Ze względu na wysokie koszty domu opieki wiele osób szuka opiekunów medycznych, którzy zapewnią starszym, chorym i niepełnosprawnym członkom rodzin komfort w zaciszu własnego domu. Opiekunowie medyczni robią bardzo wiele od zakupów i przygotowywania posiłków dla swoich klientów po wykonywanie podstawowych procedur medycznych.
Miejsc pracy ciągle przybywa, zatem warto wejść do tak dynamicznej branży. Ale jak napisać CV, które wpadnie w oko każdemu rekruterowi? CVeasy.pl przybywa na pomoc. Mamy kilkadziesiąt poradników pisania CV i przykładowych CV.
Jak napisać CV opiekuna medycznego
Wysoka rotacja w branży stanowi problem dla pracodawców, ale znaczy także, że czekają na twoje dopracowane CV. Pierwszym krokiem do napisania CV opiekuna medycznego jest wybór odpowiednich rubryk. Zadbaj, by Twoje CV zawierało następujące elementy:
- Nagłówek CV
- Podsumowanie zawodowe (albo „O mnie”)
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
Skup się na przekazaniu najważniejszych informacji:
- Wyłuskaj z ogłoszenia o pracę kluczowe wymagania i jasno wykaż w CV, że je spełniasz.
- Dodaj informacje o wymaganym kursie opiekuna medycznego – ten roczny kurs stanowi warunek pracy w branży.
- Nadaj CV atrakcyjny wygląd, korzystając z gotowych sprawdzonych szablonów.
- Jeszcze raz przejrzyj dokument pod kątem słów kluczowych – opiekun osób starszych, ukończony kurs opiekuna medycznego czy innych zawartych w treści ogłoszenia – i literówek. Upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś.
Słowa kluczowe z ogłoszenia nie tylko ułatwią pracę rekruterowi, lecz także pomogą ci przejść przez automatyczną ocenę CV za pomocą systemu ATS.
Wybór najlepszego formatu CV dla opiekuna medycznego
Dla kandydatów o pewnym doświadczeniu prawdopodobnie najlepszy jest format z odwróconą chronologią: podajesz doświadczenie zawodowe od najnowszego i wymieniasz wszystkie ważne prace z ostatnich dziesięciu lat.
Jeśli dopiero zaczynasz karierę opiekuna medycznego albo masz nieformalne doświadczenie z opieki nad znajomymi lub krewnymi, format funkcjonalny lub hybrydowy pomogą podkreślić kompetencje.
Wyeksponuj dane kontaktowe
Rekruterzy to zajęci ludzie. Ułatw im zadanie i podaj swoje dane kontaktowe w taki sposób, by były na wyciągnięcie ręki. Niech cały proces przebiega tak: rekruter czyta twoje CV – ogarnia go entuzjazm – zerka na numer telefonu czy maila – umawia się na rozmowę.
Oto, jakie dane należy podać w nagłówku:
- Imię i nazwisko: Oraz nazwa stanowiska, na które aplikujesz, np. opiekun osób starszych.
- Profesjonalny adres e-mail: Unikaj pseudonimów i infantylnych wstawek.
- Numer telefonu: Sprawdź, czy masz stosowną wiadomość na poczcie głosowej.
- Lokalizacja: Podaj miejsce zamieszkania, ewentualnie dodaj informację o gotowości do relokacji.
Możesz spokojnie zrezygnować z podawania swojego wieku, dokładnego adresu zamieszkania czy numeru PESEL.
- Magdalena Kalińska
- [email protected]
- 504-439-177
- Magda Kalińska
- [email protected]
- Ul. Zielonego Przylądka 17
- Wołów
Wykorzystaj podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe to kilka zdań na samym szczycie CV, w których własnymi słowami przedstawiasz się potencjalnemu pracodawcy, tak by mógł wyrobić sobie pierwsze zdanie na temat twoich najważniejszych zalet. Nie ograniczaj się do suchych formułek – utrzymaj rzeczowy ton, ale pokaż swój charakter. W pozostałych częściach CV warto postawić na konkret, lecz podsumowanie zawodowe to miejsce, w którym możesz błysnąć.
Twój opis powinien emanować ciepłem i empatią – to właśnie one sprawiają, że jesteś świetnym kandydatem do opieki nad innymi. Nie należy jednak zapominać o krótkim zaprezentowaniu doświadczenia, wykształcenia i posiadanych umiejętności. Zastanów się krótko, co cię wyróżnia jako opiekuna medycznego. Może twoje wieloletnie doświadczenie albo dodatkowe kursy? A może twoja osobowość i zdolność uspokajania innych sprawiają, że pacjenci dopytują się właśnie o ciebie?
Niezależnie od tego, co jest twoim największym atutem, zacznij podsumowanie zawodowe właśnie od niego.
Jeśli szukasz inspiracji, zerknij na nasze przykładowe CV dla pielęgniarki, asystentki stomatologicznej czy psychologa. Poniżej znajdziesz edytowalne podsumowanie z naszego przykładowego CV.
Doświadczona i godna zaufania opiekunka osób starszych i dzieci, otwarta na pomoc w obowiązkach domowych i bliską współpracę z klientami. Liczne referencje dostępne na życzenie.
Opisz doświadczenie zawodowe: opiekun z krwi i kości
Jeśli masz za sobą co najmniej trzy stanowiska związane z opieką i przepracowałeś na każdym 6 miesięcy lub dłużej, możesz spokojnie pominąć wszelkie zajęcia, w których nie wykorzystywałeś niezbędnego zestawu umiejętności. Nie pisz także o pracach, gdzie pozostałeś tak krótko, że mogłoby to zastanowić potencjalnego nowego pracodawcę.
Jeżeli brakuje ci doświadczenia opiekuna medycznego, opisz trzy stanowiska z branży usługowej. Wyjaśnij, jak użyjesz kompetencji z poprzednich prac jako opiekun medyczny i dostosuj CV do zakresu przyszłych obowiązków. Pracując w hospicjum, zapewne nie będziesz myć podłóg czy robić codziennych zakupów.
Pamiętaj, by podkreślić w swoim doświadczeniu wszelkie obowiązki wymienione w ogłoszeniu o pracę. Skup się przy tym na konkretach i wynikach, a nie na suchym opisie. Porównaj zdanie:
- Opiekowałem się pacjentami w domu opieki
z
- Na dziennej zmianie w domu opieki w ramach pięcioosobowego zespołu opiekowałem się trzydziestoma pacjentami.
Opieka w domu nad osobą starszą, Prywatnie
Maj 2020 - Obecnie
- Pomoc w codziennych czynnościach: ubieranie, kąpiel, przygotowanie posiłków
- Dotrzymywanie towarzystwa, rozmowy, spacery
- Pomoc w przyjmowaniu leków i wykonywaniu zaleceń lekarskich
- Utrzymywanie czystości w domu podopiecznego
wolontariat w CARITAS, Warszawa
Maj 2018 - Kwiecień 2020
- Opieka nad grupą 5 osób starszych w ośrodku pomocy
- Organizacja zajęć i aktywizacja podopiecznych, m.in. wspólne spacery i zajęcia artystyczne
- Pomoc pielęgniarkom w opiece medycznej, w tym mierzenie ciśnienia krwi
Jak napisać CV opiekuna medycznego bez doświadczenia
Na całym świecie, a zatem także w Polsce, społeczeństwo się starzeje. W 2022 roku seniorzy stanowili już ponad jedną czwartą Polaków. To oznacza, że potrzeba nam będzie coraz więcej opiekunów medycznych – rozwijająca się branża przyjmie osoby bez doświadczenia.
Jeśli dopiero chcesz nabyć doświadczenia jako opiekun medyczny, pokaż w CV trzy rzeczy:
- Umiejętności, które masz, a które przydadzą ci się na tym stanowisku,
- Kwalifikacje z pokrewnych branż – związanych z kontaktem międzyludzkim czy medycyną
- Zainteresowania, które pokażą twoją empatię i predyspozycje do bycia opiekunem.
Pochwal się swoimi kompetencjami świetnego opiekuna medycznego
Twoje kompetencje są podstawą codziennej pracy w roli opiekuna medycznego. To dzięki nim na co dzień będziesz dbać o komfort i zadowolenie pacjentów.
Sekcja „umiejętności” w CV dzieli się na dwie kategorie: umiejętności twarde i miękkie. Te pierwsze to wszystko, co łączy się z wykształceniem i znajomością branży. Z kolei umiejętności miękkie to cechy charakteru, dzięki którym nadajesz się na opiekuna osób starszych i medycznego.
- Udzielanie pierwszej pomocy
- Prawo jazdy
- Przeprowadzanie podstawowych pomiarów medycznych
- Umiejętność podejmowania decyzji
- Wysokie kompetencje komunikacyjne
- Uważność na detale
Wpleć informacje o umiejętnościach w CV, podając zawsze konkretne przykłady:
- Umiejętność podejmowania decyzji: Opisz, jak twoje opanowanie i zdecydowanie pomogły opanować sytuację.
- Udzielanie pierwszej pomocy: Jeśli masz ukończony kurs, podaj datę i najważniejsze zagadnienia.
Zbuduj obraz kompetentnego, ale ludzkiego opiekuna medycznego, który podchodzi do swoich klientów z szacunkiem. Zainspiruj się naszym edytowalnym przykładem poniżej.
Wykształcenie w CV opiekuna medycznego
Stanowisko opiekuna medycznego jest doskonałą pracą na start, ponieważ zwykle jest dostępna na pełen etat i pomaga tworzyć głębokie więzi z innymi – a jednocześnie nie wymaga wykształcenia wyższego. Jedynym wymogiem stojącym przed przyszłym opiekunem jest ukończenie specjalnego rocznego kursu w szkole policealnej.
Oczywiście na twoją korzyść zadziała każdy dodatkowy kurs czy praktyki, zatem nie zapomnij wymienić:
- Szkoleń i kursów: Napisz o wszystkim, co przyda ci się w pracy opiekuna.
- Stażów i praktyk: Jeżeli nawet miały związek z inną branżą, ale pomogą ci w pracy z osobami starszymi czy chorami – wspomnij o nich.
Nie jest za to konieczne, by wspominać o edukacji podstawowej. Jeśli masz ukończone studia, możesz nawet pominąć szkołę średnią.
Profil humanistyczny, Liceum Ogólnokształcące, Warszawie
Styczeń 2006 - Styczeń 2010
Konstrukcja i wygląd CV
Twoje imponujące doświadczenie, kompetencje i wykształcenie nie zdadzą się na wiele, jeśli osoba prowadząca rekrutację nic nie zrozumie z układu twojego CV. Jako opiekun medyczny powinieneś mieć proste, przejrzyste CV, które pokazuje twój profesjonalizm. Unikaj kolorowych akcentów czy jaskrawych zdjęć i pozwól, by twoje doświadczenie mówiło samo za siebie.
Ważne jest też, aby CV zachowało swój format niezależnie od tego, gdzie będzie otwierane. Zastosuj format PDF, a będzie wyglądało identycznie na każdym komputerze.
Profil
Doświadczona i godna zaufania opiekunka osób starszych i dzieci, otwarta na pomoc w obowiązkach domowych i bliską współpracę z klientami. Liczne referencje dostępne na życzenie.
Historia zatrudnienia
Opieka w domu nad osobą starszą, Prywatnie
Maj 2020 - Obecnie
- Pomoc w codziennych czynnościach: ubieranie, kąpiel, przygotowanie posiłków
- Dotrzymywanie towarzystwa, rozmowy, spacery
- Pomoc w przyjmowaniu leków i wykonywaniu zaleceń lekarskich
- Utrzymywanie czystości w domu podopiecznego
wolontariat w CARITAS, Warszawa
Maj 2018 - Kwiecień 2020
- Opieka nad grupą 5 osób starszych w ośrodku pomocy
- Organizacja zajęć i aktywizacja podopiecznych, m.in. wspólne spacery i zajęcia artystyczne
- Pomoc pielęgniarkom w opiece medycznej, w tym mierzenie ciśnienia krwi
Umiejętności
- Udzielanie pierwszej pomocy
- Prawo jazdy
- Przeprowadzanie podstawowych pomiarów medycznych
- Umiejętność podejmowania decyzji
- Wysokie kompetencje komunikacyjne
- Uważność na detale
Wykształcenie
Profil humanistyczny, Liceum Ogólnokształcące, Warszawie
Styczeń 2006 - Styczeń 2010
Przeanalizowaliśmy, jak ująć twoje doświadczenie i kompetencje w przekonującym CV opiekuna medycznego. Teraz nadszedł czas na przełożenie teorii na praktykę – wybierz jeden z naszych bezpłatnych szablonów CV, by ułatwić sobie stworzenie estetycznego, łatwego do przeczytania dokumentu. Powodzenia!