1. Blog
 2. Rozmowa kwalifikacyjna
 3. Pytania na rozmowie o pracę pielęgniarki + jak odpowiadać
Napisany przez Charlotte GraingerCharlotte Grainger

Pytania na rozmowie o pracę pielęgniarki + jak odpowiadać

18 czas czytania
Szukasz przynoszącej satysfakcji pracy pielęgniarki? Na początek dobrze będzie opracować odpowiedzi na najczęstsze pytania z rozmowy kwalifikacyjnej. Zerknij na nasz przewodnik i dobrze się do niej przygotuj!

Chcesz wejść w świat opieki zdrowotnej? Gdy odpowiesz na ogłoszenie o pracę i dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, nadejdzie czas na przygotowanie odpowiedzi na pytania. Na pewno nie chcesz się jąkać i zawalić w tak ważnym momencie. Podobnie jak w pracy, podczas rozmowy musisz zachować spokój i opanowanie, a do tego wykazać się przygotowaniem, niezależnie od tego, co zrobi kierownik odpowiadający za rekrutację. 

Zatem masz już prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i stoisz u progu kariery. Albo może pracujesz w branży już od dobrych paru lat i czujesz, że przyszedł czas na nowe wyzwanie. Niezależnie od sytuacji, pierwszym krokiem do nowego stanowiska jest świetna rozmowa kwalifikacyjna dla pielęgniarki. Na szczęście wiemy, co robić. 

W CVeasy.pl mamy wszystko, czego potrzeba, by na cito poprawić twoje perspektywy na karierę. Służymy poradami ekspertów, które pomogą ci zabłysnąć, niezależnie od tego, na którym etapie kariery się znajdujesz. W tym przewodniku omówimy następujące tematy: 

 • Częste pytania dla pielęgniarki, które możesz usłyszeć
 • Przykładowe odpowiedzi na wszystkie pytania z rozmowy o pracę pielęgniarki
 • Przydatne statystyki i badania, które pomogą w szukaniu pracy
 • Pytania, które warto zadać rekruterowi w czasie rozmowy.

Najczęstsze pytania z rozmowy o pracę pielęgniarki – z odpowiedziami

Zanim wystroisz się i pobiegniesz na rozmowę o pracę, zatrzymaj się i odrób „zadanie domowe”. Oswojenie się z najczęstszymi pytaniami z rozmowy o pracę pielęgniarki nie potrwa zbyt długo. Poniżej znajdziesz słowa, które ze sporym prawdopodobieństwem padną z ust rekrutera. Podajemy także kilka przykładowych odpowiedzi. Może poćwiczysz je przed rozmową?

1. „Proszę opowiedzieć coś o sobie”. 

Oto jedno z najbardziej otwartych pytań na rozmowie o pracę pielęgniarki: „ Proszę opowiedzieć coś o sobie”. Rekruter wypowiadający to zdanie chce wiedzieć, dlaczego odnajdziesz się na danym stanowisku i co masz do zaoferowania. 

Mimo że może to być pierwsze pytanie, jakie usłyszysz, należy udzielić głębokiej, lecz zwięzłej odpowiedzi. To nie moment na wygłaszanie kwiecistych przemów. Warto jednak pokazać, że posiadasz wszystko, czego trzeba do sukcesu. 

Przykład

Niedawno ukończyłam z wyróżnieniem studia pielęgniarskie. Pracowałam wówczas jako wolontariuszka w placówce opieki nad dziećmi, gdzie zdobyłam wiele praktycznego doświadczenia w zakresie pracy z klientami. W ramach studiów odbyłam staż w lokalnym szpitalu, a moi przełożeni byli entuzjastyczni wobec mojej pracy. Chwalono moją inicjatywę i wielkie zaangażowanie w jasną komunikację z pacjentem. 

Mam doświadczenie w radzeniu sobie z natłokiem pracy i priorytetyzowaniu potrzeb poszczególnych pacjentów. Choć ten aspekt pracy potrafi być trudny, zawsze zachowuję zimną krew i posługuję się logiką do rozwiązywania wyzwań. Obecnie szukam stałej posady w szpitalu klinicznym, gdzie będę mogła szlifować swoje umiejętności i ciężko pracować, uzyskując świetne wyniki. 

Skopiowane!

2. Co sprawia, że jesteś dobrą pielęgniarką?

Masz już za sobą jedno z najtrudniejszych pytań na rozmowie o pracę pielęgniarki. Teraz nadszedł czas, by pokazać swoją pasję dla tej branży. Pytanie rekrutera „co sprawia, że jesteś dobrą pielęgniarką?” to w rzeczywistości prośba o opowiedzenie, co cię motywuje. Wyjaśnij najważniejszy powód, dla którego decydujesz się na tę karierę, opowiedz o swojej opiekuńczości i wszelkich dodatkowych umiejętnościach, jakie posiadasz. Nie bój się dodać kilku anegdot, by dodać mocy swoim zapewnieniom. 

Przykład

Od zawsze byłam opiekuńcza, a jako nastolatka pomagałam w opiece nad moją chorą babcią w ostatnich miesiącach jej życia. Niedługo później rozpoczęłam wolontariat w hospicjum, gdzie przebywała. Właśnie wtedy zdałam sobie sprawę, że marzę o tym, by zostać pielęgniarką. 

Doskonale sprawdzę się na oferowanym stanowisku, bo dobrze rozumiem system opieki zdrowotnej, z czułością wspieram pacjentów i potrafię zarządzać swoim czasem. Bez trudu radzę sobie z trudnymi sytuacjami i w każdej sytuacji stawiam komfort pacjentów na pierwszym miejscu.

Skopiowane!

3. Jakie są twoje silne strony?

Kiedy mowa o pytaniach na rozmowy kwalifikacyjnej pielęgniarki, nie należy zapominać także o generycznych zagadnieniach. Istnieje spora szansa, że rekruter ni stąd, ni zowąd spyta o twoje mocne strony, by zorientować się, jakim jesteś pracownikiem. To chwila, kiedy naprawdę możesz się pochwalić: pamiętaj, by poprzeć dowodami każdą umiejętność, którą wymienisz.

Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu – a chcesz – wspomnij także o swojej unikalnej zalecie. Co takiego masz, czego nie mają inni kandydaci? Może przykład świetnie znasz się na opiece położniczej albo paliatywnej? Opowiedz o tym szczegółowo! 

Przykład

Z natury lubię i umiem rozwiązywać problemy. Gdy trafiam na trudną sytuację, radzę sobie z nią za pomocą logiki. Na przykład: jeśli kilkoro pacjentów potrzebuje pomocy w tej samej chwili, tworzę listę kolejności na podstawie ich potrzeb i zajmuję się nimi według listy. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to najefektywniejszy sposób na pomaganie większej grupie ludzi. 

Ponadto świetnie się znam na opiece położniczej – uprzednio pracowałam na dużym oddziale i sama mam dwójkę dzieci. Rozumiem, jakim obciążeniem dla kobiet jest poród, i jestem świetnie wykwalifikowana w zaspokajaniu ich potrzeb. Moje podejście do opieki nad pacjentami cechuje się empatią i z przyjemnością objaśniam im złożone procedury.

Skopiowane!

4. „Czy potrafisz współpracować w ramach zespołu?”

Jeśli chcesz poradzić sobie w dynamicznym świecie pielęgniarstwa, musisz mieć umiejętność pracy zespołowej. Zanim rekruterzy podpiszą umowę, będą chcieli wiedzieć, czy potrafisz dogadywać się z innymi. Najważniejszą kwestią przy odpowiadaniu na to pytanie podczas rekrutacji pielęgniarki jest podkreślenie swoich umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, zdolności interpersonalne i umiejętność dostosowywania się do potrzeb innych.

Przykład

Jedną z najważniejszych lekcji z pracy na zatłoczonym SOR-ze jest to, jak ważna jest komunikacja. W chwili przybycia nowych pacjentów musimy szybko ocenić ich stan i potrzeby. Nie można stracić ani chwili. Moja zdolność efektywnej komunikacji z lekarzami, pielęgniarkami i resztą personelu medycznego stanowi dla mnie powód do dumy.

Moim najważniejszym priorytetem jest zawsze zapewnienie każdemu pacjentowi optymalnej opieki. Nauczyłem się, że wymaga to elastyczności. Dzięki pracy u boku lekarzy i słuchaniu ich specjalistycznych rad potrafię zaoferować najwyższej jakości opiekę i pomoc dla każdego.

Skopiowane!

5. „Jak poradzisz sobie z trudnym pacjentem?”

Oto jedno z najważniejszych pytań, jakie można zadać pielęgniarce. Pracując w opiece zdrowotnej, znajdujesz się na pierwszej linii frontu i masz do czynienia z pacjentami. Choć często jest to źródłem satysfakcji, możesz zetknąć się z trudnymi osobami, a zarządzanie ich oczekiwaniami będzie wymagało sporej dozy współczucia, empatii i komunikacji. Jeśli masz za sobą podobne doświadczenia, postaraj się do nich odwołać. W przeciwnym razie wyobraź sobie, jak byś się zachował/-a w takiej sytuacji. 

Przykład

W czasie pracy na oddziale położniczym miałam do czynienia z nową matką, która bezustannie domagała się mojej uwagi. Podczas obchodów bezustannie wzywała mnie do siebie i pytała, co robię i czy wszystko jest w porządku. Jeśli natychmiast do niej nie podchodziłam, wpadała w rozdrażnienie. 

Szybko zorientowałam się, że pacjentka ma lęki i potrzebuje, by ktoś dodał jej pewności. Poświęciłam więc kilka minut, żeby usiąść przy niej i wysłuchać jej trosk. Okazało się, że niepokoi się o zdrowie swojego malucha. Opowiedziałam jej, gdzie może uzyskać pomoc, i uważnie wysłuchałam opowieści o jej obawach. Po tej rozmowie pacjentka bardzo się uspokoiła i przestała przerywać moje obchody.

Skopiowane!

6. „Jak radzisz sobie ze stresem zawodowym?”

Pielęgniarstwo jest niełatwą pracą i może się odbić na zdrowiu psychicznym.Z badań wynika, że 84% ankietowanych polskich pielęgniarek odczuwa stres związany z zawodem pielęgniarki i uważa go za nieodłączną część pracy. Dlatego jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie można zadać pielęgniarce w czasie rekrutacji. Musisz udowodnić swoją odporność i znajomość technik radzenia sobie ze stresem. Opowiedz szczerze o metodach, które ci pomagają, i wytłumacz, jak z nich korzystasz.

Przykład

Mam pięć lat doświadczenia w zawodzie pielęgniarza i nie są mi obce jego wymagania. Zawsze przykładałem wielką wagę do równowagi między pracą a życiem prywatnym, co pozwalało mi dbać o zdrowie psychiczne. Medytacja pomaga mi „wyłączyć się” po trudnej zmianie. Mam nawet specjalną aplikację, dzięki której medytuję i wyciszam się codziennie. W wolnym czasie lubię pływać i ćwiczyć, co także pomaga mi w obniżeniu poziomu stresu.

Na studiach pielęgniarskich miałem zajęcia z zarządzania stresem i wagi samoregulacji. Prowadząca radziła, jak zostawić pracę w pracy i korzystać ze wsparcia społecznego. Zapamiętałem te ważne lekcje i stosuję je w swoim życiu zawodowym. 

Skopiowane!

7. „Gdzie widzisz się za pięć lat?”

Ten klasyk gatunku także należy do najczęstszych pytań z rozmowy o pracę pielęgniarki. Pracodawcy oczekują, że masz plan na najbliższe pięć lat i w ten sposób chcą go poznać. Nie musisz odpowiadać bardzo szczegółowo, lecz ważne jest, by przekazać swoją wizję dalszej kariery. 

Osoba prowadząca rozmowę o pracę chce wiedzieć, czy pielęgniarstwo daje ci wystarczająco dużo satysfakcji i będziesz się go trzymać. Jeżeli bowiem masz zamiar wkrótce zmienić branżę, nie będziesz opłacalną inwestycją. Pamiętając o tym, jasno opowiedz o swojej przyszłości w sektorze opieki zdrowotnej.

Przykład

Mam nadzieję, że za pięć lat będę zajmować stanowisko starszej pielęgniarki w państwa zespole i zarządzać kilkoma osobami. Zauważyłam w opisie stanowiska możliwości rozwoju kariery i chciałabym wykorzystać tę możliwość, by udoskonalić swoje umiejętności przywódcze. Z przyjemnością chciałabym dzielić się z nowym narybkiem swoimi kompetencjami z zakresu pielęgniarstwa. 

Skopiowane!

8. „Jak poradzisz sobie w sytuacji kryzysowej czy wobec wybuchu epidemii?”

Jako pielęgniarz czy pielęgniarka musisz pozostawać w gotowości w każdym scenariuszu. Częścią tej pracy jest radzenie sobie z wybuchem epidemii, pandemii czy dowolnej choroby. Jeśli masz niedawne doświadczenie pielęgniarskie, zapewne wiesz, jak wyglądała sytuacja spowodowana przez COVID-19. Możesz sięgnąć do tych wspomnień, odpowiadając na to pytanie. Opowiedz, czego cię to nauczyło. Rekruterzy chcą wiedzieć, że rozumiesz procedury bezpieczeństwa i poradzisz sobie ze sporym nakładem pracy.

Przykład

Podobnie jak na innych oddziałach szpitala, także na moim oddziale dało się odczuć presję podczas pandemii COVID-19. Musieliśmy pracować w nadgodzinach, by zastąpić nieobecnych kolegów i koleżanki z pozytywnymi testami na koronawirusa. Okazało się to wyzwaniem, ale jako zespół poradziliśmy sobie, wspierając się nawzajem.

Ze względu na moje wcześniejsze doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi podatnymi na ryzyko kierownik umieścił mnie na zatłoczonym oddziale z nowo przyjętymi pacjentami. Moim zadaniem było udzielanie informacji bliskim oraz opiekowanie się zakażonymi. Dzięki naszym nienagannym procedurom w czasie pracy na tym oddziale udało mi się ochronić zdrowie zarówno swoje, jak i osób naokoło. Odebraliśmy doskonałe przeszkolenie co do środków ochrony i procedur bezpieczeństwa.

Skopiowane!

9. Co jest najtrudniejszym aspektem pracy pielęgniarskiej?

Nie ukrywajmy – praca pielęgniarki to ciężki kawałek chleba. Niedawne badanie przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii na grupie ponad 500 pielęgniarek wykazało, że 45% badanych miało objawy przemęczenia, braku zaangażowania lub wypalenie. Rozpoczynając pracę w tym zawodzie, szybko się przekonasz, że potrafi być niesamowicie wymagający. Musisz się liczyć z długimi zmianami, ciężką pracą i trudnymi sytuacjami. Dlatego kiedy na rozmowie padnie takie pytanie, warto pokazać, że zdajesz sobie z tego sprawę. Wytłumacz, dlaczego twoim zdaniem pielęgniarstwo to ciężka praca i jak sobie z tym radzisz.

Przykład

Szczerze mówiąc, uważam, że najcięższą częścią zawodu pielęgniarki jest napięcie emocjonalne. Kontakt z chorymi i ich rodzinami potrafi być trudny, ponieważ często trzeba przekazywać złe wiadomości i wspierać ludzi w najgorszych chwilach ich życia. Przekonałam się, że im lepiej sama się czuję, tym lepiej potrafię radzić sobie z takimi sytuacjami. Dlatego skupiam się na dbaniu o równowadze prywatno-zawodowej i znajdowaniu czasu na odpoczynek, kiedy go potrzebuję.

Skopiowane!

10. „Co jest dla ciebie źródłem satysfakcji w zawodzie pielęgniarki?”

Nie wszystko maluje się w czarnych barwach. Zatem prawdopodobnie usłyszysz na rozmowie o pracę pielęgniarki właśnie takie pytanie. Praca w opiece zdrowotnej jest niesamowicie satysfakcjonująca. Kiedy rekruter cię o to zagadnie, będziesz mieć świetną okazję do pokazania swojego entuzjazmu wobec oferowanej pracy i motywacji do wybrania swojego zawodu. Możesz dodać kilka anegdot na poparcie swojej odpowiedzi. 

Przykład

Jako pielęgniarka wspieram osoby w najtrudniejszych chwilach życia. Czuję wielką satysfakcję, gdy mogę uspokoić pacjentów i dodać im otuchy wobec przeciwności losu. Z przyjemnością pomagam ludziom walczyć z lękiem i przekazuję im potrzebne informacje. Mam świadomość, że najbliżsi chorego również przechodzą ciężkie chwile, dlatego rezerwuję także czas na przekazanie im potrzebnych wskazówek i wsparcia. Nie wyobrażam sobie bardziej satysfakcjonującej i potrzebnej pracy – to ścieżka kariery, na której bezustannie coś zyskuję.

Skopiowane!

Pytania, które powinno się zadać na rozmowie o pracę pielęgniarki

Na zakończenie rozmowy o pracę kierownik ds. rekrutacji może poruszyć ostatni temat: „Czy masz jakieś pytania?” Odpowiedzią powinno być zdecydowane „tak”. Zadawanie pytań pokazuje, że naprawdę zależy ci na stanowisku, o które się ubiegasz. 

Przed wyjściem na rozmowę kwalifikacyjną, zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć o oferowanym stanowisku. Im więcej pytań uda ci się wynotować, tym lepiej. Oto parę przykładów do rozważenia: 

 • Jakie szkolenia lub programy rozwoju kariery państwo oferują?
 • Jakie możliwości rozwoju będzie miała u państwa pielęgniarka?
 • Chętnie dowiem się, jak wygląda kultura organizacyjna szpitala.
 • Jaki styl zarządzania pan/i preferuje?
 • Jak mogę najlepiej przygotować się do pracy w tym szpitalu?
 • Jak długo trwają zmiany i jak ustalany jest grafik?
 • Jak mierzą państwo sukcesy odnoszone przez personel pielęgniarski?
 • Jaka jest polityka firmy dotycząca pracy w nadgodzinach?
 • Jak wyglądają kolejne kroki procesu rekrutacji i zatrudnienia?

Kiedy rekruter będzie odpowiadać na twoje pytania, słuchaj aktywnie. Ważne jest bowiem nie tylko to, by powiedzieć właściwe rzeczy: pokaż, że potrafisz przyjmować informacje, zadając dalsze pytania i podtrzymując rozmowę.

Najważniejsze wnioski

 1. Zdobycie pracy pielęgniarki czy pielęgniarza nie musi być trudne. Jeśli masz kwalifikacje, poćwicz jeszcze odpowiadanie na częste pytania z rozmowy o pracę pielęgniarki.
 2. Tam, gdzie to możliwe, popieraj swoje słowa dowodami. Mogą to być statystyki czy nawet opowieści o twoim dotychczasowym doświadczeniu.
 3. Przygotuj z wyprzedzeniem odpowiedzi i przećwicz rozmowę kwalifikacyjną.
 4. Pamiętaj, aby okazać zainteresowanie oferowaną pracą poprzez zadawanie pytań rekruterowi.
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV8 czas czytania
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego + (darmowe) przykłady
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego + (darmowe) przykłady
CV11 czas czytania
Analiza osobista: oto, co ludzie umieszczają w CV
Analiza osobista: oto, co ludzie umieszczają w CV
Kariera15 czas czytania
Cechy osobowości i charakteru
Cechy osobowości i charakteru
Kariera32 czas czytania
Najnowsze dane dotyczące freelancingu, które warto poznać w 2024 r.
Najnowsze dane dotyczące freelancingu – CVeasy.pl
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka