A więc potrzebujesz CV dla web developera. Jedno nie ulega wątpliwości: twoje CV nie powinno być tępym narzędziem, za pomocą którego zdobędziesz zwyczajną posadę. Niech będzie twoją sekretną bronią pozwalającą dostać pracę marzeń.
Cveasy.pl, czołowe międzynarodowe narzędzie dla kandydatów do pracy, pomoże ci to osiągnąć. Stworzyliśmy ponad 300 poradników pisania CV dla konkretnych zawodów i przykładowych CV, jak również profesjonalnie zaprojektowane i przetestowane w praktyce szablony oraz łatwy do użycia kreator CV.
Jak napisać CV web developera
Jest jedna rzecz, która powinna łączyć twoje CV web developera z większością innych CV niezależnie od zawodu: jest to struktura. Dobrze, by zmieściło się na jednej stronie i zawierało następujące elementy:
- Nagłówek
- Podsumowanie
- Doświadczenie zawodowe
- Wykształcenie
- Umiejętności
Dokładnie przyjrzymy się wszystkim sekcjom po kolei.
Expert tip System ATS
Wyobraź sobie, że w pocie czoła dopracowujesz swoje CV tylko po to, by odrzucił je zautomatyzowany system. Albo że przez drobny błąd techniczny tracisz zainteresowanie rekrutera. Albo zapominasz wspomnieć akurat o tym języku programowania, który dałby ci dużo „punktów bonusowych”. Albo... rozumiesz, o co chodzi.
Systemy ATS (Applicant Tracking Systems) to popularny sposób na usprawnienie rekrutacji. W wielkim skrócie: ATS skanuje twoje CV i ocenia je pod kątem słów kluczowych, umiejętności, danych kontaktowych i podobnych kwestii, by odsiać (pozornie) niewykwalifikowanych kandydatów przed przesłaniem dokumentu do działu HR.
Nie ma jednego tricku, który pozwalałby przejść wszystkie. Omówimy jednak skuteczne wskazówki i sposoby uzyskania znaczącej przewagi, szczególnie te, które dotyczą web developerów.
Wybór najlepszego formatu CV dla web developera
Jeśli twoja kariera web developera to ciąg stanowisk w kolejnych firmach, idealnie sprawdzi się najpopularniejszy format chronologiczny. Taka konstrukcja CV zapewni najprostsze podsumowanie twojej historii zatrudnienia.
Jeżeli jednak planujesz radykalną zmianę kariery albo masz wiele doświadczenia jako niezależny konsultant kontraktowy, możesz rozważyć inny format, np. funkcjonalny, który podkreśla wyspecjalizowane umiejętności czy konkretne branże. Pozostali web developerzy mogą wybrać hybrydowy format CV (połączenie), w którym pojawiają się zarówno elementy chronologiczne, jak i funkcjonalne.
Pamiętaj o danych kontaktowych
Dane kontaktowe mogą wydawać się mało istotną częścią CV, jednak warto zapewnić rekruterowi możliwość szybkiego kontaktu.
Jeśli zależy ci na pracy zdalnej lub hybrydowej albo jesteś w stanie przeprowadzić się dla wymarzonej pracy, zaznacz to na wstępie! W ten sposób rekruter będzie wiedzieć, że nie pomyliły ci się miasta i kilkaset kilometrów do biura nie stanowi żadnego problemu.
Web developerzy często są oceniani po wynikach pracy. Dlatego ułatw zadanie kierownikowi ds. rekrutacji i zamieść w nagłówku CV link do swojego portfolio lub strony internetowej.
Oto potrzebne dane:
- Imię i nazwisko oraz stanowisko: Podaj swoje imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska, na które aplikujesz.
- Profesjonalny adres e-mail: Użyj prostego, profesjonalnego formatu, np. [email protected]
- Numer telefonu: Podaj numer kontaktowy, na którym masz profesjonalną wiadomość poczty głosowej.
- Lokalizacja: Podaj tylko miejscowość i województwo; jeśli cię to dotyczy, dodaj „Gotowość do relokacji”.
- LinkedIn: Jeśli masz aktywny profil na LinkedIn, który jest istotny dla tej rekrutacji, podaj go.
Wykorzystaj w pełni podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe w CV web developera odpowiada za pierwsze wrażenie – zawodowe i ludzkie – jakie wywrzesz na pracodawcy. To miejsce na prezentację swojej osoby – bez wahania i z odrobiną oryginalności.
Podkreśl w podsumowaniu zawodowym (zwanym także sekcją „O mnie”) swoje najważniejsze osiągnięcia i projekty. Zaprezentuj swoje kluczowe kwalifikacje i uzdolnienia, tworząc obraz doświadczonego profesjonalisty. Zachowaj obiektywizm, ale mów o sobie pozytywnie. Skromność jest wspaniałą cechą, lecz nie wtedy, gdy musisz zawodowo „się zareklamować”.
Zapoznaj się z innymi przykładami CV i poradnikami z kategorii IT, na przykład wskazanymi poniżej:
- Przykład CV kierownika działu IT
- Przykład CV informatyka
Amerykańskie badania wskazują, że co do zasady 75% CV nigdy nie zostanie przeczytanych przez człowieka – a ATS-y stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Mogą przypominać czarną dziurę, w której znikają CV. Dlatego warto zrozumieć działanie systemów ATS.
Przykład podsumowania zawodowego w CV: Niech twoja historia rzuca się w oczy
Pierwszą częścią CV, które przejdzie przez system ATS, jest podsumowanie zawodowe. Program przeszukuje CV pod kątem słów kluczowych, dotyczących istotnych dla danego stanowiska umiejętności (twardych i miękkich), cech i doświadczenia. Skąd masz wiedzieć, które słowa kluczowe powinny się znaleźć w podsumowaniu zawodowym i CV? Z trzech najważniejszych źródeł: znajomości branży, ogłoszenia o pracę i chmur słów.
Skorzystaj ze swojej wiedzy branżowej: wskaż „modne” obecnie języki programowania i pochwal się zainteresowaniami. Z ankiety miesięcznika „IEEE Spectrum” wynika, że wielu programistów interesuje się szyfrowaniem i technologią blockchain. Nie musisz być ekspertem w tych dziedzinach – ale jeśli jesteś, pochwal się tym.
Ogłoszenie o pracę to twój najlepszy przyjaciel, jeśli chodzi o słowa kluczowe. Im więcej podobnych wyrażeń i powiązań między twoim CV a ogłoszeniem, tym większa szansa, że przejdziesz przez ATS (i zrobisz wrażenie na rekruterze). Specjalne narzędzia, word cloud generators, pomogą ci ustalić najczęstsze słowa i priorytety firmy.
Na przykład: jeśli zauważysz, że wyrazy „zespół” i „współpraca” mają duże rozmiary w chmurze słów, będziesz wiedzieć, że system ATS i rekruter dobrze będą widzieć osoby towarzyskie i lubiące pracę zespołową. Podobnie jeśli Python na eksponowanym miejscu, zapewne warto wspomnieć o nim na początku podsumowania zawodowego i listy umiejętności.
Starszy web developer w WebDev2100, Wrocław
Sierpień 2011 - Styczeń 2024
- Projekty, testy, wdrażanie i utrzymywanie aplikacji webowych.
- Rozwiązywanie problemów i naprawy aplikacji webowych.
- Pisanie kodu SQL i procedur składowanych.
- Efektywna praca samodzielna i zespołowa.
- Przekładanie wymogów klienta na projekty aplikacji i wymagania systemowe.
- Przestrzeganie polityk i procedur dot. metod pracy i standardów jakości.
Młodszy web developer w TS Studio, Siedlce
Sierpień 2008 - Lipiec 2011
- Produktywny, optymistyczny członek zespołu odpowiedzialny za projektowanie, kodowanie, testy, raportowanie i usuwanie błędów.
- Zarządzanie front-endem i back-endem w firmowych systemach służących do analizy portfolio i wydajności pracowników oraz zarządzania klientami.
- Wskazywanie, diagnostyka i usuwanie problemów ze stronami internetowymi, m.in. niedziałających linków, błędnego formatowania.
- Pomoc w osiągnięciu spójności wizualnej całej witryny internetowej dzięki zastosowaniu jednolitego fontu, formatowania, ilustracji i struktury.
- Ocena konkurencyjnych stron internetowych pod kątem treści, wyglądu i wrażeń użytkownika.
Dodatkowa wskazówka dla juniorów i stażystów
Nie poddawaj się, jeśli brakuje ci doświadczenia: to nie koniec świata. Opisz w podsumowaniu zawodowym swoje cele i dodatkowe osiągnięcia. Podkreśl projekty, nad którymi pracujesz z pasją (nawet te małe albo niekomercyjne), opisz tematy, które dodatkowo zgłębiasz i badasz (takie jak szyfrowanie i blockchain), wymień konferencje, hackathony i spotkania developerów, na których bywasz.
Przede wszystkim szczerze opowiedz o swoich celach, determinacji, produktywności i potrzebie rozwoju.
Oto przykład podsumowania zawodowego w CV dla mniej doświadczonych web developerów.
Doświadczony projektant stron internetowych z doświadczeniem w tworzeniu zaawansowanych aplikacji internetowych. Biegła znajomość m.in. Java, ASP.NET, C#, IIS, Tomcat i Microsoft SQL Server. Potrafi zarządzać sobą w projektach indywidualnych i zespołowych.
Przykład informacji o umiejętnościach w CV: Twoje supermoce
Lista umiejętności to twój arsenał. Ten zbiór talentów zadowoli zautomatyzowane systemy i zaprezentuje cię rekruterom jako profesjonalistę w dziedzinie projektowania stron internetowych. Oto, jak wygrać z botami (systemem ATS) i zrobić wrażenie na ludziach.
Wiesz już, jak wyciągnąć z ogłoszenia o pracę słowa kluczowe. Twoje umiejętności będą zajmowały wysoką pozycję wśród tych słów. Ustaw je w kolejności od najważniejszych, kierując się opisem stanowiska w ogłoszeniu.
Powtórzę raz jeszcze – pomyśl o rekruterze i opisz umiejętności miękkie. Nawet jeśli jesteś prawdziwym guru techniki, postaw się na miejscu laika czytającego twoje CV. Przypomnij swoim przyszłym współpracownikom, że jesteś człowiekiem z krwi i kości, przyjaznym i zdolnym do wchodzenia w interakcje (chyba że szukasz pracy zdalnej... ale i ona wymaga współpracy w zespole i interakcji międzyludzkich).
Testy śledzenia ruchów gałek ocznych wykazały, że rekruterzy potrzebują około sześciu sekund na decyzję o przejściu do kolejnego CV. Wniosek: to ogromnie ważne, by najpierw prezentować najważniejsze osiągnięcia. Dołóż specjalnych starań, opisując swoje obowiązki i sukcesy na ważnych stanowiskach. Podaj zakres obowiązków, osiągnięcia, „kamienie milowe” i dokonania zespołu. Kierownik HR, który będzie decydował między osobą rzucającą tylko nazwę wielkiej firmy i inną, która szczegółowo przedstawiła swoją sytuację, wybierze tę drugą.
- Umiejętności w zakresie projektów wizualnych
- Rozległa wiedza na temat interfejsów dla użytkowników/UX
- Zarządzanie bazami danych
- Świetne umiejętności przywódcze
- Programowanie
- Zdolność przystosowania do zmian
Rubryka „wykształcenie” w CV web developera: Inteligencja i rozwój
Nie zmarnuj szansy, by pokazać się w CV jako osoba inteligentna i dążąca do samodoskonalenia. Czy to znaczy, że formalne wykształcenie nie ma znaczenia? Niekoniecznie. Jeśli spojrzysz na ogłoszenie o pracę w firmie Google czy Apple, zapewne odkryjesz, że wymogiem są skończone studia licencjackie albo magisterskie.
Najważniejsze jest jednak, że web developerzy mają opinię i wizerunek tych, którzy odznaczają się własną inicjatywą i zdolnością samodzielnej nauki bez pomocy z zewnątrz. Oznacza to, że dodatkowe certyfikacje, pozyskana wiedza czy kursy internetowe są bardzo cenne, a niektóre działy HR wręcz się ich spodziewają. I tak na przykład wiele firm oczekuje od specjalisty IT posiadania certyfikatu Scrum.
Nie zaszkodzi także wypisanie w „wykształceniu” dodatkowych osiągnięć, grantów, kursów i tym podobnych spraw. Osoby, które piszą artykuły, ubiegają się o granty, uczestniczą w specjalistycznych seminariach i uzyskują certyfikacje zawodowe, są niczym skarb do jak najszybszego zdobycia.
Magister, informatyka, Politechnika Wrocławska
Październik 2008 - Czerwiec 2010
Licencjat, informatyka, Uniwersytet Wrocławski
Październik 2004 — Czerwiec 2008
Które szablony najlepiej pasują do CV web developera?
Nie ma jednoznacznych przepisów określających raz na zawsze wygląd/strukturę/format CV. Istnieją za to wskazówki, których warto się trzymać.
Najważniejsza zasada: spraw, by CV było atrakcyjne wizualnie, łatwe do przeczytania i symetryczne. Niezliczona liczba wspaniałych fachowców nie dostała pracy, ponieważ ich CV były zaśmiecone i chaotyczne.
Możesz skorzystać z przetestowanych „w boju” szablonów CV. Są przejrzyste, estetyczne i przyciągają uwagę, a do tego pomogą uniknąć ukrytych „zasadzek” technicznych. W przeciwnym razie ryzykujesz, że mimo niezliczonych godzin i prób stworzenia arcydzieła poniesiesz porażkę, bo umknie ci jakiś drobny detal znany tylko wtajemniczonym.
Ludzie wyciągają wnioski na podstawie tego, co widzą. Większość rekruterów spodziewa się, że CV web developera będzie kojarzyć się z techniką, zatem daj im paski postępu, imponującą listę umiejętności, przejrzystą i logiczną strukturę CV.
CVeasy.pl ma całą kolekcję przetestowanych w praktyce szablonów CV, co daje ci szeroki wachlarz możliwości. Do ogłoszeń o pracę web developera świetnie sprawdzą się dokumenty z podziałem na rubryki i przedstawionymi wizualnie umiejętnościami/doświadczeniem zawodowym. Wybierz szablon i spersonalizuj go w naszym kreatorze CV.