu i dostosuj swoją aplikację do wymogów oraz stylu potencjalnego nowego miejsca pracy. Rób tak za każdym razem, a zwiększysz swoje szanse na sukces.
- Postaw na czytelność i elegancję z odrobiną fantazji. Jeśli nie masz ochoty poświęcać czasu na samodzielne formatowanie tekstu, skorzystaj z gotowego szablonu i go spersonalizuj.
Wybór najlepszego formatu CV dla fryzjera
Najlepszy format CV dla fryzjera zależy od wybranej ścieżki kariery. Jeśli masz doświadczenie głównie z salonów fryzjerskich, idealnie sprawdzi się format chronologiczny. Alternatywne formaty CV czasem pasują do osób, które szukają pierwszej pracy albo mają mniej typową historię zawodową. Styliści freelancerzy mogą wybrać CV funkcjonalne, by podkreślić swoje wyjątkowe umiejętności. CV w formacie hybrydowym łączy elementy życiorysu chronologicznego i funkcjonalnego.
Pamiętaj o danych kontaktowych
Nawet najbardziej imponujące CV nie spełni swojej roli, jeśli pracodawca nie będzie wiedział, jak się z tobą skontaktować. Dlatego podaj w nagłówku:
- Imię i nazwisko: Oraz nazwę stanowiska, na które aplikujesz.
- Profesjonalny adres e-mail: Najlepiej z twoim imieniem i nazwiskiem.
- Numer telefonu: Z odpowiednią wiadomością nagraną na poczcie głosowej.
- Lokalizacja: Podaj miejsce zamieszkania (i ewentualnie informację o gotowości do przeprowadzki)
- Adres swojego portfolio: Pochwal się spektakularnymi metamorfozami klientek i klientów.
Jeśli chcesz budować wizerunek nowoczesnego stylisty fryzur, nie może cię zabraknąć na Instagramie. Podaj adres swojego profilu, by pokazać pracodawcy, że nadążasz za trendami i umożliwić im ocenę twojej pracy. Upewnij się tylko, że konto jest poświęcone wyłącznie włosom – w przeciwnym razie lepiej zrezygnować z podawania adresu.
- Dorota Rzepczyk
- Fryzjerka stylistka
- [email protected]
- 501-342-567
- Rzepczyk D.
- [email protected]
- Stan cywilny: mężatka
Skorzystaj z mocy podsumowania zawodowego
Podsumowanie zawodowe w CV fryzjera (zwane też „O mnie”) to dopracowane w najdrobniejszych szczegółach streszczenie twojego doświadczenia, stylu i wykształcenia. Prawdopodobnie kierowniczka zerknie tylko na twoje CV i portfolio fryzjerskie i będzie w stanie powiedzieć, czy pasujesz do jej salonu.
Wykorzystaj podsumowanie zawodowe, by zaprezentować się jako unikatowy kandydat pasjonujący się fryzjerstwem i mający wiele do zaoferowania.
Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Jakie są twoje mocne strony jako fryzjera stylisty?
- Ile masz lat doświadczenia?
- Czy chcesz pogłębiać wiedzę, czy raczej zaspokajać swoją zawodową pasję?
- Jeśli wynajmujesz stanowisko pracy, ilu klientów przyprowadzisz ze sobą?
- Jakie są twoje najmocniejsze umiejętności miękkie?
Jeśli wciąż szukasz inspiracji, spojrzyj na życiorysy z powiązanych branż, np. CV kosmetyczki czy masażysty.
Poniżej znajdziesz przykłady podsumowania zawodowego z CV fryzjera stylisty. Możesz je dopasować do swoich potrzeb.
Fryzjer stylista po szkole branżowej II stopnia. Uwielbia pracować z klientkami gotowymi na całkowite metamorfozy i doradzać w zakresie pielęgnacji włosów farbowanych. Otwarty na pracę zmianową i poszerzanie wiedzy na kursach.
Stylistka fryzur z trzyletnim doświadczeniem, absolwentka prestiżowej mistrzowskiej akademii fryzjerskiej, a prywatnie fanka „włosingu”. Wykorzystuje zdolności interpersonalne do doradzania klientkom i dobierania właściwych kosmetyków.
Doświadczona stylistka fryzur z sześcioletnim doświadczeniem w cięciu i stylizacji. Łączy zdolność do pracy w dynamicznym otoczeniu ze świetną znajomością najnowszych trendów i produktów pielęgnacyjnych.
Opisz doświadczenie zawodowe: ciachnij to, co niepotrzebne
Ogranicz się do zaprezentowania dwóch miejsc, gdzie pracowałeś jako fryzjer stylista, i pomiń aktywności bez związku z fryzjerstwem. Pamiętaj, że miejsce w CV to luksus, a ty chcesz stworzyć jednostronicowy dokument bez wizualnego chaosu. Świetnie będzie, jeśli przy każdym pracodawcy wymienisz swoje kamienie milowe i osiągnięcia.
Postaraj się podawać konkrety, np. średnią liczbę klientów tygodniowo. Jeśli twoje stylizacje były pokazywane na eventach czy w lokalnej prasie – napisz o tym! Każda forma uznania przekona kierownika salonu, że warto cię zatrudnić.
Zamiast skupiać się na standardowych obowiązkach, postaraj się mówić o rezultatach. Nie pisz więc:
- Koloryzacja i pasemka
lecz
- Wspomagałam metamorfozę klientek poprzez koloryzację i pasemka przy użyciu dobranych do koloru włosów kosmetyków.
Poniżej znajdziesz przykład informacji o doświadczeniu zawodowym w przykładowym CV fryzjera. Możesz go wykorzystać, pisząc własne CV.
Stylistka fryzur w Salon Szyk, Głogów
Czerwiec 2019 - Marzec 2024
- Zbudowałam i utrzymywałam bazę ok. 75 stałych klientów
- Zapewniałam najwyższej jakości obsługę klienta
- Promowałam i sprzedawałam produkty pielęgnacyjne do włosów
- Świadczyłam szeroki wachlarz usług, m.in. cięcie, koloryzację, uczesania ślubne, pasemka.
Fryzjerka w Salon Anny Zalewskiej, Głogów
Czerwiec 2017 - Maj 2019
- Podcinałam, stylizowałam i układałam fryzury zgodnie z życzeniami klientów
- Dbałam o zdrowie włosów, polecając klientom dodatkowe usługi i produkty
- Pracowałam z klientami stałymi i niezapowiedzianymi
- Dbałam o wysoki poziom zadowolenia klientów, co przełożyło się na wzrost popularności salonu
Jak napisać CV fryzjera stylisty bez doświadczenia
Każdy uznany fryzjer stylista musiał jakoś zacząć, jednak początki w każdej branży – a szczególnie kreatywnej – potrafią być ciężkie. Na szczęście życie dało ci umiejętności, które przy odrobinie kreatywności można wykorzystać we fryzjerstwie. Może doskonale potrafisz obsługiwać klientów dzięki pracy w sklepie. A może w szkole działałeś w radzie uczniów i jesteś przez to bardzo zorganizowaną osobą. Niezależnie od tego, jak nauczyłeś się schludności, profesjonalizmu i wytrwałości, są to wspaniałe cechy, które będą pasować do CV fryzjera.
Przykład umiejętności w CV: talent do cięcia
Co sprowadza do salonu klientów i każe im regularnie wracać? Twoje kompetencje, twarde i miękkie. Nastał czas, by trafiły do CV. Umiejętności twarde wykorzystujesz za każdym razem, gdy bierzesz do ręki nożyczki czy farbę. Z kolei umiejętności miękkie sprawiają, że klienci lubią do ciebie wracać.
- Trwała
- Ombre
- Koloryzacja i korekta
- Strzyżenie włosów kręconych
- Upięcia i fryzury okolicznościowe
- Komunikatywność
- Odporność na stres
- Dbałość o wizerunek
Możesz wpleść je w swoje CV np. w zakresie obowiązków. Opisz je przy użyciu konkretnych przykładów:
- Korekta koloru: Wyjaśnij, w jakich okolicznościach klientki zwracały się do ciebie po ratunek.
- Fryzury okolicznościowe: Opisz stosowane techniki oraz efekty.
Zerknij na przykład rubryki „umiejętności” w CV fryzjera stylisty poniżej.
- Obsługa klienta
- Cięcie i farbowanie
- Kreatywne fryzjerstwo
- Utrwalanie fryzur
- Doradzanie klientom
Opisz wykształcenie i kursy fryzjerskie
Co prawda wykształcenie nie decyduje o sukcesie fryzjera stylisty, ale to ważny element potwierdzający twój profesjonalizm. Być może każdy potrafi zapleść i upiąć warkocz przyjaciółce w dzień studniówki – jednak to stylista fryzur jest ekspertem z ukończoną szkołą.
Poza szkołą branżową I i II stopnia możesz również kształcić się niemal bez końca – rozmaite akademie fryzjerskie oferują szkolenia od podstawowych (np. strzyżenia męskiego) po bardzo wyspecjalizowane kursy koloryzacji blondów.
Pochwal się zatem:
- Wszelkimi szkoleniami i kursami – krótko opisz tematykę i długość trwania szkolenia.
- Stażami i praktykami – każde takie doświadczenie czegoś cię uczy!
- Sukcesami, a nawet udziałem np. w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich
Poniżej znajdziesz przykładowe informacje o wykształceniu z CV fryzjera stylisty.
Akademia Fryzjerstwa, Wrocław
Październik 2016 - Czerwiec 2017
Technikum fryzjerskie, Głogów
Wrzesień 2011 - Czerwiec 2016
Wybierz szablon i styl odpowiedni dla CV fryzjera stylisty: odrobina kreatywności
Układ i formatowanie CV odpowiadają za pierwsze wrażenia co do twojego stylu. Zadbaj więc, by pasowały zarówno do salonu, jak i do fryzur, które tworzysz. Nie wysyłaj słitaśnych zdjęć do eleganckiego, wyrafinowanego miejsca. Jeśli jednak lubisz zabawę odważnymi kolorami i trendami, możesz nieco zaszaleć i np. dodać swoje zdjęcie w świetnej fryzurze.
Upewnij się, że formatowanie wygląda świetnie i na papierze, i na ekranie. Najlepiej użyć w tym celu wersji pdf, którą pobierzesz z naszego kreatora w kilka kliknięć!
Profil
Doświadczona stylistka fryzur z sześcioletnim doświadczeniem w cięciu i stylizacji. Łączy zdolność do pracy w dynamicznym otoczeniu ze świetną znajomością najnowszych trendów i produktów pielęgnacyjnych.
Historia zatrudnienia
Stylistka fryzur w Salon Szyk, Głogów
Czerwiec 2019 - Marzec 2024
- Zbudowałam i utrzymywałam bazę ok. 75 stałych klientów
- Zapewniałam najwyższej jakości obsługę klienta
- Promowałam i sprzedawałam produkty pielęgnacyjne do włosów
- Świadczyłam szeroki wachlarz usług, m.in. cięcie, koloryzację, uczesania ślubne, pasemka.
Fryzjerka w Salon Anny Zalewskiej, Głogów
Czerwiec 2017 - Maj 2019
- Podcinałam, stylizowałam i układałam fryzury zgodnie z życzeniami klientów
- Dbałam o zdrowie włosów, polecając klientom dodatkowe usługi i produkty
- Pracowałam z klientami stałymi i niezapowiedzianymi
- Dbałam o wysoki poziom zadowolenia klientów, co przełożyło się na wzrost popularności salonu
Umiejętności
- Obsługa klienta
- Cięcie i farbowanie
- Kreatywne fryzjerstwo
- Utrwalanie fryzur
- Doradzanie klientom
Wykształcenie
Akademia Fryzjerstwa, Wrocław
Październik 2016 - Czerwiec 2017
Technikum fryzjerskie, Głogów
Wrzesień 2011 - Czerwiec 2016
Przykładowe CV fryzjera stylisty (sam tekst)
Nadeszła twoja kolej na zaprojektowanie CV, które pokaże twój fryzjerski geniusz całemu światu. Jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia, zerknij na nasze sprawdzone w praktyce wzory i bezpłatny kreator CV – szablony z kategorii Nowoczesny i Kreatywny sprawdzą się najlepiej!