1. Blog
  2. Kariera
  3. Najlepsze europejskie miast dla świeżo upieczonych absolwentów
Napisany przez Anna MuckermanAnna Muckerman

Najlepsze europejskie miast dla świeżo upieczonych absolwentów

25 czas czytania
Najlepsze europejskie miast dla świeżo upieczonych absolwentów
Jeśli właśnie ukończyłeś studia i chcesz rozpocząć karierę w nowym miejscu, oto 15 europejskich miast, które są idealne dla świeżo upieczonych absolwentów stojących u progu kariery.

Zbliża się semestr zimowy, niektórzy studenci powrócili już na uczelnię i wielu z nich zaczyna już myśleć o tym, co będzie po jej ukończeniu. Absolwenci z 2019 roku zebrali siły po letnim odpoczynku, a rocznik absolwentów 2020 czeka na rozpoczęcie życia w innym mieście po ukończeniu studiów. 

Będąc osobą, która właśnie ukończyła studia, powinieneś wiedzieć, gdzie można znaleźć pracę. Być może jesteś zainteresowany szczególnym rodzajem sportu, sceną kulturalną lub towarzyską. I, przyznaj, masz już dosyć studenckiego zakwaterowania, dlatego ważne jest, byś znalazł się w fajnym miejscu, gdzie mógłbyś stołować się i imprezować jak dorosły.

Aby pomóc świeżo upieczonym absolwentom, Resume.io stworzyło nowy interaktywny przewodnik po najlepszych europejskich miastach dla osób, które właśnie ukończyły studia. Korzystając z danych z programu Eurostat Komisji Europejskiej i Numbeo, zebraliśmy informacje na temat poziomu czynszów, kosztów utrzymania, rozwoju gospodarczego, miejscowej społeczności absolwentów, obiektów sportowych i fitness oraz lokalnej sceny kulturalnej w poszczególnych miastach.

Niektóre wyszukane przez nas miejsca mogę Cię zaskoczyć. Tańsze miasta, takie jak Glasgow, Monachium i Sofia, czynią je konkurencyjnymi wobec popularnych i oklepanych miast, takich jak Berlin, Barcelona czy Praga. A gdzie Ty widziałbyś siebie, stojąc u progu kolejnego etapu życia?

Które miasto europejskie jest najbardziej odpowiednie dla świeżo upieczonych absolwentów?

Niezbyt drogi i mnóstwo się w nim dzieje: Glasgow w Wielkiej Brytanii to na naszej liście miasto docelowe numer 1 dla absolwentów.

Mieszkańcy Glasgow są najbardziej ze wszystkich zadowoleni z obiektów sportowych i fitnessowych w ich mieście. W jednej z ankiet 39% respondentów stwierdziło, że jest „bardzo zadowolonych” z obiektów i udogodnień w Glasgow. Miasto to zajmuje również drugie miejsce pod względem zadowolenia z życia artystycznego, dzięki takim instytucjom jak Royal Concert Hall, Centre for Contemporary Arts i legendarne miejsce rozrywki King Tut’s Wah Wah Hut.

Skopiuj do schowka internetowego.

Nasze badania są poparte współczynnikiem mówiącym o tym, jak wielu absolwentów pozostaje w tym mieście po studiach. Według analizy przeprowadzonej przez niezależny instytut badawczy Center for Cities aż 67% absolwentów szkół wyższych i uniwersytetów w Glasgow nadal pracuje w tym mieście. Jest to niemal najwyższy wskaźnik ze wszystkich miast Wielkiej Brytanii.

Dzięki niskiemu bezrobociu, średniej pensji wynoszącej 1950 EUR miesięcznie i średniej ceny kawalerki nieco poniżej 700 EUR Glasgow jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie kariery.

Jakie typ miasta europejskiego jest najlepszy dla absolwentów?

Wiele najlepszych miejsc dla świeżo upieczonych absolwentów to stolice i drugie co do wielkości miasta w krajach europejskich. Większość z nich znajduje się w Europie Zachodniej, ale wschód oferuje ciekawe alternatywy dzięki niskim kosztom utrzymania i umiarkowanemu lub sporemu wzrostowi PKB. Praga, Sofia, Zagrzeb i Kraków znalazły się w pierwszej piętnastce takich miast.

Londyn, Paryż i Rzym mogą być odpowiednie dla turystów ze względu na bogate życie kulturalne, ale z powodu wysokich czynszów i kosztów utrzymania plasują się one na dole naszej listy. W rzeczywistości żadne francuskie ani włoskie miasto na nią nie weszło. W Niemczech takich miast na liście piętnastu najlepszych jest trzy – to najwięcej ze wszystkich krajów – dzięki zdrowej gospodarce, dynamicznej scenie kulturalnej i przykładaniu wagi do zdrowego trybu życia.

Gdzie w Europie świeżo upieczeni absolwenci znajdą najtańsze mieszkania?

Opłata za kawalerkę w Sofii wynosi średnio zaledwie 364,56 € (408,52 $) miesięcznie. Stolica i największe miasto Bułgarii jest miejscem zamieszkania 1,2 miliona osób. Według naszej analizy koszty utrzymania w tym mieście są najniższe w Europie. Chociaż obiekty sportowe i kulturalne Sofii nie są wysoko oceniane (zaledwie 8% mieszkańców jest „bardzo zadowolonych” z miejskich obiektów sportowych), to w pobliżu miasta są góry i lasy.

W którym europejskim mieście koszty utrzymania są najniższe?

W Bukareszcie najniżej na jedną osobę wypada średni koszt odzieży, artykułów spożywczych, wizyt w restauracjach, zajęć sportowych i rekreacyjnych, transportu i usług komunalnych – zaledwie 439,13 € (492,08 $) miesięcznie. Z badanych przez nas miejsc w mieście tym płaci się również drugi z kolei najniższy czynsz – wynosi on 395,18 € (442,83 $) za kawalerkę. Dobrze rokujące dzielnice miasta to Stare Miasto w centrum, Cotroceni na zachodzie i Universitat w pobliżu Uniwersytetu w Bukareszcie – dynamiczna dzielnica, gdzie kwitnie życie klubowe, odpowiednia dla młodych ludzi.

Gdzie w Europie nowi absolwenci mają największą szansę na znalezienie dobrej pracy?

Monachium to doskonałe miejsce do pracy. Miasto znane jest jako centrum branży technicznej, finansowej i wydawniczej. Ma długą historią i – pod wieloma względami – jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie. Bezrobocie wynosi tutaj 3,5% – to drugi najniższy wskaźnik spośród wszystkich miast w naszej analizie. PKB rośnie w zdrowym tempie. Przeciętny pracownik zarabia tutaj 2 645,98 € (2 965,06 $) miesięcznie – co oznacza najwyższy poziom zarobków w naszym badaniu.

Monachium cieszy się szybkim wzrostem w branżach napędzanych innowacjami. Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Rozwoju Gospodarczego Miasta Monachium zatrudnienie w architekturze i branży technicznej wzrosło w latach 2012-2017 o 41,5%, a zatrudnienie w technologii informacyjnej i komunikacyjnej – o 33,6%.

Gdzie w Europie młodzi profesjonaliści mogą znaleźć nowych przyjaciół?

Świeżo upieczeni absolwenci chętnie prowadzą aktywne i dynamiczne życie towarzyskie. Według naszych analiz to w Madrycie szansa na spotkanie i pracę z osobami w wieku od 25 do 64 lat jest najwyższa. Wiele z nich ukończy jeden z wysoko cenionych uniwersytetów w mieście, takich jak Uniwersytet Autonomiczny, Uniwersytet Complutense lub Uniwersytet Karola III w Madrycie. Oni pokażą Ci, jak miło spędzić czas w mieście!

W których europejskich miastach najłatwiej zachować dobrą kondycję?

Popularność boisk i hal sportowych w Glasgow to tylko niewielki wycinek całej gamy możliwości. Inne udogodnienia to między innymi osiem miejskich ośrodków fitnessu na świeżym powietrzu i cotygodniowe darmowe biegi na 5 kilometrów po mieście. Entuzjaści sportów ekstremalnych w Glasgow mogą doskonale rozwijać swoje hobby na przykład na górskich trasach rowerowych w parku Cathkin Braes, w Glasgow Wake Park przeznaczonym do wakeboardingu, czy też w Snow Factor – całorocznym krytym ośrodku narciarskim z najdłuższym naturalnym stokiem śnieżnym w Wielkiej Brytanii.

Które europejskie miasto dostarcza absolwentom najlepszej rozrywki?

Czterech na pięciu ankietowanych stwierdziło, że jest „bardzo zadowolonych” z obiektów kulturalnych w Wiedniu. Sale koncertowe, teatry, muzea i biblioteki sprawiają, że według naszych badań Wiedeń jest najpopularniejszym miastem, w którym można zasmakować kultury. Życie kulturalne toczy się w takich miejscach jak Wiedeńska Opera Państwowa, Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy oraz park rozrywki Prater. Istnieją też ciekawe możliwości do wzięcia udziału w życiu kulturalnym za darmo. Wstęp do ogrodów pałacu Schönbrunn oraz zwiedzanie Naschmarkt i Brunnenmarkt nic nie kosztują, a w wiedeńskich kawiarniach często odbywają się bezpłatne recitale fortepianowe.

W Wiedniu można też wiele zobaczyć. Miasto to było stolicą monarchii austro-węgierskiej aż do jej upadku w okresie I wojny światowej i jest usiane pałacami, placami i budynkami w stylu barokowym

Jak każda ważna decyzja życiowa, wybór miejsca zamieszkania po ukończeniu studiów wiąże się z szeregiem „za” i „przeciw” do rozważenia. Tańsze miasta, takie jak Sofia i Bukareszt, mogą być idealnym rozwiązaniem dla absolwentów liczących się z kosztami, ale mogą nie odpowiadać osobom szukających miejsca, które dostarczy im atrakcji kulturalnych. Londyn i Paryż oferują wprawdzie atmosferę metropolii, ale koszty utrzymania w tych miastach mogą być zbyt wysokie dla absolwentów stojących u progu kariery.

Znalezienie odpowiedniego miasta i właściwej pracy po ukończeniu studiów może mieć długofalowy wpływ na karierę zawodową. Z badań ośrodka Strada Institute for the Future of Work wynika, że jeśli Twoje pierwsze stanowisko po ukończeniu studiów nie wymaga posiadania dyplomu, ryzyko, że po pięciu latach wciąż będziesz zatrudniony na niższym stanowisku niżbyś mógł, jest pięciokrotnie większe, niż w przypadku absolwentów, którzy od początku wykorzystywali w pracy swoje pełne kwalifikacje. Zarobisz też średnio o 27% mniej niż rówieśnicy wykonujący pracę na poziomie magisterskim i ta różnica w zarobkach będzie się ciągnęła przez ponad dziesięć kolejnych lat.

Ukończenie szkoły to ekscytujący czas pełen możliwości i wyzwań. Chociaż nigdy nie wiadomo, gdzie los się do Ciebie uśmiechnie w życiu osobistym i zawodowym, to warto dokładnie rozważyć swoje opcje przed wyjazdem do nowego miasta. Dobra wiadomość jest taka, że w Europie jest wiele możliwości, żeby znaleźć miejsce odpowiadające Twoim potrzebom.

Metodologia

Aby określić, które z miast europejskich są najlepsze dla świeżo upieczonych absolwentów, Resume.io stworzyło wyważony indeks 32 europejskich miast w oparciu o sześć kategorii, do których należą: wysokość czynszu, koszty utrzymania, rozwój gospodarczy, obecność innych absolwentów, sport i fitness oraz rozrywka i kultura.

W przypadku czynszu wzięliśmy pod uwagę średnią cenę kawalerki z 2 lipca 2019 roku według bazy danych Numbeo dotyczących miast i krajów. Udział wysokości czynszu w końcowej ocenie na indeksie miast stanowi 20%.

W koszty utrzymania wchodzą średnie miesięczne koszty odzieży i obuwia, artykułów spożywczych, posiłków w restauracji, zajęć sportowych i rekreacyjnych, transportu i usług komunalnych dla jednej osoby z 2 lipca 2019 roku na podstawie bazy danych Numbeo Udział tej sumy w końcowej ocenie na indeksie miast stanowi 15%.

Na wskaźnik gospodarczy składają się: stopa bezrobocia w 2017 roku na podstawie danych Eurostatu – Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej – 10% udziału w ocenie, zmiana PKB w latach 2015–2016 dla regionów NUTS (Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych) poziom 3 według Eurostatu –10% udziału w ocenie – oraz średnie miesięczne zarobki po odliczeniu podatku z 2 lipca 2019 roku na podstawie danych Numbeo – 15% udziału w ocenie.

Kolejny wskaźnik obejmuje odsetek osób w wieku od 25 do 64 lat z wykształceniem na poziomie 5, 6, 7 lub 8 (dyplom ukończenia dwuletniego kursu w ramach szkolnictwa wyższego, licencjat, magisterium lub doktorat) według międzynarodowej normy klasyfikacji wykształcenia (ISCED) Eurostatu. Udział tego wskaźnika w końcowej ocenie w rankingu miast wynosi 10%. Szacunki opierają się na odsetku dorosłych w wieku od 25 do 64 lat z wykształceniem na poziomie ISCED 5, 6, 7 lub 8 w odniesieniu do pełnej liczby mieszkańców miasta w wieku od 20 do 64 lat; szacunki jako takie oparte są na udziale osób w różnych kategoriach wiekowych w całkowitej populacji według danych Eurostatu. Dane dla każdego miasta to najnowsze dane, jakie są dostępne.

Wskaźnik dotyczący sportu i fitness opiera się na odsetku odpowiedzi respondentów ankiety Komisji Europejskiej dotyczącej jakości życia w miastach europejskich w 2015, którzy stwierdzili, że są „bardzo zadowoleni” z obiektów sportowych takich jak boiska i hale sportowe w ich miejscu zamieszkania. Udział tego wskaźnika w ogólnej ocenie miast wynosi 10%.

Wskaźnik dotyczący życia kulturalnego opiera się na odsetku odpowiedzi respondentów ankiety Komisji Europejskiej dotyczącej jakości życia w miastach europejskich w 2015, którzy twierdzili, że są „bardzo zadowoleni” z obiektów kulturalnych takich jak hale koncertowe, teatry, muzea i biblioteki w ich miejscu zamieszkania. Udział tego wskaźnika w ogólnej ocenie miast wynosi 10%.

Aby zapoznać się z pełnymi badaniami tego rankingu włącznie ze źródłami dla każdego miasta, wejdź na http://bit.ly/GraduatesAbroad

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV11 czas czytania
25 Niezbędne umiejętności analityczne w CV
25 Niezbędne umiejętności analityczne w CV
List motywacyjny7 czas czytania
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
Jak rozpocząć list motywacyjny (2023)
CV13 czas czytania
Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV
Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV
List motywacyjny8 czas czytania
10 krótkich przykładów listów motywacyjnych do wykorzystania w 2023 roku
10 krótkich przykładów listów motywacyjnych do wykorzystania w 2023 roku
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka