1. Blog
 2. CV
 3. Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…

10 czas czytania
Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…
Czym jest CV funkcjonalne i kto powinien z niego skorzystać? Wraz ze wskazówkami, przykładami i gratisowymi szablonami CV.

Jesteś gotowy na kolejny krok w swojej karierze, ale już dawno nie aktualizowałeś swojego CV. Czas je odkurzyć (a-psik!) i uaktualnić. Ale jaki format jest najlepiej pasuje do opowieści o tym, kim chciałbyś zostać i co chciałbyś osiągnąć?

CV funkcjonalne skupia się na Twoich umiejętnościach i talentach. Pokazuje osobie oglądającej Twoje CV, w jaki sposób zatrudnienie Cię przyczyni się do osiągnięcia celów firmy. Ten format pomaga także ukryć wszelkie problemy związane z historią zatrudnienia, które może ujawnić CV chronologiczne, na przykład niewielkie doświadczenie zawodowe albo luki w pracy.

Ten poradnik pomoże Ci zdecydować, czy CV funkcjonalne jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Wyjaśni:

 • Czym jest CV funkcjonalne
 • Jak wygląda jego struktura
 • Jakie informacje powinno zawierać
 • Jak rozmieścić informacje w poszczególnych sekcjach
 • Jakie sekcje opcjonalne można do niego włączyć

CV funkcjonalne: Wprowadzenie

Format CV funkcjonalnego jest odpowiedni dla osób cieszących się rozległym wykształceniem, ukończonymi szkoleniami lub z dużym zasobem umiejętności związanych z pracą. Dotyczy to zatem świeżych absolwentów lub doświadczonych pracowników zmieniających branżę na taką, w której przyda się ich umiejętności i wykształcenie. CV funkcjonalne korzystne jest również dla osób, które pracowały w niewielkiej liczbie organizacji i których umiejętności są ważniejsze niż poprzednie miejsca pracy.

CV funkcjonalne podkreśla Twoje umiejętności i predyspozycje oraz ich związek z pracą, o którą się ubiegasz. Często posiadane umiejętności są takie same, jak te opisane w ogłoszeniu o pracę. Ten rodzaj CV jest najlepszy dla osób pracujących w zawodach technicznych lub opartych na umiejętnościach albo dla osób rozpoczynających nową karierę.

CV funkcjonalne wygląda właśnie tak.

Format CV funkcjonalnego

Format CV funkcjonalnego jest bardzo charakterystyczny. Ma on na celu umożliwienie rekrutującym szybkiej oceny Twoich kwalifikacji i zachęcenie ich do przeczytania pełnego CV, z którego dowiedzą się więcej. Prostym sposobem nadania CV odpowiedniej struktury jest wybranie szablonu, który można znaleźć w internecie, a następnie umieszczenie informacji w odpowiednich sekcjach zgodnie z instrukcjami w szablonie. Niezależnie od tego należy wiedzieć, jak wygląda struktura CV funkcjonalnego.

Podstawowa struktura CV funkcjonalnego zawiera:

 • Imię, nazwisko i dane kontaktowe (e-mail, numer telefonu i adres)
 • Nazwę stanowiska, na które aplikujesz
 • Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności odpowiadające wymaganiom podanym w ogłoszeniu o pracy
 • Umiejętności twarde – Nacisk leży właśnie na nich. To umiejętności bezpośrednio związane z pracą
 • Dodatkowe umiejętności – umiejętności miękkie adekwatne do stanowiska
 • Wykształcenie – formalne, zawodowe i kolejne szkolenia w zakresie określonych umiejętności (uwaga – sekcja ta może poprzedzać sekcję Umiejętności, jeśli jesteś świeżym absolwentem lub niedawno ukończyłeś szkolenie, które kwalifikuje Cię na stanowisko)
 • Doświadczenie zawodowe – krótką listę pracodawców, stanowisk, dat rozpoczęcia i zakończenia pracy
 • Certyfikaty związane z branżą
 • Członkostwo w organizacjach zawodowych
 • Wolontariat

Treść CV funkcjonalnego

Podstawowa treść i załączane informacje są w każdym formacie CV podobne. Typy CV różnią się od siebie rozmieszczeniem poszczególnych sekcji i ich szczegółowością. Oto zalecenia dotyczące treści i struktury CV funkcjonalnego.

Dane kontaktowe

Jako pierwsze w życiorysie powinieneś podać dane kontaktowe. Umożliwi to pracodawcy skontaktowanie się z Tobą i zaproszenie na rozmowę, co jest celem CV. Dane kontaktowe powinny zawierać następujące elementy:

 • Imię i nazwisko
 • Numer telefonu (komórkowego)
 • Adres e-mailowy
 • Adres
 • Link do profilu na LinkedIn lub Goldenline

Wszystkie te elementy powinny znaleźć się na każdej stronie CV u góry, tak aby pracodawca wiedział, czyje CV czyta. Imię i nazwisko powinny być nieco większe niż dane kontaktowe. 

Adres e-mail i adres profilu na LinkedIn powinny zawierać linki, na które można kliknąć. Wszystko, co ułatwi życie pracodawcy, pomoże i Tobie w dostaniu się na rozmowę kwalifikacyjną.

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności

Następnym elementem CV funkcjonalnego jest krótkie podsumowanie doświadczenia zawodowego. Dzięki niemu pracodawca może Cię wstępnie poznać, co zachęci go do przeczytania reszty Twojego CV. To coś w rodzaju krótkiej osobistej prezentacji albo odpowiedzi na prośbę „Opowiedz mi coś o sobie” podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Sekcja ta powinna w dwóch-trzech zdaniach podsumowywać Twoje umiejętności i doświadczenie oraz pokazywać, jaki wkład możesz wnieść w realizację celów biznesowych pracodawcy.

Umiejętności

Kolejna sekcja zawiera zarówno umiejętności twarde, bezpośrednio związane z pracą, o którą się ubiegasz, jak i umiejętności miękkie, czyli cechy osobowe. Ta ostatnia kategoria poświadczy Twoją zdolność do pracy w środowisku pracodawcy. Obejmuje ona takie elementy jak komunikacja, praca zespołowa, dbałość o szczegóły i tym podobne.

Jeśli korzystasz z CV funkcjonalnego, sekcja Umiejętności jest najważniejsza, dlatego poświęcisz jej więcej czasu niż w przypadku innych typów CV. Poszczególne umiejętności należy pogrupować w kategorie i szczegółowo opisać. Sekcja ta może zawierać przykłady osiągnięć związanych z poszczególnymi umiejętnościami. 

Doświadczenie zawodowe

Podobnie jak w przypadku sekcji Umiejętności sekcja Historia zatrudnienia lub Doświadczenie zawodowe będzie się różnić w zależności od wybranego typu CV. Wszystkie typy zawierają następujące podstawowe informacje:

 • Nazwa stanowiska
 • Nazwa firmy
 • Adres
 • Data rozpoczęcia i zakończenia pracy

Informacje zamieszcza się w odwróconej chronologii, począwszy od najbardziej aktualnego stanowiska. Należy wymienić jedynie miejsca pracy z ostatnich dziesięciu lat. Wcześniejsze doświadczenie albo nie jest już istotne, albo zostało wykorzystane w pracy na bardziej aktualnych stanowiskach.

W CV funkcjonalnym są to wszystkie informacje, które należy podać. W tym typie CV nacisk położony jest na umiejętnościach, a te już zostały szczegółowo opisane.

Wykształcenie

Ta sekcja zawiera szczegóły dotyczące zarówno formalnego jak i nieformalnego wykształcenia adekwatnego do stanowiska, na które aplikujesz. Formalne wykształcenie należy zapisywać w odwróconym porządku chronologicznym, zaczynając od najnowszego lub najwyższego stopnia edukacji. Informacje, które muszą się znaleźć w tej sekcji to:

 • Uzyskany poziom wykształcenia (włącznie z kierunkiem głównym studiów i ewentualnie pobocznymi);
 • Nazwa szkoły lub instytucji edukacyjnej;
 • Informacje dotyczące zajmowanych funkcji, członkostwa w organizacjach, ważnych projektów lub publikacji.

Jeśli posiadasz nieformalne wykształcenie związane z pracą, którą się zajmowałeś lub o którą się ubiegasz, załącz informacje o nim do CV. Opis wykształcenia powinien zawierać:

 • Nazwę kursu albo certyfikatu
 • Nazwę instytucji, która go przeprowadziła lub wydała
 • Daty kursu lub wydania świadectwa

Elementy te należy umieścić w CV tylko wówczas, gdy świadczą o kwalifikacjach niezbędnych do wykonywania pracy. Jeśli w ogłoszeniu o pracę zaznaczono, że konkretne wykształcenie, kursy i certyfikaty są „wymagane”, należy zastanowić się nad przeniesieniem tej sekcji poniżej sekcji Umiejętności, nad sekcję Doświadczenie zawodowe.

Opcjonalne sekcje CV funkcjonalnego

W CV można podać dodatkowe informacje, ale tylko takie, które przyczynią się do wyjaśnienia, dlaczego kwalifikujesz się na stanowisko, o które się ubiegasz. Pamiętaj, że pracodawca zatrudni Cię jedynie wówczas, gdy będziesz w stanie:

 • Zarobić dla firmy pieniądze
 • Oszczędzić firmie pieniędzy
 • Zaoszczędzić firmie czas
 • Rozwiązać problemy firmy

Wszystko, co umieścisz w swoim CV, powinno dotyczyć jednego z tych celów. W przeciwnym razie nie należy załączać (dodatkowych) informacji. Opcjonalne elementy, które możesz dołączyć do CV, niezależnie od tego, z jakiego formatu korzystasz, to:

 • Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia
 • Członkostwo w organizacjach branżowych lub handlowych związanych z pracą, o którą się ubiegasz
 • Wolontariat
 • Patenty i publikacje
 • Biegła znajomość języków obcych

Sposób prezentowania tych informacji jest elastyczny, ale powinien być spójny z resztą CV. Najlepiej skorzystać z tego samego formatu, w jakim utworzona została sekcja Wykształcenie.

CV funkcjonalne: Podsumowanie

Większość osób jest dobra w tym, czym zarabia na życie, ale nie potrafi tego przenieść na papier. Na szczęście dostępnych jest wiele źródeł informacji, które pomogą Ci napisać CV w odpowiednim formacie. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego typu CV w konkretnej sytuacji, a następnie wypełnienie go w należyty sposób właściwą treścią.

Po wybraniu właściwego typu możesz sam stworzyć CV lub znaleźć odpowiedni szablon. Są one dostępne w internecie i pomagają w tworzeniu profesjonalnie wyglądającego CV. Wystarczy, że uzupełnisz informacje w poszczególnych sekcjach, zapiszesz plik i wydrukujesz życiorys.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
Kariera28 czas czytania
Jak macierzyństwo wpływa na kariery Polek? Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Kariera12 czas czytania
Urlop macierzyński – ile trwa oraz komu i kiedy przysługuje
Urlop macierzyński – ile trwa oraz komu i kiedy przysługuje
List motywacyjny7 czas czytania
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
CV12 czas czytania
Jak się przedstawić? (z przykładami)
Jak się przedstawić? (z przykładami)
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka