1. Blog
  2. Kariera
  3. Wypowiedzenie umowy-zlecenia
Napisany przez Iwona MaczkaIwona Maczka

Wypowiedzenie umowy-zlecenia

13 czas czytania
Wypowiedzenie umowy-zlecenia i jak to zrobić
Nie masz obowiązku podawania powodu, dla którego wypowiadasz umowę zlecenie. Warto to jednak rozważyć. Piszemy, co musi się znaleźć w wypowiedzeniu umowy zlecenia, i jak je wręczyć, by było skuteczne.

Może się zdarzyć, że praca z różnych powodów przestanie Ci odpowiadać, nie będziesz w stanie jej dalej wykonywać ze względów praktycznych albo nie będzie Ci po drodze z pracodawcą czy też zleceniodawcą. Choć zakończenia współpracy powoduje stres, to czasem najlepszym rozwiązaniem dla obu stron jest właśnie wypowiedzenie umowy. Proces ten z pewnością nie należy do przyjemnych. Aby Ci go ułatwić i pomóc go przejść jak najłagodniej, zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

Z bloga CVeasy.pl dowiesz się, z czym wiąże się rozwiązanie umowy zlecenia i jak to poprawnie zrobić.

Przeczytasz w nim:

  • Czym się charakteryzuje umowa zlecenie
  • W jakiej formie wypowiedzieć umowę zlecenie
  • Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia
  • Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia
  • Kiedy wypowiedzieć umowę zlecenie
  • O powodach wypowiedzenia umowy zlecenia – czy należy je podawać
  • Jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy zlecenia
  • Czego nie robić, wypowiadając umowę zlecenie.

Czym się charakteryzuje umowa zlecenie

Umowa zlecenie to umowa, na podstawie której osoba przyjmująca zlecenie obowiązuje się do wykonywania określonej pracy na rzecz zleceniodawcy. Umowę nazywa się też „umową starannego działania”, bo na jej podstawie – inaczej niż w umowie o dzieło – zlecający pracę nie oczekuje od osoby, która ma ją wykonywać, konkretnych rezultatów, ale zaangażowania. To rodzaj umowy, jaki zawiera się chociażby przy pilnowaniu mienia, roznoszeniu ulotek, czy też w celu uczestniczeniu w akcjach promocyjnych, na przykład różnego rodzaju pokazach i degustacjach.

Choć osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia nie przysługują przywileje pracownicze, takie jak płatny urlop wypoczynkowy, dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny czy odprawa w związku ze zwolnieniem grupowym, to praca na umowie zleceniu ma dla wielu z nas dwie niezaprzeczalne korzyści. Są to:

  • swoboda w wykonywaniu pracy: to głównie do Ciebie jako zleceniobiorcy należy decyzja, gdzie, kiedy i w jaki sposób wykonasz powierzone Ci zadania

oraz

  • możliwość wypowiedzenia umowy w dowolnej chwili.

Jeśli w umowie nie jest zapisane inaczej, zleceniobiorca ma prawo wypowiedzieć ją z dnia na dzień. Jeśli jednak w umowie zleceniu został ustalony okres wypowiedzenia, to należy go zachować.

Choć obowiązujące prawo nie określa okresu wypowiedzenia, przyjęło się, że jego trwanie ustala się adekwatnie do długości trwania umowy. Możesz więc umówić się ze zleceniodawcą, że jeśli umowa zostanie zawarta na rok, to okres wypowiedzenia potrwa na przykład dwa tygodnie, a w przypadku, kiedy podpisujecie umowę zlecenie na pół roku – przykładowo jeden tydzień.

Dzięki tym cechom umowa zlecenie może być atrakcyjną formą zatrudnienia na przykład dla studentów lub absolwentów. Krótko mówiąc, osób dla których stabilizacja i pewność zatrudnienia nie są priorytetem, bo chcą się przede wszystkim zorientować w swoich możliwościach oraz sprawdzić, jaka praca najbardziej im odpowiada.

Przykład

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (i inne sugestie, jak odejść z pracy w elegancki sposób). Dowiedz się, dlaczego dobrze napisane wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne oraz jak je napisać. Zapoznaj się z naszym darmowym przykładem wypowiedzenia umowy o pracę

Skopiowane!

W jakiej formie wypowiedzieć umowę zlecenie

Zasadniczo prawo nie określa, czy wypowiedzenie umowy zlecenia powinno odbyć się w formie ustnej czy pisemnej. Obie formy są wiążące, jeśli spełniają następujące warunki:

  • Istotne jest, żeby wypowiedzieć umowę zlecenia w takiej formie, by druga strona mogła z łatwością zapoznać się z jego treścią.
  • Ponadto wypowiedzenie umowy zlecenia powinno nastąpić w formie, w której została zawarta umowa. Jeśli więc zawarłeś ze zleceniodawcą umowę w formie ustnej, możesz złożyć wypowiedzenie ustnie, a jeśli w formie pisemnej, jej wypowiedzenie też powinno przybrać taką formę.
  • Wypowiedzenie umowy zlecenia musi być również sformułowane w taki sposób, żeby nie było wątpliwości, iż jest wypowiedzeniem umowy zlecenia. Najlepiej więc, aby – w przypadku pisma – dokument odpowiednio zatytułować, a w przypadku rozmowy – odpowiednio ją zapowiedzieć i klarownie przeprowadzić.

Wypowiedzenie umowy zlecenia w formie pisemnej najlepiej wręczyć osobiście albo wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Możliwe jest też wysłanie wypowiedzenia drogą elektroniczną. Wypowiedzenie następuje ze skutkiem natychmiastowym, chyba że w umowie ustalono konkretny okres wypowiedzenia.

Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia

Każde wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zawierać podstawowe elementy. Należą do nich:

  • miejsce i data jego złożenia
  • Twoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania;
  • imię, nazwisko i adres zamieszkania lub nazwę i adres siedziby zleceniodawcy przyjmującego wypowiedzenie;
  • dane dotyczące umowy zlecenia: data i miejsce jej zawarcia, strony, które ją zawarły i – ewentualnie – numer umowy zlecenia;
  • powód lub powody, dla których wypowiadasz umowę zlecenie (w przypadku kiedy powołujesz się na ważne powody – o tym piszemy poniżej);
  • wypowiedzenie powinieneś podpisać, a także zostawić na nim miejsce na podpis osoby, do której jest adresowane.
  • jeśli w treści umowy został uwzględniony okres wypowiedzenia, powinieneś zaznaczyć, jaka jest jego długość i czy zostaje on zachowany.

Przygotuj dwa egzemplarze wypowiedzenia umowy zlecenia – jeden dla siebie, drugi dla zleceniodawcy.

Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia

Przykład

Gdańsk, 14 marca 2024 r.

Anna Kowalczuk
ul. Morska 17/3
80-180 Gdańsk

Kawiarnia Falochron
Sz.P. Tomasz Maciejkowski
ul. Wolności 29
80-180 Gdańsk

WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIA

Niniejszym wypowiadam umowę zlecenie zawartą dnia 7 listopada 2022 r. w Gdańsku między p. Tomaszem Maciejkowskim a Anną Kowalczuk, zam. przy ul. Morskiej 17/3, PESEL 000000000, nr dowodu osobistego XYZ123456. Umowa zostaje wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym.

Z poważaniem
Anna Kowalczuk

Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia (podpis zleceniodawcy)

Skopiowane!

Kiedy wypowiedzieć umowę zlecenie

To zależy: jeśli w umowie nie ma okresu wypowiedzenia, możesz ją wypowiedzieć w każdej chwili. Jeśli okres wypowiedzenia został w umowie ustalony, to umowa ulega rozwiązaniu po upływie tego okresu. Dokładne terminy można znaleźć w artykułach 110–115 kodeksu cywilnego.

Przykład: Beata pracuje na umowę zlecenie jako kelnerka, a w umowie nie ma terminu wypowiedzenia. Beata składa wypowiedzenie 17 maja i tego samego dnia umowa zostaje rozwiązana.

Przykład: Janusz pracuje na umowę zlecenie jako kierowca i ma w umowie miesięczny termin wypowiedzenia. Składa wypowiedzenia 1 czerwca, a umowa ulega rozwiązaniu 1 lipca.

Powody wypowiedzenia umowy zlecenia – czy należy je podawać?

Przepisy nie zobowiązują Cię do podania powodu wypowiedzenia umowy, ani nie mówią, czym są ważne powody wypowiedzenia umowy zlecenia. Mimo to można je podać, ponieważ rozwiązanie umowy bez podania ważnego powodu może mieć konsekwencje finansowe. Dlaczego? Artykuł 746 kodeksu cywilnego mówi, że w takim przypadku zleceniobiorca jest odpowiedzialny za szkodę, czyli np. utratę zysku przez zleceniodawcę.

Ważne powody, które uzasadniają wypowiedzenie, można z grubsza podzielić na: obiektywne i subiektywne. Do powodów obiektywnych zalicza się okoliczności niezależne zarówno od Ciebie jako zleceniobiorcy, jak i od zleceniodawcy. Może być nimi na przykład zmiana prawa, która uniemożliwia, a nawet zakazuje wykonywania pracy, której dotyczy zlecenie.

W przypadku powodów subiektywnych można dokonać ich dalszego podziału na: zawinione przez którąś ze stron albo niezawinione.

Może to być na przykład:

  • poważna zmiana sytuacji życiowej
  • choroba zleceniobiorcy
  • przeprowadzka, która z praktycznych względów uniemożliwia kontynuację zleconej pracy
  • istotna zmiana w sposobie wykonania zlecenia
  • uargumentowana utrata zaufania spowodowana na przykład nieotrzymaniem przez zleceniobiorcę zaliczki lub ustalonego wynagrodzenia.
Czy nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
Artykuł o pokrewnym temacie
Czy nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?

Zmęczenie pracą, znudzenie i brak satysfakcji zawodowej mogą wskazywać na to, że nadszedł czas na zmianę ścieżki kariery. Ten post pomoże Ci zadecydować, czy powinieneś zmienić pracę. Znajdziesz też wskazówki dotyczące zawodowych zmian na lepsze.

Jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy zlecenia

Jak wcześniej wspominaliśmy, charakterystyczne dla elastycznej formy umowy, jaką jest umowa zlecenie, jest to, że zarówno Ty – zleceniobiorca – jak i osoba zlecająca Ci pracę macie prawo wypowiedzieć umowę w każdej chwili, czyli w każdym momencie jej trwania i bez względu na okoliczności, czyli bez ważnej przyczyny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie musicie zapisywać trwania okresu wypowiedzenia w umowie zlecenia. Może być ona wtedy rozwiązana w dowolnym momencie przez każdą ze stron. Nie ma też wymogu podania powodu wypowiedzenia umowy. Jednak ważny powód ma znaczenie, jeśli chodzi o skutki wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy zlecenia może się wiązać z pewnymi konsekwencjami:

Kiedy umowę wypowiada zleceniodawca

Artykuł 746 kodeksu cywilnego mówi, że zleceniodawca, który wypowiedział z ważnego powodu umowę zlecenie, ma obowiązek zwrotu wydatków, jakie poniosłeś w celu wykonania zleconej Ci pracy. Jest też zobowiązany do zapłacenia Ci części wynagrodzenia należnego za czynności, które wykonałeś do tej pory w ramach umowy zlecenia.

Obowiązek wypłaty odszkodowania

Jeśli Ty albo zleceniobiorca wypowiedzieliście umowę bez ważnej przyczyny, może się okazać, że ponosicie odpowiedzialność odszkodowawczą pod warunkiem, że w wyniku wypowiedzenia powstaje jakaś szkoda. Za szkodę uznaje się w takiej sytuacji zarówno rzeczywistą stratę, jak i utracone korzyści.

Kiedy nie musisz płacić

W sytuacji, gdy w umowie zleceniu zawarliście zapis mówiący o możliwości wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym, jeśli powodem wypowiedzenia umowy z twojej strony była właśnie jedna z podanych w umowie możliwości i potrafisz to udowodnić, nie musisz płacić zleceniodawcy żadnego odszkodowania.

Czego nie robić, wypowiadając umowę zlecenie

Zakładamy, że planując wypowiedzenie umowy zlecenia masz w zanadrzu inne możliwości pracy, w innym miejscu. Nie zapominaj o tym, że kolejni zleceniodawcy będą być może chcieli uzyskać referencje od Twoich poprzednich pracodawców. Warto o tym pamiętać i nie palić za sobą niepotrzebnie mostów. Zachowaj profesjonalizm i nie daj się ponieść emocjom związanym często ze stresem spowodowanym (nieprzyjemną) sytuacją.

Tak
  • W wypowiedzeniu umowy zlecenia trzymaj się faktów
  • Podając powód wypowiedzenia, używaj uprzejmego, neutralnego tonu
  • Pamiętaj, że zawodowe podejście do sprawy i opanowanie zawsze popłacają
Nie
  • Nigdy nie znikaj z pracy bez wypowiedzenia
  • Unikaj za wszelką cenę wulgaryzmów
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV18 czas czytania
14 sposobów zarządzania czasem: definicje i przykłady do CV
14 sposobów zarządzania czasem: definicje i przykłady do CV
CV9 czas czytania
W jaki sposób zapisać w CV umiejętności dodatkowe
W jaki sposób zapisać w CV umiejętności dodatkowe.
Kariera14 czas czytania
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej
List motywacyjny4 czas czytania
Jak napisać list motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka