1. Blog
  2. CV
  3. Cele CV
Napisany przez Paul DruryPaul Drury

Cele CV

11 czas czytania
Cele CV
Grafika:Evgeniya Skubina
Cel CV to najważniejsze kilka linijek w całym CV. Mów o nim głośno i z dumą, a będziesz miał duże szanse na zdobycie pracy

Co jest celem CV? 

Na większości CV akapit u góry podkreśla kluczowe aspekty aplikacji kandydata. Jest to tak zwane Podsumowanie celów i umiejętności zawodowych. Oferuje ono osobisty wgląd w osobowość kandydata, jego doświadczenie, osiągnięcia, którymi może się pochwalić, a także informacje o tym, dokąd zmierza w swojej karierze.

Część Podsumowania celów i umiejętności zawodowych, która określa kierunek i cele Twojej kariery, nazywana jest celem CV. Nie zastępuje ona innych szczegółów w podsumowaniu i nie zawsze jest wymagana, ale jeśli ktoś znajduje się w punkcie zwrotnym swojej kariery, cel CV szczegółowo opisuje charakter tej zmiany.

Czy moje CV powinno zawierać cel?

Cel CV jest bardzo ważny, jeśli stoisz na rozdrożu kariery lub jeśli chcesz jej nadać inny kierunek. Wówczas sekcja opisująca ów kierunek oraz umiejętności i cechy, które posiadasz i będziesz mógł wykorzystać w nowym miejscu pracy, nabiera kluczowego znaczenia i powinna zostać zamieszczona na samej górze CV.

Określenie celu nie jest zawsze wymagane. Jeśli masz solidne CV menedżera ds. marketingu i chcesz dalej pracować na podobnym stanowisku, nie ma sensu tracić cennego miejsca na CV na wyjaśnianie swoich celów i opisywaniu dalszej ścieżki kariery.

Zamieszczenia na CV informacji o zainteresowaniach i hobby
Artykuł o pokrewnym temacie
Zamieszczenia na CV informacji o zainteresowaniach i hobby

Za pomocą CV aplikujesz na stanowisko. Wprawdzie życiorys pozwala Ci uwypuklić umiejętności zawodowe, to jest to dość suchy, oficjalny tekst. Możesz dodać do niego osobisty akcent zamieszczając w nim Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności oraz wykaz zainteresowań. W tym poście dowiesz się, dlaczego wskazane jest dodanie do CV (niektórych) zainteresowań i hobby i jak to zrobić.

Jak odpowiednio ustrukturyzować informacje o celu na CV? 

Opierając się na doświadczeniu rekruterów i pracowników działów HR, wiemy, że optymalna struktura celów CV powinna zawierać następujące elementy:

  • Cechy zawodowe
  • Nazwa (przyszłej/go) funkcji/stanowiska
  • Umiejętności i doświadczenie
  • Zamiar/intencja (planowana ścieżka/cele Twojej kariery)

Podczas gdy większa część przykład CV opiera się na faktach (z przeszłości), opis celu w życiorysie dotyczy przyszłości Twojej kariery, okresu przejściowego w pracy, umiejętności, którymi dysponujesz i które wykorzystasz na nowym stanowisku, oraz korzyści, jakie zatrudnienie Ciebie przyniesie nowemu pracodawcy. Dlatego powinien zawierać wiarygodną wizję Twojej profesjonalnej przyszłości.

Sformułowanie celu zawodowego zdaniem: „Chcę zostać starszym analitykiem” jest niewystarczające. Opis należy wzbogacić je o elementy osobowości, uzasadnić najistotniejszymi umiejętnościami i doświadczeniem, a jednocześnie zaprezentować swój potencjał i pożytek, jaki Twoja praca przyniesie firmie. Twój cel stanie się wówczas waszym wspólnym celem, ponieważ jego osiągnięcie będzie korzystne nie tylko dla Ciebie, ale także dla nowego pracodawcy.

Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z elementów:

Cechy. Które słowa – spośród wszystkich słów na świecie – wybrałbyś, aby opisać siebie? Kiedy opowiadasz historię swojej kariery w CV, wybrane przez Ciebie przymiotniki uzupełniają narrację. Jedno lub dwa określenia charakteryzujące Twoją osobę sprawią, że opis Twojego celu zawodowego stanie się bardziej osobisty i przekonujący.

Nazwa (przyszłej/go) funkcji/stanowiska. Druga część opisu celu zawodowego zawiera nazwę funkcji, którą chcesz objąć. W przypadkach, kiedy różni się ona od zajmowanych poprzednio, możesz zdecydować się na uogólnienie i napisać np. „specjalista ds. marketingu”. Możesz też dodać kilka słów po nazwie zajmowanego obecnie stanowiska, by określić nowy kierunek w karierze, np. „menedżer ds. sprzedaży poszukujący pracy w dziale obsługi klienta.” W każdym razie nazwa stanowiska musi bezpośrednio przemówić do menedżera ds. rekrutacji decydującego o wyborze odpowiedniego kandydata na wakat, o który się ubiegasz.

Umiejętności i doświadczenie. Twoje CV dotyczy wyłącznie Twoich osiągnięć zawodowych w przeszłości, a opisanie najbardziej odpowiednich aspektów własnych umiejętności i doświadczenia jest doskonałym sposobem na pokazanie przyszłemu pracodawcy, że obrałeś słuszną drogę. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz podkreślić wcześniejsze doświadczenie, a jednocześnie pokazuje, o czym chcesz porozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zamiar/intencja. Ostatnią częścią opisu celu CV jest wyrażenie intencji wobec siebie i przyszłego pracodawcy. Mówiąc najprościej, pokazuje ona, jakim będziesz pracownikiem i co chcesz wnieść do nowej firmy. Każda informacja zawarta w CV, liście motywacyjnym i przekazana w rozmowie kwalifikacyjnej powinna wskazywać na to, jak zrealizujesz swoje cele. To właśnie po to będziesz chodził każdego dnia przez wiele lat do pracy.

"Scena o tym, dlaczego drugie miejsce nie zawsze jest stratą"
"Scena o tym, dlaczego drugie miejsce nie zawsze jest stratą"

Jak opisać cel zawodowy w CV?

Struktura tekstu opisującego cel w CV powinna idealnie odpowiadać tej, którą opisaliśmy powyżej (cechy, nazwa funkcji, umiejętności i doświadczenie, intencja/zamiary).Najważniejsze jest jednak, aby sformułować go, używając profesjonalnego tonu. Wyobraź sobie, że jesteś kierownikiem ds. rekrutacji opisującym kandydata swojemu dyrektorowi generalnemu w dwóch – trzech zdaniach. To właśnie tym rodzajem języka powinieneś się posłużyć.

Twój cel zawodowy opisany w CV powinien być adekwatny do stanowiska, o które się ubiegasz, dlatego zawsze warto odzwierciedlić w nim treść i ton ogłoszenia o pracę oraz styl strony internetowej firmy, do której aplikujesz. Przejęcie sformułowań przyszłego pracodawcy to świetny sposób, by pokazać, że patrzycie na wspólną przyszłość z tej samej perspektywy.

Skorzystaj z tego szablonu

Co najważniejsze, życiorys powinien zawierać opis osobistej misji, którą kandydat zamierza realizować z pasją i dumą. Każda zmiana pracy jest wyzwaniem, co należy pokazać na różnych poziomach. Mierz wysoko, nie zadowalaj się byle czym, uwierz w to, że uda Ci się zrealizować swoje marzenia.

Co mogę zamieścić w swoim CV zamiast opisu celu zawodowego?

Tradycyjne Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych koncentruje się raczej na osiągnięciach, doświadczeniu, cechach osobowości i dopasowaniu kandydata do nowej funkcji. Jeśli jesteś na przykład menedżerem ds. marketingu, który przechodzi po prostu na stanowisko menedżera ds. marketingu w innej firmie, warto skupić się na wyzwaniach, z którymi poradziłeś sobie w przeszłości, zamiast marnować miejsce na opis tego, co chcesz robić w przyszłości. Nie wnosi to przecież nic nowego i nie wywrze raczej wrażenia na odbiorcy Twojego CV.

Mocne strone w CV
Artykuł o pokrewnym temacie
Mocne strone w CV

Najlepsze życiorysy zawierają całą listę Twoich mocnych stron – nie tylko posiadanych umiejętności, ale także wiedzy oraz cech, które Cię wyróżniają. Wpisanie mocnych stron do CV pozwala na podkreślenie Twojej ekspertyzy w konkretnej dziedzinie. Dzięki odpowiednim przykładom mocnych stron na CV menedżerowie ds. rekrutacji szybko dostrzegą, że jesteś doskonałym kandydatem na to idealne dla Ciebie stanowisko.

Czy powinienem zamieścić cel w swoim CV w 2022 roku?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale tylko wtedy, gdy spodziewasz się zwrotu w swojej karierze (np. zmiany branży, zmiany stanowiska, awansu, nowego startu itp.). Jeśli chcesz wyjaśnić przyszłemu pracodawcy, jakie są Twoje ambicje, zawrzyj te informacje w swoim CV. Rok 2022 będzie dla wielu osób burzliwym okresem, jeśli chodzi o zwrot w karierze. W wielu branżach zachodzą duże przesunięcie odnośnie do popytu, a technologia nieustannie wpływa na reorganizację naszych miejsc zatrudnienia. Coraz częściej pracujemy zdalnie, świadczymy usługi często kilku pracodawcom jednocześnie, a praca freelancera stała się dla wielu z nas normą.

Jeśli zależy Ci na pracy zdalnej, wspomnij o tym w celu CV. Jeśli szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin, poinformuj o tym z góry. Jeśli chcesz znaleźć dynamiczne zajęcie, pokaż potencjalnemu pracodawcy, że jego branża to dla Ciebie strzał w dziesiątkę. Powyżej omówiliśmy różne inne sytuacje – nie bój się sprecyzować, jak widzisz swoją przyszłość na nowym stanowisku.

Czy wpisanie do CV celu jest czymś, co powinieneś zrobić?

Jeśli nadejdzie pora na zmianę, napisanie o celu, do którego dążysz w swojej karierze zawodowej, to najważniejsze kilka linijek w całym CV. Dzięki temu, że już na samym początku nadasz swojemu życiorysowi odpowiedni ton, nowy pracodawca odbierze Twoje CV w adekwatny sposób, zgodny z Twoimi intencjami. Być może nowe stanowisko znacznie różni się od poprzednich, jednak Ty posiadasz doskonały potencjał, by odnieść sukces.

W przypadku, jeśli kolejny krok w Twojej karierze przypomina któryś z opisanych przez nas powyżej, albo jeśli po prostu chcesz wyjaśnić, jaki kierunek chcesz nadać swojemu życiu zawodowemu, napisanie o celu w CV będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Mów o nim głośno i z dumą, a będziesz miał duże szanse na zdobycie pracy.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
Kariera32 czas czytania
Najnowsze dane dotyczące freelancingu, które warto poznać w 2024 r.
Najnowsze dane dotyczące freelancingu – CVeasy.pl
CV11 czas czytania
Analiza osobista: oto, co ludzie umieszczają w CV
Analiza osobista: oto, co ludzie umieszczają w CV
CV12 czas czytania
Optymalizacja CV pod kątem ATS: Jak napisać idealne CV
Optymalizacja CV pod kątem ATS: Jak napisać idealne CV
Rozmowa kwalifikacyjna7 czas czytania
Umiejętności aktywnego słuchania i jak je wykorzystać w karierze zawodowej
Umiejętności aktywnego słuchania i jak je wykorzystać w karierze zawodowej
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka