Wiesz, jak utrzymać rzeczy w porządku jak na statku. To właśnie wymarzona praca dla ciebie! Teraz nadszedł czas, aby obrać nowy kurs w karierze zawodowej. Może zakończyłeś służbę w marynarce wojennej i szukasz cywilnej pracy w stoczni bądź na statku handlowym lub pasażerskim.
Twoja wiedza specjalistyczna obejmuje naprawę, konserwację lub obsługę statków. Niezależnie od tego, czy masz pełno różnych umiejętności czy też dopiero zaczynasz, musisz zwrócić na siebie uwagę i sprawić, by umówiono się z tobą na rozmowę kwalifikacyjną. Jak? Za pomocą tego poradnika i przykładowego CV marynarza.
Nasze przykładowe CV marynarza, szablony oraz ten poradnik wskażą ci, jak:
- Wybrać najlepszy układ, aby podkreślić swój profesjonalizm
- Napisać profil, który będzie pasować
- Wzbogacić historię zatrudnienia poza rutynowe czynności
- Skupić się na umiejętnościach pokazujących, że znasz się na rzeczy.
Czym zajmuje się marynarz lub żeglarz?
Marynarz lub żeglarz to osoba, która obsługuje statki i może być zatrudniona przez marynarkę wojenną lub prywatną firmę. Musisz mieć umiejętności w dziedzinie marynistyki i umieć pomagać w nawigacji statków podczas podróży.
Jako żeglarz możesz pracować na statkach przewożących pasażerów lub ładunki z jednego miejsca na drugie. Rejsy mogą obejmować krótsze i dłuższe trasy w zależności od charakteru podróży. Osoby na tym stanowisku obsługują statki w celach rekreacyjnych, handlowych lub biznesowych.
Głównym celem marynarza jest bezpieczny i terminowy transport pasażerów lub ładunków. Aby to osiągnąć, musi monitorować warunki pogodowe i komunikować się ze służbami bezpieczeństwa w celu zapewnienia bezpiecznej trasy żeglugi. Niektórzy marynarze wybierają stanowiska na lądzie.
Stopnie marynarzy / żeglarzy
Każdy z poniższych tytułów wiąże się z innymi obowiązkami. Wszyscy podlegają Kapitanowi, który z kolei odpowiada przed właścicielem statku.
- Starszy oficer (zwany również pierwszym oficerem), drugi oficer (zwany również oficerem nawigacyjnym), trzeci oficer
- Kadet pokładowy
- Starszy mechanik, drugi mechanik, trzeci mechanik, czwarty mechanik
- Kadet mechanik
- Elektryk
- Bosman
- Pompiarz
- Marynarz (zwany również AB lub kwatermistrzem)
- Marynarz (OS)
- Instalator
- Smarowniczy
- Wiper (zwany również motorzystą)
- Kok i steward
Zrozumienie rynku pracy
Rynek pracy dla osób tęskniących za otwartym morzem jest trudny. Efektywność łańcuchów dostaw oraz popyt na produkty, które muszą być transportowane w kontenerach, takie jak ruda żelaza, zboże i produkty naftowe, mają ogromny wpływ na miejsca pracy – zarówno na morzu, jak i w stoczniach.
Twoje możliwości będą prawdopodobnie zależeć od pracowników odchodzących na emeryturę lub tych, którzy zdecydują się zmienić karierę zawodową. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli masz umiejętności, jesteś jednym z niewielu kandydatów wykwalifikowanych do tej pracy. Dopilnuj, żeby twoje przykładowe CV dowiodło, że jesteś najlepszą osobą na dane stanowisko.
Z powodu zamknięcia branży wycieczek morskich, twoje perspektywy mogą być aktualnie ograniczone, ale wraz z rozwojem podróży znajdziesz więcej możliwości.
Jak napisać CV marynarza
Twoje przykładowe CV marynarza powinno mieć standardowy format z następującymi sekcjami:
- Nagłówek
- Podsumowanie (zwane także profilem zawodowym lub oświadczeniem osobowym)
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
Twoim zadaniem jest przekonanie rekruterów, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Twoja wiedza na temat morza i statków jest głęboka i chcesz się nią pochwalić. Użycie mocnych, opisowych sformułowań – bez popadania w przechwałki – sprawi, że twoje CV marynarza będzie przekonujące.
Najlepszy format CV dla marynarza
W większości CV stosuje się standardowy format odwrotnej chronologii. Dlaczego? Ułatwia to rekruterom przeszukiwanie CV pod kątem istotnych informacji. Jeśli jest to twoja pierwsza praca lub zmieniasz karierę zawodową, możesz rozważyć formaty hybrydowe.
Format funkcjonalny jest najlepszy dla specjalistów wysoce technicznych, ponieważ podkreśla wąskie lub kompleksowe umiejętności.
Przykładowe podsumowanie w CV
Twój profil marynarza to okazja, aby pokazać prawdziwe oblicze. Będziesz pracować w bliskim towarzystwie wielu różnych osób, dlatego kluczową sprawą jest pasowanie pod względem osobowości, ale musisz też wykorzystać swoje największe osiągnięcia.
Masz do dyspozycji około czterech wierszy tekstu na wyjaśnienie swojej filozofii pracy, współpracy z innymi oraz pochwalenie się solidnymi osiągnięciami na morzu. Nie zapomnij wspomnieć o uwielbieniu do otwartych mórz. Przeczytaj ten przykładowy tekst profilu marynarza, aby móc rozpocząć tworzenie własnej wersji, lub sprawdź nasze przykładowe CV dla branży transportowej – znajdziesz tam więcej pomysłów.
Doświadczony marynarz z udokumentowanym sukcesem w prowadzeniu i nadzorowaniu wycieczek morskich. Posiada doświadczenie w kierowaniu statkami przewożącymi ładunki masowe i towary, jak również statkami pasażerskimi. Zapewnienia bezpieczeństwo załodze i pasażerom podczas pobytu na morzu i jest biegły w monitorowaniu i utrzymaniu właściwej sprawności statków. Pełen zapału i entuzjazmu, z pasją do życia na morzu.
Przejście przez system ATS
Oprogramowanie ATS służy do sortowania i skanowania CV. Oprócz wprowadzania twoich danych do systemu HR system ATS ocenia CV, wyszukując kluczowych słów i fraz powiązanych z daną pracą.
Zwiększ swoje szanse na przejście przez próg ATS, analizując opis stanowiska i zwracając uwagę na wymienione umiejętności i wymagania. Powiąż konkretne słowa i frazy z CV. Upewnij się, że wszelkie posiadane przez ciebie i wymienione w ogłoszeniu umiejętności znajdują się również w twoim CV. Na ile to możliwe, używaj dokładnych sformułowań. Co więcej, stosuj zarówno skróty, jak i pełne nazw organizacji, certyfikatów itp., aby zyskać pewność, że system ATS je znajdzie.
I ostatnia rada: nie umieszczaj ważnych informacji wyłącznie w liście motywacyjnym (choć warto rzucić okiem na nasze szablony i przykładowe listy motywacyjne). System ATS może go nie przeskanować lub ocenić niżej.
Przykładowe doświadczenie zawodowe: twoje pasuje doskonale
Sekcja doświadczenia zawodowego to jak szanta o twoich sukcesach. Nawet jeśli nie lubisz się przechwalać, przy opisie stanowisk powinieneś skupić się na wszystkich osiągnięciach, a także na obowiązkach. Używaj mocnych czasowników i pamiętaj, że szczegółowe dane informacje przemawiają znacznie mocniej niż ogólniki.
Jeśli ukończyłeś praktyki lub staż, również wymień je w tym miejscu.
Twoim celem jest pokazanie wzrostu zakresu odpowiedzialności oraz wiedzy.
Wykorzystaj poniższą przykładową treść w sekcji CV marynarza jako wskazówkę.
Marynarz w AB Cargo, Gdańsk
Czerwiec 2014 - Wrzesień 2017
- Pracowałem jako marynarz przewożący ładunki między różnymi lokalizacjami na odległość 100 mil;
- Przeprowadzałem inspekcje statków i wykonywałem drobne prace konserwacyjne, gdy to było konieczne;
- Współpracowałem z innymi członkami załogi i przestrzegałem wytycznych dotyczących bezpieczeństwa;
- Obsługiwałem dokumentację i pobierałem płatności oraz paragony podczas dostaw;
- Byłem na bieżąco z prognozami pogody i planowałem trasy w zależności od warunków atmosferycznych.
Młodszy marynarz w Navigar Sp. z o.o., Szczecin
Czerwiec 2014 - Wrzesień 2018
- Pełniłem funkcję Młodszego marynarza na wszystkich jednostkach i trasach;
- Wykonywałem obowiązki związane z żeglugą zgodnie z instrukcjami kapitana;
- Załadowywałem i rozładowywałem na statki pojazdy i ładunki;
- Wykonywałem obowiązki w odpowiedni sposób według rozkazów kapitana.
Sekcja umiejętności w CV: skoncentruj się na stanowisku, którego pragniesz
Sekcja umiejętności w twoim CV marynarza będzie w dużej mierze zależeć od stanowiska, o które się ubiegasz. Wszyscy marynarze potrzebują ogólnej wiedzy o statkach morskich, siły fizycznej i wytrzymałości oraz umiejętności komunikacyjnych, ale musisz też dostosować umiejętności i cechy zawarte w CV do pożądanego stanowiska pracy.
Marynarz musi na przykład umieć sterować statkami, dokować je i odcumowywać, a także pełnić funkcję asystenta oficera, jak opisuje serwis Maritide. W miarę zdobywania doświadczenia może przejąć rolę osoby nadzorującej. Jeśli szukasz pracy na początku swojej kariery, możesz ubiegać się o stanowisko młodszego marynarza. Według serwisu Maritime Professional umiejętności wymagane na tym stanowisku obejmują utrzymanie statku, obserwację, a także pomoc w załadunku i zabezpieczaniu ładunku.
Sprawdź poniżej fragment naszego przykładowego CV marynarza.
- Kreatywne rozwiązywanie problemów
- Silne umiejętności komunikacyjne
- Umiejętności przywódcze
- Matematyka i inżynieria
- Umiejętności myślenia analitycznego
- Zaawansowana wiedza na temat jednostek morskich
- Wytrzymałość fizyczna
Przykładowe wykształcenie w CV marynarza
Twoja sekcja wykształcenia to po prostu zestawienie ukończonych szkół i uczelni zawodowych. Istnieje wiele dróg zostania marynarzem. Możesz wstąpić do marynarki wojennej zaraz po szkole średniej lub zdobyć wyższe wykształcenie w zakresie studiów morskich. Jeśli masz zaświadczenie o ukończeniu kursu STCW, napisz o tym tutaj. W tym miejscu należy również wskazać wszelkie wyróżnienia. Jeśli masz tytuł zawodowy wyższy niż licencjat, możesz pominąć informację o szkole średniej.
Morski Instytut Technologii i Studiów Podyplomowych (Maritime Institute of Technology and Graduate Studies (MITAGS) wymienia różne programy studiów licencjackich i certyfikatów, które być może uzyskać lub które warto zdobyć, aby rozwinąć karierę w tej branży.
Wykorzystaj poniższy przykładowy tekst w sekcji wykształcenia, aby sformatować własny.
Inżynier, Nawigacja, Uniwersytet Morski w Gdyni
Wrzesień 2010 - Czerwiec 2014
Technikum Budowy Okrętów, Gdynia
Wrzesień 2006 - Czerwiec 2010
Układ i projekt CV
Jasny układ i projekt CV to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie w tej konkurencyjnej branży. W przykładowym CV marynarza nie ma potrzeby użycia wielu kolorów, grafik czy obrazów. Prosty, ale zwracający uwagę nagłówek oraz neutralna paleta barw sprawią, że będziesz wyróżniać się jako dobrze przygotowany, profesjonalny kandydat. Jeśli potrzebujesz pomocy w projektowaniu, użyj jednego z naszych szablonów, które w kilka kliknięć umożliwią ci sformatowanie profesjonalnego CV marynarza.
Format CV marynarza musi być czysty i schludny. Ponieważ CV umożliwi potencjalnemu pracodawcy odniesienie pierwszego wrażenia na twój temat, układ i projekt CV również muszą wyglądać czysto i schludnie. Aby natknąć się na odpowiedni pomysł, przejrzyj nasze przykładowe CV marynarzy oraz szablony.
Rekruterzy będą najpierw szukać kilku kluczowych informacji:
- dane do kontaktu (w tym aktualny profil w serwisie LinkedIn)
- obecna praca i stanowisko
- poprzednia praca i stanowisko.
Pamiętaj, żeby wspomniane elementy się wyróżniały. Używaj standardowych nagłówków, które znajdziesz w naszych przykładowych CV, aby rekruterzy nie musieli zgadywać, czego dotyczy dana sekcja, i pozostaw dużo białego miejsca, aby zachować czytelność.
- Używaj klasycznych, łatwych do odczytania czcionek.
- Pamiętaj, żeby przed wysłaniem CV ktoś z twoich znajomych lub współpracowników dokonał jego korekty.
- Nie umieszczaj zdjęcia ani grafik.
- Nie przesadzaj z kolorami ani elementami projektu.
Kluczowe wskazówki dotyczące CV marynarza
- Twój profil pokazuje twój sposób bycia.
- Używaj strategicznie kluczowych słów i fraz, aby pokonać system ATS.
- Twoje doświadczenie zawodowe powinno opisywać twoją karierę „od stępki do dziobu”.
- Dopasuj sekcję umiejętności w zależności od treści oferty pracy.
- Obejrzyj nasze przykładowe CV marynarza, aby uzyskać więcej pomysłów na stworzenie doskonałego układu i projektu.