1. Blog
 2. CV
 3. Jak ukazywać nagrody w CV (z przykładami)
Napisany przez Paul DruryPaul Drury

Jak ukazywać nagrody w CV (z przykładami)

12 czas czytania
Jak ukazywać nagrody w CV (z przykładami)
Nagrody to nie to samo co osiągnięcia. Pokazują, że ktoś dostrzegł i docenił twoje działania. Jeśli chcesz, by zrobiły wrażenie na rekruterze, musisz odpowiednio opisać w CV otrzymane nagrody. Z naszego wpisu dowiesz się, jak to zrobić.

Wyrażanie uznania jest ważnym narzędziem zarządzania. Dlatego rekruter analizujący czyjeś osiągnięcia zawodowe z pewnością doceni obiektywne nagrody zewnętrzne. Być może twoje sukcesy mówią same za siebie – lecz zastanów się nad wpisaniem do CV nagród za przekroczenie oczekiwań w pracy.

Wiele odnoszących sukcesy osób będzie mogło się pochwalić nagrodami zdobytymi na różnych etapach kariery. Warto się zastanowić, które z nich wpisać w CV.

Przy podejmowaniu tej decyzji przyjrzymy się takim tematom:

 • Dlaczego warto wspomnieć o nagrodach w CV
 • O których nagrodach możesz wspomnieć
 • Gdzie wspomnieć o nagrodach i jak je opisać
 • Przykłady opisywania nagród tak, by zrobiły jak największe wrażenie.

Szukanie pracy jest chwilą, kiedy wyróżnienia za naukę i z miejsca pracy oraz nagrody branżowe naprawdę mogą się przydać. A wydawało się, że to zwykły drobiazg łapiący kurz...

Rada eksperta

Jedną z ważniejszych zalet wyróżnień jest to, że potwierdzają obiektywnie twoje ponadprzeciętne zdolności. Dlatego im bardziej rozpoznawalna w branży nagroda, tym lepiej. Dobrze się zastanów, jak uzasadnić wpisanie nagrody w CV – czy rekruter łatwo zrozumie, jaka jest ważna? Jeśli nie, być może trzeba będzie mu to uzmysłowić i szczegółowo ją opisać.

Dlaczego warto wspomnieć o nagrodach w CV

Przez większość poszukiwania pracy kandydaci sami mówią o sobie. Pokazanie w CV nagród potwierdzi, że inni dostrzegają ich wartość. A to postawi w korzystnym świetle ich inne zapewnienia.

Wyróżnienia pokazują, że starasz się wyróżnić i zależy ci na wyjątkowych osiągnięciach. Jeśli wymienisz w CV najważniejsze nagrody, nikt nie uzna cię za chwalipiętę – to w końcu oznaka twojego zaangażowania. Z kolei życiorys pozbawiony nagród i jakichkolwiek osiągnięć może wskazywać na karierę opartą na przeciętności i unikaniu wyzwań. Pokaż, że cenisz sukces.

Rada eksperta

Nie musisz tworzyć w CV osobnej rubryki na nagrody, ponieważ najczęściej są powiązane albo z twoim wykształceniem, albo z doświadczeniem zawodowym. Pokaż, że otrzymane wyróżnienia wpisują się w twoją karierę i są jej nieodłączną częścią.

O jakich nagrodach wspomnieć w CV?

CV powinno skupiać się na umiejętnościach i osiągnięciach, które pozwolą ci się wyróżnić w nowej pracy, ale możesz rozważyć wspomnienie o kilku nagrodach. Wybierz maksymalnie 3–4, biorąc pod uwagę to, czy są istotne, i kiedy je otrzymałeś.

Nagrody za osiągnięcia w nauce

 • Stypendia
 • Osiągnięcia akademickie
 • Dyplom summa cum laude (z wyróżnieniem)
 • Granty
 • Nagrody za aktywność studencką (np. w kole naukowym)
 • Wysoka średnia ocen
Przykład
 • Stypendium rektora w latach 2022–2024 za wybitne osiągnięcia w sztukach plastycznych
 • Wyróżnienie za trzy lata prowadzenia studenckiego koła naukowego poświęconego biologii płazów
 • Średnia ocen wynosząca 4,9
Skopiowane!

Nagrody pracownicze

 • Kwalifikacje i certyfikaty
 • Pracownik miesiąca
 • Wyróżnienie związane z osiągnięciem KPI
 • Nagroda dla najlepszego pracownika
 • Nagrody za innowacje
Przykład
 • Zdobyłam tytuł najbardziej pomocnego pracownika roku (2023)
 • Nagroda za innowację: oszczędzanie wody zmniejszyło zużycie prądu w procesie produkcji o 12%
 • Otrzymałem wyróżnienie prezesa dla 2% najlepszych pracowników podchodzących do certyfikacji Azure
Skopiowane!
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
Artykuł o pokrewnym temacie
Jak napisać CV do pierwszej pracy?

Wykorzystaj swoje przeszłe doświadczenia, aby ukazać swój potencjał i wyróżnić się osobowością. Zastanówmy się, jak możesz zdobyć fantastyczną pierwszą pracę.

Nagrody i wyróżnienia branżowe

 • Wzmianki w prasie branżowej
 • Nagrody stowarzyszeń branżowych
 • Opublikowane książki lub artykuły
Przykład
 • Opublikowałam serię case study w magazynie branżowym „Przegląd Pożarniczy”
 • Mój blog o historii architektury trafił na listę 20 najciekawszych popularnonaukowych blogów roku
 • Dostałem nagrodę Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich za krzewienie wiedzy na temat pszczół
Skopiowane!

Inne nagrody

 • Nagrody od społeczności
 • Nagrody za wolontariat albo działalność dobroczynną
 • Nagrody artystyczne i kulturalne
 • Nagrody za osiągnięcia sportowe
Przykład
 • 2023: nagroda Prezydenta RP „Dla dobra wspólnego” za projekt na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem
 • Wyróżnienie Forum Odpowiedzialnego Biznesu za wolontariat na rzecz zwierząt (2024 rok)
Skopiowane!
Rada eksperta

Co się stanie, jeśli wypiszesz w CV wszystkie wyróżnienia i nagrody, jakie kiedykolwiek zdobyłeś? Cóż, skutki mogą być nieciekawe: kierownik ds. rekrutacji może zacząć je oceniać przez pryzmat tych najmniej istotnych. A to znaczy, że nawet „Oscar” twojej branży może stracić w jego oczach, bo zrówna go z wyróżnieniem z podstawówki za dobre oceny.

Ryzykujesz także, że pokażesz się jako osoba, która nie potrafi wybrać najważniejszych informacji i… chwalipięta. A tego lepiej uniknąć.

Gdzie w CV najlepiej pisać o nagrodach?

Całe twoje CV powinno być pełne rozmaitych osiągnięć. Dlatego możesz pisać o nagrodach w kilku miejscach:

Rubryka „wykształcenie”

Rubryka „wykształcenie” sprawdzi się tylko w przypadku nagród powiązanych z nauką. Obowiązuje zasada: pisz o nich pod warunkiem, że naprawdę robią wrażenie. 

Nie ma obowiązku podawania średniej ocen czy szczegółów takich jak tytuł pracy magisterskiej. Zastanów się zatem, ile miejsca chcesz na nie przeznaczyć. Często wspomina się jednak o uzyskanych stypendiach i aktywności w kołach naukowych.

Jak wyeksponować wykształcenie w CV
Artykuł o pokrewnym temacie
Jak wyeksponować wykształcenie w CV

Zapoznaj się z najlepszymi sposobami zamieszczania informacji o wykształceniu w CV – do tego wskazówki na sytuacje wyjątkowe.

Doświadczenie zawodowe

Gdy będziesz opisywać w CV swoją ostatnią pracę, zapewne wypiszesz swoje obowiązki i osiągnięcia w kilku podpunktach. Informacje o otrzymanej nagrodzie mogą być jednym z nich – podbudują historię twojej kariery. 

Staraj się mówić wyłącznie o nagrodach związanych z niedawnymi posadami. Wyróżnienia otrzymane dawniej nie robią takiego wrażenia, a do tego może się wydawać, że w ostatnim czasie nie miałeś się czym pochwalić.

Podsumowanie zawodowe/O mnie

4–5 linijek podsumowania zawodowego w CV należy zarezerwować dla absolutnie najważniejszych faktów dotyczących kariery. Jeśli otrzymałeś nagrodę, która plasuje cię wśród najlepszych kandydatów, warto o niej napisać. 

Prestiżowe wyróżnienie oznacza, że zostałeś doceniony przez osoby z zewnątrz, a taka informacja świetnie zadziała w każdym podsumowaniu.

Osobna rubryka w CV na nagrody i wyróżnienia

Rzadko zdarza się CV z osobną rubryką na nagrody i wyróżnienia – jeśli wspomnisz o nich w opisie doświadczenia zawodowego albo wykształcenia, rekruterowi łatwiej będzie zrozumieć kontekst.

Istnieją jednak pewne zawody, w których nagrody są częstsze. I tak cytowania oraz wyróżnienia będą wyjątkowo ważne w CV naukowca. Tam warto poświęcić im odrębną rubrykę. 

Rada eksperta

Istnieją takie nagrody, które mogą zrazić do ciebie rekrutera. Należą do nich wszelkie wyróżnienia powiązane z tematami światopoglądowymi jak religia czy polityka. Nawet jeśli dana nagroda ma dla ciebie ogromne znaczenie, czasem w pierwszym kontakcie lepiej zachować neutralność. W końcu w pracy nie będziesz raczej zajmować się politykowaniem, prawda?

Jak opisać nagrody w CV

Gdy wspominasz w CV o nagrodzie, zwykle będziesz ją opisywać i wykorzystasz przy tym sporo słów. Potraktuj nagrodę jak każde inne osiągnięcie – użyj silnego czasownika akcji, by ją podkreślić i przekonać rekrutera o jej znaczeniu.

Podaj najważniejsze informacje

Jeśli wspominasz w swoim CV o nagrodzie, idealnie byłoby podać takie informacje:

 • Nazwa nagrody
 • Data albo rok otrzymania
 • Kto przyznał tę nagrodę?
 • Za co została przyznana
 • Okoliczności przyznania nagrody (jaki zasięg/jak często)

Może się wydawać, że to sporo informacji. Dlatego skróć tekst: używaj nawiasów i myślników. Wcale nie musisz pisać pełnymi, wielokrotnie złożonymi zdaniami, a zobaczysz, że na przestrzeni 2–3 linijek można przekazać bardzo wiele.

Tak

2022: Nagroda Rektora UWr za III miejsce na studenckiej olimpiadzie wiedzy i umiejętności z zakresu badań fizykalnych i chorób cywilizacyjnych (100 uczestników)

Nie

22 października 2022 roku udało mi się zdobyć puchar, który stanowił Nagrodę Rektora UWr przyznawaną za wybitne osiągnięcia. W moim wypadku było to zdobycie III miejsca w studenckiej olimpiadzie wiedzy i umiejętności z zakresu badań fizykalnych i chorób cywilizacyjnych, co oznaczało pokonanie 97 uczestników na 100 zaproszonych osób.

Opisz nagrodę liczbowo

Jeśli o twoją nagrodę ubiegało się 500 osób, możesz rozważyć napisanie o tym w CV. Nie wstydź się, bo to naprawdę powód do dumy. Co trzeba było zrobić, by zdobyć nagrodę? Czy to nagroda krajowa, czy międzynarodowa? Jeśli to możliwe, dodaj odrobinę kontekstu.

Opisz znaczenie nagrody

Jak twoje wyróżnienie wpłynęło na osoby wokół ciebie i jak zmieniło przebieg twojej kariery? Opowiedz o tym, trzymając się faktów. Nie daj się pokusie podkoloryzowania rzeczywistości. Niech twój przyszły szef poczuje, że już nacieszyłeś się swoją nagrodą i ostrzysz zęby na przyszłe, jeszcze większe osiągnięcia. Nie będzie chciał zatrudnić kogoś, kto spoczywa na laurach.

Najważniejsze wnioski

Nagrody stanowią ukoronowanie wciągającej opowieści o karierze. Jeśli w twoim CV zabraknie szczegółowego opisu wyróżnień, ryzykujesz bycie uznanym za kogoś, kto trochę za bardzo się przechwala. A opinia innych na twój temat ma znaczenie. Krótko mówiąc:

 1. Wymień różne nagrody, ale tylko te bezpośrednio związane z pracą.
 2. W miarę możliwości wyjaśnij okoliczności zdobycia nagrody.
 3. Rozmieść informacje o wyróżnieniach w całym CV – opcjonalnie możesz poświęcić im osobną rubrykę.
 4. Zastanów się dobrze, czy dana nagroda zrobi wrażenie na twoim przyszłym szefie. Jeśli tak, wpisz ją do CV.

Masz pełne prawo do dumy z nagród uzyskanych w toku kariery, ale nie zabieraj pucharów na rozmowę kwalifikacyjną – to byłoby trochę za dużo! Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji i praktycznych przykładów opisywania nagród w CV, zerknij na nasze przykładowe CV

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV11 czas czytania
Mocne strone w CV
Mocne strone w CV
CV7 czas czytania
Czy powinienem umieścić swój adres w CV?
Czy powinienem umieścić swój adres w CV?
List motywacyjny9 czas czytania
10 krótkich przykładów listów motywacyjnych do wykorzystania w 2023 roku
10 krótkich przykładów listów motywacyjnych do wykorzystania w 2023 roku
Kariera28 czas czytania
Jak macierzyństwo wpływa na kariery Polek? Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka