1. Blog
 2. CV
 3. Czym jest Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności?
Napisany przez Rolf BaxRolf Bax

Czym jest Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności?

11 czas czytania
Czym jest Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności?
Naucz się, jak napisać skuteczne podsumowanie celów zawodowych i umiejętności. Zapewniamy też wskazówki, przykłady i bezpłatne szablony CV.

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności umieszczone na samej górze życiorysu w przekonujący sposób pokazuje, kim jesteś, czym się dotąd zajmowałeś i jakie kolejne kroki planujesz.

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności ma zainteresować pracodawcę i zachęcić  go do zapoznania się z całym CV. W jaki zatem sposób napisać Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności tak, by brzmiało ono naturalnie, a jednocześnie zwróciło na Ciebie uwagę pracodawcy?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności oraz jak je opracować, aby zyskać przewagę nad konkurencją
 • Dobre i złe przykłady Podsumowania celów zawodowych i umiejętności
 • Praktyczne porady, jak zabrać się do pisania Podsumowania celów zawodowych i umiejętności

Format Podsumowania celów zawodowych i umiejętności

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności to krótki akapit zamieszczony u góry CV tuż pod danymi kontaktowymi. Jest to entuzjastyczne przedstawienie Twojego doświadczenia i celów zawodowych oraz kompetencji. Wyobraź sobie, że to rodzaj motta przyświecającego Twojej karierze. Powinno ono zawierać:

 • Pomiędzy 50 a 200 słów w 3-4 zdaniach
 • Twój tytuł lub nazwę funkcji, na przykład „Młodszy programista” lub „Entuzjastyczny menedżer hotelu”
 • Mocne zdanie otwierające
 • Umiejętności twarde i miękkie
 • Imponujące fakty i dane
 • Twoje cele krótko- lub długoterminowe
 • Kierunek lub specjalizację zawodową adekwatną do konkretnej aplikacji

To wszystko może się wydawać trudne do wyrażenia w dwustu słowach. Doskonała autoprezentacja pokaże jednak pracodawcy, że doskonale rozumiesz, dlaczego Twoje doświadczenie, cele zawodowe i umiejętności czynią Cię idealnym kandydatem na to upragnione stanowisko.

Dopasuj Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności w swoim CV do opisu stanowiska

Menedżer ds. zatrudnienia rozważnie wybierał każde słowo opisujące wolne stanowisko. Postaraj się zebrać informacje na podstawie tonu ogłoszenia o pracę, najważniejszych wskazanych w nim umiejętności oraz wszelkich wskazówek mówiących o tym, jaki powinien być wymarzony pracownik. Menedżerowie HR mocno zalecają uwzględnienie w Podsumowaniu odpowiednich słów kluczowych charakterystycznych dla samego ogłoszenia o pracę, a także samej nazwy stanowiska.

Jak wyglądałby opis tego stanowiska w trzech, czterech zdaniach? Jakie słowa kluczowe i umiejętności by zawierał i w jakim tonie byłby sformułowany?

Podsumowanie powinno trzymać faktów dotyczących Ciebie i Twojego doświadczenia zawodowego, a jednocześnie jak najbardziej podkreślać zbieżności z opisem funkcji. Po przeczytaniu pierwszych zdań Twojego CV menedżer ds. rekrutacji powinien odnieść wrażenie, że jesteś dokładnie tą osobą, którą miał na myśli, tworząc opis stanowiska.

Zaplanuj pisanie Podsumowania celów zawodowych i umiejętności na sam koniec

Aby nie zablokować się, chcąc stworzyć idealne Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności, chwilowo pomiń tę sekcję i przejdź najpierw do Historii zatrudnienia. Po wpisaniu odpowiednich doświadczeń zawodowych spójrz na słowa kluczowe, wyrażenia i umiejętności związane z poprzednio wykonywanymi funkcjami.

Podstawą Podsumowania celów zawodowych i umiejętności jest Twoja pełna Historia pracy oraz opis stanowiska, o które się ubiegasz. Łatwiej Ci będzie napisać Podsumowanie na końcu, bo znajdziesz odpowiednią inspirację w gotowym CV.

Zapoznaj się z przykładami Podsumowania celów zawodowych i umiejętności

Zanim zabierzesz się do pisania, spróbuj wczuć się w styl i zapoznaj z wyglądem Podsumowania celów i umiejętności na podstawie następujących przykładów:

Przykład: Kreatywny asystent z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem we wspieraniu trzyosobowego zarządu w międzynarodowej firmie finansowej. Fachowo koordynuję podróże służbowe, zarządzam obszernymi zestawieniami wydatków oraz usprawniam komunikację i współpracę pomiędzy działami. Stanowisko asystenta zarządu Resume.io umożliwi mi dalszy rozwój w środowisku wymagającym umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów oraz koncentracji pod presją czasu.

W powyższym przykładzie:

 • W pierwszym zdaniu wymieniono nazwę stanowiska
 • Podano szczegółowe informacje takie jak wielkość zespołu i zakres obowiązków
 • Zwięźle opisano główne zadania i umiejętności
 • Wyeksponowano umiejętności twarde — doświadczenie w organizowaniu podróży służbowych i pisaniu raportów finansowych — a także umiejętności miękkie — koncentracji pod presją czasu, dbałość o szczegóły i komunikację;
 • Końcówka nawiązuje wprost do potencjalnego pracodawcy lub opisu stanowiska

Oto kilka innych przykładów Podsumowania celów zawodowych i umiejętności:

Przykład: Doświadczony menedżer ds. marketingu cyfrowego z pięcioletnim doświadczeniem w zarządzaniu globalną firmą. W przeciągu trzech lat pod jego kierownictwem liczba inbound leadów wzrosła o 500%, a wartość sprzedaży internetowej ze 100 tysięcy do ponad 2 milionów rocznie. Pragnie rozwijać karierę poprzez zastosowanie posiadanych umiejętności w zespole marketingowym Resume.io.

Krótko i na temat, bez użycia zaimka osobowego „ja”. Przyjrzyjmy się teraz nienajlepszemu przykładowi.

Przykład: Przez pięć lat pracowałem jako menedżer ds. marketingu cyfrowego. W tym czasie byłem ważnym i pracowitym członkiem zespołu. Pokazałem, że potrafię działać pod presją, by zrealizować cele firmy. Chcę wykorzystać swoje umiejętności w nowej roli w marketingu cyfrowym.

Podsumowanie jest zbyt ogólne, nie eksponuje osiągnięć. Autor zbyt często posługuje się formą osobową „ja”.

Następny przykład to Podsumowanie, które mocno skupia się na celach zawodowych. Podając cel kariery, można jednocześnie opisać umiejętności i doświadczenia w sposób mniej osobisty. To dobra opcja, jeśli jesteś świeżo po studiach i dużego doświadczenia w branży, w której chcesz się zatrudnić. Ze względu na brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego powinieneś wyeksponować umiejętności i doświadczenie z innych obszarów swojego CV. W ten sposób pokażesz, że świetnie odnajdziesz się na nowym stanowisku.

Sformułuj cel kariery krótko — w maksymalnie dwóch-trzech zdaniach — według tych samych zasad, co w przypadku Podsumowania celów zawodowych i umiejętności.

Przykład: Autor treści internetowych z trzyletnim doświadczeniem w dużej firmie zajmującej się handlem elektronicznym. Jego teksty zwiększyły obecność marki w mediach społecznościowych do ponad 700 000 razy wzmianek? w trzech kanałach i poprawiły wskaźnik otwieranych wiadomości e-mailowych o 48%. Pragnie kontynuować karierę jako specjalista SEO w Resume.io.

Zwróciłeś uwagę na to, w jaki sposób w tekście wyeksponowano uniwersalne umiejętności? Połączenie ich z liczbami sprawiło, że stały się niezwykle przekonujące.

Nienajlepszy przykład:

Przykład: Jestem twórcą treści internetowych, który chce zatrudnić się w funkcji specjalisty SEO. Chociaż nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, jestem oddanym pracownikiem, który szybko się uczy. Moje zafascynowanie mechanizmem działania wyszukiwarek internetowych sprawi, że wyróżnię się w Państwa firmie.

Brakuje tutaj informacji, które mogłyby przykuć uwagę czytającego. Tekst nie demonstruje uniwersalnych umiejętności. Niezależnie od tego, jaki typ Podsumowania wybierzesz, jeśli możesz podać konkretne liczby, koniecznie to zrób!

Pisanie Podsumowania celów zawodowych i umiejętności

Napisz pierwszy szkic Podsumowania celów zawodowych i umiejętności bez redagowania. Nie martw się o długość tekstu ani nie przejmuj się doborem słów. Pochwal się sukcesami, bądź dumny ze swoich osiągnięć i wypisz wszystko to, co może zrobić wrażenie na innych.

W wielu przypadkach najlepsze fragmenty tekstów powstają wówczas, kiedy nie myślimy o ich redakcji. Nie martw się więc, że Twój tekst brzmi przesadnie egocentrycznie, to poprawisz podczas redagowania. Jeśli celem jest napisanie trzech, czterech idealnych zdań, pierwsza wersja będzie ich z pewnością zawierała od sześciu do ośmiu, może nawet więcej.

Doszlifuj swoje osobiste podsumowanie i poeksperymentuj

Kiedy już wybrałeś odpowiednie elementy, skorzystaj z następujących pytań, które ułatwią Ci zredagować Podsumowanie.

Czy pierwsze zdanie jest klarowne i zwięzłe? W pierwszym zdaniu powinieneś określić zajmowane stanowisko. Użyj do tego mocnych, entuzjastycznych sformułowań, aby zainteresować osobę czytającą. Pierwsze zdanie z reguły zawiera też informacje dotyczące liczby lat doświadczenia zawodowego.

Czy używasz sformułowań pasywnych czy aktywnych? Z Podsumowania można wiele wywnioskować na temat piszącej je osoby. Zamiast zaczynać zdania od: „Wydaje mi się…”, „Interesuje mnie…”, nie wahaj się: przejdź natychmiast do sedna i pokaż, jakie umiejętności posiadasz.

Czy Podsumowanie zawiera mierzalne informacje? Spróbuj zacząć myśleć jak menedżer ds. rekrutacji. Gdybyś nim był, na czym oparłbyś ocenę kandydata? W drugim i trzecim zdaniu należy zawrzeć odpowiednie umiejętności, liczby i konkretne dane, które pomogą rekruterowi w ocenie.

Czy tekst brzmi naturalnie? Nawet po podaniu tylu szczegółowych informacji Podsumowanie powinno być zrozumiałe i posiadać naturalny rytm ułatwiający lekturę. Pozbądź się niepotrzebnego żargonu, który zakłóca Twój osobisty styl. Różne firmy mogą oczekiwać różnego stopnia sformalizowania Podsumowania, ale jego treść zawsze powinna odzwierciedlać Twój charakter.

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności – na zakończenie

Porównaj Podsumowanie w CV do pierwszych dwóch minut rozmowy prowadzonej przez telefon lub twarzą w twarz. Menedżer HR prosi, abyś „opowiedział mu o sobie”, a Ty w ciągu krótkiej chwili musisz odpowiednio poprowadzić konwersację. Także Podsumowanie celów i umiejętności powinno:

 • być napisane naturalnym, a jednocześnie profesjonalnym tonem odzwierciedlającym Twoją osobowość
 • zawierać wyjaśnienie, dlaczego Twoje doświadczenie zawodowe czyni Cię idealnym kandydatem na stanowisko
 • pokazywać, w jaki sposób nowa funkcja wpisuje się w Twoją karierę
 • dostarczać konkretne dane i liczby wspierające wcześniejsze punkty

Jeszcze jeden dobry przykład:

Przykład: SEO copywriter z dziesięcioletnim doświadczeniem w sektorze B2C i B2B w trzech branżach. Biegły w pisaniu tekstów do mediów społecznościowych i na strony internetowe oraz obszernych artykułów opisujących przesłanie marki i odzwierciedlających jej niepowtarzalny charakter. W ciągu dwóch lat pozyskałem 15 nowych klientów i zwiększyłem liczby wyświetleń o ponad 200%. Obecnie poszerzam wiedzę z zakresu tworzenia treści i redakcji tekstów na stanowisku kierownika marketingu.

Uzyskana podczas pisania Podsumowania samoświadomość i znajomość własnych ambicji przygotuje Cię do zaprezentowania swojej kandydatury na rozmowie o pracę.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
Kariera8 czas czytania
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (i inne sugestie, jak odejść z pracy w elegancki sposób)
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (i inne sugestie, jak odejść z pracy w elegancki sposób)
Kariera11 czas czytania
Wypowiedzenie umowy-zlecenia
Wypowiedzenie umowy-zlecenia i jak to zrobić
CV6 czas czytania
Czy w CV należy zamieszczać wszystkie poprzednie stanowiska?
Czy w CV należy zamieszczać wszystkie poprzednie stanowiska?
Rozmowa kwalifikacyjna18 czas czytania
Pytania na rozmowie o pracę pielęgniarki + jak odpowiadać
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka