Jeśli jesteś pracownikiem biurowym, twoje drugie imię brzmi „multitasking” – ale zapewne nie potrzebujesz kolejnego zadania do wykonania w pojedynkę. Podczas szukania pracy przyda ci się CV pracownika biurowego, które zwróci uwagę rekruterów. Dobrze by było, gdyby jego przygotowanie nie było zbyt obciążające.
Zacznij od zwrócenia się do ekspertów. CVeasy.pl oferuje bardzo wiele materiałów dla poszukujących pracy – mamy poradniki pisania CV i przykłady CV dla kilkudziesięciu zawodów, jak również łatwy w użyciu kreator CV.
Jak napisać CV pracownika biurowego
Zanim przejdziemy do szczegółów, spójrzmy na ogólną strukturę CV do biura. Oto najważniejsze elementy, które powinny się znaleźć w CV:
- Nagłówek CV
- Podsumowanie zawodowe (albo „O mnie”)
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
Zadbaj o zbalansowaną, przejrzystą strukturę, w której rekruterowi będzie łatwo znaleźć najważniejsze informacje. Postaraj się spojrzeć na swoje dokumenty z perspektywy drugiej strony:
- Przyjrzyj się dokładnie ogłoszeniu o pracę i określ priorytety pracodawcy. Czy szuka pracownika biurowego z językiem angielskim? A może ważna jest dla niego gotowość do pracy na trzy zmiany?
- Podkreśl w swoim CV te cechy, które prawdopodobnie mają największe znaczenie dla rekrutera. Nie pisz ogólnikami – konkretne przykłady i żywe opisy najskuteczniej przemówią do wyobraźni.
- Dopracuj wygląd CV, tak by odpowiadał przemyślanej treści.
- I wreszcie... upewnij się, że w treści CV znajdują się słowa kluczowe z ogłoszenia. To pomoże ci przejść przez systemy ATS i pokaże rekruterowi, że porządnie przygotowałeś swoją aplikację i zależy ci na pracy.
Nie taki ATS straszny, jak go malują
Zadaniem systemów ATS jest ułatwienie pracy rekruterom. W niektórych firmach mogą one automatycznie odsiewać „cefałki” bez odpowiednich słów kluczowych, w innych służą po prostu do gromadzenia dokumentów. Tak czy inaczej, właściwe słowa kluczowe w CV nigdy nie zaszkodzą – przejrzyj pod tym kątem ogłoszenie o pracę.
Wybór najlepszego formatu CV dla pracownika biurowego
Prawie zawsze najlepiej jest postawić na odwróconą chronologię w CV. Ta zasada sprawdzi się także w przypadku CV pracownika biurowego. Oznacza to, że rubryka „Doświadczenie zawodowe” ukazuje najpierw najnowsze zajęcie.
Możesz rozważyć inne formaty CV, np. układ hybrydowy, jeśli:
- Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy/ jesteś dojrzałym pracownikiem
- Właśnie zmieniasz ścieżkę kariery.
Pamiętaj o danych kontaktowych
Co zrobi rekruter, kiedy zaciekawi go twoje CV? Zgadza się: sięgnie po telefon, by umówić się na spotkanie. Nie utrudniaj mu zadania i upewnij się, że twoje namiary są łatwo dostępne. Podaj:
- Imię i nazwisko oraz stanowisko, na które aplikujesz.
- Profesjonalny adres e-mail. Bez pseudonimów czy dziwnych słów.
- Numer telefonu. Podaj swój prywatny numer.
- Lokalizacja. Podaj miejscowość, w której mieszkasz. Nie ma potrzeby wpisywania całego adresu.
- LinkedIn. Jeśli masz aktualny profil na LinkedIn, podaj do niego link.
Wykaż się dbałością o szczegóły i sprawdź, czy używasz polskich liter i czy nigdzie się wkradły się literówki.
- Alicja Marszałek
- [email protected]
- Poznań/gotowość do relokacji
- Ala Marszalek
- [email protected]
- Ul. Zolkiewskiego 30a
- Poznan
Przykład podsumowania zawodowego w CV: zabłyśnij!
Jako pracownik biurowy możesz być wizytówką działu czy nawet całej firmy. A to znaczy, że twój styl ma znaczenie! Podsumowanie zawodowe w CV pracownika biurowego jest właśnie tym miejscem, gdzie możesz błysnąć osobowością. Pokaż swoje pozytywne podejście, jak również jedno lub dwa najważniejsze osiągnięcia – wyjaśnią, dlaczego świetnie nadajesz się na to stanowisko.
Skup się na swoich kompetencjach w zakresie organizacji, zarządzania czasem i pracy zespołowej. Możesz opowiedzieć o swoich doświadczeniach ze szkoły czy wolontariatu.
W CV nie ma miejsca na fałszywą skromność. Zwróć uwagę na swoje najważniejsze osiągnięcie za pomocą jedno- lub dwuzdaniowego opisu (dłuższy będzie za długi).
Przygotuj z góry dwa albo trzy krótkie przykłady swoich sukcesów i wybieraj ten, który najlepiej pasuje do danego ogłoszenia o pracę. Pamiętaj, że zawsze odpowiadasz na pytanie: „Co wniesiesz do organizacji?”.
Możesz też zainspirować się innymi CV z branży:
Poniżej znajdziesz przykład podsumowania zawodowego z CV.
Wysoko wykwalifikowana pracownica biurowa ze świetnymi umiejętnościami interpersonalnymi. Doskonale radzi sobie z zarządzaniem systemem dokumentacji, pracą z klientami oraz oprogramowaniem biurowym.
Doświadczenie zawodowe w CV: akcja „kariera”
Doświadczenie zawodowe w CV pracownika biurowego będzie ukazywać wszystkie zajmowane przez ciebie dotąd stanowiska. Nie musisz jednak cofać się o więcej niż 10 lat, bo na pewno nie używasz już tych samych narzędzi co wówczas. Zamiast tego skup się na obecnych, ważnych kompetencjach.
Niech każdy podpunkt przedstawia historię sukcesu. Nie, nie „odbierałeś telefonów” – byłeś wizytówką organizacji i rozwiązywałeś problemy klientów bez dopuszczania do eskalacji.
Poprzyj swoje zapewnienia, odwołując się do konkretnych, szczegółowych danych. Dzięki temu rekruterowi będzie łatwiej wyobrazić sobie, kim jesteś i co potrafisz. Porównaj takie zdania:
- Prowadziłam biuro kancelarii 7 prawników i 20 radców: umawiałam spotkania oraz koordynowałam stawiennictwo w sądzie, a ponadto śledziłam obieg i kontrolowałam dokumenty firmowe.
i
- Pracowałam w niewielkiej kancelarii prawnej, gdzie odpowiadałam za harmonogram i dokumentację.
Poniżej znajdziesz przykładową rubrykę „Doświadczenie zawodowe” z CV do pracy biurowej.
Pracownik biurowy w IV Liceum ogólnokształcącym, Łódź
Listopad 2015 - Lipiec 2019
- Wykonywanie wszelkich zadań w sekretariacie szkoły;
- Wsparcie nauczycieli i dyrekcji w każdego rodzaju pracy administracyjnej, w tym w redagowaniu, korekcie i dystrybucji dokumentów;
- Obsługa korespondencji;
- Witanie gości i dostarczanie im ogólnych informacji o szkole;
- Prowadzenie dokumentacji uczniowskiej i jej odpowiednie, bezpieczne przechowywanie.
Pracownik biurowy w Przychodni dla wszystkich, Łódź
Październik 2012 - Październik 2015
- Witanie gości w sposób uprzejmy i przyjazny;
- Odbieranie telefonów i umawianie wizyt;
- Dostarczanie zainteresowanym stronom ogólnych informacji;
- Sortowanie poczty przychodzącej i obsługa poczty wychodzącej;
- Przetwarzanie rachunków i innych poufnych dokumentów;
- Pisanie i redagowanie notatek i raportów;
- Kserowanie, wprowadzanie danych i wykonywanie innych ważnych zadań biurowych.
Asystentka biura obsługi klienta w przychodni Medyk, Łódź
Listopad 2010 - Wrzesień 2012
- Pośredniczenie w kontaktach między pracownikami służby zdrowia a pacjentami;
- Dostarczanie pacjentom niezbędnych informacji na temat przychodni i jej usług;
- Przetwarzanie roszczeń ubezpieczeniowych i dokumentacji;
- Wykonywanie i odbieranie telefonów oraz umawianie wizyt.
Jak napisać CV pracownika biurowego bez doświadczenia
Praca w biurze ma wiele twarzy – od pracy na recepcji czy w administracji po bycie sekretarką albo obsługę zamówień i prowadzenie rejestru dokumentacji. Część stanowisk świetnie się nadaje dla osób bez doświadczenia. Dlatego nie wahaj się i ślij swoje CV: wskaż w nim przydatne umiejętności nabyte w szkole czy na wolontariacie, wszelkie ukończone kursy i dodatkowe atuty takie jak znajomość języków czy sprawna obsługa komputera.
Umiejętności w CV pracownika biurowego: zakomunikuj je skutecznie
Jakich umiejętności trzeba, by odnieść sukces w pracy biurowej? Potrzebujesz podstawowych kompetencji technicznych, np. znajomości najróżniejszych rodzajów oprogramowania. Ponadto przyda ci się świetna organizacja i pewność siebie.
W tej rubryce CV postaraj się połączyć niezbędne umiejętności twarde z miękkimi, które ułatwiają prowadzenie biura.
- Obsługa komputera i sprzętu biurowego
- Excel
- Znajomość języków obcych
- Systematyczność
- Terminowość
- Praca zespołowa
Wybierz najważniejsze dla rekrutera cechy i poprzyj je przykładami, tak by wiedział, o czym mówisz:
- Obsługa komputera – doskonała znajomość pakietu Office, w tym programu Excel, potwierdzona ukończonym kursem w kwietniu 2023 roku.
- Terminowość – na poprzednim stanowisku odpowiadałem za rozliczanie ok. 200 dokumentów magazynowych miesięcznie bez opóźnień.
- Praca zespołowa – przez ostatnich 5 lat pracowałam w kilkunastoosobowym zespole, organizując pracę biura i koordynując wykorzystanie 4 sal konferencyjnych.
Poniżej znajdziesz przykładową rubrykę „Umiejętności” z CV do pracy biurowej.
- Umiejętności organizacyjne
- Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze
- Zarządzanie
- Komunikacja
- Znajomość systemów biurowych
Wykształcenie w CV do pracy biurowej
Wielu pracowników biurowych uczy się swojego zawodu w praktyce – to świetna informacja. W sporej części przypadków wystarczy zatem zawrzeć w CV informację o wykształceniu średnim.
Oczywiście uwzględnij także ukończone kursy z zakresu administracji czy studia. Zadziałają na twoją korzyść w sytuacji, gdy kilku kandydatów będzie miało podobne doświadczenie. Wymień:
- Kursy i certyfikaty: Excel dla zaawansowanych, komunikacja NVC, a nawet kurs pierwszej pomocy? Doskonale!
- Staże: Zwłaszcza jeśli są powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Pracodawca doceni to, że już znasz branżę, nawet jeśli poznałeś ją od innej strony.
Poniżej znajdziesz przykładową rubrykę „Wykształcenie” jako inspirację.
licencjat, Komunikacja i zarządzanie, Uniwersytet Łódzki
Wrzesień 2006 - Czerwiec 2010
VII Liceum ogólnokształcące, Łódź
Wrzesień 2002 - Czerwiec 2006
Konstrukcja i wygląd CV pracownika biurowego: uporządkowane jak twoje biurko
Jako wizytówka biura musisz co dzień robić dobre wrażenie na osobach, które widzą cię pierwszy raz. Wszystko to zaczyna się od twojego CV pracownika biurowego. Jego układ i wygląd są pierwszą wskazówką mówiącą coś o twojej postawie w pracy i osobowości. Zadbaj zatem o nie tak samo, jak o treść CV.
Wybierz estetyczny szablon i czytelną czcionkę, ogranicz do minimum kolorowe akcenty. Rekruterzy oczekują łatwego dostępu do danych kontaktowych, zatem wyraźnie je oznacz.
Listy z podpunktami i wytłuszczone nagłówki pomogą wizualnie rozrzedzić długie bloki tekstu.
Profil
Wysoko wykwalifikowana pracownica biurowa ze świetnymi umiejętnościami interpersonalnymi. Doskonale radzi sobie z zarządzaniem systemem dokumentacji, pracą z klientami oraz oprogramowaniem biurowym.
Historia zatrudnienia
Pracownik biurowy w IV Liceum ogólnokształcącym, Łódź
Listopad 2015 - Lipiec 2019
- Wykonywanie wszelkich zadań w sekretariacie szkoły;
- Wsparcie nauczycieli i dyrekcji w każdego rodzaju pracy administracyjnej, w tym w redagowaniu, korekcie i dystrybucji dokumentów;
- Obsługa korespondencji;
- Witanie gości i dostarczanie im ogólnych informacji o szkole;
- Prowadzenie dokumentacji uczniowskiej i jej odpowiednie, bezpieczne przechowywanie.
Pracownik biurowy w Przychodni dla wszystkich, Łódź
Październik 2012 - Październik 2015
- Witanie gości w sposób uprzejmy i przyjazny;
- Odbieranie telefonów i umawianie wizyt;
- Dostarczanie zainteresowanym stronom ogólnych informacji;
- Sortowanie poczty przychodzącej i obsługa poczty wychodzącej;
- Przetwarzanie rachunków i innych poufnych dokumentów;
- Pisanie i redagowanie notatek i raportów;
- Kserowanie, wprowadzanie danych i wykonywanie innych ważnych zadań biurowych.
Asystentka biura obsługi klienta w przychodni Medyk, Łódź
Listopad 2010 - Wrzesień 2012
- Pośredniczenie w kontaktach między pracownikami służby zdrowia a pacjentami;
- Dostarczanie pacjentom niezbędnych informacji na temat przychodni i jej usług;
- Przetwarzanie roszczeń ubezpieczeniowych i dokumentacji;
- Wykonywanie i odbieranie telefonów oraz umawianie wizyt.
Umiejętności
- Umiejętności organizacyjne
- Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze
- Zarządzanie
- Komunikacja
- Znajomość systemów biurowych
Wykształcenie
licencjat, Komunikacja i zarządzanie, Uniwersytet Łódzki
Wrzesień 2006 - Czerwiec 2010
VII Liceum ogólnokształcące, Łódź
Wrzesień 2002 - Czerwiec 2006
Wiesz już wszystko, czego trzeba, by stworzyć doskonałe CV pracownika biurowego. Pora przekuć teorię na praktykę za pomocą naszego bezpłatnego kreatora CV ze sprawdzonymi szablonami, które pomogą ci zaprezentować swoją kandydaturę.