Wybór najlepszego formatu CV informatyka
Zazwyczaj zalecamy stosowanie standardowego formatu CV, prezentującego życiorys w odwróconej kolejności chronologicznej. Ten format rekruterzy i oprogramowanie ATS lubią najbardziej. W tym mocno rozbudowanym CV znajduje się sekcja Historia zatrudnienia, w której możesz podkreślić informacje o ostatnich dziesięciu latach doświadczenia zawodowego.
Choć my zdecydowanie polecamy format z odwróconą chronologią, istnieją też inne możliwości. Z funkcjonalnego formatu CV najczęściej korzystają osoby w zawodach technicznych, a także różnego rodzaju specjaliści i naukowcy, ponieważ kładzie się w nim nacisk na ważne, specjalistyczne lub złożone umiejętności i kompetencje, a nie na historię pracy. W tym typie CV sekcja Umiejętności jest zwykle mocniej rozubudowana i szczegółowo objaśniona. W przeciwieństwie do niej sekcja dotycząca historii zatrudnienia jest znacznie zredukowana. Mieszany format CV zawiera to, co najlepsze w obu powyżej wymienionych formatów, i można z niego korzystać na różne sposoby (niszowi specjaliści IT często używają tego typu dokumentu).
Format hybrydowy, który zawiera elementy struktury zarówno CV funkcjonalnego, jak i CV chronologicznego, może się sprawdzić, jeśli dopiero wchodzisz na rynek pracy albo w przypadku, kiedy jesteś doświadczonym profesjonalistą szukającym zmiany.
Przykład podsumowania CV: Twoje wyjątkowe atuty
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych w CV informatyka to akapit o dość swobodnym charakterze, w którym masz miejsce na krótką charakterystykę swojej osoby. W pierwszych trzech–czterech zdaniach powinieneś zaprezentować sią jako pracownika i podsumować swoją karierę. Następnie wybierz jedno lub dwa największe osiągnięcia zawodowe i przybliż je krótko w jednym lub dwóch zdaniach. Ostatniego zdania w akapicie (o ile uznasz, że jest potrzebne) użyj jako przynęty, która w pewien sposób skusi menedżera ds. zatrudnienia i do której nawiąże podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zamiast tego możesz także wyjaśnić, dlaczego Twoje podejście do fachu w dziedzinie IT idealnie pasuje do pracy w konkretnej firmie.
Najlepsze podsumowanie umiejętności i celów zawodowych odpowiada na pytanie „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/Panią?” i pokazuje, że sprawnie obejmiesz stanowisko i załagodzisz bolączki firmy.
Zapoznaj się z Podsumowaniem umiejętności i celów zawodowych z naszego przykładu poniżej.
Specjalista informatyk, umiejąca poprowadzić duże projekty informatyczne od ich pomysłu do realizacji. Ma doświadczenie w instalowaniu, utrzymywaniu i zapewnianiu wsparcia dla systemów i sieci komputerowych.
Przykładowa historia zatrudnienia: katalog kariery zawodowej
W sekcji Historia zatrudnienia na CV informatyka powinieneś zawrzeć coś więcej niż samą listę wykonywanych do tej pory obowiązków. Myśl w kategoriach udanych projektów, doskonałych rezultatów oraz tego, jak możesz te wcześniejsze doświadczenia wykorzystać na nowym stanowisku. Pamiętaj, że przynależność do zespołu, który osiągnął sukces, pokazuje, że sam posiadasz umiejętność dobrej współpracy.
Jeśli jesteś niszowym specjalistą IT i korzystasz funkcjonalnego formatu CV, w tej sekcji powinieneś zwięźle wymieniać wykonane przez siebie projekty i w dwóch–trzech linijkach opisać swoją pracę.
Poniżej znajdziesz przykład sekcji Historia zatrudnienia na CV.
Specjalista ds. bezpieczeństwa IT w w Comarch, Katowice
Czerwiec 2016 — Lipiec 2021
- Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych procesów i procedur bezpieczeństwa;
- Zabezpieczenie integralności systemów, plików i danych przedsiębiorstwa;
- Zapewnienie bezpośredniego wsparcia w kwestiach związanych z bezpieczeństwem systemów;
- Przygotowywanie raportów o bezpieczeństwie sieci i systemów w celu opracowania analizy ryzyka bezpieczeństwa;
- Współpraca z kolegami i kierownictwem w zakresie koordynacji i wdrażania wyników audytów bezpieczeństwa;
- Udoskonalanie narzędzi i procesów dla zarządzanych systemów;
- Edukacja w zakresie bezpieczeństwa informacji poprzez szkolenia i raporty.
Dyrektor IT w Complex Solutions, Katowice
Kwiecień 2012 — Kwiecień 2016
- Nadzorowanie bieżącego zarządzania operacjami i praktykami IT;
- Komunikacja z interesariuszami biznesowymi i kierownictwem w zakresie celów strategicznych;
- Opracowanie i implementacja strategicznego planu IT, określającego inicjatywy IT i aktualizacje systemów;
- Nieustanne usprawnianie operacji IT na podstawie aktywności cyfrowych strategii marketingowych (przy użyciu metryk wydajności) w celu osiągnięcia ustalonych celów.
Przykład sekcji Umiejętności na CV: przefiltruj odpowiednio jej treść
W sekcji Umiejętności w CV będziesz chciał zainteresować menedżera ds. zatrudnienia czterema, może siedmioma najbardziej pożądanymi umiejętnościami. Skąd będziesz wiedział, które nimi są? Pierwszym źródłem informacji jest ogłoszenie o pracę. Twój potencjalny pracodawca opisuje w nim, jakiego pracownika poszukuje, uzależnij zatem wybór swoich umiejętności od treści ogłoszenia.
Pamiętaj, że menedżerowie ds. zatrudnienia nie tylko zwracają uwagę na to, czy posiadasz niezbędne umiejętności, których potrzebują, ale także na to, jakie umiejętności sam uważasz za najważniejsze. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, warto uwzględnić co najmniej trzy umiejętności miękkie, nazywane też kompetencjami interpersonalnymi, a oprócz nich wymagane podstawowe umiejętności związane bezpośrednio z zawodem.
Poniżej znajdziesz przykład CV z sekcją Umiejętności.
- Zarządzanie usługami IT
- Wiedza z zakresu ITIL
- Znajomość cyfrowych metryk wydajności
- Rozwiązywanie złożonych problemów
- Monitorowanie SLI i SLO
- Planowanie zasobów
Przykład sekcji Wykształcenie na CV informatyka
Sekcja Wykształcenie na CV to lista Twoich stopni naukowych i certyfikatów, jeśli takie posiadasz. Nie musisz podawać nic poza poziomem wykształcenia oraz nazwą szkoły średniej i uczelni, jeśli taką ukończyłeś. Jeśli posiadasz tytuł magistra lub wyższy, możesz pominąć doświadczenie zdobyte w szkole średniej.
Poniżej znajduje się przykład sekcją Wykształcenie na CV, jako wzór, który sam możesz odpowiednio powielić.
MA, Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska
Wrzesień 2010 — Czerwiec 2012
BA, Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska
Wrzesień 2006 — Czerwiec 2010