Tworzenie CV dziennikarza powinno być dla każdej osoby pracującej w tej dziedzinie drugą naturą: życiorys musi zawierać interesującą historię opartą na prostym schemacie oraz najważniejszych faktach i być pozbawiony zbędnych szczegółów. Innymi słowy, jest to bardzo podobne do Twojego pierwszego artykułu w prasie.
Mimo tego, że możesz mieć przewagę jako profesjonalista w dziedzinie, która opiera się głównie na pisaniu, zrozumienie szczegółów dotyczących tworzenia dobrego CV dziennikarza może być trudne. Oprócz tego, że musi być ono dobrze napisane i ładnie zaprojektowane, musi też trzymać się określonego formatu, który mówi o tym, co powinno zawierać, a czego nie powinno.
Jak napisać CV dziennikarza
Po pierwsze, podczas pisania CV dziennikarza nie wolno Ci popełnić żadnych błędów ortograficznych. CV dziennikarza powinno demonstrować umiejętność wykonywania pracy poprawnie, poczynając od dobrze napisanego, ładnie zaprojektowanego i bezbłędnego tekstu.
Na CV nie potrzebujesz też więcej niż jednej strony. Nawet jeśli jesteś Bogusławem Chrabotą czy Jackiem Żakowskim, wystarczy Ci jedna strona A4.
Oto pięć podstawowych sekcji niezbędnych w każdym CV:
- Nagłówek zawierający dane kontaktowe;
- Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych;
- Historia zatrudnienia;
- Wykształcenie;
- Umiejętności.
Przykład podsumowania umiejętności i celów zawodowych dziennikarza: Dlaczego zatrudnić właśnie mnie?
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych w CV to Twoja samoprezentacja przed potencjalnymi pracodawcami. Powinno ono zawierać krótkie, ale dobrze sformułowany opis tego, czym się zajmujesz, dlaczego jesteś w tym dobry i dlaczego potencjalny pracodawca powinien cię zatrudnić.
W podsumowaniu można uwzględnić doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności, mimo że CV zawiera osobne sekcje poświęcone tym tematom. Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych nosi tę nazwę ze względu na swój charakter, który umożliwia ci wybrać i przedstawić swoje najważniejsze osiągnięcia. I podczas gdy inne sekcje CV zapisuje się w formie listy, z podsumowaniem jest inaczej. Tutaj masz swobodę rozmawiania bezpośrednio z menedżerem ds. zatrudnienia za pomocą własnych słów.
Oto podsumowanie umiejętności i celów zawodowych z naszego przykładu CV dziennikarza:
Pełen pasji i dynamiczny dziennikarz, zaangażowany w dzielenie się uczciwymi i istotnymi informacjami z opinią publiczną. Biegły w analizie wydarzeń i sprawdzaniu faktów, aby dostarczać jak najbardziej dokładne i angażujące treści.
Przykład sekcji Historia zatrudnienia: Gdzie pracowałem
Możliwe, że sekcja Historia zatrudnienia w CV będzie czytana z największą dokładnością, dlatego musisz napisać ją prawidłowo. Jeśli pracowałeś już jako dziennikarz, wymień swoich poprzednich pracodawców w odwrotnej kolejności chronologicznej (ostatnią pracę jako pierwszą, pierwszą jako ostatnią).
Podaj nazwę pracodawcy, miejsce jego siedziby, stanowisko i lata pracy. Ale dodaj także punkty informujące o tym, co tam robiłeś. Staraj się być przy tym konkretny, odwołuj się do faktów i liczb wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe.
Dziennikarz w Gazeta Poznańska, Poznań
Luty 2017 — Lipiec 2021
- Tworzenie interesujących, istotnych i autentycznych artykułów i tekstów redakcyjnych.
- Ocena wydarzeń i śledzenie ciekawych informacji, aby dostarczyć najważniejsze wiadomości.
- Śledzenie na bieżąco wydarzeń, opinii publiczną i mediów społecznościowych, aby dostarczać aktualnych informacji.
- Skuteczna komunikacja z innymi członkami redakcji.
Reporter w Lokalne wiadomości, Poznań
Wrzesień 2014 — Styczeń 2017
- Badanie i analiza potencjalnych tematów.
- Śledzenie rozwijających się historii budzących zainteresowanie w internecie.
- Współpraca w planowaniu i opracowywaniu wiadomości i materiałów prasowych.
- Tworzenie różnorodnych treści wideo, w tym aktualności i reportaży.
- Dostarczanie najnowszych wiadomości zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników.
Przykład sekcji Wykształcenie w CV dziennikarza: Gdzie studiowałem
Sekcja Wykształcenie w CV zawiera informacje o instytucjach, w których się uczyłeś, z najwyższym osiągniętym wykształceniem na pierwszym miejscu. Możesz potrzebować stopnia licencjata, aby dostać pracę jako dziennikarz, więc jeśli skończyłeś studia licencjackie, umieść informacje o nich na pierwszym miejscu. Jeśli posiadasz stopień wyższy, nie musisz wymieniać swojej szkoły średniej.
Jeśli byłeś wybitnym studentem i ukończyłeś studia z wyróżnieniem lub w inny sposób wyróżniłeś się w czasie nauki, należy o tym wspomnieć w tej sekcji. Zapoznaj się z naszym przykładem CV dziennikarza, aby dowiedzieć się, jak sformatować sekcję Wykształcenie.
licencjat, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań
Wrzesień 2009 — Czerwiec 2013
I Liceum Ogólnokształcące, Poznań
Wrzesień 2004 — Czerwiec 2009
Przykład sekcji Umiejętności: Co umiem robić
W każdym CV dziennikarza powinna znaleźć się krótka lista wyjątkowych umiejętności kandydata. Zazwyczaj obejmuje ona umiejętności twarde (umiejętności techniczne niezbędne do wykonywania pracy) oraz umiejętności miękkie (umiejętności interpersonalne umożliwiające skuteczną współpracę z innymi).
Umiejętności twarde mogą obejmować reporterstwo śledcze, umiejętność tworzenia efektownych fotografii, biegłość w montażu materiałów filmowych i wiele innych. Umiejętności miękkie mogą obejmować efektywną komunikację, przywództwo zespołowe lub zdolność przekonywania źródeł do dzielenia się z Tobą informacjami.
Poniżej znajdziesz sekcję Umiejętności z naszego przykładu CV dziennikarza:
- Zaawansowane umiejętności
- komunikacyjne
- Dziennikarstwo
- Dziennikarstwo śledcze
- Badania i analizy
- Komunikacja
- Wielozadaniowość
- Kreatywne myślenie