Lubisz pracę manualną w zmiennym środowisku i rozwiązywanie problemów. Doskonale! Jako elektryk będziesz pracować właśnie w takich warunkach. Zapotrzebowanie na twoje usługi wciąż rośnie. Dlatego wystarczy dobrze przygotowane CV elektryka, byś mógł przebierać w ofertach.
Jednak napisanie i sformatowanie CV potrafi zająć sporo czasu i wcale nie jest takie łatwe, a ty zapewne chcesz po prostu znaleźć pracę. Skorzystaj z CVeasy.pl, gdzie znajdziesz kreator CV i zaprojektowane przez ekspertów szablony.
Jak napisać CV elektryka
Pierwszym krokiem do napisania CV elektryka jest odpowiednia struktura. Zadbaj, by Twoje CV zawierało następujące elementy:
- Podsumowanie zawodowe (znane także jako rubryka „O mnie”)
- Doświadczenie zawodowe
- Wykształcenie
- Umiejętności
Przekonujące CV elektryka ma coś wspólnego z innymi CV – jego styl, ton i przesłanie powinny być dobrane do adresata. W tym przypadku będzie to nowy pracodawca, może kierownik firmy czy wykonawca projektu.
Zastosuj przepis na sukces:
- Przy każdym słowie myśl o konkretnej firmie czy kliencie oraz o swojej specjalizacji i rodzaju projektu. Dobierz styl i ton wypowiedzi, jakbyś komunikował się na żywo.
- Zaprezentuj wizualnie swoją pewność siebie i niezawodność: wybierz harmonijny szablon CV, który nie będzie jednak zbyt formalny czy staroświecki.
- Jeśli wysyłasz CV przez internet, wykorzystaj słowa kluczowe z ogłoszenia. Dzięki temu dokument przejdzie przez kontrolę systemu ATS.
Wybór najlepszego formatu CV dla elektryka
Najczęściej stosowany format CV z odwróconą chronologią sprawdzi się w niemal każdym zawodzie. Jak ułożyć doświadczenie zawodowe i osiągnięcia w CV elektryka? Opisz swoich pracodawców, zaczynając od najbardziej aktualnego.
Alternatywne formaty CV są lepsze dla osób szukających pierwszej pracy, zmieniających zawód albo mających nietypową historię zawodową. W przypadku osób na własnej działalności pracujących projektowo dobrze sprawdzi się funkcjonalny format CV.
Nie zapomnij o danych kontaktowych
Wyobraź sobie, że twoje CV wpadnie w oko kierownikowi prowadzącemu rekrutację. Jak może się z tobą skontaktować? To proste: zerknie do nagłówka, gdzie znajdzie twoje namiary. Podaj:
- Imię i nazwisko: a obok nich nazwę stanowiska z ogłoszenia.
- Profesjonalnie brzmiący adres e-mail: najlepiej twoje imię i nazwisko.
- Numer telefonu: pamiętaj, by sprawdzić, jak brzmi twoja poczta głosowa!
- Lokalizacja: podaj miejscowość i ew. informację o gotowości do relokacji.
Takie informacje w zupełności wystarczą. Nie ma potrzeby podawania pełnego adresu czy danych wrażliwych takich jak numer PESEL, data urodzenia czy stan cywilny.
- Jacek Marchwiński
- Elektryk
- [email protected]
- 595-555-333
- Kraków
- Marchiwński J.
- Stan cywilny: żonaty
- [email protected]
- PESEL: 77131309537
- Ul. Warszawska 34/5, Kraków
Skorzystaj z mocy podsumowania zawodowego
Podsumowanie zawodowe streszcza twoją karierę i podkreśla cechy charakteru. Właśnie tu możesz wprowadzić osobistą nutę do CV elektryka – masz 2–4 zdań na opowiedzenie, co wniesiesz do nowej pracy.
Możesz też wykorzystać kilka słów kluczowych z ogłoszenia. Przeczytaj je i zakreśl umiejętności lub cechy, których poszukuje pracodawca jak np. uprawnienia SEP czy zmysł techniczny. Spróbuj wymienić parę z nich w podsumowaniu, używając pozytywnego języka. Ale... nic na siłę! Wybierz te cechy, które chcesz podkreślić. Będzie jeszcze sporo okazji, by napisać o pozostałych. Na tym etapie najważniejsze jest, by kierownik zwrócił uwagę na twoje CV i zaprosił cię na rozmowę.
Zainspiruj się naszymi przykładami z pokrewnych branż, np. CV pracownika budowlanego, CV hydraulika czy CV spawacza.
Sumienny student wydziału elektrycznego z uprawnieniami SEP szuka praktyk zawodowych w dziedzinie montażu instalacji elektrycznych. Pasjonat nowoczesnych technologii, biegły w czytaniu dokumentacji elektrycznej.
Elektryk z wyższym wykształceniem kierunkowym i trzyletnim doświadczeniem przy wykonywaniu instalacji przemysłowych w przemyśle samochodowym. Szuka kolejnych wyzwań związanych z motoryzacją, gotowy do wyjazdów służbowych (także za granicę).
Wykwalifikowany elektryk, ponad 10 lat doświadczenia w montażu i konserwacji instalacji elektrycznych. Doskonale zna przepisy BHP i potrafi usuwać usterki. Dąży do usprawnienia i przyspieszenia budowy.
Opisz swoje doświadczenie zawodowe elektryka: niech zaiskrzy
W tej rubryce pokaż, jak na kolejnych stanowiskach przybywało ci obowiązków i wiedzy technicznej. Dopasuj się do ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz: podkreśl umiejętności poszukiwane przez pracodawcę. W tym celu możesz wymienić je w odpowiedniej kolejności albo wspomnieć dokładnie o tych, które odpowiadają wymogom pracy.
Pokaż swoje podstawowe umiejętności i to, jak rozwijały się z czasem. Doświadczenie zawodowe to rubryka ukazująca twoje osiągnięcia i wyzwania, z którymi sobie poradziłeś.
Staraj się zawrzeć jak najwięcej szczegółów, oczywiście w granicach rozsądku i ograniczonego miejsca – CV nie powinno zajmować więcej niż jednej strony. Jakie dokładnie instalacje elektryczne naprawiałeś? Jeśli możesz się pochwalić pozytywną oceną klientów, koniecznie to zrób!
Opisuj nie tylko swoje obowiązki, lecz także efekty działań, a zatem zamiast pisać:
- Wymiana wadliwych przewodów
Możesz pokazać, że:
- Po serii testów zdiagnozowałem problem, wymieniłem wadliwe przewody, mieszcząc się w założonym czasie i budżecie.
Elektryk w Usterka – serwis techniczny 24/7, Kraków
Lipiec 2013 - Obecnie
- Zapewnianie najwyższej jakości usług, praca „na telefon” w sytuacjach awaryjnych i przy remontach;
- Zakładanie i konserwacja instalacji elektrycznych;
- Przeprowadzanie inspekcji budowy i składanie raportów;
- Szkolenie nowych pracowników;
- Współpraca z kierownikami projektów w celu pomyślnego zakończenia prac.
Elektryk w Tanie usługi elektryczne, Kraków
Czerwiec 2007 - Czerwiec 2013
- Umieszczanie i naprawa instalacji elektrycznych w budynkach;
- Układanie przewodów elektrycznych, przygotowanie do dalszego montażu;
- Analiza i rozwiązywanie problemów związanych z kwestiami elektrycznymi;
- Kompleksowa realizacja projektów związanych z elektrycznością;
- Planowanie częściowych budżetów budowy i współpraca z klientami w celu dogłębnego zrozumienia ich potrzeb;
- Wysoka jakość i bezpieczeństwo pracy;
- Instalacja i wymiana chłodnic silników, wentylatorów elektrycznych, gniazdek elektrycznych i innych urządzeń;
- Dobra organizacja i wydajność pracy, dotrzymywanie terminów;
- Dbałość o szczegóły i finalizowanie projektów nawet przed czasem.
Jak napisać CV elektryka bez doświadczenia
Brak doświadczenia wcale nie musi przekreślać cię na starcie – by zacząć, potrzebujesz odpowiednich uprawnień uzyskiwanych na kursach. Wspomnij o nich w CV, by zachęcić pracodawców. Zastanów się też nad innymi doświadczeniami i umiejętnościami elektryka, które zadziałają na twoją korzyść. Pracodawcy często oczekują zdolności czytania schematów elektrycznych i smykałki technicznej – napisz, co potwierdza twoje kompetencje w tym zakresie. Wymień także wszelkie zainteresowania powiązane z branżą, by pokazać, że będziesz właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.
Wymień umiejętności, które powinny znaleźć się w CV elektryka
Umiejętności to sekcja CV elektryka, która pokazuje kierownikowi prowadzącemu rekrutację twoje kompetencje, a tobie umożliwia zamieszczenie w CV słów kluczowych. Podstawą będą umiejętności twarde elektryka, czyli niezbędna wiedza techniczna i uprawnienia . Dodaj też umiejętności miękkie (interpersonalne) – konieczne do dogadania się z innymi pracownikami i klientami. Każda praca jest troszkę inna, zatem dopasuj odpowiednio swoje CV.
Przygotuj główną listę wszystkich swoich umiejętności, sukcesów i cech. Trzymaj listę pod ręką podczas opracowywania CV. A jeśli jesteś skromną osobą, postaraj się nie chować w cieniu!
- Uprawnienia SEP
- Prawo jazdy kategorii B
- Umiejętność czytania dokumentacji technicznej
- Zmysł techniczny
- Rzetelność
- Umiejętność pracy w zespole
Zamieść informacje o swoich umiejętnościach w CV, dodając do nich konkretne przykłady:
- Umiejętność czytania dokumentacji technicznej: napisz, z jakimi dokumentami pracowałeś i co na ich podstawie wykonałeś.
- Umiejętność pracy w zespole: wyjaśnij, w jakim zespole pracowałeś dotąd i które zadania wymagały ścisłej współpracy.
Edytowalny przykład rubryki „Umiejętności” w CV
Opisz wykształcenie i kursy elektryczne
Możesz zostać elektrykiem po szkole zawodowej, kształcić się w technikum o odpowiednim profilu, a nawet podjąć studia wyższe. Wymień jasno najwyższe wykształcenie, jakie uzyskałeś. Bardzo istotne są też staże i praktyki zawodowe.
Masz wybór: możesz wymienić swoje praktyki zawodowe w rubryce „Doświadczenie zawodowe” albo „Wykształcenie”. Zależy to od tego, jakim doświadczeniem dysponujesz. Jeśli szukasz swojej pierwszej pracy po stażu, wymień go w swojej historii zatrudnienia. Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia, możesz przesunąć informację o praktykach niżej, na dalsze miejsce w CV.
Oprócz tego CV elektryka powinno zawierać wzmiankę o:
- Wszelkich ukończonych kursach i szkoleniach
- Uprawnieniach, jakie posiadasz: pamiętaj, że uprawnienia SEP trzeba odnawiać co pięć lat!
- Członkostwie np. w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.
Zespół Szkół Elektrycznych, Technikum uzupełniające, Kielce
Wrzesień 2005 - Czerwiec 2007
- dyplom z wyróżnieniem
Zespół Szkół Elektrycznych, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Kielce
Wrzesień 2002 - Czerwiec 2005
Wybierz szablon i styl odpowiedni dla CV elektryka
Twoje słowa powinny budować obraz profesjonalisty – podobnie jak wygląd CV. Jeśli twoje CV jest niechlujne czy trudne do przeczytania, może cię ominąć praca marzeń. Istnieje kilka podstawowych zasad projektowania CV, dzięki którym nic takiego ci się nie przytrafi:
- Zrezygnuj z nadmiaru koloru i dziwnych fontów
- Baw się długością tekstu, by nie tworzyć długich bloków tekstowych
- Umieść informacje kontaktowe w widocznym miejscu
- Używaj podpunktów zamiast długich zdań
- Nie umieszczaj informacji w nagłówkach i stopce, które mogą nie być dostępne dla oprogramowania skanującego
Profil
Wykwalifikowany elektryk, ponad 10 lat doświadczenia w montażu i konserwacji instalacji elektrycznych. Doskonale zna przepisy BHP i potrafi usuwać usterki. Dąży do usprawnienia i przyspieszenia budowy.
Historia zatrudnienia
Elektryk w Usterka – serwis techniczny 24/7, Kraków
Lipiec 2013 - Obecnie
- Zapewnianie najwyższej jakości usług, praca „na telefon” w sytuacjach awaryjnych i przy remontach;
- Zakładanie i konserwacja instalacji elektrycznych;
- Przeprowadzanie inspekcji budowy i składanie raportów;
- Szkolenie nowych pracowników;
- Współpraca z kierownikami projektów w celu pomyślnego zakończenia prac.
Elektryk w Tanie usługi elektryczne, Kraków
Czerwiec 2007 - Czerwiec 2013
- Umieszczanie i naprawa instalacji elektrycznych w budynkach;
- Układanie przewodów elektrycznych, przygotowanie do dalszego montażu;
- Analiza i rozwiązywanie problemów związanych z kwestiami elektrycznymi;
- Kompleksowa realizacja projektów związanych z elektrycznością;
- Planowanie częściowych budżetów budowy i współpraca z klientami w celu dogłębnego zrozumienia ich potrzeb;
- Wysoka jakość i bezpieczeństwo pracy;
- Instalacja i wymiana chłodnic silników, wentylatorów elektrycznych, gniazdek elektrycznych i innych urządzeń;
- Dobra organizacja i wydajność pracy, dotrzymywanie terminów;
- Dbałość o szczegóły i finalizowanie projektów nawet przed czasem.
Umiejętności
- Uprawnienia SEP
- Prawo jazdy kategorii B
- Umiejętność czytania dokumentacji technicznej
- Zmysł techniczny
- Rzetelność
- Umiejętność pracy w zespole
Wykształcenie
Zespół Szkół Elektrycznych, Technikum uzupełniające, Kielce
Wrzesień 2005 - Czerwiec 2007
- dyplom z wyróżnieniem
Zespół Szkół Elektrycznych, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Kielce
Wrzesień 2002 - Czerwiec 2005
Przykładowe CV elektryka (sam tekst)
Formatowanie CV elektryka może przysporzyć trochę trudności. Nie przejmuj się tym i skorzystaj z kreatora CVeasy.pl i naszych szablonów, które testowaliśmy na rekruterach. Masz do wyboru cztery kategorie szablonów do wyboru. Z pewnością znajdziesz wzór, który podkreśli twoją osobowość i osiągnięcia zawodowe.