Administracja systemów, serwis i instalacja sprzętu oraz oprogramowania, a może nawet tworzenie stron internetowych? Praca informatyka ma wiele oblicz, zatem w każdej firmie może wyglądać trochę inaczej. Twoje CV musi zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy i przekonać go, że spełnisz potrzeby firmy. A skoro możliwości jest tak wiele, co napisać w CV informatyka? W naszym poradniku na CVeasy.pl znajdziesz konkretne wskazówki i przykłady.
Jak napisać CV informatyka
Wyobraź sobie, że pisanie CV informatyka jest trochę jak kodowanie: korzystasz z istniejącej struktury, by stworzyć coś swojego. W przypadku CV takimi gotowymi elementami są:
- Nagłówek CV
- Podsumowanie zawodowe (albo „O mnie”)
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
Taką strukturę wypełnisz następnie treścią dostosowaną do oczekiwań pracodawcy. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie, zgromadź informacje o firmie i zastanów się, jak najlepiej przemówić do rekrutera.
Oto kilka wskazówek:
- Ustal priorytety pracodawcy: Pochwal się tymi umiejętnościami, które na pewno przydadzą się na stanowisku informatyka. Na przykład jako serwisant-informatyk pochwal się znajomością rozmaitego sprzętu i oprogramowania.
- Pokaż się od ludzkiej strony: Pamiętaj także o umiejętnościach miękkich.
- Używaj liczb. Jeśli opiszesz swoje osiągnięcia zawodowe przy pomocy liczb, pracodawca będzie miał konkretny obraz twojej kandydatury.
Wskazówka eksperta
Pamiętaj, by nie zapisywać swojego CV w formacie obrazu (np. jpg) ani dokumentu tekstowego (doc). Najlepiej sprawdzi się pdf. Dzięki temu twój dokument będzie się poprawnie wyświetlał na każdym urządzeniu, a jednocześnie będzie możliwe przeskanowanie go przez systemy ATS.
Wybór najlepszego formatu CV informatyka
Zazwyczaj zalecamy stosowanie standardowego formatu CV, prezentującego życiorys w odwróconej kolejności chronologicznej. Ma ono mocno rozbudowaną rubrykę „Historia zatrudnienia”, w której możesz podkreślić informacje o ostatnich dziesięciu latach doświadczenia zawodowego. Istnieją też inne możliwości: funkcjonalny format CV kładzie nacisk na ważne, specjalistyczne lub złożone umiejętności i kompetencje. Mieszany format CV zawiera to, co najlepsze w obu powyżej wymienionych formatów, i można z niego korzystać na różne sposoby (niszowi specjaliści IT często używają tego typu dokumentu).
Pamiętaj o danych kontaktowych
Co robi rekruter po przeczytaniu twojego CV informatyka? Najlepiej, by od razu zdecydował się z tobą skontaktować. Ułatw to i zamieść swoje dane kontaktowe w dobrze widocznym miejscu.
Zadbaj, by w nagłówku znalazły się takie informacje:
- Twoje imię i nazwisko oraz nazwa stanowiska, na które aplikujesz.
- Profesjonalny adres e-mail.
- Numer telefonu (sprawdź, czy nie masz na poczcie głosowej dziwnego nagrania).
- Lokalizacja. Podaj tylko miejscowość, ewentualnie zaznacz gotowość relokacji/pracy zdalnej.
- LinkedIn: Zadbaj, by mieć aktualny profil – możesz zawrzeć na nim więcej informacji niż w CV.
Nie podawaj:
- Danych takich jak stan cywilny, numer PESEL czy dokładny adres.
- Data urodzenia.
- Marek Hryniewiecki
- Informatyk
- [email protected]
- 505-553-252
- Sosnowiec/zdalnie
- Marek Hryniewiecki
- [email protected]
- 505-553-252
- ul. Zielona 3/42
- Sosnowiec
Przykład podsumowania CV: Twoje wyjątkowe atuty
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych w CV informatyka to akapit o dość swobodnym charakterze, w którym masz miejsce na krótką charakterystykę swojej osoby. W pierwszych trzech–czterech zdaniach powinieneś zaprezentować się jako pracownik i podsumować swoją karierę. Następnie wybierz jedno lub dwa największe osiągnięcia zawodowe i przybliż je krótko w jednym lub dwóch zdaniach. Ostatniego zdania użyj jako przynęty, która zachęci menedżera ds. zatrudnienia. Możesz także wyjaśnić, dlaczego Twoje podejście do fachu w dziedzinie IT idealnie pasuje do pracy w konkretnej firmie.
Potrzebujesz inspiracji?
Zerknij na inne CV z branży[ON2] IT:
- CV do pracy w Google
- CV kierownika IT
- CV Web developera
Najlepsze podsumowanie umiejętności i celów zawodowych odpowiada na pytanie „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/Panią?” i pokazuje, że sprawnie obejmiesz stanowisko i załagodzisz bolączki firmy. Spójrz na nasze przykłady z CV informatyka:
Jestem informatykiem, którego pasją jest diagnostyka i naprawa sprzętu. Rozwijam się w tym kierunku także po godzinach, dbając o swoją kolekcję konsol. Wykorzystuję przy tym wiedzę zdobytą w technikum informatycznym, jak również podczas wielu godzin lutowania i rozkręcania własnej elektroniki.
Ukończyłam studia informatyczne na WSB w Chorzowie i od trzech lat zajmuję się administrowaniem urządzeń sieciowych oraz systemów Linux Server. Obsługuję zgłoszenia w trzech językach (angielski, niemiecki, polski), a sprawne działanie sieci jest dla mnie priorytetem.
Specjalista informatyk, umiejąca poprowadzić duże projekty informatyczne od ich pomysłu do realizacji. Ma wieloletnie doświadczenie w instalowaniu, utrzymywaniu i zapewnianiu wsparcia dla systemów i sieci komputerowych obejmujących nawet 500 komputerów.
Doświadczenie zawodowe informatyka: zera, jedynki i dobre relacje międzyludzkie
W sekcji Historia zatrudnienia na CV informatyka powinieneś zawrzeć coś więcej niż samą listę wykonywanych do tej pory obowiązków. Myśl w kategoriach udanych projektów, doskonałych rezultatów oraz tego, jak możesz te wcześniejsze doświadczenia wykorzystać na nowym stanowisku. Pamiętaj, że przynależność do zespołu, który osiągnął sukces, świadczy o twojej umiejętności dobrej współpracy.
Jeśli jesteś niszowym specjalistą IT i korzystasz z funkcjonalnego formatu CV, w tej sekcji powinieneś zwięźle wymienić wykonane przez siebie projekty i w dwóch–trzech linijkach opisać swoją pracę.
Skupiaj się na efektach swojej pracy, a nie tylko wykonywanych obowiązkach:
Zamiast pisać na przykład:
- Rozwiązywanie bieżących problemów systemowych, sprzętowych i sieciowych
- Zarządzanie bezpieczeństwem firmy
Możesz zaprezentować to samo jako sukces:
- Zapewniałem sprawne działanie sprzętu IT poprzez rozwiązywanie 95% zgłoszonych problemów systemowych, sprzętowych i sieciowych w przeciągu 1 dnia roboczego
- Zapewniałem bezpieczeństwo informacji: firma spełniała wszelkie wymogi normy ISO 27001
Poniżej znajdziesz przykład zaczerpnięty z naszego CV informatyka.
Specjalista ds. bezpieczeństwa IT w w Comarch, Katowice
Czerwiec 2016 — Lipiec 2021
- Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych procesów i procedur bezpieczeństwa;
- Zabezpieczenie integralności systemów, plików i danych przedsiębiorstwa;
- Zapewnienie bezpośredniego wsparcia w kwestiach związanych z bezpieczeństwem systemów;
- Przygotowywanie raportów o bezpieczeństwie sieci i systemów w celu opracowania analizy ryzyka bezpieczeństwa;
- Współpraca z zespołem i i kierownictwem w zakresie koordynacji i wdrażania wyników audytów bezpieczeństwa;
- Udoskonalanie narzędzi i procesów dla zarządzanych systemów;
- Edukacja w zakresie bezpieczeństwa informacji poprzez szkolenia i raporty.
Dyrektor IT w Complex Solutions, Katowice
Kwiecień 2012 — Kwiecień 2016
- Nadzorowanie bieżącego zarządzania operacjami i praktykami IT;
- Komunikacja z interesariuszami biznesowymi i kierownictwem w zakresie celów strategicznych;
- Opracowanie i implementacja strategicznego planu IT, określającego inicjatywy IT i aktualizacje systemów;
- Nieustanne usprawnianie operacji IT na podstawie aktywności cyfrowych strategii marketingowych (przy użyciu metryk wydajności) w celu osiągnięcia ustalonych celów.
Jak napisać CV informatyka bez doświadczenia
Jeśli szukasz pracy jako informatyk, ale nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, nie trać nadziei! Każdy musiał kiedyś zacząć. Pokaż w swoim CV, że masz świetne predyspozycje do zawodu: pochwal się ukończonymi kursami i umiejętnościami, które przydadzą się w pracy informatyka. Dobrym przykładem będzie zdolność analitycznego myślenia czy rozwiązywania problemów: przy wsparciu użytkowników to właśnie takie cechy przydadzą się najbardziej. Opowiedz o swoim zainteresowaniu nowymi technologiami i wszystkim, co powiązane z nowym stanowiskiem.
Błyśnij w CV umiejętnościami godnymi świetnego informatyka
W sekcji Umiejętności w CV będziesz chciał zainteresować menedżera ds. zatrudnienia kilkoma najbardziej pożądanymi umiejętnościami twardymi. Jak je wybrać? Pierwszym źródłem informacji jest ogłoszenie o pracę. Twój potencjalny pracodawca opisuje w nim, jakiego pracownika poszukuje. Jako informatyk musisz pamiętać także o umiejętnościach miękkich – interpersonalnych. Jeśli będziesz udzielać wsparcia technicznego, często przydadzą się one w kontakcie z klientem.
Oto przykładowa lista przydatnych umiejętności:
- Samodzielne rozwiązywanie problemów
- Myślenie analityczne
- Zdolność jasnego tłumaczenia złożonych kwestii
- Cierpliwość
- Znajomość sieci komputerowych LAN/WAN/WiFI
- Znajomość zagadnień wirtualizacji
- Znajomość systemów bazodanowych
- Znajomość języka angielskiego
- Python
- Serwis drukarek
Umieść je w CV wraz z przykładami:
- Znajomość języka angielskiego potwierdzona certyfikatem CAE: opowiedz, co to daje w praktyce np. jestem w stanie czytać dokumentację i obsługiwać obcojęzyczne zgłoszenia.
- Zdolność jasnego tłumaczenia złożonych kwestii: przywołaj sytuację z poprzedniej pracy, gdzie ta umiejętność ci się przydawała.
- Myślenie analityczne: opowiedz o problemie, który udało ci się rozwiązać.
- Zarządzanie usługami IT
- Wiedza z zakresu ITIL
- Znajomość cyfrowych metryk wydajności
- Rozwiązywanie złożonych problemów
- Monitorowanie SLI i SLO
- Planowanie zasobów
Opisz swoje wykształcenie i certyfikacje informatyczne
Rubryka „Wykształcenie” w CV to miejsce, gdzie należy wymienić zdobyte stopnie naukowe i certyfikaty (jeśli takie posiadasz). W branży IT często bardziej liczy się doświadczenie, jednak skończone studia kierunkowe i kursy z pewnością zaprocentują i coraz więcej pracodawców przywiązuje do nich sporą wagę.
Trudno wymienić dokładne kursy czy certyfikaty, ponieważ wszystko zależy od oczekiwań pracodawcy: u jednego informatyk będzie potrzebował certyfikacji CCNA, u innego – np. znajomości Jiry czy Confluence.
Dobierz zatem najważniejsze informacje, skupiając się na:
- Ukończonych studiach kierunkowych/szkole średniej. Możesz wspomnieć także o wszelkich kursach, bootcampach itd.
- Praktykach/stażach: Praktyczne doświadczenie jest bardzo cenne. Pokaż, jak wykorzystasz je w nowej pracy.
- Projektach dodatkowych: Jeżeli masz na koncie rozwijające działania, które wiele cię nauczyły, nie pomijaj ich!
Przykład sekcji Wykształcenie w CV
MA, Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska
Wrzesień 2010 — Czerwiec 2012
BA, Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska
Wrzesień 2006 — Czerwiec 2010
Wybierz szablon i styl odpowiedni dla CV informatyka
CV informatyka powinno przyciągać także prostym, przyjemnym wyglądem. Unikaj przeładowania tekstem i nadmiaru ozdobników: niech twoje mocne strony bronią się same. Możesz przyjrzeć się logo i identyfikacji wizualnej firmy, a następnie dopasować kolorystycznie swoje CV. Jeżeli nie czujesz się pewnie w tworzeniu takich dokumentów, zaoszczędź czas i skorzystaj z gotowego szablonu.
Profil
Specjalista informatyk, umiejąca poprowadzić duże projekty informatyczne od ich pomysłu do realizacji. Ma wieloletnie doświadczenie w instalowaniu, utrzymywaniu i zapewnianiu wsparcia dla systemów i sieci komputerowych obejmujących nawet 500 komputerów.
Historia zatrudnienia
Specjalista ds. bezpieczeństwa IT w w Comarch, Katowice
Czerwiec 2016 — Lipiec 2021
- Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych procesów i procedur bezpieczeństwa;
- Zabezpieczenie integralności systemów, plików i danych przedsiębiorstwa;
- Zapewnienie bezpośredniego wsparcia w kwestiach związanych z bezpieczeństwem systemów;
- Przygotowywanie raportów o bezpieczeństwie sieci i systemów w celu opracowania analizy ryzyka bezpieczeństwa;
- Współpraca z zespołem i i kierownictwem w zakresie koordynacji i wdrażania wyników audytów bezpieczeństwa;
- Udoskonalanie narzędzi i procesów dla zarządzanych systemów;
- Edukacja w zakresie bezpieczeństwa informacji poprzez szkolenia i raporty.
Dyrektor IT w Complex Solutions, Katowice
Kwiecień 2012 — Kwiecień 2016
- Nadzorowanie bieżącego zarządzania operacjami i praktykami IT;
- Komunikacja z interesariuszami biznesowymi i kierownictwem w zakresie celów strategicznych;
- Opracowanie i implementacja strategicznego planu IT, określającego inicjatywy IT i aktualizacje systemów;
- Nieustanne usprawnianie operacji IT na podstawie aktywności cyfrowych strategii marketingowych (przy użyciu metryk wydajności) w celu osiągnięcia ustalonych celów.
Wykształcenie
MA, Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska
Wrzesień 2010 — Czerwiec 2012
BA, Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska
Wrzesień 2006 — Czerwiec 2010
Umiejętności
- Zarządzanie usługami IT
- Wiedza z zakresu ITIL
- Znajomość cyfrowych metryk wydajności
- Rozwiązywanie złożonych problemów
- Monitorowanie SLI i SLO
- Planowanie zasobów
Teraz potrafisz już napisać CV informatyka, które zainteresuje pracodawcę – czas zabrać się do dzieła! Czeka na ciebie nasz bezpłatny kreator CV i kolekcja szablonów, dzięki którym twoja aplikacja będzie nie tylko ciekawa, lecz także po prostu ładna.