1. Blog
 2. CV
 3. Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV
Napisany przez Karl KahlerKarl Kahler

Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV

13 czas czytania
Europass CV: Mało plusów i sporo minusów tworzenia takiego CV
Jeśli skorzystasz z serwisu Europass, dołączysz do długiej kolejki kandydatów, którzy zostaną przeoczeni. Nie pozwól na to! Poznaj plusy i minusy tworzenia CV przy pomocy Europass CV

Słowo „Europass” ma dwa znaczenia: jest to europejski bilet na pociąg lub system pozwalający stworzyć CV do szukania pracy w Europie. W obu przypadkach trzeba się trochę napocić, bo wcale nie jest to proste. Nie martw się – w tekście poniżej wszystko Ci wyjaśnimy i wyliczymy kilka plusów i wiele minusów systemu Europass CV.  

Twórcy serwisu Europass CV mieli dobre intencje: chcieli stworzyć standardowy wzór życiorysu służącego do szukania pracy w całej Europie. Ten internetowy serwis pozwala bezpłatnie przygotować elektroniczny dokument z danymi kontaktowymi, doświadczeniem zawodowym, wykształceniem i innymi kompetencjami pozwalającymi zdobyć pracę.

Innymi słowy – jest to internetowy kreator życiorysu zawodowego, zwanego także CV. A do tego niestety także jeden wielki chaos. Curriculum vitae (CV) Europass jest powszechnie wyśmiewane z powodu nieatrakcyjnego wyglądu, przestarzałej formy i niskiej skuteczności. Wiele osób nazywa je „życiorysem z przeceny” – z przykrością musimy przyznać, że jest w tym wiele prawdy.

Wszechobecna, wielojęzyczna biurokracja europejska podjęła próbę standaryzacji jednostronicowego dokumentu, który powinien pokazywać kompetencje zawodowe danej osoby. W teorii taki bezpłatny, generowany internetowo dokument miał zapewniać kandydatom z całego świata równe szanse przy szukaniu dowolnej pracy w Europie. Absolutnie się to jednak nie sprawdza.

Można to porównać do sytuacji, w której w całej Azji, Afryce czy Ameryce Łacińskiej wprowadzono by jedno uniwersalne rozwiązanie dla milionów kandydatów do pracy, zamieszkujących te ogromne kontynenty. To ciekawy pomysł, ale nie działa.

Europa jest bardzo zróżnicowanym kontynentem o gospodarce rynkowej. Oznacza, że od biurokratycznego ujednolicenia lepiej sprawdzą się CV dostosowane do standardów jakości na rynku pracy. Nie wspominając już o tym, że rynek pracy szybko reaguje na zmiany... w przeciwieństwie do serwisów rządowych.

Zamysł stojący za Europass CV

Europa – kontynent niewielki, lecz bardzo różnorodny – dokonała wielu godnych pochwały wysiłków na rzecz zjednoczenia poszczególnych krajów poprzez usunięcie zbędnych granic. W 1999 roku Unia Europejska osiągnęła wywołujący ogromne wrażenie cel, wprowadzając jedną powszechnie akceptowaną walutę: euro. Ciężko to sobie wyobrazić na innym kontynencie!

Europa stała się wspólnotą narodów – poszczególne kraje różnią się co prawda, jeśli chodzi o języki, kulturę i zwyczaje, jednak zniknęły kontrole graniczne i większość innych barier. Dlaczego zatem nie stworzyć standardowego systemu pozwalającego Włochom szukać pracy w Niemczech, czy Szwajcarom w Hiszpanii? Na tym właśnie polegała idea serwisu Europass – chodziło o spójne standardy aplikowania o pracę w całej Europie.

W 2004 roku Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ustalenia „jednolitych ram dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji”. Tak powstał Europass. Od tego czasu w internetowym kreatorze stworzono ponad 100 milionów CV.

Pełny profil Europass składa się z pięciu dokumentów, które mogą posłużyć za cyfrowe referencje:

 • Szablon CV Europass to standardowy wzór CV do aplikowania o pracę.
 • Suplement Europass do dyplomu gromadzi informacje dotyczące wykształcenia, rodzaju posiadanego stopnia naukowego i instytucji, w której go zdobyto.
 • Suplement Europass do świadectwa przedstawiające informacje o zdobytych kwalifikacjach zawodowych i certyfikatach.
 • Paszport językowy Europass zawiera informacje na temat znajomości języków – obecnie jest on częścią profilu Europass i stanowi odrębną sekcję w CV.
 • Dokument Europass-Mobilność pozwala z kolei zaprezentować umiejętności zdobyte w czasie podróży, studiów lub pracy za granicą.

Jeśli wydaje Ci się, że to nadmiar informacji – prawdopodobnie masz rację. Większość pracodawców preferuje jednostronicowe CV. Rekruterów interesuje efektywność i zwięzłość, a nie nudna, biurokratyczna lista.

Zalety systemu Europass

Prawdopodobnie największą zaletą systemu Europass jest to, że jest bezpłatny. To najpopularniejszy format CV w Europie, a serwis umożliwia stworzenie, przechowywanie i udostępnianie swojego życiorysu w 29 językach. Europass może także pomóc w napisaniu listu motywacyjnego. 

Serwis Europass został stworzony na potrzeby Europy, ale swoje CV lub list motywacyjny może napisać w nim każdy. Część pracodawców może być przyzwyczajona do tego formatu, a nawet go preferować. Nie jest on jednak nigdy wymagany przy szukaniu pracy, co więcej – wielu pracodawców go nie lubi.

Tak naprawdę istnieje tylko jeden scenariusz, w którym CV Europass daje kandydatowi przewagę: brak czasu lub zasobów do zainwestowania w dobry życiorys. I rekruter, którego nie interesuje jakość CV.

Czy to brzmi jak sytuacja, w której chcesz się znaleźć? Niekoniecznie. Co więcej, takich miejsc pracy już prawie nie ma. Atrakcyjne przykład CV sprawia, że rekruterzy zwracają uwagę na Twoją aplikację... a słabe CV może poważnie zaszkodzić Twoim szansom na karierę.

Wady systemu Europass

Oto kilka nagłówków, na jakie można trafić, szukając w sieci informacji o CV Europass:

 • „Czemu powinieneś unikać Europass CV jak ognia?”
 • „Europass CV grzebie Twoje szanse na pracę”
 • „Dlaczego Europass szkodzi Twojej karierze”
 • „Dlaczego nie lubię Europass CV”
 • „Dlaczego nie powinieneś używać Europass CV”

Zastanówmy się, dlaczego tak jest.

Słynna brzydota Europass CV

Ziejące pustką luki zajmujące cenne miejsce. Średnio poważne logo, które zajmuje go jeszcze więcej. Ogromne odstępy między wypunktowaną listą a tekstem. Wyjustowanie tekstu, rozdzielające słowa w dziwny sposób. Strona, na której niemal wszystkie informacje pojawiają się po lewej stronie, podczas gdy prawa jest pusta. Brzydkie rodzaje czcionki i inne błędy typograficzne.

Mamy nadzieję, że twórcy serwisu wybaczą nam te słowa (wypowiadane w oparciu o dekady doświadczenia na rynku pracy): takie CV wygląda okropnie. Może brzmi to surowo, ale prawdy nie da się ukryć. Wpisz zresztą w Google „wzór Europass CV”, by przekonać się, o czym mówimy. Europass CV ma bardzo zniechęcający wygląd, który nastawi pracodawcę negatywnie jeszcze przed przeczytaniem pierwszego słowa.

W dzisiejszych czasach forma wizualna jest bardzo ważna – nie można udawać, że dizajn nie ma znaczenia. Bo je ma. Lubimy aplikacje z jasnymi interfejsami, strony www ze zgrabnymi menu, telefony w nowoczesnych kształtach i kolorach... a pracodawcy lubią dobrze zaprojektowane CV.

Internetowy kreator Europass CV: Doprowadzający do szału interfejs 

Spróbowaliśmy stworzyć osobiste Europass CV i było to ogromnie frustrujące przeżycie. Najpierw trzeba założyć profil z danymi kontaktowymi, doświadczeniem zawodowym, wykształceniem, językami – i WIELOMA zbędnymi kategoriami, które można na szczęście pominąć. Gdyby wypełnić je wszystkie, CV liczyłoby zapewne dobre dziesięć stron.

Założenie profilu prowadzi w ślepą uliczkę. Nie ma przycisku „dalej” ani „pobierz CV”, więc trzeba szukać takiej opcji. Nam zajęło to pół godziny i o mało się nie poddaliśmy.

W tym momencie nasuwa się pytanie: czy nie szkoda na to czasu? Po co się stresować i frustrować?

W końcu odkryliśmy, że najechanie myszą na przycisk „Ja” rozwinie menu, które wcale nie rozwiązuje problemu. Czystym przypadkiem odkryliśmy, że opcję „Utwórz CV” można znaleźć po kliknięciu na przycisk „Ja”. Osoba, która odpowiada za ten interfejs, powinna poważnie przemyśleć swoje podejście do użytkowników serwisu.

Z kolei na następnej stronie trzeba pamiętać, żeby zaznaczyć te części profilu, które mają zostać uwzględnione w CV – w przeciwnym razie pobierzesz dokument zawierający tylko twoje imię i nazwisko! Po co w ogóle tworzyć możliwość ściągnięcia „CV” z samym nazwiskiem?

Minęła prawie godzina i dalej nie mamy CV. Zamiast tego stworzyliśmy pusty dokument. Łatwo się domyślić, że w tym momencie byliśmy mocno sfrustrowani i zaczęliśmy powątpiewać w sens rejestracji w serwisie Europass.

Błędy na stronie internetowej

Strona internetowa Europass zmieniła wpisane przez nas daty w trzech miejscach. Jako dzień urodzin wyświetlił się nie 13, ale 12 czerwca, a przy próbie poprawki nastąpiła kolejna zmiana – na 11 czerwca!

Data rozpoczęcia studiów, ustawiona na rok 1986, została zmieniona na 1985. Wprowadzenie poprawki nie pomogło, bo zmiana nie została zapisana. Data rozpoczęcia pracy w 1989 roku stała się rokiem 1988, a strona nie chciała poprawić także tego błędu.

Z jakiegoś powodu pojawia się też prośba o wpisanie swojego „motta”. Nie wyświetla się ono jednak w CV, więc sens tej operacji pozostaje niejasny.

Edytowanie na oślep

Jeśli chcesz, by Twoje CV/Twój życiorys – zgodnie z zaleceniami – mieściło/mieścił się na jednej stronie, to trochę się z tym namęczysz. Albo, mówiąc wprost: będziesz o to walczyć ze stroną serwisu.

Strona Europass ma coś w rodzaju podglądu, ale nie widać na nim podziału stron. Być może będziesz więc kilkukrotnie ściągać dwustronicowe CV, by następnie odznaczyć część informacji, jakie miały się w nim znaleźć, i dopiero w ten sposób osiągniesz produkt finalny mieszczący się na jednej stronie.

CV Europass marnuje tyle miejsca, że musieliśmy skasować swój adres e-mail, stronę www, profil na LinkedIn, informacje o znajomości języków i poprzednich pracodawcach. Wszystko to zmieściłoby się w życiorysie, gdyby tylko strona została zaprojektowana inteligentnie. 

Morze zmarnowanego miejsca

Rażące marnotrawstwo miejsca w szablonach CV to ewidentny błąd w sztuce projektowania. W jednym z szablonów wszystkie informacje znalazły się przy lewym marginesie, przez co zmarnowano całą przestrzeń po prawej stronie. Przewidziano całą jedną linijkę na kolejno: 1) imię i nazwisko, 2) narodowość, 3) numer telefonu, 4) datę urodzenia, 5) płeć, 6) adres e-mail, 7) adres www i 8) adres pocztowy. Wszystko wyjustowane do lewej z dużymi odstępami pomiędzy wierszami. Zajęło to ćwierć strony!

Tego typu szablony/projekty wystarczą, by przyprawić większość rekruterów o poważny atak paniki.

Jak stworzyć świetne CV

Szczerze mówiąc, wielu pracodawców odłoży na bok kolejne CV w formacie Europass, by przyjrzeć się profesjonalnie zaprojektowanemu CV o atrakcyjnym wyglądzie. Korzystanie z serwisu Europass może więc okazać się szkodliwe. Właśnie dlatego w Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów o tytułach takich jak „Dlaczego Europass szkodzi Twojej karierze”.

Niemal każde inne rozwiązanie jest lepsze. Skorzystaj z usługi profesjonalnego tworzenia CV – co prawda jest ona płatna, ale będzie to dobra inwestycja. Odkryjesz bowiem więcej dostępnych szablonów, bardziej intuicyjne w użyciu kreatory i łatwiejszy proces edycji. A co więcej, efekt Twoich starań będzie dużo lepszy.  

Jeśli z kolei znasz się choć trochę na projektowaniu, weź sprawy w swoje ręce. W sieci znajdziesz wiele inspiracji. Odpal laptopa, włącz Worda i zacznij działać. Ciężko byłoby stworzyć coś gorszego niż Europass.

Garść wniosków

Krótko mówiąc, Europass CV to niedoskonały serwis, za pomocą którego można bezpłatnie stworzyć CV. Jest on nieprzyjazny użytkownikowi i ma słabo zaprojektowane szablony, a efekt końcowy wygląda bardzo nieciekawie i może zniechęcić niejednego pracodawcę.

Możesz skorzystać z kreatora Europass, jeśli nie masz innych możliwości, ale tym samym staniesz się jedną z milionów osób, które w poszukiwaniu pracy wysyłają nieatrakcyjne CV napisane na kolanie. Nawet gorzej – korzystając z Europass, dołączysz do długiej kolejki kandydatów, którzy zostaną przeoczeni. Nie dopuść do tego, zwłaszcza że przyczyna jest banalna i łatwa do uniknięcia.

Aby uzyskać CV/życiorys o wysokiej jakości, najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalistów – albo usiąść do komputera i stworzyć je samodzielnie.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV11 czas czytania
Umiejętności komunikacyjne: jak je zademonstrować w swoim CV
Umiejętności komunikacyjne: jak je zademonstrować w swoim CV
Kariera23 czas czytania
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Rozmowa kwalifikacyjna8 czas czytania
Jak odpowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej na pytanie „Co Cię motywuje?
Jak odpowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej na pytanie „Co Cię motywuje?
Kariera4 czas czytania
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka