1. Blog
 2. CV
 3. Podsumowanie zawodowe w CV: Co to takiego, dlaczego jest ważne i jak je napisać
Napisany przez Karl KahlerKarl Kahler

Podsumowanie zawodowe w CV: Co to takiego, dlaczego jest ważne i jak je napisać

14 czas czytania
Podsumowanie zawodowe w CV: Co to takiego, dlaczego jest ważne i jak je napisać
Podsumowanie zawodowe jest jedną z najważniejszych części CV. Jeśli napiszesz je dobrze, może zapewnić ci niepodzielną uwagę rekrutera. Jeśli o nim zapomnisz, twoje CV może wylądować na samym dole listy.

Podsumowanie zawodowe to wyjątkowa szansa na opowiedzenie o swoich najważniejszych zaletach. Jest trochę jak autoportret – nie możesz całkowicie odbiec od rzeczywistości, ale dobrze będzie, gdy umiejętnie podkreślisz swoje atuty.

W tym artykule odpowiemy na następujące pytania (z przykładami podsumowania zawodowego z CV):

 • Czym jest podsumowanie zawodowe w CV?
 • Jaki jest cel podsumowania zawodowego?
 • Czy w twoim CV powinno się znaleźć podsumowanie zawodowe/„O mnie”?
 • Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Czym jest podsumowanie zawodowe w CV?

Podsumowanie zawodowe jest znane też jako rubryka „O mnie”, a czasem nazywa się je celem zawodowym. Niezależnie od nazwy, ma ono streścić twoje doświadczenie, umiejętności i inne kwalifikacje na stanowisko, o które się starasz. 

W odróżnieniu od reszty CV podsumowanie zawodowe nie ma formy listy. Piszesz je własnymi słowami w wybrany przez siebie sposób. To daje ci wyjątkową okazję, by już na wstępie podkreślić swoje najbardziej imponujące kwalifikacje, jak również błysnąć osobowością, pasją i motywacją

Każde CV powinno mieć co najmniej pięć elementów: 

Zauważ, że wszystkie elementy CV – poza podsumowaniem zawodowym – to listy: sposobów, jak się z tobą skontaktować, poprzednich prac oraz szkół i posiadanych umiejętności. Nie ma w nich wiele miejsca na kreatywne wyrażenie siebie. Po prostu podajesz suche fakty.

Na szczęście podsumowanie zawodowe daje ci przestrzeń, by się przedstawić i trochę zareklamować się jako wspaniałego kandydata do wymarzonej pracy. Musisz więc bardzo starannie dobierać słowa.

Rada eksperta

Jak napisać naprawdę dobre podsumowanie zawodowe? Na chwilę... zapomnij o sobie

Podsumowanie zawodowe nie ma na celu opowiedzieć historii naszego życia. To raczej odpowiedź na pytanie: „co sprawia, że jesteś wspaniałym kandydatem do pracy w naszej firmie?”. Żeby na nie odpowiedzieć, musisz w pierwszej kolejności rozważyć oczekiwania pracodawcy. Dopiero w kolejnym kroku dopasuj do nich swoje doświadczenia i kompetencje. Dlatego być może będziesz zmieniać treść podsumowania, aplikując na różne stanowiska – inne doświadczenia podkreślisz w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy biurowej, inne, gdy będziesz aplikować na stanowisko zupełnie niewymagające kontaktu z ludźmi.

Podsumowanie zawodowe w CV powinno liczyć najwyżej cztery–pięć linijek na górze CV, czyli nie więcej niż trzy–cztery zdania. Pamiętaj, że nie musisz pisać pełnymi zdaniami i możesz np. pominąć słowo „ja” czy czasownik. Poniżej znajdziesz profesjonalny przykład podsumowania zawodowego.

Przykład

Prawniczka z pięcioletnim doświadczeniem, specjalizująca się w skomplikowanych sprawach spadkowych. Autorka licznych publikacji na temat prawa spadkowego oraz współwłaścicielka kancelarii Bocian & Haładus. Pomogła już ponad 500 klientom uzyskać satysfakcjonujące rozwiązanie spraw sądowych. Zwolenniczka komunikacji NVC i mediacji.

Skopiowane!

Powiązany artykuł: Jak napisać CV. Porady, narzędzia, szablony i przykłady, dzięki którym nauczysz się pisać CV

Jaki jest cel podsumowania zawodowego/ „O mnie” w CV?

Celem podsumowania zawodowego jest pokazanie cię w wersji „TL; DR”, czyli skróconej. Dzięki temu rekruter może szybko zobaczyć, co uważasz za swoje najważniejsze kwalifikacje do pracy. 

Kierownicy prowadzący rekrutację mogą mieć czas, żeby przeczytać każde słowo twojego CV, przyjrzeć się wszystkim starannie wynotowanym podpunktom i zadumać się nad kompetencjami, które opisałeś. Ale mogą mieć też setki CV do przeskanowania i niewiele czasu do dyspozycji... Podsumowanie zawodowe na górze strony powinno zatem przekazywać najważniejsze i najbardziej imponujące informacje z całego CV.

Bo jeśli nie wywrzesz pozytywnego wrażenia już na starcie, reszta CV prawdopodobnie tego nie zmieni. Jeśli jednak profesjonalne podsumowanie zawodowe przykuje uwagę rekrutera, zapewne uważnie przeczyta on resztę twojego CV. A to zwiększy szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Najlepszy poradnik dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej
Artykuł o pokrewnym temacie
Najlepszy poradnik dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca. Ale stres można zmniejszyć, jeśli dobrze się przygotujesz. Podpowiadamy, co zrobić przed rozmową, w trakcie i po niej, by wywrzeć doskonałe pierwsze wrażenie i zdobyć wymarzoną pracę.

Czy w twoim CV powinno się znaleźć podsumowanie zawodowe/„O mnie”?

Odpowiedź na pytanie „czy w CV powinno być podsumowanie zawodowe/ „O mnie”?” jest prosta: TAK! 

Czy podsumowanie zawodowe musi się znaleźć w CV? Bez wątpienia tak – jest jego kluczowym elementem. Dlaczego? 

Po pierwsze, rekruterzy dziwiliby się, gdyby go zabrakło, ponieważ jest to jeden z podstawowych elementów CV. A po drugie, pomijając podsumowanie zawodowe, straciłbyś wyjątkową szansę, by opowiedzieć swoimi słowami, dlaczego to właśnie ty doskonale sprawdzisz się w tej pracy. 

Jeśli kusi cię, by opuścić podsumowanie zawodowe – np. żeby zyskać miejsce – nie rób tego! Podsumowanie zawodowe można uznać za najważniejszą część całego CV.

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Napisanie podsumowanie zawodowego jest prawdopodobnie największym wyzwaniem, jakie napotkasz przy aplikowaniu o pracę. Nie rób tego w pośpiechu. Zastanów się spokojnie nad swoimi najsilniejszymi stronami i doświadczeniami, które najlepiej ukażą twoje dopasowanie do wymarzonej pracy. Ułatw sobie pisanie podsumowania zawodowego przy pomocy naszych wskazówek:

 • Stwórz wielką listę wszystkiego, o czym możesz napisać.

Urządź sobie burzę mózgów i zapisuj WSZYSTKIE pomysły, jakby każdy z nich był strzałem w dziesiątkę. Nic nie szkodzi, jeśli lista okaże się bardzo długa – na pewno znajdzie się na niej niejedna rzecz do wyrzucenia. To normalna sprawa przy tego typu nieskrępowanym myśleniu. Możesz też niespodziewanie wpaść na genialne pomysły, które pozostałyby niezauważone, gdybyś oceniał je przed zapisaniem.

 • Uwzględnij swoje wszystkie kwalifikacje, nie tylko te najbardziej oczywiste.

Jeśli masz wiele lat doświadczenia w branży, ukończone prestiżowe studia i każdą możliwą certyfikację, na pewno warto wspomnieć o nich w swoim podsumowaniu zawodowym.

Staraj się jednak wyjść poza doświadczenie, wykształcenie i kompetencje – pomyśl o swoich mniej oczywistych zaletach. Mogą to być: wewnętrzna motywacja, pasja, kreatywność czy przedsiębiorczość. 

Rada eksperta

Jeśli na myśl o podsumowaniu zawodowym robi ci się słabo, nie panikuj! Nie chodzi o to, by w trzech zdaniach zawrzeć całe swoje życie, a jedynie zareklamować swoją kandydaturę na stanowisko. Jest kilka sposobów, by to zrobić, oto jeden z nich:

Krótko zaprezentuj swoje zawodowe „ja”. Następnie opisz swój największy zawodowy sukces (taki, który będzie atrakcyjny dla nowej firmy) i opowiedz krótką historię ilustrującą twoje podejście do pracy. Na koniec podaj swoje najcenniejsze umiejętności.

Co, jeśli nie masz na koncie wielkich osiągnięć? Skup się na cechach charakteru, które pomogą ci sprawdzić się w wymarzonej pracy. Odpowiednie dopasowanie do zespołu i rodzaju pracy często jest ważniejsze niż nagrody z przeszłości.

 • Używaj obrazowego, poruszającego języka.

Unikaj banałów i nudnych, niejasnych sformułowań. Przygotuj czasowniki opisujące działanie oraz ciekawe przymiotniki i postaraj się wyrażać w oryginalny sposób. Musisz pozbyć się banału i waty słownej, która dobrze brzmi, ale nic nie znaczy.

 • Nie powtarzaj się.

Pisząc podsumowanie zawodowe, staraj się unikać powtórzeń. Na przykład nie pisz, że jesteś „doświadczoną edukatorką”, a następnie – że masz „10 lat doświadczenia w polskim systemie edukacji”. Jeśli przedstawiasz się jako „grafik komputerowy z pasją”, nie dodawaj w kolejnym zdaniu, że „pasjonujesz się efektywnym dizajnem”. Takie powtórzenia sugerują, że lubisz chodzić na skróty. 

 • Postaraj się konstruować zróżnicowane zdania, które będą przyjemnie „płynąć”.

Tekst płynie, kiedy zdania w naturalny sposób łączą się ze sobą. Aby osiągnąć ten efekt, możesz zmieniać rytm zdań, tak by nie brzmiały monotonnie ani nie były poszatkowane. Aby sprawdzić, czy ci się udało, przeczytaj na głos podsumowanie zawodowe od początku do końca. Dowiesz się, czy brzmi tak, jak powinno.

Systemy ATS (Applicant Tracking Systems) służą pracodawcom do zarządzania CV i sprawdzania, czy w dokumentach znalazły się słowa kluczowe. Wyobraźmy sobie, że czołowa kancelaria prawna szuka prawnika z doświadczeniem w fuzjach i przejęciach. Zapewne ustawi system ATS na wykrywanie frazy „fuzje i przejęcia”. Jeśli na ogłoszenie o pracę spłynie 500 CV, a 100 nie będzie zawierało tego pojęcia, ATS zapewne je odrzuci. Następnie osoba prowadząca rekrutację będzie mogła się skupić na pozostałych 400 CV. 

Najlepszym sposobem na przejście przez automatyczną ocenę jest przeczytanie ogłoszenia o pracę, ustalenie dokładnych wymagań pracodawcy i użycie tych wyrażeń w swoim CV. Podsumowanie zawodowe świetnie się do tego nadaje.

Nawiasem mówiąc, CV to dokumenty, które warto dostosowywać do poszczególnych ogłoszeń. Mogą mieć różne formaty, ale niech nie będą wykute w kamieniu. Dostosowuj je do potrzeb potencjalnego pracodawcy.

 • Uważnie przeczytaj podsumowanie zawodowe i całe CV.

Przeczytaj kilkukrotnie swoje CV – a w szczególności podsumowanie zawodowe. Upewnij się, że nie ma w nim literówek, błędów ortograficznych ani gramatycznych czy przecinków w dziwnych miejscach. CV to tylko strona lub dwie, więc nawet jedna pomyłka może pogrzebać twoje szanse.

Podsumowując:

Tak
 • upewnij się, że treść podsumowania zawodowego „gra” z ogłoszeniem o pracę
 • dopasuj treść CV do oferty pracy (ale nie koloryzuj!)
 • przeczytaj CV na głos
Nie
 • powtarzaj informacji zawartych w innych częściach CV
 • przeklejaj tego samego podsumowania zawodowego z jednej aplikacji do drugiej
 • wysyłaj CV zaraz po napisaniu, bez sprawdzenia, czy o niczym nie zapomniałeś

Przykłady podsumowania zawodowego

Najlepszą inspiracją są prawdziwe, praktyczne przykłady. Poniżej znajdziesz garść podsumowań zawodowych z różnych branż. Przeczytaj je uważnie i zastanów się, jak mogą ci pomóc w napisaniu własnego podsumowania:

Przykład podsumowania zawodowego: Grafik

Kreatywny twórca 3D, zajął II miejsce w największym konkursie graficznym Graphic Design Awards.PL w 2022 roku. Stale współpracuje z uznanymi markami lifestyle’owymi. W swojej pracy skupia się na wydobyciu z rzeczywistości tego, co nieoczywiste i zachwycające.

Skopiowane!
Przykład podsumowania zawodowego: Kierownik HR

Entuzjastyczny kierownik HR. Od ośmiu lat zarządza zespołami kilkudziesięciu osób. Stworzył samodzielnie program rozwojowy dla pracowników HealthyMe, z którego korzysta 75% pracowników. Poszukuje możliwości dalszego rozwoju w zakresie tworzenia polityk firmy i wspierania zespołu.

Skopiowane!
Przykład podsumowania zawodowego: Doradca finansowy

Doradczyni finansowa: absolwentka finansów i rachunkowości, 3 lata doświadczenia, 800 uzyskanych kredytów. Stale podnoszę swoje kwalifikacje i dbam o doskonałe relacje z klientami – 97% poleca współpracę ze mną znajomym.

Skopiowane!
Przykład podsumowania zawodowego: Taksówkarz

Sumienny i punktualny licencjonowany kierowca taksówki. W zawodzie od 20 lat, jeżdżę bezwypadkowo, a moim priorytetem jest zadowolenie klienta – zdarzył mi się nawet kurs 500 km. Doskonale znam topografię Warszawy i okolic.

Skopiowane!
Przykład podsumowania zawodowego: Starsza księgowa

Główna księgowa z językiem niemieckim i 10 latami doświadczenia w prowadzeniu księgowości dla międzynarodowych firm. Na co dzień pracuję z dwujęzycznymi dokumentami i z pasją eliminuję wszelkie nieścisłości w dokumentach. Szukam możliwości dalszego rozwoju w dużym, dynamicznym zespole.

Skopiowane!
Przykład podsumowania zawodowego: Programista

Programista front-end. Pasjonat hackathonów i dizajnu dla ludzi. Świetna znajomość technologii webowych (JavaScript, JQuery, TypeScript, CSS, Bootstrap, Angular) i REST/Soap API. Moja magiczna moc to świetna komunikacja z klientem i zespołem.

Skopiowane!

Skorzystaj z tych przykładów jako inspiracji. Nasze wskazówki pomogą ci stworzyć podsumowanie zawodowe, które zrobi wrażenie na rekruterach. CVeasy.pl jest czołowym portalem z szablonami CV i przewodnikami pisania CV dla konkretnych zawodów, a w naszym bezpłatnym kreatorze łatwo przygotujesz własne niezapomniane CV. Powodzenia w szukaniu pracy!

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
Kariera14 czas czytania
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej
Kariera9 czas czytania
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Najlepiej płatne zawody w Polsce
CV10 czas czytania
Jak pisać o osiągnięciach w CV
Jak pisać o osiągnięciach w CV
Kariera15 czas czytania
Cechy osobowości i charakteru
Cechy osobowości i charakteru
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka