List wprowadzający jest pierwszą możliwością kontaktu i pozwala opowiedzieć jego adresatowi kilka słów o sobie. Celem jest zdobycie nowej pracy lub kontaktu biznesowego.
Możesz go pisać do znanej Ci już osoby, albo do kogoś, kogo jeszcze nie znasz. Na tym blogu omówimy wszystko, co powinieneś na ten temat wiedzieć, między innymi:
- Czym jest list wprowadzający i jak go napisać;
- Wskazówki dotyczące pisania całego listu;
- Jaka jest różnica między listem wprowadzającym a listem motywacyjnym;
- Przykładowe listów wprowadzających.
Czym jest list wprowadzający?
Jeśli szukasz nowej pracy, powinieneś odwołać się do różnych sposobów: sprawdzając tablic ogłoszeń, nawiązując kontakt z agencjami pośrednictwa pracy, rekruterami i – bezpośrednio – z interesującą Cię firmą. Kontakt bezpośredni polega na znalezieniu odpowiedniej osoby w firmie i zwrócenie się do niej, przedstawienie się i otworzenia sobie tym samym drzwi, co może pomóc w znalezieniu pracy.
List wprowadzający lub polecający może być również użyty do wzajemnego przedstawienia sobie dwóch osób, na przykład polecenie komuś znajomego profesjonalisty lub przedstawienie pracodawcy potencjalnego nowego pracownika.
Powody napisania listu wprowadzającego
Listem wprowadzającym można się posłużyć w wielu różnych sytuacjach. Kiedy nowy pracownik rozpoczyna pracę, jego szef może rozesłać wszystkim informację o nowym współpracowniku i poprosić o jego dobre przyjęcie w miejscu pracy. Jeśli sam rozpoczynasz nową pracę, możesz wysłać do klientów list, w którym opiszesz, kim jesteś i jaka jest Twoja rola. List wprowadzający wysyła się często do potencjalnych nowych klientów w celu zdobycia nowego kontaktu lub zlecenia. Osoby poszukujące pracy mogą rozesłać listy wprowadzające, aby zdobyć nowe kontakty, a –może nawet – nową pracę.
List wprowadzający możesz wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub zamieścić albo przesłać w wiadomości na LinkedIn. Możesz napisać go w dowolny sposób – taki, jaki Ci najbardziej odpowiada.
Pisanie listu wprowadzającego
Choć istnieje wiele różnych powodów, dla których wysyła się listy wprowadzające, podczas ich pisania należy trzymać się tej samej podstawowej struktury:
Zwrot grzecznościowy
List wypada zacząć od uprzejmego zwrotu, zwłaszcza jeśli rozmawiasz z osobą, z którą nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu
Oto przykład, w jaki można za pośrednictwem LinkedIn nawiązać kontakt z osobą, z którą wcześniej nie rozmawiałeś:
Szanowny Panie, dziękuję za włączenie mnie do grona swoich profesjonalnych kontaktów.
Opcjonalnie, jeśli wprowadzasz nowego członka zespołu do grupy, możesz napisać:
Szanowni Państwo/Drodzy współpracownicy,
Relacja z odbiorcami zadecyduje o tym, czy zwrot grzecznościowy powinien być formalny czy raczej nieformalny, ale nigdy o nim nie zapominaj, ponieważ wyraża on Twój szacunek do odbiorcy.
Cel listu
Ważną kwestią, jest cel listu wprowadzającego. Dlaczego go piszesz? Wszyscy są zajęci, należy więc szybko przejść do sedna sprawy.
Oto przykład, w jaki można się przedstawić się potencjalnemu klientowi lub pracodawcy.
Pracuję obecnie na stanowisku kierownika projektu w firmie LoGo w Poznaniu. Kontaktuję się z Panem, ponieważ w przyszłym tygodniu będę we Wrocławiu i chciałbym spotkać się z Panem osobiście, o ile znajdzie Pan dla mnie czas w swoim kalendarzu.
Jeśli przedstawiasz nowego członka zespołu, możesz napisać:
Z przyjemnością informuję, że pani Anna Kowalska rozpoczęła dziś pracę z nami w dziale finansowym jako asystentka ds. księgowości.
Zasadność nawiązania kontaktu
Kiedy poinformowałeś odbiorcę, dlaczego się z nim skontaktowałeś, kolejnym krokiem jest dalsze wyjaśnienie zasadności podjęcia takiego kroku.
Ze względu na to, że nasza firma będzie współpracować z partnerami w biznesie w nadchodzącej kampanii TerazMy, pomyślałem, że warto spotkać się osobiście i razem porozmawiać o projekcie.
Wyjaśnij odbiorcy konkretnie, dlaczego się z nim kontaktujesz. Nie ma przy tym potrzeby wchodzenia w szczegóły.
Rezultat
Jakiego rezultatu oczekujesz? Innymi słowy, czego oczekujesz od odbiorcy?
Jeśli na przykład przedstawiasz nowego członka zespołu, możesz napisać:
Jeśli zobaczysz Anię w tym tygodniu, proszę powitaj ją ciepło i pomóż jej poczuć się w biurze jak u siebie.
Jeśli chodzi o Ciebie samego, powinieneś poinformować odbiorcę, jakich informacji oczekujesz w odpowiedzi i jak może się z Tobą skontaktować.
Proszę dać znać, czy środa lub czwartek Panu odpowiadają, a jeśli nie, zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem: [email protected].
Zadbaj o to, by wprowadzenie było uprzejme i profesjonalne. Pamiętaj o tym, żeby napisaću, kim jesteś, i wyjaśnić, dlaczego kontaktujesz się z odbiorcą i jakie są Twoje oczekiwania wobec niego.
Przykładowe listy wprowadzające
Przykład #1: Przedstawienie swojej firmy
Szanowny Panie,
dziękuję za włączenie mnie do grona swoich profesjonalnych kontaktów.
Zwracam się do Pana, ponieważ niedawno otworzyłem małą kawiarnię na rogu ulicy Tarnowskiej. Dostarczamy kawę i inne przekąski, takie jak ciastka i chipsy do firm w okolicy. Można u nas zamówić zarówno dania na wynos, jak i zjeść na miejscu.
Ponieważ Pańska firma ma od niedawna siedzibę w sąsiedztwie, chciałem Państwa powitać i zaprosić do nas na ciasto i kawę. Chętnie też porozmawiam z Panem o świadczonych przez nas usługach cateringowych i gastronomicznych, które mogą Państwa zainteresować.
Czekam na wiadomość dotyczącą odpowiedniej daty i z góry cieszę się na spotkanie.
Pozdrawiam
Jan Lesiak
Przykład #2: List wprowadzający w celu znalezienia pracy
Szanowny Panie,
zwracam się z pytaniem o ewentualne wakaty w Państwa dziale inżynierii lądowej.
Skończyłem wydział inżynierii lądowej i wodnej na Politechnice Wrocławskiej i odbyłem czteromiesięczny staż w miejscowej firmie, dzięki któremu zdobyłem bezcenne doświadczenie w planowaniu miejskim i projektowaniu infrastruktury.
Obecnie szukam pracy na pełny etat, a o Państwa firmie słyszałem same pozytywne opinie. Chętnie porozmawiam o tym, w jaki sposób moje doświadczenie może zostać wykorzystane na potrzeby Państwa firmy. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Z poważaniem
Leszek Smoktunowicz
Jaka jest różnica między listem wprowadzającym a listem motywacyjnym?
Chociaż list motywacyjny jest w pewnym sensie wprowadzeniem, nie oznacza tego samego, co list wprowadzający. List motywacyjny wysyła się wraz z podaniem o pracę, w procesie aplikacji na konkretne stanowisko, podczas gdy list wprowadzający może być wysłany w innej sytuacji i w innym celu. List wprowadzający powinien zawierać tylko kilka krótkich akapitów, podczas gdy list motywacyjny może obejmować około jednej strony. List wprowadzający jest najczęściej wysyłany za pośrednictwem poczty elektronicznej lub platform takich jak LinkedIn, ale sam możesz zdecydować, który format najbardziej Ci odpowiada.