Czy nadszedł czas na podwyżkę, ale nie wiesz, jak o nią poprosić? Czy właśnie dostałeś ofertę pracy i boisz się poprosić o wyższą pensję na wejście? Wiele osób niechętnie rozmawia o pieniądzach, ale jeśli nie będziesz negocjował wynagrodzenia, czy to na obecnym stanowisku, czy na nowym, to możesz przegapić okazję. Proszenie pracodawcy o coś nigdy nie jest łatwym zadaniem, ale dzięki naszym wskazówkom na temat prowadzenia negocjacji dotyczących wynagrodzenia stanie się ono nieco mniej niezręczne.
Jaki jest właściwy sposób negocjowania wynagrodzenia?
Przede wszystkim zachęcamy, abyś najpierw przeprowadził rozpoznanie firmy i sprawdził, ile jesteś wart. Jakie wynagrodzenie otrzymują inne osoby w Twojej branży z Twoim poziomem wykształcenia i kwalifikacjami? Zanim będziesz mógł rozsądnie negocjować wynagrodzenie, musisz poznać swoją wartość. Jeśli nie jesteś jej do końca pewien, zapytaj o to kolegę z branży lub byłego szefa. LinkedIn i inne witryny społecznościowe oferujące porady zawodowe także mogą być cennym źródłem informacji. Choć ważne jest poznanie wysokości średniej pensji obowiązującej w Twojej dziedzinie, to inne czynniki również mogą mieć wpływ na to, ile pracodawca jest Ci gotów zapłacić. Zanim rozpoczniesz negocjacje, upewnij się, że Twoje CV i list motywacyjny są optymalne. Dzięki doskonałemu życiorysowi możesz otrzymać pożądaną ofertę bez potrzeby prowadzenia negocjacji.
Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, ile Twoja firma płaci innym, jest przejrzenie stron z aktualnymi ofertami pracy na wolne stanowiska potencjalnego pracodawcy. Być może podano w nim wysokość wynagrodzenia.
Jeśli wysokość pierwszej oferty Cię nie zachwyci, czas na negocjacje. (Wskazówka: Nie powinieneś za bardzo się spieszyć. Nie rozmawiaj o wynagrodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej i postaraj się, aby to kierownik ds. rekrutacji pierwszy podał wysokość wynagrodzenia.) Przystąp do negocjacji, mając z tyłu głowy absolutne minimum. Celuj ponad średnie wynagrodzenie a górną granicę przedziału wynagrodzeń.
Jeśli masz kontakt z rekruterem, znasz już może widełki wynagrodzenia, ponieważ rekruterzy raczej nie tracą czasu na kandydatów, których oczekiwania płacowe znacznie wykraczają poza to, co firma jest gotowa zapłacić.
Jeśli starasz się o nowe, wyższe stanowisko, prawdopodobnie podałeś już wysokość wynagrodzenia, jaka Cię usatysfakcjonuje. Podobnie jak w przypadku wszelkiego rodzaju negocjacji zapewnij sobie margines, czy też swobodę manewru, podając sumę wyższą niż najniższa akceptowalna dla Ciebie stawka, ale pozostań w rozsądnym zakresie. Prawdopodobnie otrzymasz kontrofertę, więc jeśli zaczniesz od zbyt niskiej stawki, będziesz rozczarowany. Z drugiej strony uważaj, aby nie przesadzić, prosząc o znacznie więcej niż maksymalna wysokość wynagrodzenia w danej dziedzinie i na danym stanowisku.
Najczęściej negocjacje prowadzi się osobiście, ewentualnie przez telefon lub przez połączenie wideo. Dopuszczalne jest też komunikowanie się za pośrednictwem poczty elektronicznej, jeśli w ten sposób otrzymałeś ofertę pracy.
Czy pracodawcy mogą prosić o informację o moim aktualnym wynagrodzeniu?
Równość płac jest istotna, a Twoja obecna pensja może być wynikiem uprzedzeń płacowych, więc nie powinna mieć znaczenia dla Twojej wartości jako nowego pracownika w firmie.
Jeśli poświęcisz czas, aby się zorientować, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć, Twój pracodawca zda sobie sprawę, że jesteś świadomym siebie profesjonalistą. Nigdy nie zakładaj, że uważa, iż na poprzednim stanowisku zarabiałeś zbyt mało. A my mamy nadzieję, że tak nie było! Pamiętaj, że w negocjacjach Ty i Twój przyszły pracodawca nie jesteście przeciwnikami. Obaj macie zasadniczo ten sam cel. Firma chcę Cię zatrudnić, a Ty chcesz zostać zatrudniony. Najważniejsze jest, aby z szacunkiem uzmysłowić pracodawcy, że Twoje umiejętności i atrybuty są coś warte, a można to zrobić w sposób zgrabny i profesjonalny.
Kiedy należy omówić wynagrodzenie?
Gdy już ustalisz, jak wyglądają Twoje wymagania dotyczące wynagrodzenia, poczekaj na propozycję pracodawcy. Przeanalizuj informacje, poświęć czas na przemyślenie, a następnie, na podstawie Twojego rozeznania w sytuacji w branży i w oparciu o Twoje doświadczenie, poinformuj pracodawcę, jakie wynagrodzenie według Ciebie powinieneś otrzymać. Cierpliwość jest tutaj kluczem do sukcesu. Nie powinieneś wymieniać żadnej sumy, dopóki nie otrzymasz konkretnej propozycji; dopiero od niej rozpoczynają się negocjacje płacowe. Jeśli pracodawca zaoferuje uczciwe – satysfakcjonujące Cię – wynagrodzenie, nie będziesz musiał prowadzić żadnych negocjacji, jeśli jednak jego propozycja jest niewystarczająca, możesz wykorzystać swoją wiedzę o zarobkach w branży jako argument w rozmowach na temat wyższej pensji. Podparcie się na faktycznych danych z rynku pracy zadziała na Twoją korzyść. Oprzyj się próbie tłumaczenia, jakie są Twoje osobiste cele finansowe, i po prostu wyjaśnij, dlaczego praca na konkretnym stanowisku zasługuje na określone wynagrodzenie.
Nie wspominaj o swoich trudnościach finansowych, powstałych czy to z powodu COVID-19, czy też z jakiegokolwiek innego powodu. Twoim zadaniem jest przekonanie pracowników HR o Twojej wartości dla firmy, a nie wzbudzenie ich współczucia.
Pamiętaj, że Twój pakiet wynagrodzeń oprócz pensji obejmuje także różne dodatki. Możesz zgodzić się na niższą pensję, jeśli chcesz mieć na przykład więcej urlopu lub jeśli otrzymasz dostęp do wyjątkowych świadczeń medycznych. Weź również pod uwagę wynagrodzenie, jakie możesz otrzymać oprócz pensji zasadniczej, w formie bonusu za podpisanie umowy z nowym klientem, opcji na akcje lub prowizji? Jak często można się spodziewać okresowej oceny wyników i czy te oceny mają wpływ na ewentualną podwyżką?
Dlatego ważne jest, aby zastanowić się przed podjęciem decyzji, czy propozycja wynagrodzenia jest satysfakcjonująca, biorąc przy tym pod uwagę cały pakiet świadczeń. Jeśli jest za niska, logiczne będzie jej odrzucenie.
Jak poprosić o podwyżkę na obecnym stanowisku?
Sytuacja jest nieco podobna, gdy prosisz o podwyżkę na stanowisku, na którym obecnie pracujesz. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się, ile zarabiają koledzy z branży. Zgromadź ostatnie oceny swoje wyników i wszelkie istotne informacje dotyczące osiągnięć w pracy. Najważniejsze jest to, że od Ciebie zależy, jak będziesz przekonywujący. Kiedy już zbierzesz te informacje, przedstaw je swojemu pracodawcy podczas negacji dotyczących podwyżki i śmiało poprosić o sumę, na jaką zasługujesz. Należy jednak pamiętać, że niektórzy pracodawcy mają ręce związane ograniczeniami budżetowymi i mogą przyznawać podwyżki tylko w pewnych okresach. Cierpliwość i zrozumienie są w takich sytuacjach kluczowe. Kiedy poprosisz o spotkanie w sprawie wynagrodzenia, bądź przygotowany! Nie porównuj swoich zarobków do zarobków kolegów. Samo stwierdzenie, że podwyżka Ci się należy, też nie wystarczy. Powinieneś przypomnieć pracodawcy, jaką wartość wnosisz do firmy.
Pamiętaj, że tak jak widzisz siebie, tak też widzą Cię inni. Jeśli emanujesz pewnością siebie i asertywnością, Twój potencjalny pracodawca ujrzy Cię prawdopodobnie w bardziej pozytywnym świetle, niż gdy tak nie jest, i uzna, że zasługujesz na respekt i wyższą pensję.