Nauczanie zawsze było ważną i pełną wyzwań ścieżką kariery, a obecnie dobry nauczyciel może przebierać w ofertach. Nie wszystkie są jednak równie atrakcyjne. Jak trafić do wymarzonej pracy? Napisać CV nauczyciela, które urzeknie wymarzonego pracodawcę! Jeśli nie wiesz, jak, portal CVeasy.pl spieszy z pomocą – w tym poradniku opisujemy kolejno wszystkie sekcje CV, z przykładami i wzorem do pobrania! Niezależnie od tego, czy będziesz uczyć matematyki, polskiego, czy może biologii, u nas znajdziesz ważne informacje, dzięki którym twoje CV nie przepadnie wśród innych.
Jak napisać CV nauczyciela
Gdy prowadzisz lekcję, z pewnością trzymasz się pewnego schematu. Postąp podobnie w tym przypadku: wykorzystaj tradycyjny wzór CV nauczyciela i wypełnij go swoimi informacjami. Sekcje, których nie może zabraknąć w twoim CV, to:
- Nagłówek CV
- Podsumowanie zawodowe (albo „O mnie”)
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
Co powinno się znaleźć w poszczególnych sekcjach CV nauczyciela? Poniżej opisujemy po kolei każdą z nich. A oto garść ogólnych wskazówek:
- Zastanów się nad oczekiwaniami pracodawcy: W każdej szkole – czy to publicznej, prywatnej, czy nawet językowej – oczekiwania będą odrobinę inne. Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę i zastanów się, jak możesz najlepiej pomóc pracodawcy.
- Pisz konkretnie. W miarę możliwości opisuj swoje doświadczenie i sukcesy przy pomocy liczb.
- Pokaż swoją osobowość. Przy opisywaniu kompetencji wspomnij także o cechach miękkich, tak by dyrektor mógł sobie wyobrazić twój styl nauczania.
Jeżeli przesyłasz dokumenty aplikacyjne mailowo, zapisz je w formacie pdf (chyba że w ogłoszeniu jest prośba o inny format!). Dzięki temu będą się wyświetlać tak samo na każdym urządzeniu i nikt przez przypadek nie zmodyfikuje ich treści – a nie chcesz chyba, żeby przez czyjąś pomyłkę pół twojego CV się skasowało?
Wybór najlepszego formatu CV nauczyciela
Niezwykle ważny jest format, który wybierzesz dla swojego CV. Od układu CV zależy, czy przejdzie ono pierwszą selekcję i jak wiele uwagi i czasu poświęci mu rekruter. Najbezpieczniejszym wyborem będzie CV chronologiczne. Najwięcej miejsca zajmuje w nim twoje doświadczenie zawodowe, opisywane od najnowszego. Jeśli pracujesz w szkołach od bardzo wielu lat, możesz skupić się na ostatniej dekadzie i pominąć wcześniejsze stanowiska.
Pamiętaj o danych kontaktowych
Nagłówek to bardzo ważna część CV, ponieważ zawiera dane kontaktowe. Aby dyrektorka szkoły mogła szybko do ciebie dotrzeć, wpisz tam:
- Swoje imię i nazwisko oraz posadę, na którą aplikujesz;
- Profesjonalny adres e-mail;
- Numer telefonu do kontaktu;
- Lokalizację – miejscowość, w której przebywasz. Możesz dodać informację o gotowości do przeprowadzki.
- Pomiń za to bardzo prywatne informacje, niepotrzebne na tym etapie rekrutacji:
- Data urodzenia, stan cywilny, numer PESEL czy dokładny adres.
- Klara Hagańska
- Nauczycielka
- [email protected]
- 732-25-77-88
- Radom
- Klara Hagańska
- PESEL 0010000203
- 732-25-77-88
- Radom
Wykorzystaj podsumowanie zawodowe
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych to jedyne miejsce w CV nauczyciela, gdzie możesz wykorzystać swoje zdolności twórczego pisania, okrasić swój życiorys energią i pokazać odrobinę swojej osobowości. To kilka zdań, w których przekazujesz najistotniejsze informacje o dotychczasowej karierze i osiągnięciach zawodowych oraz opowiadasz przyszłemu pracodawcy, jak twoje zdolności pedagogiczne przyczynią się do rozwoju jego szkoły.
Zainspiruj się naszymi przykładowymi CV z podobnych stanowisk, np. CV nauczyciela przedszkolnego, kierowniczki czy studenta.
Poniżej znajdziesz przykładowe podsumowania umiejętności i celów zawodowych z CV nauczyciela. Wzór możesz dostosować odpowiednio do potrzeb.
Nauczycielka matematyki z uprawnieniami, która uwielbia nie tylko cyfry, lecz też swoich uczniów. Czerpię ogromną satysfakcję z pracy z dziećmi i stosuję nowoczesne metody nauczania, m.in. gry dydaktyczne. Moje konspekty lekcyjne były wyróżniane i nagradzane. Obecnie szukam pracy w szkole podstawowej.
Jestem doświadczoną i pełną pasji nauczycielką tworzącą kompleksowe, autorskie programy nauczania zgodne ze standardami edukacyjnymi. Wykorzystuję naturalną ciekawość dzieci poprzez wymaganie od nich samodzielnego działania. Doskonale znam metody nauczania ukierunkowane na wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego i społecznego. Angażuję się w rozwijanie umiejętności i kompetencji uczniów, starając się pozytywnie wpłynąć na ich życie.
Jestem pasjonatem historii z 15-letnim doświadczeniem nauczania w szkołach średnich. Uczyłem troje laureatów ogólnopolskich olimpiad, a moi uczniowie zdawali matury z przeciętnym wynikiem 75%. Przekazuję wiedzę w sposób dostosowany do możliwości uczniów, stawiając na dobre relacje.
Doświadczenie zawodowe nauczyciela: nauka nie poszła w las
Sekcja Historia zatrudnienia jest podstawą CV, ponieważ łączy ze sobą wszystkie istotne informacje dotyczące Twojej kariery. Zadbaj o to, by była to najsolidniejsza i najbardziej szczegółowa sekcja w twoim CV. Jeśli dopiero zaczynasz pracę jako nauczyciel lub dokonujesz zwrotu w karierze, możesz swobodnie opisać nawet takie doświadczenie zawodowe, które jest jedynie marginalnie powiązane z funkcją nauczyciela. Tak czy inaczej, nie opisuj wyłącznie swojego zakresu obowiązków: skup się efektach swoich działań, a najlepiej użyj danych liczbowych.
Potrzebujesz konkretnego przykładu?
Zamiast:
- Prowadzenie lekcji j. angielskiego w klasach 4–6
- Wychowawstwo klasy maturalnej
Możesz napisać:
- Pomogłam uczniom z klas 4–6 osiągnąć poziom językowy A2/B1 poprzez zajęcia j. angielskiego w wymiarze 4 godzin tygodniowo
- Jako wychowawczyni wspierałam uczniów klasy maturalnej: indywidualne wsparcie pozwoliło na bardziej świadomy wybór zdawanych przedmiotów i dalszej edukacji
Nauczyciel w SP nr 12, Radom
Wrzesień 2015 — Wrzesień 2021
- Zapewnienie optymalnej opieki i wsparcia edukacyjnego dzieci w wieku 7-9 lat;
- Tworzenie i wdrażanie planów zajęć opartych na zainteresowaniach dzieci odpowiednich do ich wieku;
- Zachęcanie do aktywnej zabawy i odkrywania nowych rzeczy wraz z kolegami;
- Skrupulatne prowadzenie teczki każdego ucznia z informacjami o postępach i rozwoju dziecka;
- Umożliwienie nauki na świeżym powietrzu i wykorzystanie do tego elementów przyrody;
- Przestrzeganie zasad i przepisów dotyczących bezpieczeństwa i procedur szkolnych.
Nauczyciel przedszkolny w Przedszkole nr 12 , Radom
Wrzesień 2013 — Maj 2015
- Opracowanie i wdrożenie wszechstronnego programu nauczania dzieci w wieku 1-3 lat;
- Wspieranie rozwoju społecznego przedszkolaków poprzez stwarzanie odpowiednich okazji do zabawy;
- Zachęcanie dzieci do angażowania się w otaczający je świat poprzez przedstawianie im interesujących tematów i zagadnień;
- Tworzenie i pielęgnowanie pozytywnych relacji z rodzicami i innymi członkami rodzin przedszkolaków;
- Zapewnienie praktycznych zajęć rozwijających umiejętności krytycznego myślenia;
- Monitorowanie i rejestrowanie postępów dzieci oraz tworzenie planów ich dalszego rozwoju.
Jak napisać CV nauczyciela bez doświadczenia
Jeśli dopiero wchodzisz na rynek pracy, mamy dla ciebie świetną wiadomość – potrzeba wielu nauczycieli. Możesz zatem założyć, że szybko znajdziesz etat. Mimo to zadbaj, by przygotować świetne CV. Muszą się w nim znaleźć informacje o twoich uprawnieniach pedagogicznych. Dodaj do tego informacje o swoich umiejętnościach, które wykorzystasz w pracy, ewentualnych praktykach czy stażach oraz powodach, dla których chcesz pracować w szkole. Taki zestaw z pewnością zachęci dyrektora do dania ci szansy.
Błyśnij w CV umiejętnościami godnymi świetnego nauczyciela
Sekcja „Umiejętności” to jedna z najkrótszych sekcji CV: nie ma tu miejsca na elaboraty, a każdy punkt powinien być przemyślany. Zwróć uwagę na opis stanowiska, aby nie przegapić umiejętności, których pracodawca szuka u nowego nauczyciela. Pamiętaj o zamieszczeniu na CV zarówno umiejętności twardych (nabytej wiedzy), jak i miękkich (kompetencji interpersonalnych.
Oto lista przykładowych kompetencji nauczyciela:
- Znajomość metodyki nauczania
- Certyfikat znajomości języka obcego
- Umiejętność pracy z różnorodnymi grupami uczniów
- Kurs tyflopedagogiczny
- Jasne komunikowanie wymagań i oczekiwań
- Odporność na stres
- Życzliwość
- Empatia
- Otwartość
- Kreatywność
Wytłumacz, co w praktyce oznaczają dla pracodawcy twoje umiejętności:
- Kurs tyflopedagogiczny: Opowiedz, jak wspierasz dzieci w nauce i jakie postępy robią pod twoim nadzorem
- Umiejętność pracy z różnorodnymi grupami uczniów: Wytłumacz, z jakimi grupami miałaś dotąd styczność i jak dopasowywałaś do nich zajęcia
- Jasne komunikowanie wymagań i oczekiwań: Napisz, co przez to rozumiesz, i jakie efekty uzyskujesz.
- Umiejętność układania programów edukacyjnych
- Klarowne wydawanie instrukcji
- Znajomość zróżnicowanych techniki uczenia się oraz i filozofii edukacyjnych
- Umiejętności komunikacyjne
- Wiedza o rozwoju dziecka
- Kreatywne rozwiązywanie problemów
Opisz swoje wykształcenie i certyfikacje pedagogiczne
Sekcja Wykształcenie na CV nauczyciela powinna być ona krótka i treściwa. Na pierwszym miejscu wymień edukację kierunkową, dzięki której masz uprawnienia do nauczania – to twój klucz do zdobycia pracy. Na twoją korzyść zadziałają także następujące informacje:
- Dodatkowe kursy i szkolenia nauczycielskie – np. z zakresu metodyki czy pracy z określonymi grupami uczniów
- Wszelkie praktyki i staże – pokażą twoje praktyczne doświadczenie (nawet jeśli szukasz pierwszej pracy w szkole)
- Członkostwo w stowarzyszeniach branżowych takich jak ZNP.
Nauczanie to zawód, w którym liczą się dyplomy i certyfikaty. Najważniejsze z nich należy wymienić w Podsumowaniu celów i umiejętności zawodowych, a resztę zamieścić w tej sekcji.
Licencjat na kierunku pedagogika, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego , Radom
Wrzesień 2013 — Czerwiec 2017
I Liceum ogólnokształcące, Radom
Wrzesień 2009 — Czerwiec 2013
- ukończone z wyróżnieniem
Wybór odpowiedniego formatu i szablonu CV nauczyciela
Ponieważ format CV jest niezwykle ważny w wywarciu dobrego pierwszego wrażenia, warto położyć duży nacisk na jego projekt i styl. Jeśli masz doświadczenie w projektowaniu graficznym, możesz samodzielnie zaprojektować CV. Jeśli tak nie jest, lepiej będzie skorzystać z profesjonalnego szablonu. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj o paru zasadach:
- nie przesadzaj z kolorami i czcionkami: kolorowy nagłówek w zupełności wystarczy
- zadbaj o pustą przestrzeń, która ułatwi czytanie: zwarte bloki tekstu męczą oko i nie zachęcają do uważnej lektury
- po skomponowaniu CV przeczytaj je raz jeszcze, by usunąć ewentualne literówki. Jeśli masz taką możliwość, poproś jeszcze kogoś o przeczytanie twojego CV.
Przykładowe CV nauczyciela (sam tekst)
Profil
Jestem doświadczoną i pełną pasji nauczycielką tworzącą kompleksowe, autorskie programy nauczania zgodne ze standardami edukacyjnymi. Wykorzystuję naturalną ciekawość dzieci poprzez wymaganie od nich samodzielnego działania. Doskonale znam metody nauczania ukierunkowane na wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego i społecznego. Angażuję się w rozwijanie umiejętności i kompetencji uczniów, starając się pozytywnie wpłynąć na ich życie.
Historia zatrudnienia
Nauczyciel w SP nr 12, Radom
Wrzesień 2015 — Wrzesień 2021
- Zapewnienie optymalnej opieki i wsparcia edukacyjnego dzieci w wieku 7-9 lat;
- Tworzenie i wdrażanie planów zajęć opartych na zainteresowaniach dzieci odpowiednich do ich wieku;
- Zachęcanie do aktywnej zabawy i odkrywania nowych rzeczy wraz z kolegami;
- Skrupulatne prowadzenie teczki każdego ucznia z informacjami o postępach i rozwoju dziecka;
- Umożliwienie nauki na świeżym powietrzu i wykorzystanie do tego elementów przyrody;
- Przestrzeganie zasad i przepisów dotyczących bezpieczeństwa i procedur szkolnych.
Nauczyciel przedszkolny w Przedszkole nr 12 , Radom
Wrzesień 2013 — Maj 2015
- Opracowanie i wdrożenie wszechstronnego programu nauczania dzieci w wieku 1-3 lat;
- Wspieranie rozwoju społecznego przedszkolaków poprzez stwarzanie odpowiednich okazji do zabawy;
- Zachęcanie dzieci do angażowania się w otaczający je świat poprzez przedstawianie im interesujących tematów i zagadnień;
- Tworzenie i pielęgnowanie pozytywnych relacji z rodzicami i innymi członkami rodzin przedszkolaków;
- Zapewnienie praktycznych zajęć rozwijających umiejętności krytycznego myślenia;
- Monitorowanie i rejestrowanie postępów dzieci oraz tworzenie planów ich dalszego rozwoju.
Wykształcenie
Licencjat na kierunku pedagogika, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego , Radom
Wrzesień 2013 — Czerwiec 2017
I Liceum ogólnokształcące, Radom
Wrzesień 2009 — Czerwiec 2013
- ukończone z wyróżnieniem
Umiejętności
- Umiejętność układania programów edukacyjnych
- Klarowne wydawanie instrukcji
- Znajomość zróżnicowanych techniki uczenia się oraz i filozofii edukacyjnych
- Umiejętności komunikacyjne
- Wiedza o rozwoju dziecka
- Kreatywne rozwiązywanie problemów
Jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia do szybkiego napisania CV nauczyciela, wypróbuj nasz łatwy w użyciu kreator CV i stylowe szablony wstępnie wypełnione przykładowymi zdaniami. A kiedy będziesz gotowy do napisania listu motywacyjnego, przejrzyj nasze przykłady listów motywacyjnych, a także bezpłatne wzory listów i zapoznaj się z przydatnymi wskazówkami.