1. Blog
 2. Rozmowa kwalifikacyjna
 3. Jak napisać list z podziękowaniem za ofertę pracy (z przykładami do skopiowania)
Napisany przez Debbie BrideDebbie Bride

Jak napisać list z podziękowaniem za ofertę pracy (z przykładami do skopiowania)

14 czas czytania
Jak napisać list z podziękowaniem za ofertę pracy (z przykładami do skopiowania)
Gratulujemy otrzymania oferty pracy! Mało co podobnie poprawia humor i dodaje energii, niezależnie od tego, jak wyczerpujący był proces rekrutacji. Nadszedł zatem najlepszy moment na napisanie i wysłanie podziękowania za ofertę pracy. Wystarczy wykonać kilka łatwych kroków, a twój prosty, lecz wszechstronny list spełni kilka zadań.

Nic tak nie poprawia nastroju jak oferta pracy, szczególnie taka, która kończy okres gorączkowego szukania zatrudnienia. Nawet jeśli jej nie przyjmiesz, miła będzie świadomość, że twoje wysiłki zostały docenione. 

W obu przypadkach warto wysłać list z podziękowaniem i nie zwlekać. Obiecujemy, że pisanie nie potrwa długo i nie będzie trudne. Poniżej znajdziesz kolejne proste kroki do wykonania oraz wskazówki, szablony i przykłady, które ci pomogą. W tym wpisie omówimy następujące tematy:

 • Czym jest list z podziękowaniem za ofertę pracy?
 • Jakie ma cele?
 • Jak napisać list z podziękowaniem za ofertę pracy
 • Szablony i przykłady

Czym jest list z podziękowaniem za ofertę pracy?

To może wydawać się oczywiste, ale głównym celem listu z podziękowaniem za ofertę pracy jest pisemne wyrażenie wdzięczności wobec pracodawcy. 

Jednocześnie listy z podziękowaniem zazwyczaj informują, czy przyjmujesz zaproponowane stanowisko, czy też je odrzucasz. Mogą także zawierać pytania co do oferowanej pracy albo prośbę o sfinalizowanie procesu zatrudnienia.

Zazwyczaj adresat listu z podziękowaniami jest tą samą osobą, która złożyła ofertę pracy – być może będzie to kierownik ds. rekrutacji, z którym masz regularny kontakt od zaaplikowania na stanowisko.

Rada eksperta

Jak wygląda list z podziękowaniem za ofertę pracy i jak wysłać takie podziękowanie

Dobrze sprawdzi się każda z poniższych opcji stworzenia i wysłania podziękowania za ofertę pracy:

 • W treści maila – wpisując w temacie swoje imię i nazwisko oraz „podziękowanie”
 • Osobny dokument sformatowany jak pismo biznesowe:
  • Dołączony lub dostępny pod linkiem do maila
  • Wydrukowany na papierze i wysłany pocztą lub dostarczony osobiście

Zawsze zaczynaj od formuły pozdrowienia, która wyrazi szacunek: „Szanowna Pani”/„Szanowny Panie”. Zakończ list zwrotem „Z poważaniem” albo „Z pozdrowieniami”, a następnie dodaj swoje imię i nazwisko. 

Dlaczego list z podziękowaniem za ofertę pracy jest ważny i przydatny?

Na pierwszy rzut oka list z podziękowaniem za ofertę pracy może się wydawać zaledwie uprzejmym gestem zawodowym: okazujesz, że doceniasz nie tylko propozycję rozwoju kariery, lecz także czas i namysł nad twoją aplikacją w czasie rekrutacji. Wbrew pozorom to nieskomplikowane narzędzie komunikacji ma zaskakująco wiele funkcji. 

Przyjęcie oferty

List z podziękowaniem to najlepszy sposób na oficjalne, pisemne zaakceptowanie oferty pracy. Warto go wysłać, nawet jeśli już przyjąłeś propozycję podczas rozmowy telefonicznej czy spotkania na żywo. Wysyłając list, od pierwszej chwili będziesz mieć na piśmie wiadomości wymieniane na linii przyszły pracownik-pracodawca. Co prawda w sensie prawnym nie zastąpi on umowy o pracę, ale może się przydać w celach administracyjnych.

Listy z podziękowaniem za ofertę pracy świetnie nadają się także do zadawania pytań dotyczących oferowanego stanowiska, potwierdzania szczegółów umowy o pracę oraz złożenia propozycji spotkania i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik.

Nie, dziękuję

Z drugiej strony podziękowanie za ofertę pracy pozwala ci elegancko zrezygnować z oferty, wyrażając przy tym swoją wdzięczność. Dzięki temu pozytywnie zakończysz interakcje z daną firmą, co zostawi ci otwartą furtkę do kontaktu w przyszłości. 

Biorąc pod uwagę inwestycję czasu i energii wszystkich stron biorących udział w rekrutacji, pełen szacunku i przemyślany list odmowny powinien sprawić, że nikt nie poczuje się wystawiony do wiatru czy zlekceważony. Stanowi on zatem eleganckie dopełnienie pierwszego wrażenia, jakie wywarłeś i podtrzymałeś, zdobywając ofertę pracy.

Jak napisać list z podziękowaniem po dostaniu oferty pracy

Zapewnialiśmy, że napisanie tego listu nie będzie trudne ani czasochłonne. Jako jeden z najkrótszych i najprostszych dokumentów tworzonych w trakcie szukania pracy powinien zawierać takie części (w tej kolejności):

 1. Podziękuj.
 2. Przyjmij lub odrzuć ofertę pracy.
 3. Poproś o szczegóły i kolejne kroki albo je potwierdź.
 4. Podaj dane kontaktowe i jeszcze raz podziękuj.

Przypatrzmy się teraz bliżej temu, co można powiedzieć na każdym etapie.

1. Zacznijmy od początku: podziękowania

Przejdź od razu do rzeczy i powiesz, dlaczego piszesz: dziękujesz za ofertę pracy. Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z dużą organizacją, pamiętaj, by podziękować osobiście osobie zatrudniającej – być może warto także podać dział czy filię – i podać nazwę stanowiska.

Okazując wdzięczność za docenienie twojej aplikacji, krótko opowiedz o okolicznościach rekrutacji. Jeśli w jej wcześniejszych etapach – przejrzenie zgłoszenia, udział w rozmowie kwalifikacyjnej czy udzielenie informacji po niej – brały udział inne osoby poza adresatem listu, wymień je z imienia i nazwiska.

2. Tak lub nie: przyjmij albo odrzuć ofertę

Następnie należy bezpośrednio odpowiedzieć na ofertę pracy – przyjąć ją albo odrzucić. W pierwszym przypadku, entuzjazm jest jak najbardziej wskazany! Pamiętaj jednak, by pisać naturalnie. Nie ma potrzeby uciekać się do kwiecistego, napuszonego stylu.

Do odrzucenia propozycji potrzeba nieco więcej taktu: staraj się zaprezentować grzecznie i profesjonalnie, wyrażając szacunek szczerym, osobistym tonem. Bezpośredniość jest lepsza od utrzymywania dystansu, ale unikaj nadmiernej obcesowości. Postaraj się też nie brzmieć chłodno, obojętnie, wymijająco czy zbyt formalnie. 

Możesz krótko wspomnieć o przyczynie nieprzyjęcia oferty pracy, lecz nie musisz się nadmiernie rozwodzić. Zapewnij o otwartości do utrzymywania kontaktu z pracodawcą w kwestii przyszłych możliwości współpracy.

3. To jeszcze nie wszystko: Poproś o opis albo potwierdzenie szczegółów i kolejnych kroków

Po przyjęciu oferty pracy możesz dodać twierdzenia albo pytania, które pokażą, jak rozumiesz dotychczasowe ustalenia. Nie rozpisuj się jednak nadmiernie – niech to będzie punkt wyjścia do dalszej dyskusji, w której ostatecznie ustalisz z pracodawcą szczegóły dotyczące pracy i zatrudnienia. Możesz po prostu poinformować o swojej gotowości, by omówić te sprawy podczas spotkania albo rozmowy telefonicznej.

4. I... Raz jeszcze bardzo dziękuję

Zakończ list tak, aby pracodawcy było łatwo się z tobą skontaktować. Zamieść w ostatnim akapicie swoje dane kontaktowe, a po nich jeszcze jedno podziękowanie za złożoną propozycję.

Rada eksperta

Nie zapomnij o korekcie

Mimo że list z podziękowaniem za ofertę pracy jest krótki i miły, wciąż bardzo ważna jest nasza najczęściej wspominana rada dotycząca pisania. Zanim cokolwiek wyślesz, upewnij się, że dokładnie przeczytałeś treść i wprowadziłeś odpowiednie poprawki. 

Wykluczone są nieprofesjonalne błędy w pisowni i gramatyce, a formatowanie powinno być estetyczne i spójne. Niech treść listu będzie jasna i zwięzła, a jego ton uprzejmy. Co najważniejsze, sprawdź dwa razy pisownię imienia i nazwiska adresata.

Szablony i przykłady listu z podziękowaniem za ofertę pracy

Możesz zmienić poniższe szablony i przykłady listów z podziękowaniami, używając własnych słów. Znajdziesz tu sformułowania przydatne przy przyjmowaniu lub odrzucaniu oferty pracy. Jedna wersja ma format wiadomości mailowej, a druga – osobnego dokumentu załączonego albo podlinkowanego do maila. Można także ją wydrukować, podpisać i wysłać pocztą. 

1: Podziękowania i przyjęcie oferty pracy – format wiadomości email

Podziękowania i przyjęcie oferty pracy 

Temat: <Imię i nazwisko>: dziękuję i przyjmuję ofertę

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

Serdecznie dziękuję za możliwość podjęcia pracy w charakterze <stanowisko albo opis> w <nazwa firmy>. Doceniam poświęcony mojej aplikacji czas i uwagę <rozwiń, jeśli jest taka potrzeba>.

Z przyjemnością przyjmuję Państwa propozycję. Ogromnie się cieszę na <opisz wybrany aspekt stanowiska, miejsca pracy czy datę rozpoczęcia>.

Chciałbym/chciałabym także wyjaśnić kwestię <opisz kwestię, co do której masz pytania albo którą chcesz potwierdzić>. Proszę o kontakt pod numerem telefonu/mailowo <numer telefonu i/lub email>, abyśmy mogli umówić się na rozmowę w dogodnym dla Państwa terminie i omówić dalsze kroki.

Ponownie dziękuję za Państwa propozycję. Czekam niecierpliwie na rozpoczęcie pracy w <nazwa pracodawcy>!

Z poważaniem


<Imię i nazwisko>

Skopiowane!

Poniższy przykład listu z podziękowaniami i pozytywną odpowiedzią jest oparty na szablonie maila powyżej.

Podziękowania i przyjęcie oferty pracy 

Temat: Franciszek Figurski: dziękuję i przyjmuję ofertę

Szanowny Panie,

Serdecznie dziękuję za możliwość podjęcia pracy w charakterze asystenta ds. badań w Instytucie Rozwiana Grzywa w kwestii odtworzenia populacji koników polskich. Doceniam czas i uwagę, które komitet rekrutacyjny i zarząd poświęcił mojej aplikacji.

Z radością przyjmuję Państwa propozycję. Ogromnie się cieszę z możliwości dołączenia do zespołu oddanych sprawie biologów i prawników zajmujących się ochroną zwierząt.

W związku z tym, że mogę podjąć pracę od 15 sierpnia, obecnie chciałbym poznać szczegóły dotyczące procesu aplikowania o grant badawczy, a w szczególności harmonogram aplikacji. Proszę o kontakt pod numerem telefonu 555-5555, abyśmy mogli umówić się na rozmowę w dogodnym dla Państwa terminie i omówić dalsze kroki.

Ponownie dziękuję za Państwa wyjątkową propozycję zawodową. Czekam niecierpliwie na rozpoczęcie pracy w Instytucie!

Z poważaniem


Franciszek Figurski

Skopiowane!

2: Podziękowania i odrzucenie oferty pracy – format listu

Job offer thank-you and rejection

<Twoje imię i nazwisko> 
<Twój adres> 
<Twój numer telefonu>
<Twój adres e-mail>

<Data>

<Imię i nazwisko adresata> 
<Stanowisko adresata>
<Nazwa pracodawcy> 
<Adres adresata>

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

Serdecznie dziękuję za możliwość podjęcia pracy w charakterze <stanowisko albo opis> w <nazwa firmy>. Doceniam poświęcony mojej aplikacji czas i uwagę <rozwiń, jeśli jest taka potrzeba>.

Z żalem muszę poinformować, że obecnie zdecydowałem/zdecydowałam się nie przyjmować oferowanego stanowiska. Gdy stanąłem przed wyborem <jeśli chcesz, możesz rozwinąć tę myśl>, okazało się, że dostępna alternatywa wydaje się lepiej pasować do mojej obecnej sytuacji.

Dzięki możliwości uzyskania <nowej wiedzy lub spostrzeżeń wynikających z procesu rekrutacji> jestem jeszcze bardziej <opisz swoje wrażenia> w związku z <coś, co wywarło na tobie wrażenie w organizacji>. Wciąż pozostaję zainteresowany <wybrany aspekt dotyczący projektów/działalności/osiągnięć organizacji> i mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie.

Ponownie dziękuję za Państwa propozycję pracy w <nazwa firmy>.

Z poważaniem


<Twoje imię i nazwisko>

Skopiowane!

Poniższy przykład listu z podziękowaniami i negatywną odpowiedzią jest oparty na szablonie listu powyżej.

 Job offer thank-you and rejection

Antoni Adamczewski
Aleja Bohaterów Getta 20/1
XX-YYY, Miejscowość

20 lipca 2023 r.

Dr Robert Barczek
Dyrektor zarządzający
Centrum Działań i Aktywizacji
ul. Akacjowa 15
Leszno

Szanowny Panie,

Serdecznie dziękuję za możliwość podjęcia pracy w charakterze fizjoterapeuty w Centrum Działań i Aktywizacji. Doceniam poświęcony mojej aplikacji czas i uwagę, szczególnie w zeszłotygodniowej rozmowie kwalifikacyjnej z członkami komitetu doradczego.

Z żalem muszę poinformować, że obecnie zdecydowałem się nie przyjmować oferowanego stanowiska. Gdy z przyczyn niezależnych stanąłem przed wyborem, okazało się, że dostępna alternatywa wydaje się lepiej pasować do mojej obecnej sytuacji.

Dzięki szansie na poznanie Państwa innowacyjnego podejścia do opieki nad klientami i wspaniałej atmosferze w zespole pozostaję pod wielkim wrażeniem tego, jak Centrum Działań i Aktywizacji dba o wyjątkową reputację. Wciąż jestem zainteresowany Państwa sukcesami i mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie.

Ponownie dziękuję za Państwa propozycję pracy w Centrum Działań i Aktywizacji.

Z poważaniem


Antoni Adamczewski

Skopiowane!

Najważniejsze wnioski dotyczące podziękowań za ofertę pracy

 • Wysłanie listu z podziękowaniem za ofertę pracy jest zawsze dobrym pomysłem i najlepiej zrobić to od razu.
 • Poza wyrażeniem wdzięczności wobec pracodawcy, list świetnie nadaje się do zaakceptowania lub odrzucenia oferty pracy. Twój list z podziękowaniami i pozytywną odpowiedzią może zawierać pytania co do oferowanej pracy albo prośbę o omówienie i ustalenie dalszych szczegółów. Nawet jeśli odrzucasz propozycję, warto wyrazić wdzięczność i chęć pozostania w kontakcie.
 • Napisanie listu z podziękowaniem za ofertę pracy to nieskomplikowane zadanie, które wykonasz w kilku łatwych krokach. Jeszcze prościej będzie skorzystać z naszych gotowych szablonów i przykładów, które wystarczy dostosować do swoich potrzeb.
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV5 czas czytania
Mocne i słabe strony (i jak sobie z nimi poradzić w procesie poszukiwania pracy)
Mocne i słabe strony (i jak sobie z nimi poradzić w procesie poszukiwania pracy)
CV8 czas czytania
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego + (darmowe) przykłady
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego + (darmowe) przykłady
Rozmowa kwalifikacyjna8 czas czytania
Jak odpowiedzieć na pytanie „Opowiedz o sobie” na rozmowie kwalifikacyjnej (z przykładami)
Jak odpowiedzieć na pytanie „Opowiedz o sobie” na rozmowie kwalifikacyjnej (z przykładami)
CV13 czas czytania
Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV
Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka