Podsumowanie celów i umiejętności zawodowych powinno natychmiast przyciągnąć uwagę, tak jak w przedstawionym tutaj przykładzie CV. W tym streszczeniu Twoich kwalifikacji liczy się każde słowo. W Podsumowaniu należy zawrzeć informacje o umiejętnościach, wykształceniu, doświadczeniu i cechach osobistych, unikając powtórki zawartych dalej w CV sformułowań. Twoim celem jest, by w dwóch–trzech zdaniach przekonać menedżera ds. rekrutacji, że jesteś najlepszym spawaczem do tego zadania.
Spawacz z kilkuletnim doświadczeniem w budowie i naprawie części przemysłowych i handlowych. Zapewnia precyzję, dużą dbałość o szczegóły i doskonałą organizację pracy. Biegły we właściwym czytaniu planów spawalniczych w celu określenia najlepszych metod spawania dla każdego projektu.
Przykład historii zatrudnienia: odpowiednie doświadczenie
Zgodnie ze zwykle stosowaną odwróconą chronologią bieżące/najbardziej aktualne stanowisko powinieneś wpisać jako pierwsze, a następnie wymienić wcześniejsze cztery – pięć stanowisk. Jeśli Twoja historia zatrudnienia zawiera luki lub nie zawsze byłeś zatrudniony jako spawacz, powinieneś zapisać w niej przede wszystkim funkcje, którą są najściślej związane z pracą spawacza.
Każdy wpis zaczyna się od nazwy pracodawcy, miejsca pracy oraz okresu, w którym tam pracowałeś. Poniżej powinieneś w czterech – pięciu punktach opisać swoje obowiązki oraz osiągnięcia, traktując każde z nich jako element historii swojego rozwoju zawodowego. Spróbuj spojrzeć na nią z perspektywy pracodawcy, i pokaż, w jaki sposób Twoja praca przyniosła korzyści firmie, w której byłeś zatrudniony, projektowi lub klientom.
Skup się przy tym na wynikach pracy i osiągnięciach, a nie na czynnościach roboczych lub zadaniach. Używaj konkretnego i bezpośredniego języka, czasowników typu: „stopić”, „zespawać”, „stworzyć”, „skonstruować” lub „naprawić”, zamiast „być odpowiedzialnym za stworzenie / naprawę”. Pamiętaj, aby w podobny sposób opisać swoje przywództwo w zespole lub inne pełnione w nim funkcjach, czyli: „nadzorować”, „kierować” i „oceniać”, a nie „być odpowiedzialnym za…”
Młodszy spawacz w Iskra, Kielce
wrz 2018 - maj 2021
- Skuteczna komunikacja z wyższym kierownictwem i klientami odnośnie do szczegółów pracy i oczekiwań;
- Praca pod ścisłym nadzorem brygadzisty spawacza w celu nauki najlepszych metod spawalniczych;
- Wykazanie się dużą znajomością różnych aspektów spawania oraz właściwości różnych metali i innych materiałów;
- Wykonywanie zadań w sposób sprawny i terminowy;
- Asystowanie technikom przy demontażu i montażu;
- Zastosowanie różnych technik spawania;
- Wypełnianie obowiązków zgodnie z poleceniami przełożonego.
Przykład CV spawacza: wiedza stosowana w praktyce
Brak dyplomu ukończenia studiów wyższych w CV spawacza nie oznacza, że sekcja dotycząca wykształcenia się nie liczy. Im lepsze masz kwalifikacje do wykonywania zawodu, tym więcej wysiłku i uwagi powinieneś włożyć w to, by za pośrednictwem tej sekcji zwrócić na siebie uwagę kierownika ds. rekrutacji.
Czasem niedoświadczonym spawaczom może wystarczyć dyplom ukończenia szkoły średniej. Inni kandydaci poszukujący pracy prawdopodobnie przeszli szkolenie u obecnych lub poprzednich pracodawców, a być może ukończyli też formalną naukę w szkole zawodowej lub konkretne kursy na spawacza. Może to być i często bywa warunkiem zatrudnienia na stanowisko spawacza.
W tej sekcji należy też wymienić kursy dokształcające w różnych specjalnościach — od nabywania umiejętności czytania projektów technicznych czy budowlanych, przez zajęcia z zakresu chemii i metalurgii po naukę posługiwania się aplikacjami komputerowymi. Wymień w tej sekcji również stypendia, szczególne osiągnięcia, a także staże i praktyki, które odbyłeś.
Jeśli masz więcej niż jeden lub dwa certyfikaty spawacza, rozważ stworzenie oddzielnej listy w sekcji Wykształcenie. W niektórych przypadkach warto też wspomnieć o certyfikacie w podsumowaniu celów i umiejętności zawodowych i/lub – jeśli jest istotny w przypadku stanowiska, o które się ubiegasz – umieścić go na liście umiejętności.
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach
wrz 2014 - maj 2018
Sekcja Umiejętności: żelazna gwarancja sukcesu
W tej sekcji CV pierwszeństwo mają umiejętności twarde, czyli podstawowe kompetencje niezbędne do wykonywania prac spawalniczych. Zwięzłość i skupienie na najważniejszych umiejętnościach, wymuszona ograniczonym miejscem na CV, mogą być wyzwaniem dla spawaczy z długą listą umiejętności. Przypomnij sobie to, co pisaliśmy wcześniej na temat dostosowywania CV do konkretnego stanowiska spawalniczego, którego szukasz. Nie w każdym przypadku niezbędne są wszystkie umiejętności, jakie posiadasz – należy dokonać odpowiedniego wyboru.
W CV spawacza nie powinny być pomijane umiejętności miękkie, to znaczy cechy osobiste lub zachowania, które sprawiają, że jesteś dobrym pracownikiem i kolegę. Należą do nich pozytywne interakcje z innymi, umiejętności rozwiązywania problemów i odpowiedniej oceny sytuacji, zdolność przystosowania się do zmieniających się okoliczności lub instrukcji, dbałość o bezpieczeństwo innych, a także niezawodność w pracy, gotowość do pracy w godzinach nadliczbowych itd. Jeśli brakuje Ci miejsca w sekcji Umiejętności, by je wszystkie wyliczyć, spróbuj zawrzeć kilka z nich w Podsumowaniu celów i umiejętności zawodowych.
- Spawanie metodą TIG
- Efektywne zarządzanie czasem
- Zdolność do pracy pod presją
- Umiejętność krytycznego myślenia