1. Blog
 2. CV
 3. Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
Napisany przez Susan ShorSusan Shor

Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV

13 czas czytania
Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
Grafika:Antonina Kasyanikova
Chcesz zawęzić listę swoich umiejętności i zastanawiasz się, które umiejętności wyróżnią Cię spośród innych kandydatów, a które możesz pominąć, nie zmniejszając przez to swoich szans w systemie ATS? Dzięki naszej superanalizie milionów podań o pracę dowiesz się, jakie umiejętności i kursy inne osoby umieszczają w swoim CV.

Czy chcesz, aby sekcja Umiejętności w Twoim CV brzmiała tak samo jak u wszystkich innych kandydatów do pracy? Z drugiej strony, czy powinieneś pominąć kluczową umiejętność, ponieważ wiele innych życiorysów ją wymienia? Znalezienie równowagi między wyróżnieniem się spośród innych a uwzględnieniem wszystkich umiejętności, których poszukują pracodawcy, może być nie lada wyzwaniem.

W sekcji Umiejętności na CV uwzględnia się cechy, których poszukuje każdy pracodawca. Jednocześnie należy zachować równowagę między swoimi doskonale rozwiniętymi umiejętnościami, a tymi, które są absolutnie wymagane na danym stanowisku. Im więcej posiadasz informacji na ten temat, tym bardziej prawdopodobne jest to, że stworzysz sekcję Umiejętności w CV, dzięki której uda Ci się przejść przez system śledzenia kandydatów i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Ten blog zawiera analizę przeprowadzoną przez CVeasy.pl w drugim kwartale 2023 roku na podstawie prawie 7 milionów życiorysów i CV z 30 krajów na całym świecie. Nasz raport zawiera szczegółowe dane na temat tego, jakie umiejętności i kursy Twoi konkurenci zamieszczają w swoich życiorysach.

Najważniejsze umiejętności, które ludzie z całego świata umieszczają w swoich CV

Nie będziesz z pewnością zaskoczony, czytając, że pracodawcy w różnych krajach (jak i w różnych branżach) cenią sobie różne umiejętności, jednak pięć najważniejszych umiejętności zajmuje znacznie wyższą pozycję w ogólnym rankingu niż pozostałe. Wiadomo, że w ciągu dnia pracy korzystasz z dziesiątek umiejętności, których nie uwzględnisz w swoim podaniu o pracę, ale istnieją i takie, które będą uznawane za najważniejsze i/lub pożądane.

W obecnych czasach, gdy szczególnie liczy się współpraca, nie będzie zaskoczeniem, że najważniejszą umiejętnością wymienianą na całym świecie jest praca zespołowa. Wspomina o niej aż 24% kandydatów. Drugie miejsce zajmują umiejętności komunikacyjne oraz obsługa pakietu Microsoft Office, obie na poziomie 22%. Szybkie uczenie się i zdolność adaptacji zamykają listę pięciu najbardziej cenionych umiejętności z wynikami odpowiednio 18% i 16%.

Zwróć uwagę, że cztery spośród tych pięciu umiejętności to tzw. „umiejętności miękkie” – niezwykle poszukiwane przez menedżerów ds. zatrudnienia i trudniejsze do wyuczenia niż tzw. „umiejętności twarde”, takie jak obsługa arkusza kalkulacyjnego. Dane te jednocześnie pokazują, że potrzeba umiejętności miękkich jest wspólna dla większości zawodów, podczas gdy umiejętności twarde związane są z wiedzą specyficzną dla danej profesji.

Rada eksperta

Najbardziej pożądane umiejętności

Jeśli zastanawiasz się, czy umiejętności wymienione w CV pokrywają się z tymi, których poszukują pracodawcy, tutaj znajdziesz dziesięć najbardziej poszukiwanych umiejętności według LinkedIn na rok 2023 oraz udział procentowy CV, na których są one wymienione w naszej analizie.

 1. Zarządzanie
 2. Komunikacja (22%)
 3. Obsługa klienta (5%)
 4. Przywództwo (1%)
 5. Sprzedaż
 6. Zarządzanie projektami
 7. Research
 8. Umiejętności analityczne (według naszych danych rozwiązywanie problemów wymienia 2% osób)
 9. Marketing
 10. Praca zespołowa (24%)

Komunikacja zajmuje wysoką pozycję

Podczas gdy umiejętność pracy zespołowej zajmuje pierwsze miejsce na całym świecie, umiejętnością, która znajduje się na pierwszym miejscu większości list w poszczególnych krajach, jest komunikacja. Czy potrafisz wyobrazić sobie pracę, która nie wymaga umiejętności słuchania oraz dzielenia się informacjami i pomysłami z innymi?

W kilku krajach wymienia się tą umiejętność w ponad połowie wszystkich CV, a w niektórych przypadkach wskaźnik ten jest znacznie wyższy. I tak na przykład w Australii komunikacja jest kluczowa: aż 94,3% kandydatów do pracy zamieszcza tę umiejętność w swoich życiorysach. Stany Zjednoczone zajmują pod tym względem drugie miejsce, z wynikiem 84,1%, a za nimi plasują się Wielka Brytania z wynikiem 66,5%, Egipt – 62,5%, Kanada – 58,8% i Indie – 52,3%.

Rada eksperta

Rozbij informacje na części

Chociaż umieszczenie umiejętności komunikacyjnych w CV jest dość oczywiste, możesz się wyróżnić, podając bardziej szczegółowe informacje.

Tworząc sekcję umiejętności, pamiętaj o czterech głównych kategoriach komunikacji:

 1. Werbalna
 2. Niewerbalna
 3. Pisemna
 4. Wizualna

Aby wyświetlić obraz w pełnym rozmiarze, kliknij tutaj.

Najpopularniejsze kursy wymieniane w CV na całym świecie

Jednym ze sposobów, aby zademonstrować, że posiadasz umiejętności, które zamieściłeś na szablonu CV, jest dostarczenie dowodów na odbyte kursy. Słusznie się domyśliłeś, że wiele osób szukających pracy wymienia jakiegoś rodzaju kurs komunikacji na swoim CV.

Najpopularniejszym kursem wymienianym na życiorysach i CV na całym świecie jest kurs komunikacji na zaawansowanym poziomie, zamieszczany przez 19% kandydatów na całym świecie. Drugi kurs też można uznać za rodzaj komunikacji: marketing cyfrowy w biznesie, który jest zamieszczany na 15% życiorysów. Piątkę najlepszych kursów dopełniają: języki w 8% i zarządzanie projektami w 6% przypadków. Siedemnaście innych kursów otrzymało wzmiankę od co najmniej 1% osób szukających pracy na całym świecie.

Jedynym innym kursem o dwucyfrowym odsetku jest kurs pierwszej pomocy, z wynikiem 13%. Powodem szerszego rozrzutu kursów wymienianych w CV jest to, że tzw. umiejętności twarde, czyli umiejętności specyficzne dla Twojej kariery, można zdobyć dzięki nauce, a opanowanie ich i wykazanie się ich znajomością jest znacznie łatwiejsze dzięki kursom.

Aby wyświetlić obraz w pełnym rozmiarze, kliknij tutaj.

Wzorce w sekcji Umiejętności

Nasza analiza ujawniła kilka wzorców w sekcji Umiejętności. W większości krajów mniej niż 50% CV zawierała te same umiejętności. Innymi słowy, kandydaci wymienili szerszą gamę swoich cech. Niemniej jednak w Australii i Stanach Zjednoczonych 5 umiejętności wymienianych przez niemal połowę wszystkich osób szukających pracy było takich samych. Oznacza to, że sekcje Umiejętności w tych krajach wyglądają dość podobnie. Zauważ również, że wszystkie te cechy to umiejętności miękkie.

Jak już wspomnieliśmy, za najważniejszą umiejętność w Australii uznaje się umiejętność komunikacji (94,3%), zaraz po niej pracę zespołową (66,8%), szybkie uczenie się (58,5%), obsługę klienta (56%) i zdolność do pracy pod presją (53,2%).

Życiorysy w Stanach Zjednoczonych w dużej mierze odwzorowują tę listę, zastępując zdolność do pracy pod presją zdolnością adaptacji (47,1%). Amerykańska lista obejmuję dalej komunikację (84,1%), pracę zespołową (52,3%), obsługę klienta (50,3%) i szybkie przyswajanie wiedzy (48,8%).

W przeciwieństwie do tego powszechne umiejętności na CV w Finlandii nakładają się na siebie w mniej niż 10% przypadków, a najczęściej spotykaną umiejętnością jest dobra znajomość pakietu Microsoft Office, którą umieszcza na swoich CV zaledwie 8,8% osób.

Wzorce w wykazach kursów

Z powodów omówionych powyżej rozrzut kursów zamieszczanych w CV jest znacznie większy niż rozrzut umiejętności. W wielu krajach większość z trzech najczęściej wymienianych kursów pojawia się w niecałym 1% życiorysów. Dodatkowym powodem może byś również to, że nie każdy kandydat do pracy uwzględnia w CV ukończone przez siebie kursy.

Jednym wyjątkiem od tego wzorca jest Egipt, gdzie na prawie 5% życiorysów widnieje Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL), program umiejętności komputerowych znany obecnie pod nazwą Międzynarodowy Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ICDL), a kolejne 4,7% osób wymienia kursy językowe.

W Finlandii popularny jest kurs obróbki żywności, który pojawia się na 9,8% CV, podczas gdy w Danii 5,5% kandydatów uwzględnia kurs pierwszej pomocy, podobnie jak 2,8% Norwegów. Top 3 w Meksyku odzwierciedla międzynarodową listę i obejmuje: umiejętność komunikacji na zaawansowanym poziomie (3,7%), marketing cyfrowy w biznesie (2,8%) oraz znajomość języków (1,5%).

Lokalny rynek pracy – Polska

Polska wpisuje się w międzynarodowy standard: jako dwie najważniejsze umiejętności wymienia się tu komunikację i pracę zespołową, ale pozostała część listy od tego standardu odbiega: top 5 dopełniają: punktualność, odpowiedzialność i zaangażowanie. Te umiejętności miękkie świadczą o tym, że aplikant będzie poważnie podchodził do pracy i skoncentruje się na wykonywaniu obowiązków.

Wielu kandydatów do pracy w różnych krajach ukończyło kursy z zakresu pierwszej pomocy, zaawansowanej komunikacji i marketingu cyfrowego. Polacy także należą do tej grupy; choć żaden z powyższych kursów nie jest wymieniany nawet w 1% CV.

Zapamiętaj:

 1. Tworzenie sekcji Umiejętności oraz wiedza, które atrybuty podkreślać na CV, wymagają znajomości tego, czego oczekują pracodawcy.
 2. Wykorzystaj dane CVeasy.pl uzyskane z analizy niemal 7 milionów CV z całego świata, aby zdobyć przewagę nad konkurencją.
 3. Zamiast wymieniać „komunikację” na CV, warto zaakcentować jedną z bardziej konkretnych umiejętności z tej kategorii.
 4. Pracodawcy z różnych krajów poszukują różnych umiejętności. To zależy zarówno od branż w tych krajach, jak i od panującej w nich kultury.

Podobała Ci się nasza treść? Sprawdź naszą stronę z przykładami CV, aby znaleźć idealne CV dla swojego zawodu.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
Kariera12 czas czytania
Urlop macierzyński – ile trwa oraz komu i kiedy przysługuje
Urlop macierzyński – ile trwa oraz komu i kiedy przysługuje
CV7 czas czytania
Podsumowanie celów i umiejętności w CV: co należy, a czego nie należy robić
Podsumowanie celów i umiejętności w CV: co należy, a czego nie należy robić
CV13 czas czytania
Jak się przedstawić? (z przykładami)
Jak się przedstawić? (z przykładami)
Kariera4 czas czytania
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka