1. Blog
 2. Kariera
 3. Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (+ darmowe przykłady)
Napisany przez Lyndsey McLaughlinLyndsey McLaughlin

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (+ darmowe przykłady)

14 czas czytania
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (i inne sugestie, jak odejść z pracy w elegancki sposób)
Wypowiedzenie umowy o pracę potwierdza chęć odejścia z pracy. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, aby było ważne. Sprawdź, jak długi będzie okres wypowiedzenia i skorzystaj z przykładowego wypowiedzenia, które podajemy.

A więc to postanowione: odchodzisz z pracy. Już nigdy więcej nie będziesz przychodzić do tego biura i rozmawiać z szefem o nadgodzinach i zaległym urlopie do wykorzystania!

Tylko... im dłużej myślisz, tym więcej masz pytań. Jak prawidłowo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Czy pracodawca może odmówić przyjęcia wypowiedzenia? Jak w ogóle napisać takie wypowiedzenie? Nie stresuj się – wszystkie informacje znajdziesz na CVeasy.pl! Znajdziesz także przydatne wskazówki, które pomogą ci osiągnąć cel bez palenia za sobą mostów.

Oto, o czym piszemy:

 • Dlaczego potrzebujesz dobrze napisanego wypowiedzenia umowy, kiedy rezygnujesz z pracy?
 • Co powinno się znaleźć w wypowiedzeniu umowy o pracę
 • Format wypowiedzenia umowy o pracę
 • Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
 • Kiedy złożyć wypowiedzenie i ile potrwa okres wypowiedzenia
 • Kiedy nie trzeba składać wypowiedzenia?
 • Kiedy nie trzeba zachowywać okresu wypowiedzenia?
 • Czy pracodawca może odmówić przyjęcia wypowiedzenia?

Dlaczego potrzebujesz dobrze napisanego wypowiedzenia umowy, kiedy rezygnujesz z pracy?

Po pierwsze, umowa o pracę może cię zobowiązywać do zachowania ustalonego w niej okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest oficjalnym dokumentem i będzie stanowić dowód, że spełniłeś ten obowiązek.

Po drugie, być może przysługuje Ci wynagrodzenie za urlop, odprawa lub świadczenia zdrowotne i emerytalne. Możesz potrzebować wsparcia działu HR, który wyjaśni Ci, jakie masz opcje – na przykład, w jaki sposób przenieść swoje świadczenia emerytalne lub przedłużyć ubezpieczenie zdrowotne. Dokładne określenie terminu odejścia z pracy ułatwi przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Po trzecie, po prostu warto rozstać się w miłej atmosferze. Przyszli szefowie mogą oczekiwać referencji od poprzednich pracodawców. Może się też zdarzyć, że poprosisz szefa o list polecający, z którego będziesz mógł skorzystać w przyszłości. Dlatego nawet jeśli nie znosisz swojej obecnej pracy, nie znikaj z dnia na dzień. Nawet jeśli w obecnej pracy traktowano cię okropnie, przełknij urazę, zachowaj się profesjonalnie i odejdź, utrzymując dobre stosunki. Na dłuższą metę będziesz zadowolony, że tak zrobiłeś.

Wypowiedzenie umowy-zlecenia
Artykuł o pokrewnym temacie
Wypowiedzenie umowy-zlecenia

Nie masz obowiązku podawania powodu, dla którego wypowiadasz umowę zlecenie. Warto to jednak rozważyć. Piszemy, co musi się znaleźć w wypowiedzeniu umowy zlecenia, i jak je wręczyć, by było skuteczne.

Co powinno się znaleźć w wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy to bardzo prosty dokument, który potwierdza twoją wolę odejścia z pracy. Oto, co powinien zawierać:

 • Miejscowość i data
 • Twoje nazwisko i dane kontaktowe
 • Dane pracodawcy: nazwa firmy i adres
 • Tytuł pisma
 • Informacja o wypowiedzeniu umowy o pracę
 • Dane umowy o pracę
 • Opcjonalnie: Powód odejścia z pracy
 • Zwrot grzecznościowy i podpis
 • Miejsce na potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia i podpis pracodawcy.

Format wypowiedzenia umowy o pracę

Oto kilka wskazówek, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę, które będzie miało odpowiedni układ i format.

Nagłówek

Nagłówek u góry strony powinien zawierać twoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail.

Być może masz już przygotowany nagłówek CV lub listu motywacyjnego, których używałeś podczas poszukiwań pracy. I tutaj nagłówek służy temu samemu celowi: odbiorca powinien wiedzieć, jak w razie potrzeby będzie się mógł z tobą skontaktować.

Najlepiej podać prywatny numer telefonu i adres e-mail, ponieważ firmowy telefon i adres e-mail prawdopodobnie zostaną wkrótce wyłączone. Pamiętaj, że firma może twój list przechowywać przez wiele lat. Może też w przyszłości chcieć się z tobą skontaktować w celu przekazania istotnych dla Ciebie informacji.

Odbiorca

Po prawej stronie, pod nagłówkiem, napisz imię i nazwisko oraz stanowisko swojego przełożonego, a także nazwę i adres firmy. Możesz również dodać adres e-mail oraz numer telefonu odbiorcy.

Dane te zapewnią, że twoje wypowiedzenie trafi do odpowiedniej osoby. A jeśli w przyszłości pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące twojego odejścia z pracy, ułatwią one kontakt z osobą, do której został dostarczony list.

Miejscowość i data

Po prawej stronie w nagłówku lub nad imieniem i nazwiskiem oraz adresem odbiorcy zapisz miejscowość i dzień, w którym dostarczysz lub wyślesz list.

Tytuł listu

Tytuł listu należy umieścić na środku. Powinien on brzmieć: „Wypowiedzenie umowy o pracę” lub „Rozwiązanie umowy o pracę”.

Dane umowy o pracę

Zaraz po informacji, że chcesz rozwiązać umowę o pracę, powinieneś podać dane umowy, którą wypowiadasz, czyli jej numer (o ile taki posiada), datę i miejsce jej zawarcia oraz informacje o stronach, które ją zawarły.

Jeśli w treści umowy został uwzględniony okres wypowiedzenia, należy napisać, czy zostaje on zachowany i ile wynosi jego długość.

Przykład

Niniejszym wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony, zawartą 15 maja 2021 r. między firmą FirmTech Wave Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grochowej 213 w Warszawie a Janem Pietruszką, z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego miesiąc.

Skopiowane!

Opcjonalnie: Powód odejścia z pracy

Pamiętaj, że nie masz obowiązku podawania powodu, dla którego rezygnujesz z pracy. Jeśli chcesz, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobić. Ważne jest, aby sformułować go w sposób profesjonalny i uprzejmy.

Miejsce na potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia i podpis pracodawcy.

Na dole wypowiedzenia należy zostawić miejsce, w którym Twój szef albo inna osoba do tego upoważniona potwierdzi swoim podpisem otrzymanie Twojego wypowiedzenia.

Rada eksperta

Pisząc wypowiedzenie umowy o pracę, trzymaj się odpowiedniego formatu listu biznesowego – tak jak to robisz w przypadku listu motywacyjnego, gdy szukasz nowej pracy. Użyj atrakcyjnego nagłówka, w którym zapiszesz swoje dane kontaktowe.

Użyj wyraźnej czcionki o czytelnym rozmiarze, nie większym niż 12 punktów i nie mniejszym niż 10. Główny tekst wypowiedzenia powinien być wyrównany tylko do lewej strony, a nie do obu marginesów.

Ponieważ wypowiedzenie umowy o pracę zwykle nie przekracza jednej strony A4, może się okazać, że dolna połowa strony jest pusta. Aby temu zapobiec, możesz zrobić większe marginesy lub zwiększyć interlinię, czyli odstęp między wierszami.

Zanim poinformujesz szefa o planowanym odejściu z pracy, powinieneś przygotować formalne wypowiedzenie. Najlepiej je wydrukować, podpisać, włożyć do koperty i wręczyć podczas rozmowy.

Inną możliwością jest przygotowanie wypowiedzenia do przesłania go e-mailem zaraz po spotkaniu z pracodawcą. Jeśli ważny jest termin złożenia wypowiedzenia – na przykład, jeśli jeszcze dziś musisz dostarczyć swoje wypowiedzenie, aby odejść z pracy za dwa tygodnie – natychmiast to zrób.

Możesz zapytać swojego przełożonego, czy powinieneś poinformować o swoim odejściu inne działy i osoby, na przykład HR lub kierownika biura. W zależności od sytuacji możesz też zapytać, czy albo kiedy możesz zawiadomić kolegów, że odchodzisz z pracy.

Czy podawać powód rezygnacji z pracy?

Twój szef, inni członkowie zespołu, a nawet Twoja ulubiona pani wydająca posiłki na stołówce prawdopodobnie będą pytać, dlaczego odchodzisz. To naturalne i będziesz musiał sformułować jakąś odpowiedź, aby zaspokoić zwykłą ludzką ciekawość. W oficjalnym wypowiedzeniu umowy o pracę nie musisz tego robić. Jeśli odchodzisz z całkowicie zrozumiałego powodu, który nikogo nie urazi, nie ma powodu, aby nie podawać go w wypowiedzeniu umowy o pracę. Nie oznacza to, że musisz to zrobić, ale dlaczego nie?

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Przykład, który możesz dostosować do swoich potrzeb

Marek Kierdusiński
ul. Wojska Polskiego 34/2
44-120 Pyskowice
[email protected]
694-444-262

25 maja 2024 r., Pyskowice

Sz.P. Anna Nowak
Kierowniczka
PPHU CleanPol
ul. Szpitalna 4
44-120 Pyskowice

WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ

Niniejszym wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony UOP/2/2019 zawartą w dniu 2 stycznia 2019 roku między firmą PPHU CleanPol, ul. Szpitalna 4, 44-120 Pyskowice, NIP 00000000, REGON 1111111111, a Markiem Kierdusińskim z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego trzy miesiące.

Z poważaniem
Marek Kierdusiński

Miejsce na podpis przełożonego

Skopiowane!

Kiedy złożyć wypowiedzenie i ile potrwa okres wypowiedzenia

To, jak długo potrwa okres wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony, zależy od twojego stażu pracy u pracodawcy. Jeśli pracujesz:

 • do 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie
 • od 6 miesięcy do 3 lat – okres wypowiedzenia to 1 miesiąc
 • powyżej 3 lat – okres wypowiedzenia to 3 miesiące.

Warto wiedzieć, że staż pracy obejmuje cały okres zatrudnienia u pracodawcy, niezależnie od liczby umów czy przerw między nimi.

Przykład

Pani Helena pracowała w firmie Słonecznix jako księgowa na podstawie umowy o pracę w latach 2016–2018, 2020-2021 i cztery miesiące w 2024 roku. Jej staż pracy w tej firmie wynosi 5 lat i 4 miesiące, a zatem okres wypowiedzenia będzie trwał 3 miesiące.

Skopiowane!

Jeśli masz umowę o pracę na okres próbny, który:

 • do 2 tygodni – okres wypowiedzenia to 3 dni
 • jest dłuższy niż 2 tygodnie – okres wypowiedzenia to 1 tydzień
 • wynosi 3 miesiące – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Prawo pracy mówi, że okres wypowiedzenia kończy się na koniec tygodnia (w sobotę) lub miesiąca.

Przykład

Jeśli masz 3-miesięczny okres wypowiedzenia i wypowiesz umowę o pracę np. 1 marca, będziesz pracować do końca czerwca. Podobnie byłoby, gdybyś wypowiedział umowę 31 marca. Jeśli jednak pospieszysz się i wypowiesz ją 28 lutego, będziesz pracować jedynie do końca maja.

Skopiowane!

Kiedy nie trzeba składać wypowiedzenia?

Nie musisz składać wypowiedzenia, jeśli umowa o pracę była zawarta na czas określony i dobiegł on końca. Taka umowa ulega rozwiązaniu i nie trzeba jej wypowiadać.

Przykład

Bartek ma umowę o pracę na czas określony do 15 lipca 2024 roku. 15 lipca 2024 roku umowa ulega rozwiązaniu. Bartek nie musi w tym celu nic robić.

Skopiowane!

Kiedy nie trzeba zachowywać okresu wypowiedzenia?

Zgodnie z przepisami pracownik może odejść z pracy z dnia na dzień bez zachowania okresu wypowiedzenia (w tzw. trybie natychmiastowym) w dwóch sytuacjach:

 • jeśli lekarz wyda orzeczenie, że praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika
 • kiedy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika.

W tym drugim przypadku pracownik może się starać o odszkodowanie, czyli wypłatę za okres wypowiedzenia.

Uwaga: przy składaniu wypowiedzenia w trybie natychmiastowym trzeba koniecznie podać przyczynę!

Istnieje jeszcze trzecia, znacznie przyjemniejsza sytuacja, w której nie ma okresu wypowiedzenia: jeśli pracownik i pracodawca zgodnie zdecydują o skróceniu okresu wypowiedzenia. To kolejna przyczyna, dla której warto utrzymywać dobre relacje z pracodawcą, zwłaszcza jeśli czeka już na nas nowa praca.

Czy pracodawca może odmówić przyjęcia wypowiedzenia?

Polski kodeks pracy mówi, że są cztery możliwości rozwiązania umowy o pracę: za porozumieniem stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu, na który była zawarta.

Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić przyjęcia wypowiedzenia. Nawet jeśli sprzeciwi się wypowiedzeniu, pozostanie ono ważne.

Co zrobić, gdy obawiamy się, że szef nie będzie chciał przyjąć wypowiedzenia? Istnieją dwa rozwiązania: wręczyć mu taki dokument w obecności świadków albo wysłać oficjalne pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Nawet gdyby postanowił nie odbierać poczty, po dwóch awizach list uznaje się za doręczony.

Trzymamy kciuki za komfortowe odejście z pracy i powodzenia w kolejnym przedsięwzięciu!

Chcesz bez wysiłku stworzyć CV, dzięki któremu znajdziesz pracę? Zacznij za darmo – wypróbuj teraz nasz kreator CV!

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV10 czas czytania
Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…
Czy powinienem wybrać format CV funkcjonalnego? To zależy…
9 czas czytania
Korekta i ostateczna redakcja CV: poradnik
Korekta i ostateczna redakcja CV: poradnik
Rozmowa kwalifikacyjna7 czas czytania
Jak negocjować wynagrodzenie?
Jak negocjować wynagrodzenie?
List motywacyjny14 czas czytania
Jak sformatować list motywacyjny w 2023 roku: przykłady i wskazówki
Jak sformatować list motywacyjny w 2023 roku: przykłady i wskazówki
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka