1. Blog
 2. Rozmowa kwalifikacyjna
 3. Najlepszy poradnik dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej
Napisany przez Susan ShorSusan Shor

Najlepszy poradnik dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej

29 czas czytania
Najlepszy poradnik dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca. Przygotowanie i trening to najlepsze sposoby, by stawić czoła wyzwaniu. Oto wszystko, co musisz wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej, aby optymalnie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku.

Zostałeś zatem zaproszony na rozmowę o pracę? Gratulacje! To z pewnością dzięki doskonale napisanemu CV. Twoim celem jest teraz pójście na rozmowę kwalifikacyjną i wywrzeć tak świetne wrażenie, że wszystkie inne rozmowy kwalifikacyjne zostaną odwołane, a menedżer ds. zatrudnienia postawi na Ciebie swoje wszystkie karty, prawda?

Zebraliśmy 18 porad dotyczących tego, co zrobić przed rozmową kwalifikacyjną, w jej trakcie i po niej, aby zostać zatrudnionym. Obejmują one wszystko, co istotne: od tego, w co się ubrać, po to, co powiedzieć i zrobić. Podsuwamy nawet wskazówki na temat tego, co najlepiej zjeść przed rozmową kwalifikacyjną i jak dobrze się wyspać w przeddzień rozmowy kwalifikacyjnej. I na wypadek, gdyby nasze sugestie nie były wystarczające, poprosiliśmy kilku ekspertów zajmujących się rozmowami kwalifikacyjnymi, aby również podzielili się z nami swoimi radami.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś zrobić przed rozmową kwalifikacyjną:

 • Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, robiąc rozeznanie dotyczące firmy, słuchając odpowiedzi na często zadawane pytania na rozmowach o pracę i przygotowując własne.
 • Przeprowadź próbną rozmowę z przyjacielem i poproś o komentarz na temat swoich odpowiedzi.
 • Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem i postaraj się przybyć na miejsce rozmowy 10–15 minut wcześniej.
 • Postaraj się o odpowiedni wygląd — przygotuj strój wieczorem w dniu poprzedzającym rozmowę i upewnij się, że wyglądasz dobrze, Twoje ubranie jest eleganckie, masz zadbane włosy, a zęby i paznokcie czyste.
 • Weź ze sobą wydrukowane kopie CV, listę referencji oraz notatnik i długopis.
 • Popracuj nad mową ciała. Uśmiechaj się, utrzymuj kontakt wzrokowy i witaj wszystkich mocnym uściskiem dłoni.
 • Wyśpij się dobrze (śpij osiem godzin, jeśli to możliwe) i zjedz zdrowy posiłek, aby przygotować się na wielki dzień.

W obecnych czasach pandemii możliwe, że najpierw odbędziesz wstępną rozmowę o pracę. W celu ograniczenia fizycznego kontaktu może to być rozmowa telefoniczna lub wideo. Nie oznacza to, że możesz pominąć którykolwiek z wyżej wymienionych kroków. Liczy się pierwsze wrażenie. Na rozmowę kwalifikacyjną włóż długie spodnie! Szorty są bez wątpienia wygodne, ale asbolutnie nie nadają się na rozmowę o pracę. Chyba nie chciałbyś stracić szansy na tę wymarzone stanowisko, dlatego że menedżer ds. zatrudnienia zobaczył coś, co sprawiło, że poczuł się niekomfortowo.?

Na co zwracają uwagę pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna trwa około 45 minut do godziny. Chociaż Tobie może się wydawać to dużo, menedżer ds. rekrutacji nie ma zbyt wiele czasu, aby w pełni ocenić, czy jesteś odpowiednią osobą na stanowisko. Oprócz tego, że będzie oceniać Twoje odpowiedzi, będzie też zwracać uwagę na następujące rzeczy:

 • Wygląd
 • Język ciała
 • Pewność siebie
 • Wiedzę

Nasze wskazówki pomogą Ci spełnić wymagania na tych obszarach. Zanim do nich przejdziemy, powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że rozmowa kwalifikacyjna to coś więcej niż odpowiadanie na szereg pytań.

Jak przygotować się do rozmowy?

Prawdopodobnie słyszałeś powiedzenie Benjamina Franklina: „Nie przygotowując się, skazujesz się na porażkę”. Być może słyszałeś również wypowiedź popularnej amerykańskiej autorki Stephanie Perkins (lub inne jej wersje): „Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz”.

Oba sformułowania są bardzo trafne i oba są prawdziwe. Zwłaszcza w przypadku rozmów kwalifikacyjnych. Chociaż będą też inne rozmowy kwalifikacyjne, to ta jedna już się więcej nie powtórzy, jeśli nie pójdzie Ci dobrze. W dniach poprzedzających rozmowę kwalifikacyjną powinieneś zarezerwować czas na przygotowanie się do tego, by zrobić dobre wrażenie, pamiętając o następujących krokach:

1. Zrób rozeznanie firmy

Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o firmie i stanowisku, na które aplikujesz. Dzięki internetowi zadanie to stało się obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Oto, gdzie szukać, aby dowiedzieć się, czym zajmuje się firma, jaka panuje w niej kultura, jakie są jej osiągnięcia i publiczny wizerunek.

 • Portal firmowy — Przeczytaj dokładnie każdą podstronę serwisu, aby poznać zespół, zrozumieć historię firmy i jej usługi, a także profile w mediach społecznościowych — linki do nich znajdziesz na stronie internetowej firmy. Media społecznościowe dadzą Ci wyobrażenie o kulturze firmy i sposobie, w jaki firma prezentuje się publicznie. Strona firmowa LinkedIn zawiera również linki do profili pracowników, którym możesz się przyjrzeć, aby się przekonać, jak ludzie w firmie opisują swoje role zawodowe. Podczas researchu poświęć czas na śledzenie kont firmy, polubienie jej postów lub pozostawienie gdzieniegdzie swojego komentarza. Dzięki temu możesz zostać zauważony jeszcze przed rozmową o pracę. Nie przesadzaj jednak. Polubienie, udostępnianie i komentowanie wszystkiego może wydawać się oznaką desperacji.
 • Google — Bo jednak Google to Google. Wyszukuj wszelkie informacje o firmie i komunikaty prasowe, zwłaszcza najnowsze.
 • Glassdoor — Miliony pracowników na świecie korzysta z tej platformy, aby przeglądać informacje o firmach i przedstawiać swoje doświadczenia z pracy. Poszukaj firmy i zobacz, co mają o niej do powiedzenia obecni i poprzedni pracownicy. Prawdopodobnie natkniesz się na informacje, których nie znajdziesz na stronie internetowej firmy lub w mediach społecznościowych. Możesz nawet znaleźć kilka pytań, które menedżerowie zatrudniający zadają podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Rada eksperta

Research na temat firmy może nie tylko pomóc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale pomoże także uchronić się przed próbami oszustwa związanych z pracą albo potwierdzić podejrzenia dotyczące firmy. Czy jej oferta wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa? Dzięki anonimowym recenzjom innych pracowników dowiesz się, co naprawdę kryje się za nazbyt doskonałym opisem stanowiska. 

Zrób sobie „ściągawkę” w formie punktów i zapamiętaj to, czego się dowiedziałeś, na wypadek, gdyby prowadzący rozmowę zapytał, co wiesz o firmie. Jeśli zada takie pytanie, wykorzystaj to, co wiesz, we własnych odpowiedziach lub pytaniach. Przykład: Kilka lat temu zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko copywritera w firmie e-commerce. Kilka dni przed spotkaniem przeczytałem artykuł o tym, jak firma wprowadzała specjalny system zarządzania treścią (CMS). Udało mi się poruszyć ten temat podczas rozmowy, aby zademonstrować własne kwalifikacje.

2. Powinieneś znać swoje CV na pamięć

Informacje zawarte na Twoim CV będą często wracać podczas rozmowy o pracę. Kierownik ds. rekrutacji odniesie się do nich w swoich pytaniach, więc musisz być gotowy, aby odpowiedzieć na wszystko w sposób, który poprze to, co jest na papierze. Wydrukuj kopie swojego CV i dokładnie je przeczytaj, aby dobrze utkwiły Ci w pamięci. Twoje CV przedstawia Twoją ścieżkę kariery, więc przygotuj się na opisanie swoich profesjonalnych kroków, a także umiejętności, które posiadasz.

Rada eksperta

Menedżerowie ds. zatrudnienia nie zawsze mają czas na dokładne przeczytanie Twojego CV przed rozmową o pracę. Chociaż może być to dla Ciebie frustrujące, unikaj świadczących o irytacji odpowiedzi, takich jak „Te informacje można znaleźć w moim CV”. Zamiast tego uprzejmie i zwięźle opisz swoje doświadczenie i zapytaj kierownika ds. rekrutacji, czy chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat

3. Trening, trening, trening

Dopóki rozmowa się nie zacznie, nie będziesz dokładnie wiedział, jakie pytania zada Ci rekruter. Wiele z nich można jednak przewidzieć, ponieważ pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych są do siebie zwykle podobne.

Glassdoor przeanalizował tysiące recenzji rozmów kwalifikacyjnych, aby znaleźć najczęściej zadawane pytania. Pełna lista liczyła ich 50, a my przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najczęściej zadawanych:

 • Opisz siebie.
 • Jakie są Twoje mocne strony?
 • Jakie są Twoje słabe strony?
 • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 • Gdzie widzisz siebie za pięć lat? A za dziesięć lat?
 • Dlaczego interesuje Cię praca w [tu wstaw nazwę firmy]?
 • Jakie są Twoje wymagania dotyczące wynagrodzenia?
 • Co Cię motywuje?
 • Co możesz nam zaoferować, czego nie może ktoś inny?
 • Opowiedz o osiągnięciu, z którego jesteś najbardziej dumny
Rada eksperta

Niektóre pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej są po prostu okropne (Jakie są Twoje słabe strony?), nie powstrzymuje to jednak menedżerów ds. zatrudniania przed ich zadawaniem. Przygotuj się na najtrudniejsze i najbardziej podchwytliwe pytania, aby umieć na nie odpowiedzieć.

Oprócz tych standardowych pytań przygotuj się na jedno lub dwa pytania dotyczące konkretnej sytuacji z praktyki. Pytania te sprawdzają, czy potrafisz rozwiązywać problemy i czy pasujesz do zespołu.

Na przykład, jeśli jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze, osoba prowadząca rozmowę może zadać Ci pytanie dotyczące przywództwa: „Zauważasz, że członek Twojego zespołu nie wykonuje poleceń i wydaje się być stale rozkojarzony lub niezainteresowany. Co byś zrobił w tej sytuacji?” Albo: „Dwóch członków twojego zespołu nie dogaduje się i przychodzi do Ciebie, by na siebie nawzajem narzekać. Jak rozwiązałbyś ten problem?”

Zapisz swoje odpowiedzi na te pytania i przećwicz je na głos w lustrze. Gdy będziesz zadowolony ze swoich odpowiedzi, poproś znajomego, aby odegrał rolę osoby prowadzącej rozmowę i skomentował Twoje repliki. Im swobodniej odpowiadasz, tym większą będziesz miał pewność siebie, kiedy te pytania rzeczywiście pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Notując pytania, pamiętaj o tym, co wiesz o kulturze firmy.

Dlaczego drugie miejsce nie zawsze jest porażką w procentach.
Dlaczego drugie miejsce nie zawsze jest porażką w procentach.

4. Przygotuj własne pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to droga dwukierunkowa. Będziesz miał na niej okazję zadać kilka własnych pytań, a Twój rozmówca będzie oczekiwał, że to zrobisz.

Nie zadawaj jednak pytań tylko dla samej sztuki, bo właśnie ta część rozmowy kwalifikacyjnej może zadecydować o Twoim sukcesie. Zastanów się dokładnie, o co zapytać. Twoje pytania powinny wskazywać na zainteresowanie stanowiskiem i firmą. Unikaj wcześniej omówionych tematów lub rzeczy, które mogą świadczyć o braku zainteresowania lub nieznajomości etyki pracy

Oto kilka pytań, które zadziałają na Twoją korzyść:

 • Czy może Pan/Pani opowiedzieć więcej o codziennych obowiązkach na stanowisku?
 • Jakie rodzaje szkoleń są dostępne dla pracowników?
 • Jak opisałby Pan/opisałaby Pani kulturę pracy w firmie?
 • Jakie wyzwania napotyka Pan/Pani na swoim stanowisku?
 • Jak mierzą Państwo i oceniają wyniki?
 • Czy istnieje możliwość awansu w przyszłości?
 • Jakie cechy są niezbędne, aby odnieść sukces na tym stanowisku?

Poniżej pytania, których zadawania należy unikać:

 • Czym zajmuje się Państwa firma?
 • Ile godzin tygodniowo będę musiał pracować?
 • Czy mogę pracować zdalnie?
 • Jaką otrzymam pensję?
 • Kiedy mogę zaplanować urlop?
 • Czy dostałem pracę?

Na wypadek, gdyby menedżer ds. rekrutacji dał ci chwilę na coś dodatkowego, przygotuj prezentację końcową o tym, dlaczego doskonale nadajesz się na stanowisko, o które się ubiegasz. To jedna z najważniejszych informacji do przekazania podczas rozmowy.

5. Zaplanuj podróż

Czy wiesz, gdzie znajduje się firma i jak się do niej dostać? Dojedziesz tam samochodem czy transportem publicznym? 

Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem. Wypróbuj trasę na tydzień przed rozmową o pracę, mając na celu dotarcie do firmy 10-15 minut wcześniej. Sprawdź, ile trwa podróż. Jeśli korzystasz z transportu publicznego, zapisz, w który pociąg czy autobus musisz wsiąść i o której musisz wyruszyć, aby dotrzeć na miejsce w odpowiednim czasie. I miej plan awaryjny, który uwzględnia wszelkie opóźnienia spowodowane na przykład zamknięciem dróg czy objazdem. To może wydawać się przesadą, ale dzięki zaplanowaniu podróży w dniu rozmowy oszczędzisz sobie dodatkowego stresu. Jeśli wydarzy się coś, na co nie masz wpływu, i spowoduje, że się spóźnisz, zadzwoń do menedżera ds. zatrudniania i go o tym powiadom. Takie rzeczy się zdarzają i większość ludzi wykaże w takiej sytuacji zrozumienie. Uprzedzenie o spóźnieniu pokazuje, że szanujesz ich czas.

Rada eksperta

Twoja podróż niekoniecznie musi odbyć się w realu. Jeśli planowana jest rozmowa wideo, sprawdź wcześniej swój komputer, kamerę i mikrofon, aby się upewnić, że będą działać w tym ważnym momencie. Pobierz program, którego będziesz używać, i wypróbuj go, aby nie mieć problemów z jego obsługą w obecności menedżera ds. rekrutacji.

6. Co ze sobą wziąć?

Odkurz swoją najszykowniejszą torbę lub aktówkę i włóż do niej następujące przedmioty:

 • Pięć kopii swojego CV;
 • Długopis i zeszyt do robienia notatek;
 • Pisemną wersję pytań, które zamierzasz zadać;
 • Listę referencji;
 • Miętówki.

7. Wyśpij się

W noc poprzedzającą rozmowę o pracę z pewnością będziesz podekscytowany lub zdenerwowany, ale powinieneś starać się dobrze się wyspać, najlepiej pełne osiem godzin.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby się zrelaksować i wyciszyć:

 • Weź ciepłą kąpiel lub prysznic. Lifehacker twierdzi, że umiarkowanie ciepły (poniżej 40°C) prysznic lub kąpiel trwająca od 5 do 15 minut regulują temperaturę ciała na tyle, że poczujesz się przyjemnie senny. Chodzi o to, aby nie podnosić zbyt mocno temperatury ciała, przez co nabrałbyś energii.
 • Wyłącz wszystkie urządzenia z ekranem co najmniej na godzinę (jeszcze lepiej – dwie!) przed snem.
 • Poczytaj książkę (drukowaną, nie e-booka).

8. Przygotuj wcześniej swój strój

Przygotuj swój ubiór wieczorem w dniu poprzedzającym rozmową o pracę. Upewnij się, że nie jest on pognieciony, dziurawy czy zaplamiony. Przygotuj też buty. Upewnij się, że są czyste, wypastowane i nieuszkodzone. Powinieneś włożyć strój pasujący do stylu obowiązującego w firmie. Jeśli wybierasz się do korporacji, najlepszy bedzie tradycyjny strój biznesowy – garnitur, koszula, krawat i formalne buty dla mężczyzn; garnitur, sukienka, bluzka, spódnica lub żakiet oraz eleganckie buty dla kobiet. Najbardziej odpowiednie kolory to szary, granatowy, czarny i biały. Jeśli firma jest bardziej kreatywna, prawdopodobnie będziesz mógł wybrać stój nieco bardziej na luzie.

Twój ubiór może mieć duże znaczenie. Badania pokazują, że łatwiej jest znaleźć pracę kandydatom, którzy atrakcyjnie wyglądają. Jeśli nie wiesz, w co się ubrać, zadzwoń do pracodawcy i zapytaj. Jeśli nie możesz się tego dowiedzieć, zachowaj ostrożność i postępuj formalnie. Lepiej być ubranym zbyt szykownie, niż niewystarczająco elegancko, bo oznacza to, że się starasz. Niechlujny ubiór może sprawiać wrażenie, że ci nie zależy.

9. Zjedz zdrowe śniadanie rano przed rozmową kwalifikacyjną

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, szczególnie w dniu rozmowy o pracę. Pożywne, zdrowe śniadanie napędza mózg, dodając mu energii i zwiększając koncentrację. Oznacza to rezygnację z niezdrowych, zbyt tłustych lub słodkich zapychających potraw. Zamiast tego zapewnij swojemu organizmowi białko, dobre tłuszcze, pożywne węglowodany oraz owoce i warzywa.

Rada eksperta

Dla ułatwienia podsuwamy kilka propozycji dodającego mocy śniadania:

 • Jajka w koszulce lub jajecznica na pełnoziarnistym chlebie;
 • Awokado na pełnoziarnistej grzance;
 • Płatki owsiane z jagodami;
 • Niskotłuszczowy jogurt z orzechami.

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się później w ciągu dnia, podczas lunchu zjedz takie produkty jak łosoś, kurczak i jajka, a także warzywa, typu brokuły, jarmuż, groszek i szpinak. Nie jedz niczego, co ma nachalny zapach, na przykład cebula albo czosnek, oraz niczego, co powoduje gazy, jak fasola i brukselka, czy też apatię, jak duże ilości ziemniaków, białego chleba lub makaronu. Picie wody jest ważne, ale nie pij jej zbyt dużo, żebyś nie musiał co kilka minut biegać do ubikacji. Możesz napić się kawy, ale także z umiarem — jedna filiżanka 30 minut przed rozmową o pracę może sprawić, że będziesz mniej zmęczony i bardziej czujny.

10. Zachowaj spokój

Wdech. Wydech. Wdech przez nos, wydech przez usta. Zanim wejdziesz do budynku, znajdź spokojne miejsce, aby zebrać myśli, odetchnąć i się uspokoić. Możesz w tym celu zastosować praktykę STOP:

 • Stań. Zatrzymaj się. Przestań robić to, czym aktualnie się zajmujesz.
 • Teraz weź oddech.
 • Obserwuj. Zauważ, czego doświadczasz w swoim ciele, w świadomości i emocjach.
 • Pójdź dalej. Wróć do tego, co robiłeś ze świadomością tego, co zaobserwowałeś.

Uświadom sobie, że rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie, tylko spotkanie mające na celu ustalenie, czy Ty i firma do siebie pasujecie. A co najważniejsze, pamiętaj, że cokolwiek się w życiu wydarzy – ostatecznie wszystko dobrze się ułoży. Przeszedłeś już wiele, przez to też przejdziesz, niezależnie od wyniku. Nie wyolbrzymiaj problemu, spójrz na to w szerszej perspektywie i nie martw się na wyrost.

Co robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Dobra, jesteś w pełni przygotowany. Dotarłeś wcześnie na miejsce i jesteś gotowy do startu. Oto, co powinieneś zrobić, gdy rozmowa się rozpocznie.

11. Upewnij się, że dobrze wyglądasz

Chociaż wszyscy twierdzimy, że nie oceniamy ludzi po ich wyglądzie, to właśnie tak robimy. Według artykułu w Forbes, to, jak wyglądamy, ma bezpośredni związek z pracą, jaką otrzymujemy, i dochodami. Kiedy wejdziesz do pokoju, prowadzący rozmowę najprawdopodobniej obejrzy Cię z góry do dołu, choć zrobi to prawdopodobnie podświadomie. Możesz nawet tego nie zauważyć, ale tak będzie. Wszyscy to robimy. Odpowiedni wygląd jest Ci niezbędny do zrobienia dobrego wrażenia.

Strój już omówiliśmy, ale powinieneś też upewnić się, że masz ułożone włosy, czyste paznokcie i świeży oddech (tutaj przydadzą się miętówki). Jeśli przyjedziesz wcześniej na rozmowę kwalifikacyjną, poproś o skorzystanie z łazienki i w razie potrzeby doprowadź się do porządku, zanim zostaniesz wezwany na rozmowę. Choć nie brzmi to zbyt poważnie, to właśnie elegancki wygląd może Cię wyróżnić spośród innych kandydatów.

12. Zaprezentuj swoje dobre maniery

Maniery mają wielkie znaczenie. Nic nie kosztują, ale mogą zdziałać cuda, na przykład zjednać Ci menedżera ds. zatrudniania i całą firmę. Bądź uprzejmy i traktuj każdą osobę, którą spotkasz, z szacunkiem, począwszy od ochroniarza na parkingu przez recepcjonistę po pracowników, których mijasz na korytarzu. Pozdrów wszystkich uśmiechem i uprzejmym „Dzień dobry”. Możesz się spodziewać, że potencjalny pracodawca poprosi te osoby o informację zwrotną.

13. Opanuj do perfekcji język ciała

To, czego nie mówisz podczas rozmowy o pracę, jest równie ważne jak to, co mówisz. Badania sugerują, że mowa ciała odpowiada za 50% do 70% całej komunikacji. Twoja mimika, gesty i postawa powiedzą menedżerowi ds. rekrutacji o Tobie bardzo wiele. Musisz zrobić wrażenie osoby pewnej siebie i przystępnej od chwili, gdy przekroczysz próg pokoju, w którym odbywa się rozmowa.

 • Zacznij od uśmiechu i ciepłego powitania. Uściśnij mocno dłoń (ale nie próbuj zmiażdżyć nikomu palców) i przedstaw się. Powiedz menedżerowi ds. rekrutacji, jak miło go poznać
 • Przez cały czas utrzymuj kontakt wzrokowy, przerywając go jedynie po to, aby nie wpatrywać się w kogoś zbyt nachalnie, co mogłoby wystraszyć. To pokaże, że jesteś zainteresowany i zwracasz uwagę na innych.
 • Usiądź prosto z łopatkami ściągniętymi do tyłu. Oznacza to życzliwość i otwartość.
 • Nie krzyżuj rąk ani nóg, aby nie sprawiać wrażenia, że się bronisz lub zamykasz na otoczenie.

14. Bądź autentyczny

W tej sytuacji – podczas rozmowy kwalifikacyjnej – trudno jest w pełni zrelaksować się i być sobą, ale nie powinieneś też udawać, że jesteś kimś innym. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną próbuje dowiedzieć się, czy jesteś pracownikiem, która będzie pasować do firmy i zespołu, a próba udawania kogoś innego zadziała na Twoją niekorzyść, jeśli dostaniesz to stanowisko.

Najlepszym sposobem na autentyzm jest po prostu prawdomówność. Tam, gdzie to możliwe, zawsze łącz swoje odpowiedzi z przykładami, które potwierdzają Twoje umiejętności i osiągnięcia. Nie bój się przyznać, jeśli nie możesz odpowiedzieć na jakieś pytanie. Szczerze mówiąc jest to zawsze lepsze niż udawanie, a menedżer ds. rekrutacji będzie Cię za to szanował.

15. Bądź zwięzły w swoich odpowiedziach

Czas ma kluczowe znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, więc umiejętność elokwentnego i zwięzłego mówienia jest jedną z najważniejszych umiejętności, dzięki której możesz zostać zatrudniony. Menedżer ds. rekrutacji chce dowiedzieć się o Tobie i Twoich umiejętnościach jako kandydata jak najwięcej. Udzielaj krótkich odpowiedzi na temat i odnoś się do pytania, które Ci zadano. Anegdoty o tym, kiedy rozwiązałeś problem, podjąłeś wyzwanie, poprowadziłeś zespół, zrobiłeś coś interesującego lub popełniłeś błąd, są w porządku, ale nie pozwól, aby Twoje opowieści wydawały się nie mieć końca lub były chaotyczne. Oto kilka sposobów, aby przejść od razu do sedna:

 • Zbierz kilka najważniejszych punktów, które chcesz poruszyć w przypadku typowych pytań podczas rozmowy (patrz #3).
 • Przed udzieleniem odpowiedzi poświęć kilka sekund na namysł. Wykorzystaj ten czas na powtórzenie w głowie pytania i zebranie myśli, zanim zaczniesz odpowiadać.
 • Załóż zegarek i zorientuj się subtelnie, ile czasu zajmuje Ci odpowiedź na pytanie. Dwie minuty będą idealne.

16. Nie wysławiaj się źle o obecnych lub byłych pracodawcach

Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy tego, w jaki sposób możesz dopasować się do zespołu i pomóc w rozwiązywaniu problemów, i tego powinieneś się trzymać. Negatywne wypowiedzi na temat byłych współpracowników lub szefów – nawet jeśli Twoje doświadczenia były szczególnie nieprzyjemne – mogą sprawić , że menedżer ds. rekrutacji, zacznie się zastanawiać:

 • Jak wyglądała sytuacja z perspektywy drugiej strony?
 • Czy tę osobę da się zadowolić?
 • Czy nie żywi ona nierealistycznych oczekiwań wobec szefa? Czy nie będzie obciążeniem dla zespołu?
 • Czy rzuci pracę i tutaj, gdy wydarzy się coś, co jej się nie spodoba?
 • Czy kiedyś i o mnie będzie się źle wysławiać?
 • Dlaczego ta osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie powinno się mówić takich rzeczy?

Chyba nie chcesz, aby menedżer ds. rekrutacji tak o Tobie myślał podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jeśli czujesz się zniechęcony w swojej obecnej roli lub czujesz się pokrzywdzony tym, jak byłeś traktowany na ostatnio zajmowanym stanowisku, przekształć to w coś pozytywnego. Porozmawiaj o tym, co wyniosłeś z tej sytuacji, i zaznacz, że ta nowa szansa jest właściwym wyzwaniem na właściwym etapie Twojej kariery.

Co robić po rozmowie kwalifikacyjnej

Wyszedłeś z pomieszczenia, w którym prowadzona była rozmowa, i masz dobre przeczucie. Wszystko poszło dobrze. Ale nie wiesz na pewno, czy dostałaś tę pracę. Oto, co robić dalej:

17. Dokonaj oceny rozmowy

Zaraz po zakończeniu rozmowy, oceń, jak Ci poszło. Zanotuj pytania, które otrzymałeś, wraz z odpowiedziami. Będzie to przydatny materiał, do którego można się odnieść, jeśli odbędzie się kolejna rozmowa. Pomoże Ci to również przeanalizować, co przegapiłeś lub powinieneś był powiedzieć, abyś móc to naprawić lub uzupełnić podczas kolejnej rozmowy. Zapisz też, jeśli wspomniałeś o jednej z tych 14 rzeczy, o których nie powinieneś był mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby na przyszłość lepiej przygotować reakcję na podobne pytanie.

Jeśli ostatecznie zostaniesz odrzucony jako kandydat, pamiętaj, aby nie brać tego zbyt do siebie. Chociaż w tej chwili możesz się rzeczywiście czuć beznadziejnie, to z pewnością czeka na Ciebie więcej lepszych okazji. Zapoznaj się z życia wziętymi przykładami dotyczącymi odrzucenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które opisujemy na naszym blogu.

18. Co dalej?

Skontaktuj się z menedżerem ds. rekrutacji – wyślij mu e-mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. Zrób to tak szybko, jak to możliwe, najlepiej jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu zostaniesz zapamiętany i zrobisz dobre wrażenie. Twój e-mail powinien być zwięźle sformułowany. Pokaż menedżerowi ds. rekrutacji, że szanujesz jego czas, wykorzystując jednocześnie okazję, aby wspomnieć o następujących punktach:

 • Na przykład o wspólnym mianowniku, który znaleźliście podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jakiejś historii lub podobnych zainteresowaniach. Może rozmawialiście o rodzinie, zwierzętach lub pogodzie? Wszystko, co było charakterystyczne dla tej konkretnej rozmowy kwalifikacyjnej, może sprawić, że zostaniesz zapamiętany.
 • Dlaczego uważasz, że pasujesz do firmy i chciałbyś dołączyć do zespołu. Przypomnij, w jaki sposób Twoje umiejętności i zainteresowania sprawiają, że jesteś odpowiednim kandydatem na to konkretne stanowisko
 • Wszelkich informacjach, których możesz użyć jako argumentów na swoją korzyść, a których nie wymieniłeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej — na przykład podaj link lub zaprezentuj próbkę wykonanej przez Ciebie pracy, która odnosi się do problemu, z którym boryka się firma.
 • Jeśli spotkałeś się lub rozmawiałeś z innymi pracownikami podczas swojej wizyty w firmie, rozważ wysłanie e-maila z wyrazami wdzięczności również tym osobom. To może Ci tylko pomóc.

Jeśli będziesz mieć tyle szczęścia, że otrzymasz wiele ofert pracy, będziesz musiał którąś/któreś odrzucić. Zrób to delikatnie i profesjonalnie. To pomoże zachowaniu dobrych relacji z firmą – nigdy nie wiadomo, kiedy wasze ścieżki ponownie się skrzyżują. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące odrzucenia oferty pracy.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV11 czas czytania
Czym jest Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności?
Czym jest Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności?
Kariera12 czas czytania
Urlop macierzyński – ile trwa oraz komu i kiedy przysługuje
Urlop macierzyński – ile trwa oraz komu i kiedy przysługuje
Rozmowa kwalifikacyjna15 czas czytania
Jak napisać list z podziękowaniem za ofertę pracy (z przykładami do skopiowania)
Jak napisać list z podziękowaniem za ofertę pracy (z przykładami do skopiowania)
Kariera28 czas czytania
Jak macierzyństwo wpływa na kariery Polek? Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka