Jak napisać CV programisty Java
Zanim rozpoczniesz projekt, musisz go zaplanować. To samo dotyczy Twojego życiorysu programisty Java. Sekcje, które musisz uwzględnić w CV, to:
- Nagłówek;
- Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych;
- Historia zatrudnienia;
- Umiejętności;
- Wykształcenie.
Pamiętaj, że nie piszesz jednego ogólnego CV do wszystkich aplikacji. Każde z nich musi być dostosowane tak, aby odpowiadać potrzebom potencjalnego pracodawcy i pasować tonem do kultury firmy, o pracę w której się ubiegasz.
Wybór najlepszego formatu CV dla programisty Java
Celem CV programisty Java jest zainteresowanie rekrutera i zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie formatu CV przyjaznego dla menedżera ds. zatrudnienia. Zalecamy zastosowanie w nim odwróconej chronologii z dwóch zasadniczych powodów:
- Oprogramowanie ATS jest zaprojektowane odpowiednio do tego formatu, oszczędzisz zatem czas na dostosowywanie dokumentu podczas jego przesłania;
- Format ten pokazuje na pierwszym miejscu informacje, których rekruterzy szukają w pierwszej kolejności: dane kontaktowe i Twoje aktualne stanowisko.
Jeśli jednak posiadasz szerokie umiejętności techniczne, możesz skorzystać z formatu funkcyjnego, który skupia się na Twojej wiedzy specjalistycznej, lub formatu hybrydowego, który łączy oba podejścia. Hybrydy są również przydatne, jeśli zmieniasz ścieżkę kariery, dopiero wchodzisz na rynek pracy lub jesteś doświadczonym profesjonalistą.
Nagłówek CV
Nagłówek zawiera Twoje imię, adres e-mail i numer telefonu. Możesz także podać w nim swoje obecne stanowisko lub stanowisko, o które się ubiegasz. Głównym celem nagłówka jest podkreślenie tych informacji, ale pełni on także rolę głównego wizualnego elementu projektu CV programisty Java.
Wybierz taki nagłówek, który umożliwia łatwe odczytanie Twoich danych kontaktowych. Dostosuj go tonem i stylem do swojej osobowości zawodowej oraz do wymagań firm, którym chcesz zaimponować.
Przykład podsumowania umiejętności i celów zawodowych
Podobnie jak nagłówek jest Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych oferuje doskonałą możliwość, by zaprezentować umiejętność projektowania. Sekcja ta to szansa na opowiedzenia swojej historii zawodowej w nie więcej niż trzech lub czterech zdaniach. Za pomoca energicznych sformułowań opisz siebie i swoją karierę. Następnie podaj przykład swojego największego osiągnięcia.
To może nie być pierwsza sekcja, którą czyta menedżer ds. zatrudnienia, ale możesz być pewien, że jeśli uderzysz odpowiednie akordy w innych sekcjach, będzie chciał dowiedzieć się więcej. Zdanie, które wyjaśnia, dlaczego ubiegasz się o konkretne stanowisko, będzie miało duże znaczenie. Pokazuje, że nie aplikujesz na ślepo do każdej pracy i że jesteś gotów włożyć dodatkowy wysiłek, aby dostosować swoją aplikację do wymogów konkretnej firmy.
Doświadczony programista z ekspertyzą w projektowaniu, instalowaniu, testowaniu i konserwacji systemów oprogramowania. Wyposażony w zróżnicowany i obiecujący zestaw umiejętności. Ze znajomością różnych platform, języków i systemów wbudowanych oraz najnowocześniejszych narzędzi i procedur. Skutecznie zarządza zarówno niezależnymi projektami, jak i tworzy część produktywnego zespołu.
Przykład historii zatrudnienia: zapisz swoją karierę w odpowiednim języku
Jeśli nie wybrałeś format funkcjonalnego CV, sekcja Historia zatrudnienia zajmie największą część Twojego CV programisty Java. Dzięki niej przekonasz swojego potencjalnego pracodawcę, że nie tylko potrafisz wykonywać pracę, ale zawsze wykonujesz ją i będziesz wykonywał dobrze.
Jak to osiągniesz? Skupiając się w każdym punkcie na odniesionych sukcesach. Rekruterzy chcą wiedzieć, co wniesiesz do ich działu IT. Czy rozwiązałeś trudne problemy? Czy projektowałeś efektywne aplikacje na czas i w ramach budżetu? Czy działałeś jako łącznik z działem korzystającym z aplikacji? Czy skutecznie przetestowałeś i wdrożyłeś własne oprogramowanie?
Opisz szczegółowo swoje projekty i osiągnięcia. Stwórz historię nauki i sukcesu, która pokaże, że chętnie się rozwijasz i wniesiesz dodatkową wartość do każdego działu IT.
Software Developer w Oprogramowanie Sp. z o.o., Gdańsk
Wrzesień 2013 — Wrzesień 2021
- Współpraca z zespołem ds. produktu w celu zrozumienia wymagań i specyfikacji biznesowych dotyczących zarządzania portfelem, analiz i ryzyka;
- Wprowadzanie aktualizacji i zmian oprogramowania na podstawie szczegółowych specyfikacji projektu;
- Rozwiązywanie skomplikowanych problemów z wykorzystaniem najnowszych technologii chmurowych, mobilnych i internetowych;
- Opracowywanie i prezentowanie wyników i rozwiązań przed publicznością, w tym przed wyższym kierownictwem i interesariuszami.
Junior Software Developer w TG Coders, Gdańsk
Czerwiec 2011 — Sierpień 2013
- Poprawianie skomplikowanych błędów w oprogramowaniu;
- Wdrażanie i aktualizacja moduł aplikacji pod kierunkiem starszych programistów;
- Efektywna samodzielna praca w zespole programistów; entuzjazm we współpracy z innymi.
- Wykonywanie rutynowych zadań związanych z automatyzacją testów i rozwijanie skomplikowanych funkcji.
Przykład sekcji Umiejętności w CV programisty Java: zakres wiedzy
Ta sekcja powinna ilustrować najwyższy poziom umiejętności, które posiadasz i które są pożądane przez przyszłego pracodawcę. Rekruter może najpierw przeskoczyć do tej części CV programisty Java, zanim przeczyta coś innego. Pokaż, że rozumiesz, czego się od Ciebie oczekuje, i dostosuj swoje umiejętności do opisu stanowiska.
Wybierz 4–7 umiejętności, które chcesz zaakcentować. Wiele CV zawiera także poziom ich opanowania – to dobre rozwiązanie, jeśli Twoja zaawansowana wiedza techniczna pasuje do opisu stanowiska. Jednak unikaj przesady – dokonaj uczciwej oceny swoich umiejętności. Co najważniejsze: wymień tylko te umiejętności, które opanowałeś na poziomie zaawansowanym lub eksperckim. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dopiero rozpoczynasz swoją karierę.
magister, Informatyka, Politechnika Gdańska , Gdańsk
Wrzesień 2010 — Czerwiec 2012
licencjat, Informatyka, Politechnika Gdańska, Gdańsk
Wrzesień 2006 — Czerwiec 2010
Przykład sekcji Wykształcenie
Sekcja dotycząca wykształcenia w CV programisty Java zawiera listę Twoich tytułów naukowych i dyplomów. Większość programistów Java zdobędzie stopień licencjata, ale nie zawsze jest to konieczne. Niektórzy programiści Java mogą również posiadać tytuł magistra. Jeśli ukończyłeś studia podyplomowe, możesz pominąć w CV informację o dyplomie szkoły średniej.
Warto podać swoją średnią ocen, jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem i Twoja średnia jest rzeczywiście wysoka.
- Zaawansowane myślenie
- analityczne
- Programowanie
- Logika oprogramowania
- Rozwiązywanie problemów z
- oprogramowaniem
- Znajomość interfejsu
- użytkownika / doświadczenia
- użytkownika