1. Blog
 2. CV
 3. 100+ umiejętność obsługi komputera i znajomość oprogramowania: Co wymienić na CV i co poprawić
Napisany przez Paul DruryPaul Drury

100+ umiejętność obsługi komputera i znajomość oprogramowania: Co wymienić na CV i co poprawić

12 czas czytania
100+ umiejętność obsługi komputera i znajomość oprogramowania: Co wymienić na CV i co poprawić
Grafika:Varya Schuka
Umiejętności związane z obsługą komputera powinny być zmieszczone na wielu CV, ale – jeśli ostatnio używałeś tych umiejętności dość dawno temu – czy powinieneś odświeżyć swoją wiedzę? Przyglądamy się najpopularniejszym umiejętnościom związanym z obsługą komputera i radzimy, w których przypadkach powinieneś się na nowo podszkolić.

Możliwość efektywnego wykonywania pracy na większości stanowisk jest coraz bardziej powiązana z umiejętnością opanowania wymaganej technologii lub, w idealnym przypadku, wykorzystania technologii do dalszego ulepszania wyników pracy. Zademonstrowanie w CV, że posiada się umiejętności związane z obsługą komputera jest zatem zasadniczym elementem procesu poszukiwania pracy.

Nie jest to prosta sprawa. Miejsce na CV jest cenne, musisz zatem zdecydować, które umiejętności dotyczące obsługi komputera naprawdę się liczą i robią wrażenie. Następnie pojawia się pytanie, jak je wpleść w historię kariery i świadomie wykorzystać w rozmowie. W tym blogu:

 • zastanawiamy się nad tym, co należy do umiejętności związanych z obsługą komputera i które z nich należy wymienić w CV;
 • podsuwamy liczne przykłady umiejętności związanych z obsługą komputera oraz sygnalizujemy, kiedy należy je odświeżyć.
 • omawiamy, gdzie w CV należy wpisać umiejętności związane z obsługą komputera.

Dzięki ponad 100 umiejętnościom związanym z obsługą komputera w tym poradniku praca przy pomocy komputera nabiera zupełnie nowego wymiaru. Które umiejętności są kluczem do zawodowego sukcesu?

Czym są umiejętności związane z obsługą komputera?

Umiejętność obsługi komputera to określenie obejmujące szerokie spektrum wiedzy technologicznej – od umiejętności związanych z programowaniem, takich jak kodowanie i analiza danych, po umiejętności związane ze znajomością sprzętu, takie jak administrowanie systemami i bezpieczeństwo sieci.

Jeśli kandydat pracował wcześniej w tej samej branży, wiele wymaganych umiejętności może być uznanych przez pracodawców za pewnik, jednak w przypadku osób o szczególnych umiejętnościach lub o nietypowym ich zestawie znajomość oprogramowania i sprzętu komputerowego powinna ich wyróżnić spośród innych kandydatów.

Czy w Twoim CV brakuje informacji dotyczących obsługi komputera? Czy masz pewność, że Twoja wiedza z tej dziedziny jest wciąż aktualna, tak jak wtedy, kiedy aktywnie z niej korzystałeś? Mamy nadzieję, że poniższa lista będzie okazją do zrewidowania wiedzy na ten temat i wyzwoli więcej wspomnień związanych z karierą.

Umiejętności miękkie na CV
Artykuł o pokrewnym temacie
Umiejętności miękkie na CV

Umiejętności miękkie należą do najważniejszych kompetencji, dzięki którym wyróżnisz się, gdy szukasz nowej pracy. Uwzględnienie ich w CV pokazuje, że rozumiesz kulturę firmy i szybko się do niej zaadaptujesz.

Rekrutacja oparta na umiejętnościach rozszerza możliwości
Rekrutacja oparta na umiejętnościach rozszerza możliwości

Lista umiejętności obsługi komputera i kiedy je poprawić

Nie ulega wątpliwości, że w CV należy wymienić umiejętności związane z obsługą komputera, ale nawet w przypadku, kiedy uda Ci się przy tym uwzględnić korzyści biznesowe wynikające z tych umiejętności, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że pracodawca będzie chciał dokładniej zapoznać się z Twoimi kompetencjami.

Jeśli wykorzystywałeś te umiejętności już jakiś czas temu, może się okazać, że nie masz ich już na świeżo w pamięci.

Aby pomóc Ci w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, opracowaliśmy listę ponad 100 najczęstszych umiejętności związanych z obsługą komputera i dołączyliśmy linki, pod którymi możesz odświeżyć swoją wiedzę. Jeśli uważasz, że jakaś umiejętność może być kluczowa w procesie ubiegania się o konkretne stanowisko, warto zrobić szersze rozeznanie – na podanych przez nas oraz innych stronach.

Podstawowe umiejętności związane z obsługą komputera

 • MS Office
  Word, Excel, Outlook, Powerpoint, Access
 • Google Drive
  Docs, Drive, Forms, Gmail, arkusze kalkulacyjne
 • Arkusze kalkulacyjne
  Excel, Google Drive, Open Office, tabele przestawne, odnośniki pionowe, makro(polecenia)
 • Email
  Outlook, Gmail, korespondencja seryjna, filtry, foldery
 • Presentations
  PowerPoint, Google slides, Tableau, Keynote
 • Operating systems
  MacOS, Microsoft Windows,

Internet Tools

 • Social media
  LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Hootsuite, Tiktok, Pinterest, tworzenie treści
 • Blogowanie
  CSS, Wordpress, SEO, zarządzanie treścią, MailChimp, Google Analytics, Moz
 • Współpraca zespołowa
  Dropbox, Slack, Zoom, Skype, Trello, Asana
 • Umiejętności w zakresie (o)programowania
 • Programming/coding
  Java, Javascript, Python, Ruby on Rails, Perl, PHP, XML, C#, C++, HTML
 • Data science and analysis
  Apache, MySQL, SAS, JSON, uczenie maszynowe, eksploracja danych, SQLite, RapidMiner, otwarty kod źródłowy
 • Database management
  MS Access, Oracle, Teradata, MySQL, SQL, IBM DB2, SAP BI
 • Enterprise systems
  BCP, CRM, E-commerce, HR management, ERP, Quikbooks, FreshBooks, Xero, Business intelligence
 • Graphics and design
  Dreamweaver, Illustrator, InDesign, Lightroom, Photoshop, Acrobat, Corel Draw, AutoCAD, Microsoft Publisher

Umiejętności związane z utrzymywaniem sprzętu i zarządzaniem sprzętem

 • Konserwacja
  Konfiguracja sprzętu, zarządzanie systemem, wsparcie techniczne, instalacja oprogramowania, Linux/Unix,
 • Networking
  Konfiguracja sieci, bezpieczeństwo, automatyzacja sieci, zarządzanie w chmurze, WAN/LAN, DNS, DHCP, debugowanie
Rada eksperta

Gdzie w CV zaprezentować umiejętności obsługi komputera
Choć może wydać się kuszące, aby po prostu podzielić się długą listą umiejętności związanych z obsługą komputera, Twój przyszły pracodawca będzie znacznie bardziej zainteresowany tym, co dzięki tym umiejętnościom osiągnąłeś. W CV jest wiele miejsc, w których możesz podzielić się informacjami o swojej ekspertyzie dotyczącej komputerów.

Mocne strone w CV
Artykuł o pokrewnym temacie
Mocne strone w CV

Najlepsze życiorysy zawierają całą listę Twoich mocnych stron – nie tylko posiadanych umiejętności, ale także wiedzy oraz cech, które Cię wyróżniają. Wpisanie mocnych stron do CV pozwala na podkreślenie Twojej ekspertyzy w konkretnej dziedzinie. Dzięki odpowiednim przykładom mocnych stron na CV menedżerowie ds. rekrutacji szybko dostrzegą, że jesteś doskonałym kandydatem na to idealne dla Ciebie stanowisko.

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności

W idealnym przypadku Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności powinno zawierać kilka Twoich największych osiągnięć. Nie jest przy tym trudno wskazać umiejętności, które pomogły Ci je zrealizować. Jeśli pełnisz funkcję ściśle związaną z technologią, mogą to być umiejętności związane z obsługą komputera, dlatego warto je tu uwzględnić.

Niektóre stanowiska nie wymagają głębokiej znajomości obsługi komputera lub umiejętności technicznych. W takich przypadkach pozostaw w sekcji Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych miejsce na bardziej istotne informacje, przykładowo pielęgniarka nie powinna raczej wykorzystywać sekcji Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności do szczegółowego przedstawienia swoich umiejętności w zakresie obsługi EKG.

Sekcja umiejętności

W zależności od wybranego formatu, na bocznym pasku w CV powinno być miejsce na listę umiejętności – zwłaszcza jeśli Twoje CV zajmuje więcej niż jedną stronę. Powinieneś wymieniać w nim tylko umiejętności, które opanowałeś na najwyższym poziomie i które odróżniają Cię od innych kandydatów (nie przejmuj się zatem drobiazgami). Na pierwszej stronie CV zaprezentuj te, które są najbardziej użyteczne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Można też łączyć umiejętności związane z obsługą komputera z innymi rodzajami umiejętności, których wymaga Twoja praca, takimi jak umiejętności miękkie, choć umiejętności związane z obsługą komputera (na przykład znajomość konkretnych języków programowania) lepiej pogrupować i zapisać razem. Jeśli na CV uczenie maszynowe zamieścisz obok umiejętności sprawnego zarządzania, pokażesz, że jesteś wszechstronnym pracownikiem.

Doświadczenie zawodowe

Sekcja dotycząca doświadczenia zawodowego to miejsce, w którym zaprezentujesz większość swoich umiejętności. Kiedy wspominasz o jakimś osiągnięciu, nie musisz za każdym razem wymieniać umiejętności związanej z obsługą komputera, której użyłeś, ponieważ każdy doświadczony członek branży orientuje się, jaka wiedza czy umiejętności były Ci niezbędne. W przypadku jednak, gdy jakaś szczególna umiejętność albo znajomość oprogramowania wpłynęła na Twój zawodowy sukces, Doświadczenie zawodowe to sekcja, w której należy o tym napisać.

Powtarzanie w różnych sekcjach CV informacji o umiejętnościach podkreśla ich znaczenie, więc nie bój się wykorzystać z tego zabiegu, jeśli dysponujesz umiejętnościami związanymi z obsługą komputera, które Cię pasjonują i które mają duży wpływ na Twoje osiągnięcia w pracy.

Kluczowe porady

 • W obecnych czasach wiele stanowisk wymaga przynajmniej podstawowej umiejętności obsługi komputera.
 • Podstawowe umiejętności zakładane są z góry, szkoda więc marnować cenne miejsce na CV na przykład na „znajomość Microsoft Word”.
 • Jeśli pracujesz na stanowisku w branży związanej z technologią, musisz wpisać na CV zaawansowane umiejętności związane z obsługą komputera. Zadbaj więc o to, by priorytetowo potraktować te, które są najważniejsze dla pracodawcy.
 • Na CV jest wiele miejsc, w których możesz się pochwalić umiejętnościami obsługi komputera. Z pewnością warto wpisać niezbędne umiejętności do sekcji Podsumowania celów i umiejętności zawodowych i/lub Historii zatrudnienia oraz do sekcji Umiejętności.

Poszukujesz nowej pracy? Obejrzyj nasze Wzory CV.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
List motywacyjny7 czas czytania
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
CV6 czas czytania
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
List motywacyjny4 czas czytania
Jak napisać list motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny
Kariera3 czas czytania
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka