1. Blog
 2. CV
 3. Jak napisac CV
Napisany przez Rolf BaxRolf Bax

Jak napisac CV

33 czas czytania
Jak napisac CV
Porady, narzędzia, szablony i przykłady, dzięki którym nauczysz się pisać CV

Posiadanie doskonale dopracowanego i dobrze napisanego CV jest jak posiadanie supermocy w świecie biznesu.

Podczas gdy większość ludzi wspina się po kolejnych stopniach firmowej drabiny, Ty zarzucasz szkarłatną pelerynę i wznosisz się w górę z ponaddźwiękową prędkością. Poradnik „Jak pisać CV” zawiera najważniejsze elementy pozwalające stworzyć wspaniałe CV, które Ci to umożliwi.

Oto, co znajdziesz w poradniku pisania CV:

Pisanie CV – 10 ważnych kroków

 1. Podstawy pisania CV
 2. Złote zasady pisania CV i wyboru formatów
 3. Jak napisać Podsumowanie celów i umiejętności
 4. Wyszczególnij w CV doświadczenie zawodowe
 5. Wyszczególnij w CV specjalne umiejętności
 6. Opisz wykształcenie
 7. Dodatkowe sekcje i poprawki
 8. Dołącz ważne referencje
 9. Załącz list motywacyjny
 10. Sprawdź dokument i nie zapomnij go zapisać!

O autorach: Skuteczne szablony cveasy.pl pomogły w napisaniu CV już pięciu milionom osób na całym świecie. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby wesprzeć Cię na drodze do wspaniałej kariery... a także sprawić, że osiągniesz swój cel łatwo i przyjemnie!

Wyobraź sobie dwóch świetnych specjalistów z doskonałymi kwalifikacjami, talentem i wiedzą. Jednego z nich rekruterzy ignorują, a jego CV nie przechodzą przez automatyczne systemy aplikacji, podczas gdy drugi zapraszany jest co tydzień na rozmowy z liderami branży.

Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma osobami? Może to być zbieg okoliczności, najczęściej jednak chodzi o doskonałe CV, które idealnie wpisuje się w potrzeby zatrudniających. Marketing jest równie ważny dla profesjonalistów, jak i dla firm.

Największe znaczenie w życiu mają często drobiazgi.

Najważniejszy punkt wyjścia: gdzie stworzyć CV?

Przejdziemy wprost do podstawowej zasady, bez owijania w bawełnę.

Do stworzenia ostatecznej wersji CV nie należy używać zwykłych edytorów tekstu. MS Word i podobne programy mogą od samego początku na wiele sposobów utrudnić Ci pisanie.

Oto ich potencjalne wady:

 • Trudny i czasochłonny proces formatowania
 • Informacje zawarte w nagłówku/stopce nie zostaną poprawnie odczytane przez inne systemy
 • Kiepskie i nijakie szablony, które nie wyróżnią się wśród innych CV
 • CV, które będzie wyglądać inaczej w różnych programach
 • Możliwość utraty lub uszkodzenia plików i tak dalej.

Jak zatem rozwiązać te problemy?

Ogólnie przyjętym standardem przesyłania CV jest format PDF. Korzyści są w większości przypadków oczywiste: uniwersalne formatowanie, które nie zmienia się bez względu na to, gdzie oglądasz plik, oraz możliwość odczytu przez większość systemów oprogramowania.

Tak

Korzystaj z profesjonalnie zaprojektowanych szablonów tekstu oraz narzędzi, które zostały przetestowane przez rekruterów oraz przez systemy aplikacji.

Nie

Używaj staroświeckich edytorów tekstu, które wymagają wielu godzin pracy i często nie są kompatybilne z oprogramowaniem pracodawcy.

Kreatory online są idealnymi narzędziami do tworzenia przejrzystych, zwięzłych i pięknych CV w formacie PDF. Te rozwiązania, dostępne online lub w formie oprogramowania, służą właśnie do budowania efektownych wizualnie, świetnie działających i zoptymalizowanych pod kątem treści życiorysów. Korzystając z serwisu/platformy zaprojektowanej specjalnie do pisania CV, oszczędzisz dużo czasu i unikniesz ukrytych problemów.

Oto nasz łatwy w obsłudze kreator CV, który przeniesie Twoje CV na poziom ekstraklasy — wypróbuj za darmo!

Wygląd CV, szablony i pierwsze wrażenie

Wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Nasze pierwsze wrażenie zawsze oparte jest na estetyce, symetrii i obrazach.

Skoro starannie wybieramy nasze ubrania na rozmowę kwalifikacyjną, to dlaczego mielibyśmy nie wkładać takiego samego wysiłku w wygląd naszego CV? To ono nas reprezentuje, zanim spotkamy pracodawcę twarzą w twarz.

Z badań przeprowadzonych przez portal TheLadders wynika, że rekruterzy poświęcają jednemu CV średnio 6 sekund (wspominamy o tym w naszych poradnikach dotyczących konkretnych zawodów i przykładów). W tym krótkim czasie często podejmują podświadomą decyzję na podstawie wyglądu Twojego CV. Jeśli jest przejrzyste i piękne, menedżer ds. zatrudnienia prawdopodobnie zatrzyma na nim wzrok na dłużej.

Możesz tworzyć własne szablony, ale jeśli nie jesteś profesjonalistą, najlepiej skorzystać z tych, które zostały przetestowane w praktyce. Dzięki swojemu układowi szablony nadają CV odpowiedni charakter i ton: mogą przykładowo kłaść nacisk na kreatywność, niezawodność, zdyscyplinowanie albo inne cechy.

Tak

Posłuż się profesjonalnymi wzorami i szablonami zoptymalizowanymi pod kątem treści, psychologii oraz percepcji wizualnej.

Nie

Spędź długie godziny lub całe dni, tworząc idealny szablon/układ tekstu od podstaw, tylko po to, aby odkryć jego techniczne mankamenty.

Szablony cveasy.pl zostały podzielone i opracowane na podstawie tych cech, które najłatwiej dostosować do określonych zawodów, branż lub po prostu sytuacji, gdy pojawi się ogłoszenie o pracę.

Oto przykład z naszej szerokiej oferty przetestowanych i profesjonalnie zaprojektowanych szablonów:

Format CV: struktura tekstu

Teraz, gdy skończyliśmy się zajmować wyglądem CV, przejdźmy do magii tekstu. Najbardziej podstawowy układ tekstu CV zależy od treści i może być:

 • Chronologiczny (oparty na odwróconej chronologii);
 • Funkcjonalny;
 • Łączony (łączący w sobie powyższe formaty).

Układ chronologiczny jest nie tylko najbardziej rozpowszechniony, ale także najszerzej akceptowany przez pracodawców i branże. Największą jego zaletą jest prosta, łatwa do zrozumienia liniowa struktura.

CV w takim układzie pokazuje Twoje doświadczenie zawodowe od stanowisk najnowszych po najstarsze. Doskonale się sprawdza, gdy możesz pochwalić się ciągłą historią zatrudnienia obejmującą kilka znaczących pozycji, jakie niedawno zajmowałeś. Ale co powinieneś zrobić, jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub masz spore luki w historii zatrudnienia? W takiej sytuacji pomogą Ci układ funkcjonalny oraz mieszany.

Rada eksperta

W przypadku odwróconej chronologii korzystamy z krótkich chwil uwagi rekrutera i liczymy się z jego napiętym harmonogramem. Układ chronologiczny pokazuje najpierw Twoje najbardziej aktualne i najważniejsze stanowiska. Wykorzystaj jak najlepiej te 6-7 sekund uwagi pracodawcy!

CV o układzie funkcjonalnym skupia się przede wszystkim na Twoich miękkich i twardych umiejętnościach. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, bo niedawno ukończyłeś studia lub chcesz zmienić branżę, to właśnie układ funkcjonalny warto wziąć pod uwagę. Aby dodatkowo wzmocnić swoje CV, możesz wspomnieć w nim np. o wcześniejszych projektach, inicjatywach społecznych czy doświadczeniu w innych dziedzinach.

Format łączony kładzie równy nacisk na umiejętności i historię zatrudnienia, dlatego często jest on odpowiedni w przypadku zawodów związanych z techniką i technologią (choć nie tylko).

Zapoznaj się z klarownym przykładem, jak może wyglądać układ CV:

Aby dowiedzieć się więcej o właściwym układzie CV, zapoznaj się z naszym Poradnikiem po formatach CV, a także z artykułami na temat CV funkcjonalnego i chronologicznego!

Sekcje CV: lista podstawowych informacji

Często trudno jest określić, jakie sekcje należy uwzględnić w CV.

To logiczne, ponieważ ich znaczenie zależy od zawodu, branży i charakteru doświadczenia zawodowego. Sekcje można podzielić na niezbędne i opcjonalne. Załóżmy chwilowo, że korzystasz z układu chronologicznego (ponieważ jest on wykorzystywany w ponad 90% CV).

Niezbędne sekcje z zasady obejmują:

 • Adres i podstawowe dane osobowe
 • Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych
 • Historię zatrudnienia
 • Umiejętności
 • Wykształcenie

Sekcje opcjonalne obejmują:

 • Osiągnięcia i najważniejsze kroki w karierze (wchodzą one często w skład Podsumowania) i
 • Projekty i inicjatywy społeczne
 • Nagrody, certyfikaty i organizacje
 • Hobby i zainteresowania
Tak
 • Dołącz najważniejsze sekcje ukazujące Twoje doświadczenie zawodowe, które zrobią odpowiednie wrażenie na pracodawcy.
 • Zastanów się, które informacje mają znaczenie w przypadku Twojego zawodu. Dopiero później dodaj sekcje opcjonalne (o ile jest/będzie na nie miejsce).
Nie
 • Uwzględnij każdą możliwą sekcję, maksymalnie rozbudowując CV.
 • Wymień każdy kamień milowy w Twoim życiu oraz zajęcia, niezależnie od dostępnej przestrzeni (wykształcenie średnie, hobby i zainteresowania itp.)

Nie są to jednak żelazne zasady. Znaczenie niektórych sekcji może zmieniać się w zależności od stanowiska, na które aplikujesz, lub zawodu. Oto niektóre pytania, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o dołączeniu lub zmianie objętości sekcji:

 • Czy zwiększy to moje szanse na zatrudnienie?
 • Czy zrobi to pozytywne wrażenie na pracodawcy?
 • Czy odpowiada to wymogom stanowiska?

Twoje CV może być chronologiczne, ale Twoje decyzje powinny być funkcjonalne i pragmatyczne!

Podsumowanie: Twoje atuty, Twoja historia

Konieczność zachowania zwięzłości w CV często sprawia, że niektóre życiorysy są nijakie lub pozbawione emocji. Podsumowanie celów i umiejętności to najlepsze miejsce na nadanie swojemu CV kolorytu i życia oraz pokazanie swojej osobowości. Ta sekcja demonstruje Twoją determinację i pozytywne nastawienie oraz pozwala połączyć suche fakty z emocjami.

Podstawowe elementy Podsumowania celów i umiejętności powinny obejmować:

 • Stanowisko, funkcję lub kategorię zawodową (na przykład „Doświadczony specjalista ds. marketingu” lub „Zdecydowany i kreatywny programista”)
 • Imponujące dokonania i fakty
 • Umiejętności miękkie i twarde (tylko najważniejsze!)
 • Kierunek lub specjalizację zawodową (dopasowane do konkretnej oferty pracy)
Tak
 • Napisz wyróżniające się Podsumowanie celów i umiejętności, stosując żywy język oraz czasowniki wskazujące na działanie; włącz miękkie/twarde kompetencje do swojej charakterystyki zawodowej.
 • Zrezygnuj z długich, skomplikowanych zdań. Podsumowanie powinno być zwięzłe, a uwagę czytelnika mają zwracać przede wszystkim Twoje kompetencje i osiągnięcia.
Nie
 • Skomponuj suche lub chaotyczne Podsumowanie celów i umiejętności (w formie długiej narracji pierwszoosobowej).
 • Zapomnij wspomnieć na samym początku o ważnych kompetencjach i dokonaniach.

Podsumowanie celów i umiejętności zwróci uwagę rekrutera, jeśli zostanie napisane żywym językiem. Używaj czasowników akcji oraz klarownych i dobitnych opisów. Unikaj długich zdań i skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Dzięki temu na Twoim CV widoczne staną się osiągnięcia i istotne informacje.

Niektóre poradniki przywiązują szczególną wagę do celów zawodowych, my jednak uważamy, że podsumowanie umiejętności jest bardziej niezawodnym i uniwersalnym narzędziem. Cele zawodowe mogą odegrać ważną rolę w niektórych okolicznościach (na przykład wówczas, gdy brakuje Ci doświadczenia zawodowego). Aby zgłębić ten temat, przeczytaj nasz artykuł na temat Podsumowań celów i umiejętności na CV (omawiamy obie te sekcje).

Tak wygląda podsumowanie na CV stworzonym w naszym kreatorze !

Historia zatrudnienia: doświadczenie zawodowe

Jeśli wybrałeś układ chronologiczny (a w dziewięciu przypadkach na dziesięć tak właśnie powinieneś postąpić), wówczas właśnie ta sekcja będzie podstawą Twojego CV.

W tym miejscu nie tylko wymieniasz najistotniejsze stanowiska, ale możesz je również opisać, podając ważne fakty, osiągnięcia i liczby, które pokażą, że jesteś profesjonalistą. Nie musisz uwzględniać pełnej historii zatrudnienia. Dobierz stanowiska pod kątem konkretnej oferty pracy tak, by jak najkorzystniej zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. Dzięki temu Twoje CV będzie krótkie, klarowne i zwięzłe.

Rada eksperta

Jeśli potrafisz wskazać dane procentowe albo liczbowe lub konkretne projekty, które potwierdzą Twoją produktywność na wcześniej piastowanych stanowiskach, koniecznie to zrób. Czy pomogłeś firmie zaoszczędzić pieniądze? Czy uczestniczyłeś w działaniach obejmujących całe przedsiębiorstwo? A może prowadziłeś zespół projektowy? Albo sprawiłeś, że ocena usługi internetowej przez klientów poszybowała w górę? Rekruterzy lubią konkretne dane.

Każda pozycja zawodowa powinna być opisana w następujący sposób:

 • Nazwa stanowiska, nazwa firmy, miejsce zatrudnienia
 • Miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia pracy
 • Od trzech do sześciu punktów krótko przedstawiających rezultaty Twojej pracy i Twoją rolę w firmie

Doskonałym pomysłem jest prowadzenie osobnego pliku lub listy z najważniejszymi etapami pracy, osiągnięciami, projektami i konkretnymi liczbami. W ten sposób zawsze dysponujesz arsenałem gotowych do wykorzystania danych, ilustrujących Twoje tezy. Wgryź się w temat i przeczytaj więcej o tej ważnej sekcji CV w naszym poradniku dotyczącym doświadczenia zawodowego. 

Sekcja Umiejętności: kompetencje i supermoce

Sekcja Umiejętności to lista Twoich cech, wyjątkowych kompetencji oraz możliwości.

To Twój pierwszy „test kompetencji”. Ta część jest bardziej praktyczna niż Podsumowanie celów i umiejętności zawodowych, ponieważ osoby rekrutujące i zautomatyzowane systemy będą oceniać Twoje umiejętności na podstawie pewnej listy kontrolnej.

Co więcej pewne umiejętności twarde (a czasami nawet miękkie – ponownie zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dla pielęgniarek lub nauczycieli) są absolutnie niezbędne do wykonywania niektórych funkcji. Oto dwie ważne rady: starannie wybierz kolejność podawanych informacji oraz przeanalizuj opis stanowiska!

CV może być zbyt krótkie, by pomieścić wszystkie Twoje umiejętności. Zamieść w swoim życiorysie (szczególnie na samym początku) te, które najlepiej odpowiadają wymaganiom oferty pracy.

Rada eksperta

Nawet najbardziej doświadczeni specjaliści często mylą umiejętności twarde z miękkimi, ponieważ na niektórych stanowiskach są one ze sobą powiązane. Ogólna zasada jest taka, że umiejętności miękkie dotyczą głównie interakcji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, organizacji i przywództwa.

Umiejętności twarde to umiejętności praktyczne, często niezbędne do wykonywania określonego zawodu lub pracy. Na przykład znajomość konkretnego języka programowania na stanowisku programisty lub obsługi pewnego rodzaju oprogramowania do zadań pracownika biurowego. Kompetencje te niezbędne są do wykonywania codziennych obowiązków w pracy.

Szukasz więcej informacji na temat tego, jak stworzyć doskonałą Sekcję umiejętności? Oto nasz poradnik dotyczący opisywania umiejętności!

Przykład sekcji Umiejętności w naszym interaktywnym kreatorze CV

Wykształcenie: historia rozwoju osobistego i intelektualnego

Znaczenie sekcji Wykształcenie zależy od zawodu i dziedziny gospodarki. 

Na przykład w naszym poradniku dla programistów stron internetowych podkreślamy, że formalna edukacja nie jest czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Wielu programistów jest do pewnego stopnia samoukami. Jednak żadne CV nie jest kompletne bez sekcji Wykształcenie, a wielu pracodawcom zależy na oficjalnym świadectwie ukończenia szkoły.

Podobnie jak w wielu innych sytuacjach, nie istnieje jedno uniwersalne podejście do sekcji Wykształcenie. Zawody typu prawnik, lekarz oraz zawody z dziedziny nauk ścisłych (chemik, biolog itp.) bezwzględnie wymagają formalnego wykształcenia. Warto nawet zamieścić w CV wybór publikacji naukowych (w sekcji Wykształcenie lub w osobnej kategorii).

Rada eksperta

Układ chronologiczny nie ogranicza się do sekcji Historia zatrudnienia. Sekcja Wykształcenie również powinna w pierwszej kolejności prezentować najbardziej aktualne i najważniejsze osiągnięcia akademickie.

Należy pamiętać, że w erze łatwego dostępu do informacji i technologii możesz wpisać na listę przebytych kursów i szkoleń elementy takie jak uzyskane certyfikaty online, bootcampy, specjalistyczne seminaria lub kursy i tak dalej. Aby się zorientować, na ile istotna jest ta sekcja, zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym wykształcenia  lub z poradnikami dotyczącymi zawodów lub z przykładami.

Technologia i psychologia: zewnętrzny system rekrutacyjny (ATS) oraz rekruterzy

Omówiliśmy już podstawy pisania CV, które należy zrozumieć, żeby stworzyć wyróżniające się CV, dzięki któremu zdobędziesz pracę.

Oprócz tego istnieją jeszcze dwa niezwykle ważne aspekty zamieniające Twoje CV w wymarzony klucz do kariery: interakcja z zewnętrznym systemem rekrutacyjnym (ATS) oraz świadomość tego, w jaki sposób osoba rekrutująca patrzy na Twoje CV.

Zewnętrzne systemy rekrutacyjne (ATS) weszły do powszechnego użytku w dużych i średnich firmach w najbardziej rozwiniętych krajach na całym świecie. Ze względu na dużą liczbę aplikacji i potencjalnych pracowników każdego miesiąca, specjaliści od HR nie zawsze nadążają ze swoją pracą.

Zamiast bez końca rozbudowywać działy personalne pracodawcy korzystają ze wsparcia zautomatyzowanych systemów. Zadaniem takich systemów jest analiza oraz selekcja (a czasem ocena) CV na podstawie słów kluczowych.

Statystyki

Badanie przeprowadzone przez Preptel pokazuje, że nawet 75% CV (dane z USA) nie dotrze do pracownika działu HR. Zautomatyzowane filtry mogą pochłaniać CV jak czarna dziura. Dlatego ważne jest zrozumienie zasad działania zewnętrznych systemów rekrutacyjnych.

Brak elastyczności zewnętrznych systemów rekrutacyjnych stanowi jeden z głównych powodów, dla których warto zrezygnować z edytora tekstu i użyć internetowego kreatora CV. Systemy ATS przetwarzają Twoje CV przy pomocy specjalnego algorytmu. Ogromny odsetek życiorysów odpada – niezależnie od ich profesjonalnej treści – z powodu błędów w formatowaniu, ilustracji, wykresów, nieodpowiednich informacji w nagłówku itp. Dlatego tak bardzo istotne jest stosowanie sprawdzonych narzędzi tworzących przejrzyste CV bez ukrytych braków w formatowaniu.

Ale w jaki sposób zewnętrzny system rekrutacyjny selekcjonuje i ocenia CV? Odpowiedź jest prosta: w oparciu o słowa kluczowe wybrane przez pracodawcę albo rekrutera lub o parametry systemowe dla danego stanowiska.

Istnieją trzy metody selekcji słów kluczowych: oparte na znajomości branży, ręcznej analizie opisu stanowiska oraz użyciu chmur znaczników.

Tak
 • Przeanalizuj opis stanowiska pracy, aby zrozumieć, jakie umiejętności lub inne aspekty należy traktować priorytetowo
 • Użyj narzędzi internetowych do formatowania, aby zapobiec odrzuceniu CV
 • Zgromadź informacje o pracodawcy
 • Skorzystaj z wiedzy o branży
 • Wybierz format PDF
 • Spraw, aby Twoje CV było czytelne zarówno dla ludzi, jak i systemów automatycznych
Nie
 • Zignoruj technologie takie jak zewnętrzne systemy rekrutacyjne oraz wytyczne dotyczące formatowania
 • Używaj podstawowych edytorów tekstów, przez które zewnętrzny system rekrutacji odrzuci Twoje CV
 • Wyślij do wszystkich pracodawców taki sam życiorys niezależnie od specyfiki danej firmy
 • W sposób sztuczny wstaw zbyt wiele słów kluczowych, co sprawi, że Twoje CV stanie się nieczytelne dla żywego człowieka

Znajomość branży opiera się na Twojej wiedzy i zebranych informacjach. Możesz czerpać z własnego doświadczenia lub skorzystać z poradników dotyczących konkretnych zawodów. Na przykład w naszym poradniku dla programistów pokazujemy, jakie umiejętności, języki programowania i zainteresowania zyskały na popularności w ostatnich latach. W naszym poradniku dla pielęgniarek wymieniamy dwie umiejętności, które według statystyk są najczęściej wymagane przez pracodawców.

Zawsze należy się zapoznać ze stroną internetową pracodawcy. Możemy się z niej dowiedzieć, co firma ceni, jakiego używa języka i tak dalej. Wiedza ta może stać się przysłowiowym „asem w rękawie”.

Opis stanowiska jest Twoim najważniejszym sprzymierzeńcem w doborze słów kluczowych rejestrowanych przez zewnętrzne systemy rekrutacyjne. Opis stanowiska z reguły zawiera podstawowe wymagania i niezbędne do jego wykonywania umiejętności miękkie Znajdź je i uwzględnij w swoim CV.

Jeśli opis stanowiska jest niejasny i mętny, nie martw się: istnieją przydatne narzędzia, które pozwolą zorientować się, o co w nim chodzi. Są to tak zwane chmury znaczników, takie jak Wordle lub Worditout.com (łatwe do znalezienia przez Google). Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz do nich ofertę pracy, a uzyskasz wizualizację użytej terminologii.

Przejdźmy do rekrutacji prowadzonej przez ludzi: zapoznaj się z dwoma głównymi kwestiami uwzględnianymi przez rekrutera przy ocenie Twojego CV. Przede wszystkim zdaj sobie sprawę ze sporej konkurencji – setki CV to w niektórych firmach chleb powszedni. Unikaj bycia osobą nijaką, taką jak inne, o niewielkiej energii. Choć w CV nie należy przesadzać (menedżerowie ds. rekrutacji bez trudu wyłowią „sztucznie podkręcone” CV), to należy się zastanowić, czy tekst nie jest sformułowany zbyt skromnie.

Rada eksperta

Zadbaj o to, żeby Twoje CV opowiadało historię, pokazywało Cię jako człowieka i prezentowało wszystkie Twoje zawodowe sukcesy. Pamiętaj także, że osoba rekrutująca będzie Cię oceniać pod kątem tego, czy dobrze odnajdziesz się w firmie. Twoje CV powinno Cię przedstawić jako przyszłego produktywnego pracownika.

Po drugie nie zasypuj osób rekrutujących terminologią techniczną. Wszystkie zawody mają swój własny żargon czy slang, ale nie każdy rekruter jest z nim zaznajomiony. Podkreśl swoje umiejętności techniczne, ale pamiętaj, by je odpowiednio rozłożyć w CV (szczególnie w Podsumowaniu). Nie zapomnij też o swoich umiejętnościach miękkich i cechach charakteru, aby pokazać, że jesteś człowiekiem zdolnym do budowania relacji z innymi.

CV międzynarodowe a CV typowe dla danego kraju

Na koniec, jeśli planujesz relokację za granicę lub chcesz znaleźć tam nową pracę, zwróć uwagę na specyfikę zatrudnienia w konkretnym kraju.

CV w poszczególnych regionach i krajach będą różniły się, jeśli chodzi o niuanse kulturowe i etyczne oraz szczegóły techniczne. Niektóre aspekty pisania życiorysu w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych mogą być diametralnie inne. Należy zatem przeprowadzić kwerendę na temat kraju i lokalnej sytuacji w interesującej Cię branży. Aby poszerzyć swoją wiedzę, skontaktuj się z ekspatami, odwiedzaj spotkania networkingowe i zapoznaj się z informacjami w sieci.

Tak
 • Przeprowadź w sieci research dotyczący zatrudniania w konkretnym kraju
 • Nawiąż kontakt (online lub w realu) z ludźmi mówiącymi w Twoim języku, którzy zatrudnieni są w lokalnej branży
 • Sprawdź, jakiego formatu CV będziesz potrzebować: krótszego, będącego podsumowaniem Twoich umiejętności i doświadczenia zawodowego, czy też dłuższego, wyszczególniającego oprócz doświadczenia zawodowego również wykształcenie itd.
 • Weź pod uwagę różnice kulturowe i różne style prezentacji
 • Poszukaj przykładów miejscowych CV
Nie
 • Użyj takiego samego CV we wszystkich krajach, w których ubiegasz się o pracę
 • Zlekceważ inną kulturą czy też inne pojęcie norm etycznych i zawodowych
 • Przyjmij, że format i długość CV są wszędzie takie same

Ogólnie rzecz biorąc, popularne „geograficznie” CV można podzielić na:

 • CV międzynarodowe
 • CV amerykańskie
 • CV brytyjskie
 • CV hiszpańskie
 • CV azjatyckie
 • CV rosyjskie
Rada eksperta

Jeśli ubiegasz się o pracę w obcym kraju, musisz jasno i klarownie podać w swoim CV informacje na temat narodowości, wizy i znajomości języków. Nie jest to ważne, kiedy ubiegasz się o pracę we własnym kraju, ale w przypadku CV międzynarodowego ma to zasadnicze znaczenie.

Jeśli interesują Cię porady ekspertów dotyczące pisania CV dopasowanego do określonego regionu, zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym regionalnych typów CV. Poradnik zawiera wszystkie wyżej wymienione kategorie, a także wskazówki dotyczące pisania CV skierowane do osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.

Chociaż przekazaliśmy Ci już najważniejsze podstawowe informacje potrzebne do stworzenia zapewniającego wspaniałe możliwości CV, to zgromadzona przez nas wiedza obejmuje więcej!

Jeśli chcesz podszlifować swoje umiejętności pisania CV, zapoznaj się z naszymi poradnikami dotyczącymi dodatkowych sekcji i tematów.

Jak napisać list motywacyjny
Artykuł o pokrewnym temacie
Jak napisać list motywacyjny

Tutaj dowiesz się, jak napisać list motywacyjny, który wyróżni Cię z tłumu i pomoże Ci dostać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie zapomnij też zapoznać się ze wspaniałymi funkcjami kreatora CV cveasy.pl. To z pewnością zaoszczędzi Ci wiele czasu i wysiłku oraz sprawi, że Twoje CV będzie na jeszcze wyższym poziomie!

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV5 czas czytania
Co oznacza CV?
Co oznacza CV?
CV12 czas czytania
25 Niezbędne umiejętności analityczne w CV
25 Niezbędne umiejętności analityczne w CV
CV10 czas czytania
Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…
Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…
CV16 czas czytania
Tworzenie CV po angielsku: jak to zrobić
Tworzenie CV po angielsku: jak to zrobić
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka