1. Blog
 2. CV
 3. Mocne strone w CV
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Mocne strone w CV

11 czas czytania
Mocne strone w CV
Grafika:Liza Gagarina
Najlepsze życiorysy zawierają całą listę Twoich mocnych stron – nie tylko posiadanych umiejętności, ale także wiedzy oraz cech, które Cię wyróżniają. Wpisanie mocnych stron do CV pozwala na podkreślenie Twojej ekspertyzy w konkretnej dziedzinie. Dzięki odpowiednim przykładom mocnych stron na CV menedżerowie ds. rekrutacji szybko dostrzegą, że jesteś doskonałym kandydatem na to idealne dla Ciebie stanowisko.

W poniższym blogu omówimy wszystko to, co musisz wiedzieć o zamieszczaniu informacji o swoich atutach na CV, a w tym:

 • Czym dokładnie są osobiste mocne strony na CV;
 • Konkretne przykłady najbardziej odpowiednich mocnych stron do zamieszczenia w życiorysie;
 • Jak odkryć swoje mocne strony, jeśli stoisz dopiero u progu swojej kariery;
 • Słabe strony, które mogą zdyskwalifikować Twoje CV.
Rada eksperta

Oparcie się na swoich mocnych stronach to jeden z najważniejszych kroków w karierze, który może poprawić Twoje wyniki i zwiększyć uznanie dla Ciebie jako pracownika. Na początku warto poświęcić nieco czasu na ocenę swoich umiejętności i zastanowienie się nad tym, jak najlepiej wykorzystać je w pracy. Skorzystaj przy tym z metody opisanej przez Harvard Business Review.

Czym są mocne strony w życiorysie?

Mocne strony to jednocześnie mocne punkty Twojego CV. Mogą dotyczyć wiedzy lub umiejętności, które opanowałeś, lub być cechami samego CV, które sprawią, że menedżer ds. rekrutacji zatrzyma się przy nim i zwróci na Ciebie uwagę. Na tym blogu omówimy, które z nich należy zawrzeć w CV.

Najpierw przyjrzyjmy się niektórym mocnym stronom, które mogą wyróżnić Twoje CV bez względu na dziedzinę lub branżę, w której pracujesz:

 • Atrakcyjny nagłówek: świetny nagłówek to najważniejszy element CV, który pomoże Ci „sprzedać się” od chwili, gdy kierownik ds. rekrutacji spojrzy na Twoje CV. Akcentujący Twoje imię i nazwisko oraz informacje kontaktowe, a jednocześnie atrakcyjny pod kontem koloru i grafiki nagłówek jest jednym z największych atutów Twojego CV
 • Klarowne formatowanie: to samo dotyczy reszty CV. W życiorysie należy zachować równowagę między białą przestrzenią a tekstem, bo to dobrze wpływa na jego czytelność. Konsekwentnie używaj tych samych czcionek i kolorów dla zachowania spójności i eleganckiego stylu.
 • Pisanie bez błędów: jedną z największych zalet, która pozwoli Ci wyprzedzić wielu innych kandydatów (zwłaszcza tych na poziomie podstawowym), jest poprawność ortograficzna i gramatyczna. Skorzystaj z automatycznego sprawdzania pisowni i/lub poproś znajomego o sprawdzenie Twojego CV.
 • Życiorys odpowiednio dostosowany do stanowiska: Jedną z najważniejszych zalet CV jest uwzględnienie w nim informacji dotyczących konkretnego stanowiska. Bardzo pomocny jest tutaj opis funkcji, ponieważ zawiera dokładne informacje na temat umiejętności i wiedzy, których firma poszukuje. Pamiętaj, aby odnieść się do nich w swoim CV.
 • Pewny siebie, ale pełen szacunku ton: Właściwy ton może stać się jednym z najlepszych osobistych atutów w CV, który pozwoli Ci przedstawić siebie i zaprezentować umiejętności, nie sprawiając wrażenia osoby aroganckiej ani zarozumiałej.
 • Odpowiednio oznaczone sekcje: chociaż nadawanie sekcji CV nietypowych nazw może wydawać się zabawne lub kreatywne, może jednak sprawić, że menedżer ds. rekrutacji, który ma ograniczony czas na znalezienie informacji, na których mu najbardziej zależy, poczuje się sfrustrowany. Lepiej trzymać się tradycyjnych tytułów sekcji, takich jak „Wykształcenie” albo „Historia zatrudnienia”.
 • Konkretne liczby i fakty: Po ustaleniu, jakie mocne strony należy wymienić w CV, musisz je poprzeć informacjami, które dowodzą Twojej skuteczności. Statystyki, liczby i konkrety podkreślą znaczenie Twoich osiągnięć.

Przykłady osobistych atutów, które warto wymienić w CV

Przyjrzyjmy się teraz innemu typowi mocnych punktów CV: Twoim zasadniczym umiejętnościom, które sprawiają, że jesteś doskonałym kandydatem na stanowisko. Chociaż najodpowiedniejsze atuty na CV będą w pewnym stopniu zależeć od branży oraz Twojego doświadczenia zawodowego, podajemy kilka ogólnych przykładów, które można wykorzystać w dowolnym CV:

Planowanie strategiczne: Umiejętność krytycznego myślenia o celach firmy i swojej w nich roli pokaże menedżerowi ds. rekrutacji, że jesteś kandydatem, który zwróci zainwestowane w niego środki. Planowanie strategiczne jest mocną stroną ściśle związaną z krytycznym myśleniem, zdolnością do innowacji i umiejętnością analizy – a one wszystkie należą do najbardziej poszukiwanych cech przez firmy w 2021 roku.

Komunikacja: Świetne umiejętności komunikacyjne nigdy nie wychodzą z mody. Możesz zaprezentować swoją zdolność jasnego i skutecznego wyrażania się nie tylko poprzez przykłady związane z pracą, ale także poprzez odpowiedni ton i bezbłędne przykład CV.

Pomysłowość/zaradność: Istnieje powód, dla którego „umiejętność rozwiązywania problemów” i „nastawienie na szukanie rozwiązania” to popularne hasła opisujące stanowisko – menedżerowie ds. rekrutacji szukają kandydatów, którzy potrafią spojrzeć na problem z wielu perspektyw i podejść do niego pozytywnie, jak do fascynującego wyzwania. Pomysłowość w parze z zaradnością to podstawowy atut nadający się do każdego szablonu CV.

Praca zespołowa: Podobnie jak komunikacja, umiejętność pracy zespołowej jest atutem, który nigdy nie traci na aktualności. Umiejętność pracy w zespole, często określana jako „umiejętność współpracy”, oznacza, że jesteś wystarczająco elastyczny, aby – w zależności od sytuacji – przewodzić grupie albo poddać się przywództwu, i że potrafisz wydobyć ze swoich współpracowników to, co najlepsze, dla osiągnięcia jak najwyższych wyników.

Znajdowanie mocnych punktów odpowiednich do CV osób u progu kariery zawodowej

Znalezienie mocnych stron, by wypunktować je na CV studenta lub świeżo upieczonego absolwenta może być trudnym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że niektóre z najważniejszych atutów to te, które już posiadasz. Skupiając się na cechach osobowości lub wrodzonych talentach, możesz pokazać menedżerowi ds. rekrutacji, że dysponujesz cechami lub zdolnościami, które trudno rozwinąć u kogoś, kto ich naturalnie nie posiada.

Oto kilka przykładów mocnych punktów na CV nowicjuszy na rynku pracy:

 • Chęć do nauki
 • Kreatywność
 • Pozytywne podejście
 • Motywacja
 • Samodzielność
 • Cierpliwość
Procent osób, które nie dostosowują swojego CV do stanowiska
Procent osób, które nie dostosowują swojego CV do stanowiska

Jak zamieścić podstawowe atuty na CV

Po zidentyfikowaniu najważniejszych mocnych stron, które chcesz wymienić w aplikacji, musisz się zastanowić, gdzie je umieścić. Istnieją trzy odpowiednie do tego sekcje:

 1. Podsumowanie: Sekcja ta to jedyne miejsce w Twoim CV, gdzie możesz bezpośrednio zwrócić się do menedżera ds. rekrutacji i właśnie dlatego doskonale nadaje się na zamieszczenie w niej przykładów Twoich atutów. Profesjonalnym a jednocześnie szczerym tonem możesz szybko zwrócić uwagę menedżera ds. rekrutacji na swoje najważniejsze umiejętności i zachęcić go do przeczytania całego CV w celu uzyskania szczegółowych informacji.
 2. Historia zatrudnienia: Ta sekcja oferuje najwięcej miejsca na zilustrowanie mocnych stron za pomocą liczb i konkretów, które wymiernie przedstawią Twoje osiągnięcia. W tej sekcji najlepiej uwzględnić mocne strony, których opisanie wymaga więcej niż jednego lub dwóch słów.
 3. Umiejętności: Sekcja umiejętności to miejsce, gdzie możesz zaakcentować swoje najważniejsze osobiste zalety. Jeśli są to mocne strony, które można opisać jednym słowem, najlepiej wymienić je w punktach.
Tak

Opisz swoje mocne strony, odwołując się do określeń zawartych w opisie stanowiska, aby ułatwić oprogramowaniu skanującemu CV i menedżerom ds. rekrutacji znalezienie tego, czego szukają.

Nie

Zamieść w swoim CV kwalifikacje, których nie posiadasz, albo zapisz swoje atuty w nieodpowiednim do tego miejscu na CV.

Słabe strony na CV

Wiele słabych punktów Twojego CV wynika z tego, że czegoś nie zrobiłeś. Jeśli na przykład zapomnisz go dokładnie przeczytać i poprawić przed wysłaniem, duża liczba błędów ortograficznych lub gramatycznych może całkowicie zniechęcić menadżera ds. rekrutacji i sprawić, że odrzuci on Twoje CV. Podobnie, ogólne CV, w którym nie wspomnisz się o konkretnych obowiązkach lub umiejętnościach zawartych w opisie stanowiska, z pewnością szybko trafi na sam spód sterty życiorysów. Na szczęście, postępując zgodnie z zaleceniami dotyczącymi mocnych stron w CV, które zawarliśmy w pierwszym rozdziale tego bloga, z łatwością unikniesz błędów, które grożą zdyskwalifikowaniem Twojego CV.

Rada eksperta

Jedno z najtrudniejszych pytań, z jakimi zmagają się kandydaci podczas rozmów kwalifikacyjnych, dotyczy ich słabszych stron. Ważne jest, aby przed rozmową zastanowić się nad przykładami, które nie dyskwalifikują Cię na danym stanowisku. O swoich słabych stronach powinieneś rozmawiać szczerze i precyzyjnie, ale nie powinny one dotyczyć istotnych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy, o którą się ubiegasz.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
List motywacyjny8 czas czytania
Czym jest list wprowadzający i jak go napisać?
Czym jest list wprowadzający i jak go napisać?
Kariera23 czas czytania
Jakie cechy Polacy przypisują różnym zawodom? Wyniki ciekawej ankiety
Jakie cechy Polacy przypisują różnym zawodom? Wyniki ciekawej ankiety
Kariera23 czas czytania
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
CV33 czas czytania
Jak napisac CV
Jak napisac CV
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka