Czym zajmuje się monter?
Monterzy zajmują się montażem maszyn urządzeń lub podzespołów w fabrykach i zakładach produkcyjnych lub innych miejscach. Monterzy muszą prawidłowo odczytywać plany i instrukcje, aby mogli skutecznie składać urządzenia z części. Pracują w wielu branżach, gdzie wymagany jest montaż.
Monterzy nie tylko składają urządzenia z części, ale musza dbać o bezpieczeństwo i dobrą organizację pracy, sprzyjającą prawidłowemu montażowi.
Wzrost wykorzystania robotów do montażu będzie oznaczać pięcioprocentowy spadek zapotrzebowania na montażystów w kolejnej dekadzie.
Jak napisać CV montera
Większość CV zawiera te same podstawowe sekcje. Wiedza na ich temat jest pierwszym krokiem do napisania przekonującego CV montera. Twoje CV powinno zawierać:
- Nagłówek;
- Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych;
- Sekcję Historia zatrudnienia;
- Sekcję Umiejętności;
- Sekcję Wykształcenie.
Wybór formatu CV montera
Najbardziej odpowiedni format CV montera będzie prawdopodobnie zależał od tego, jak obszerne jest Twoje doświadczenie. Jeśli pracowałeś w już w miejscach związanych z produkcją lub dostawą, najlepszym wyborem będzie format CV z odwróconą chronologią. Ten format CV skupia się na sekcji Historia zatrudnienia, gdzie możesz wymienić swoje dotychczasowe miejsca pracy, zaczynając od najbardziej aktualnego i cofając się przez dziesięć lat.
Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę lub zmieniasz ścieżkę kariery, weź pod uwagę alternatywny format CV, taki jak model funkcjonalny lub mieszany/hybrydowy.
Przykład Podsumowania umiejętności i celów zawodowych
Sekcja Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych w CV montera zajmuje czołowe miejsce w życiorysie, dlatego ważne jest, żeby była nienaganna. Choć składają się na nią zaledwie trzy–cztery zdania, mają one duże znaczenie: To Twoja jedyna szansa na opisanie w nieco bardziej szczegółowy sposób swoich kwalifikacji i charakteru. Skup się na jednej lub dwóch wyróżniających Cię cechach lub osiągnięciach, które pokazują, że będziesz atutem dla każdego zespołu montażowego. Może to być zrozumienie procesów bezpieczeństwa, doświadczenie w budowie urządzeń elektrycznych lub ogólna wiedza o budowie maszyn.
Ta sekcja oferuje Ci też najlepszą szansę odpowiedzi na kluczowe pytanie: „Dlaczego potencjalny pracodawca powinien zatrudnić właśnie Ciebie?". Dopasuj swoje Podsumowanie do stanowiska, o które ubiegasz, opisując, co wniesiesz do konkretnej firmy.
Monter z dużym doświadczeniem z różnymi urządzeniami i wykonywaniu zróżnicowanych zadań związanych z gromadzeniem materiałów, montażem, kontrolą jakości i pakowaniem. Udokumentowana długoletnia praca przy montażu urządzeń i pakowaniu zamówień dla klientów w sposób dokładny i efektywny czasowo. Charakteryzuje się doskonałymi umiejętności przywódczymi, samodzielnością i wysoką etyką pracy.
Wzór Historii zatrudnienia
W sekcji Historia zatrudnienia w CV montera należy wyszczególnić wszystkie stanowiska i doświadczenie zawodowe, które w pewien sposób przygotowały Cię do pracy na stanowisku, na które aplikujesz.
Kluczem do stworzenia doskonałej sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego jest skupienie się na pokazaniu potencjalnemu pracodawcy na odpowiednich przykładach, że dysponujesz umiejętnościami, których szuka. Oznacza to dostosowanie CV montera do konkretnego stanowiska. Zwiększy to Twoje szanse również wtedy, gdy ATS (system śledzenia aplikacji) będzie oceniał Twoje CV. Poniżej wyjaśniamy, jak możesz wykorzystać wiedzę o ATS!
Użyj słów wyrażających akcję i zawrzyj w tej sekcji informacje mające związek z konkretnym stanowiskiem, na którym chcesz się zatrudnić, aby zademonstrować swoją wiedzę techniczną i sprawność manualną. Zapoznaj się z poniższym przykładem Historii zatrudnienia na CV.
Monter w Plastix, Łomża
Październik 2015 — Lipiec 201
- Realizacja zleceń produkcyjnych w ściśle określonych terminach;
- Kierowanie zespołem monterów i współpraca z szefami innych zespołów w celu zwiększenia wydajności pracy;
- Spełnianie wszystkich norm bezpieczeństwa i zapewnianie wysokiej jakość składanych urządzeń;
- Załadunek i rozładunek elementów z przenośników maszyn;
- Wprowadzanie nowych pracowników w zasady montażu i zapoznawanie ich z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa pracy;
- Wykonywanie niezbędnych prac konserwatorskich;
- Zgłaszanie przełożonym usterek maszyn lub problemów z bezpieczeństwem pracy.
Monter w MEGA TECH, Łomża
Wrzesień 2013 — Wrzesień 2015
- Przestrzeganie instrukcji i procedur bezpieczeństwa podczas montażu;
- Monitorowanie linii montażowej i zgłaszanie ewentualnych problemów;
- Utrzymywanie higieny i dobra organizacja miejsca pracy w celu zwiększenia wydajności;
- Współpraca z innymi monterami w celu poprawienia komunikacji;
- Precyzyjny montaż różnych urządzeń;
- Monitorowanie i rejestrowanie zapasów działu;
- Pomoc w zapewnieniu jakości produktu.
Monter w Horyzont sp. z o.o., Łomża
Wrzesień 2012 — Sierpień 2013
- Praca na stanowisku montera w jednostce produkcyjnej w niepełnym wymiarze godzin;
- Utrzymywanie higieny i dobra organizacja miejsca pracy;
- Kontrola zapasów i uzupełnianie niezbędnych materiałów;
- Zapoznanie się z praktyką linii montażowej i szybki awans na jednego z najlepszych pracowników linii produkcyjnej.
Przykład sekcji Umiejętności na CV
Czym charakteryzuje się dobry monter? Niezbędne jest mu doświadczenie w pracy z elektronarzędziami, wytrzymałość fizyczna i siła, zdolności techniczne, przywiązywanie uwagi do jakości pracy i jej bezpieczeństwa oraz skupienie na szczegółach. To właśnie umiejętności, które liczą się w Twoim CV.
Wybierz ze swoich umiejętności te, które potencjalny pracodawca wymienia jako ważne (pamiętaj o ATS!). Oprócz umiejętności twardych, czyli specyficznych dla Twojej pracy, uwzględnij cechy, które sprawiają, że jesteś cenionym członkiem zespołu. Do umiejętności miękkich zalicza się między innymi rzetelność, dobre zorganizowanie i komunikację.
Dobrze skomponowana sekcja Umiejętności łączy w sobie zarówno twarde jak i miękkie umiejętności, dzięki czemu pokazuje potencjalnemu pracodawcy, co jako człowiek i pracownik wniesiesz do zespołu.
- Umiejętność zarządzania czasem
- Dbałość o szczegóły
- Dobra organizacja pracy
- Obsługa komputera
Przykład sekcji Wykształcenie w CV montera
Większość pracodawców wymaga od montera dyplomu ukończenia szkoły średniej lub odpowiednich kursów, jednak niektórzy preferują kandydata z dyplomem ukończenia szkoły o profilu technicznym. Niezbędne kwalifikacje różnią się w zależności od branży, w której aplikujesz.
W sekcja Wykształcenie na CV montera należy wymienić ukończone szkoły i kursy oraz zdobyte dyplomy i certyfikaty. Możesz tu także wymienić odbyte praktyki oraz zajęcia, które pomogły Ci rozwinąć umiejętności niezbędne na stanowisku montera. Zapoznaj się z poniższym przykładem CV.
Technikum Nr 7 im. Ludwika Bojanusa w Łomży
Wrzesień 2009 — Czerwiec 2013