Jak napisać CV cukiernika
Aby napisać wspaniałe CV cukiernika, musisz uwzględnić następujące sekcje:
- Nagłówek;
- Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych;
- Sekcję Historia zatrudnienia;
- Sekcję Umiejętności;
- Sekcję Wykształcenie.
Doskonałe CV cukiernika powinno jasno przekazać zdolność kandydata do tworzenia pysznych ciast i deserów. Twoje CV powinno zawierać sekcję Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych, która zgrabnie i skutecznie opisuje Twoje zdolności, talenty i doświadczenie w pieczeniu ciast i tworzeniu kreacji deserowych. Ważne jest, aby ta sekcja profilu była zwięzła, ale by jednocześnie udało się w niej zawrzeć najbardziej imponujące szczegóły dotyczące Twojej pracy oraz wartości zawodowej, jaką sobą przedstawiasz.
Twoje CV powinno zawierać klarownie skomponowaną sekcję Historia zatrudnienia, w której wymienisz i opiszesz swoje dotychczasowe stanowiska w odwrotnej kolejności chronologicznej, ze szczególnym naciskiem na te w branży kulinarnej. Pamiętaj, aby używać mocnych czasowników akcji, które zwracają uwagę na Twoje kompetencje i zdolności. CV powinno również zawierać dobrze przemyślaną sekcję Umiejętności, przedstawiającą interesującą mieszankę miękkich i twardych umiejętności związanych z pracą cukiernika. Zawsze zaleca się ponowne przeczytanie opisu stanowiska, o które się ubiegasz, i uwzględnienie w swoim CV – w miarę możliwości i zgodnie z prawdą – jak największej liczby pożądanych umiejętności.
Wybór najlepszego formatu CV cukiernika
Cukiernicy, którzy dysponują już pewnym doświadczeniem w zawodzie, powinni wybrać standardowy format CV o odwróconej chronologii, który przykłada największą wagę do sekcji Historia zatrudnienia, gdzie należy wymienić wszelkie stanowiska mające związek z branżą cukierniczą, zaczynając od najbardziej aktualnego i cofając się przez ostatnie 10 lat. Format CV z odwróconą chronologią to często najlepszy wybór ze względu na to, że preferują go też menedżerowie spraw zatrudnienia i jest najłatwiejszy do odczytania przez ATS.
Niektórzy kandydaci mogą jednak potrzebować formatu CV, który zaoferuje im większą elastyczność. Osobom odbywającym praktyki, studentom i cukiernikom z własną działalnością funkcjonalny format CV może umożliwić wymienienie istotnych umiejętności i doświadczenia bez tworzenia pełnej sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego. W tej sytuacji dobrze sprawdzi się również format hybrydowy, który łączy strukturę odwrotną chronologicznie i funkcjonalną.
Przykład Podsumowania umiejętności i celów zawodowych
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych to miejsce na CV, gdzie możesz pochwalić się swoimi najważniejszymi umiejętnościami oraz cechami charakteru sprawiającymi, że odnosisz sukcesy w swoim zawodzie cukiernika. Te trzy do pięciu zdań powinno dać menedżerowi zatrudniającemu posmak tego, co masz do zaoferowania, zachęcając go jednocześnie do zapoznania się ze szczegółami w dalszej części Twojego CV. Używając liczb i opisowego języka, możesz wyróżnić się spośród innych kandydatów już na samym początku CV.
Oto Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych z naszego przykładowego CV cukiernika
Doświadczona i pełna pasji mistrzyni cukiernik z ponad siedmioletnim stażem pracy w branży, tworząca innowacyjne i smakowite desery dla restauracji, wydarzeń (firmowych) i fine diningu. Doskonała w tworzeniu deserów, ciast, ciastek, czekoladek i innych wyrobów cukierniczych. Ze znajomością zaawansowanych techniki cukierniczych, wiedzą na temat bezpieczeństwa żywności i zrozumieniem zasad projektowania i przygotowywania ciast i deserów.
Przykład sekcji Historia zatrudnienia
Biorąc pod uwagę, że sekcja dotycząca historii zatrudnienia będzie najprawdopodobniej główną sekcją w Twoim CV, zadbaj o to, by wymienić w niej wszystkie istotne umiejętności oraz informacje dotyczące doświadczenia zawodowego. Wymień stanowiska pracy, zaczynając od najbardziej aktualnego. Pamiętaj, żeby podać nazwę stanowiska, pracodawcy, adres firmy i okres pracy. Pod spodem opisz w czterech–pięciu punktach swoje obowiązki, mocne strony i osiągnięcia. Zademonstruj swój konkretny wkład w sformułowaniach sugerujących akcję i poprzez podanie liczb oraz statystyk.
Oto sekcja Historia zatrudnienia z naszego przykładowego CV cukiernika.
Szef działu cukierniczego w Galeria Tortów Artystycznych, Kraków
Listopad 2014 — Wrzesień 2019
- Szef kuchni odpowiedzialny za stałe i sezonowe desery i ciasta;
- Przygotowywanie specjalnych deserów na imprezy poza lokalem;
- Tworzenie szerokiej gamy wypieków, ciastek i wyrobów cukierniczych;
- Kreacja na zlecenie ciast związanych z konkretnym tematem i inspirowanych sztuką;
- Przygotowywanie specjalnych tortów na wesela i inne wydarzenia.
- Prowadzenie prywatnych pokazy tworzenia ciast dla osób zainteresowanych sztuką piekarską i cukierniczą;
- Wysoki poziom zadowolenia klientów wyrażający się w wysokim wskaźniku stałych klientów.
Szef działu cukierniczego w Ciastkarnia Vanilla, Kraków
Czerwiec 2012 — Październik 2014
- Szef kuchni odpowiedzialny za stałe i sezonowe desery i ciasta;
- Przygotowywanie specjalnych deserów na imprezy poza lokalem;
- Tworzenie szerokiej gamy wypieków, ciastek i wyrobów cukierniczych;
- Kreacja na zlecenie ciast związanych z konkretnym tematem i inspirowanych sztuką;
- Przygotowywanie specjalnych tortów na wesela i inne wydarzenia.
- Prowadzenie prywatnych pokazy tworzenia ciast dla osób zainteresowanych sztuką piekarską i cukierniczą;
- Wysoki poziom zadowolenia klientów wyrażający się w wysokim wskaźniku stałych klientów.
Przykład sekcji Wykształcenie z CV cukiernika
Choć w pracy cukiernika niekoniecznie wymagane jest formalne wykształcenie, ukończenie wszelkiego rodzaju szkół, przebycie praktyk zawodowych i zdobycie tytułów może pomóc przechylić szalę na Twoją korzyść. Wymień tutaj wszystkie stopnie i certyfikaty, podobnie jak wyróżnienia i nagrody. Jeśli posiadasz tytuł licencjata, możesz pominąć informację o szkole średniej. Możesz też stworzyć odrębną sekcję, w której zamieścisz informację o certyfikatach, aby ją zaakcentować .
Zapoznaj się z sekcją Wykształcenie na naszym przykładowym CV cukiernika.
Wykształcenie ,Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1 , Kraków
Wrzesień 2009 - Czerwiec 2012
Przykład sekcji Umiejętności w CV
Umiejętności to podstawa w pracy cukiernika. Ta sekcja CV pomoże Ci je podkreślić: najlepiej będzie, jeśli zapiszesz je w punktach. Pamiętaj, aby stworzyć spójny obraz siebie jako pracownika w oparciu o sekcję Historia zatrudnienia oraz potrzeby pracodawcy przedstawione w opisie stanowiska. Zadbaj o zamieszczenie w sekcji Umiejętności solidnej mieszanki umiejętności miękkich, takich jak kreatywność czy umiejętność utrzymywania higieny na stanowisku pracy, oraz twardych – nabytych podczas praktyk zawodowych i dotyczących na przykład bezpieczeństwa żywności.
Oto sekcja Umiejętności z naszego przykładu CV.
- Wiedza z zakresu chemii spożywczej
- Znajomość technik przyrządzania deserów
- Ekspert w dziedzinie estetyki i projektowania
- Doskonałe umiejętności obsługi klienta
- Bezpieczeństwo i higiena żywności
- Umiejętność opracowywania menu
- Zapewnienie jakości wypieków