Jak napisać CV weterynarza
Zanim zaczniesz przygotowywać swój życiorys na stanowisku weterynarza, musisz poznać poszczególne elementy, jakie powinno zawierać CV. Zadbaj, by zawierało następujące części:
- Nagłówek CV
- Podsumowanie zawodowe (albo „O mnie”)
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
Jeśli Twoje CV ma zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy, musisz dostosować się do jego tonu i oczekiwań. Dlatego przed rozpoczęciem pisania dowiedz się więcej o danej lecznicy czy klinice, poznaj wykonywane w niej zabiegi i przyjmowane gatunki zwierząt oraz zapoznaj się ze środowiskiem pracy. Te informacje pomogą Ci odpowiednio sformułować swój przekaz.
Wybór najlepszego formatu CV dla weterynarza
Jak widać powyżej, CV zazwyczaj mają ściśle ustaloną strukturę, a format Twojego życiorysu weterynarza nie powinien od niej odbiegać. Jeżeli Twoja kariera nie przebiega w sposób nietypowy, do opisu doświadczenia zawodowego świetnie sprawdzi się odwrócona kolejność chronologiczna.
Jeśli masz na koncie zmianę branży albo dopiero zaczynasz karierę, możesz rozważyć inne proponowane przez nas formaty CV: układ alternatywny dla chronologicznego albo układ hybrydowy. Jeżeli z kolei jesteś wysoko wyspecjalizowanym weterynarzem o znaczącej wiedzy naukowej, odpowiednie może okazać się CV funkcjonalne. Taki układ kładzie większy nacisk na umiejętności niż na doświadczenie zawodowe, zatem zazwyczaj jest zarezerwowany dla techników i naukowców wyspecjalizowanych w konkretnej niszy.
Przykład podsumowania zawodowego: widok z lotu ptaka
Podsumowanie zawodowe to ten element CV weterynarza, gdzie luźniejsza struktura pozwoli Ci na pokazanie swojej miłości do zwierząt. Jego celem jest zwięzłe podsumowanie przebiegu Twojej kariery, a zarazem wykazanie się pasją i wiedzą.
Masz mniej więcej 100 słów, by udowodnić, że świetnie pasujesz do lecznicy, w której chcesz pracować. Idź na całość i wyjaśnij, dlaczego jesteś weterynarzem. Następnie podkreśl najjaśniejsze punkty swojej kariery. Używaj mocnych słów, by opisać swoje podejście do opiekunów zwierząt i swoją wiedzę.
Poniżej znajdziesz przykładowe podsumowanie zawodowe z CV weterynarza.
Oddany i zaangażowany weterynarz z ponad pięcioletnim doświadczeniem w pracy z psami i kotami obejmującej prawidłową diagnozę, leczenie i promocję zdrowia. Moją mocną stroną jest edukowanie właścicieli w zakresie odpowiedniej opieki nad zwierzętami i zdrowego stylu życia oraz współpraca w zespole pozwalająca działać na najwyższym poziomie.
Przykład informacji o doświadczeniu zawodowym w CV: nastrosz troszkę piórka
Chcesz pokazać się potencjalnemu pracodawcy od jak najlepszej strony – to dotyczy także rubryki „doświadczenie zawodowe” w CV weterynarza. Dlatego zamiast wypisywać wszystkie obowiązki z ostatniej pracy, warto pomyśleć o każdym podpunkcie jako o dowodzie na Twoją wybitność.
Niech każdy z nich podkreśla inną umiejętność – dzięki temu złożą się na wszechstronny obraz Twoich talentów. Pracujesz nie tylko ze zwierzętami, lecz także z ich opiekunami. Ponadto musisz starannie prowadzić dokumentację i nieustannie rozwijać swoją wiedzę medyczną.
Poniżej znajdziesz przykładowe informacje o doświadczeniu zawodowym w CV weterynarza.
Weterynarz w lecznicy weterynaryjnej w Poznaniu
Wrzesień 2014 r. – wrzesień 2019 r.
- Uważne i adekwatne badanie oraz leczenie wszystkich pacjentów zgodnie z obowiązującymi standardami.
- Wykonywanie rzetelnych badań diagnostycznych i szczepień.
- Leczenie i dobór leków dla zwierząt chorych, z obrażeniami i infekcjami.
- Uważny nadzór nad opieką udzielaną pacjentom i ich postępami.
- Jasne i zwięzłe informowanie właścicieli o stanie zdrowia ich pupili.
- Tworzenie szczegółowych planów powrotu do zdrowia.
- Doradzanie właścicielom w zakresie opieki domowej, karmienia i szczepień zwierząt.
Technik weterynaryjny w klinice weterynaryjnej Reksio w Poznaniu
Kwiecień 2009 r. – czerwiec 2014 r.
- Optymalne wsparcie techniczne w lecznicy weterynaryjnej przyjmującej 80+ pacjentów dziennie.
- Asystowanie weterynarzom w gabinecie i profesjonalne, precyzyjne wykonywanie rozmaitych zadań technicznych.
- Przygotowywanie pacjentów do operacji oraz asysta przy powrocie do zdrowia.
- Przygotowywanie próbek do wysłania do laboratorium.
- Realizacja recept i doradzanie opiekunom w zakresie powrotu do zdrowia i/lub planów opieki nad zwierzęciem.
Przykład umiejętności w CV: odróżnij się od reszty
Rubryka z umiejętnościami w CV pomaga rekruterom szybko sprawdzić, czy posiadasz cechy wymagane na danym stanowisku i wyróżniasz się pośród innych. Dowiedzą się z niej także, które ze swoich umiejętności uważasz za kluczowe. To jedna z pierwszych rzeczy, na które zwrócą uwagę. Jeśli nie znajdą tutaj tego, czego szukają, mogą w tym miejscu skończyć lekturę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby spersonalizować tę rubrykę.
Wybierz 4–7 najważniejszych umiejętności, nie koncentrując się zbyt mocno na jednym obszarze. Przywołaj przykłady swojej wiedzy medycznej, zdolności kontaktu z ludźmi (i zwierzętami) oraz umiejętności administracyjnych. Sprawdź dwa razy ogłoszenie o pracę, aby zoptymalizować dokument pod kątem systemu ATS i wymienić cechy, których szuka Twój potencjalny pracodawca.
Poniżej znajdziesz przykładową rubrykę „umiejętności” w CV.
- Diagnostyka
- Efektywne plany leczenia
- Zdolność przystosowania do zmian
- Świetne zdolności komunikacji
- Zaawansowane umiejętności myślenia analitycznego
Przykład informacji o wykształceniu w CV weterynarza
Samo dostanie się na studia weterynaryjne stanowi sukces. Weterynaria to bardzo oblegany kierunek, a uczelnie mają dużo więcej zgłoszeń niż miejsc dla studentów, o czym piszą Perspektywy. Jako świeżo upieczony absolwent zapewne dobrze zrobisz, umieszczając informacje o wykształceniu nad doświadczeniem zawodowym. Jeśli możesz pochwalić się wysoką średnią, dodaj informację o ocenach.
W przeciwnym wypadku zostaw te informacje na dole CV, ponieważ doświadczenie mówi więcej niż sam tytuł, i po prostu wymień w tym miejscu wszystkie uzyskane dyplomy i certyfikaty. Nie zapomnij także wspomnieć o wszelkich wyróżnieniach.
Poniżej znajdziesz przykładową rubrykę ukazującą wykształcenie.
Weterynaria (studia jednolite magisterskie), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Październik 2008 r. – styczeń 2014 r.
Studia pierwszego stopnia na kierunku biologia, UAM w Poznaniu
Październik 2004 r. – czerwiec 2008 r.
Konstrukcja i wygląd CV: najlepsze w swoim rodzaju
Atrakcyjny wygląd CV stanowi zwieńczenie aplikacji o pracę, ponieważ decyduje o pierwszych wrażeniach i zachęca kierowników ds. rekrutacji do dokładnego przeczytania Twojego dokumentu. Jaki wizerunek chcesz zaprezentować potencjalnemu pracodawcy? Jako przedstawiciel branży medycznej staraj się emanować schludnością, zorganizowaniem i uprzejmością połączoną ze skutecznością.